Zavrieť

Porady

Doba premlčania pohľadávky, resp. záväzku voči zdravotnej poisťovni

Anketa: Máte aj vy podobnú skúsenosť so zdrav. poisťovňou

Počet hlasujúcich
6. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno

    2 33.33%
  • nie

    4 66.67%
Milí poradcovia,
aj keď podobná téma na týchto stránkych už bola otvorená, prosím Vás o radu, Váš názor na konkrétny prípad:

Ako SZCO som bol poisteny do 04/1996 poistencom Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). Potom som sa preregistroval a stal sa poistencom Spoločnej zdravotnej poisťovne (SZP). V čase zmeny poisťovne som v rokoch 1996-1997 omylom odvody uhrádzal nesprávne do VŠZP namiesto správne do SZP.
Prišiel som na to tak, že mi prišla upomienka s penálmi zo SZP o neuhradení poistného. Nedoplatok poistného som ihneď SZP uhradil. Na základe tohto som poslal žiadosť o vrátenie preplatku do VŠZP.
Odpoveď zo VŠZP mi prišla nasledovná, citujem.
"Podľa §20 zákona NR SR č. 273/1994 Z.z. v znení neskorších predpisov v spojení s §81 zák. č. 581/2004 Z.Z. sa právo na vrátenie poistného premlčí do 3 rokov od posledného dňa kalendárneho mesiaca, v ktorom bola takáto platba poistného zaúčtovaná na účet poisťovne. Vzhľadom na to, že ste platiteľom poistného, ktorý platil zdravotné poistenie s omeškaním a zároveň nie ste našim poistencom trvám na uplatnení námietky premlčania a preplatok Vám nebude vrátený".

Čo mi prosím poradíte, ako mám ďalej postupovať? (nebavíme sa tu o stokorunách) Ako je možné, že jedna poisťovňa Vás upomína a vyrubuje penále a druhá to isté obdobie chápe ako premlčané?
Kedy a platby za aké obdobia sa stávaju premlčanými?

Za reakcie ďakuje Rooibos
Usporiadat
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Anna123 Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosím o radu:
Dňa 14.9.2009 som prevzala Upovedomenie o začatí exekúcie, kde ma exekútor upovedomuje, že dňa 21.10.2008 začalo exekučné konanie v prospech Všeob.zdr. poisť. - platobný výmer zo dňa 24.10.2003. Volala som zo zdr. poisť. o čo ide, keďže som nemala vedomosť o tom, žeby som zdr. poisť. bola niečo dlžná, pracovníčka mi oznámila, že sú to úroky z omešk. a platobný výmer mi nedoručili, lebo ho poslali na kontaktnú adresu ktorú majú v systéme čo nie je adresa môjho trvalého bydliska. Po preštudovaní účtovných dokladov v roku 2003 som zistila, že 7.10.2003 bola vykonaná kontrola za obdobie od 28.8.1999 di 30.6.2003 /protokol o kontrole/, ktorý mi bol doručený spolu s platobným výmerom zo dňa 24.10.2003 /predpokladám, že na adresu môjho trvalého bydliska/. Na základe platobného výmeru som zaplatila dlžné poistné. Teraz keď čítam protokol o kontrole je tam uvedené aj suma poplatkov z omeškania vo výške 0,1 % a suma poplatkov z omeškania vo výške 0,2%. Po telef. s pracovníčkou zdr. poisť. mi poslala kópiu platobného výmeru - teda toho čo mi v roku 2003 nedoručili a bol vystavený dňa 24.10.2003. Ten prvý, ktorý som zaplatila v roku 2003 bol vystavený tiež 24.10.2003. Nebol už platobný výmer na sumu poplatkov z omeškanie premlčaný. Exekútorovi som už dlžnú sumu zaplatila. Ďakujem.

Zákon 273/1994
§ 21
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Premlčanie poistného
<o:p></o:p>
(1) Právo predpísať poistné sa premlčí za desať rokov odo dňa
jeho splatnosti.
<o:p></o:p>
(2) Ak zamestnávateľ neprihlásil svojho zamestnanca
do poistenia alebo ak samostatne zárobkovo činná osoba alebo osoba
uvedená v § 10 ods. 2 nesplnili oznamovaciu povinnosť, hoci tak
boli podľa tohto zákona povinné urobiť, právo predpísať poistné sa
nepremlčuje.
<o:p></o:p>
(3) Právo vymáhať poistné sa premlčí za tri roky odo dňa
nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa toto poistné
predpísalo.
<o:p></o:p>
(4) Pre právo vymáhať prirážku k poistnému, poplatok
z omeškania, pokuty a poplatok za nesplnenie oznamovacej
povinnosti platia obdobne ustanovenia odsekov 1 až 3.
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Aluš Pozri príspevok
Prosím o radu !!!
14.5.2009 sme obdržali výzvu na úhradu nedoplatku. Vzhľadom k tomu, že sa jednalo o premlčanú pohľadávku /splatnú 8.3.1999/ podali sme námietku voči vymáhaniu nedoplatku. VZP nám na túto neodpovedala, ale teraz sme dostali Platobný výmer z Úradu pre dohľad nad zravotnou starostlivosťou, ktorý rozhodol o zaplatení tejto pohľadávky.
Moja otázka: Máme sa znovu odvolať pre premlčanosť pohľadávky alebo ju zaplatiť. Jedná sa len o 38 € ale ide mi o princíp.
Predpokladám, že ÚDZS vyzval VšZP, aby sa k tomu vyjadrili a oni na pohľadávke trvajú. Sú dve alternatívy: zaplatiť VšZP alebo zaplatitť si právnika a vysúdiťniečo pre seba. Ale v prípade druhej varianty musíte mať istotu, že ste si splnili voči VšZP všetky oznamovacie povinnosti.
0 0
Aluš Aluš

Aluš je offline (nepripojený) Aluš

FugAn ďakujem za odpoveď.
0 0
Aluš Aluš

Aluš je offline (nepripojený) Aluš

Mám ešte jednu podotázku. Je nejaká šanca že uspejem v prípade, že podám odvolanie vo tomuto platobnému rozkazu ? Jednalo sa o ženu v dôchodcovskom veku, ktorá nemala nárok na starobný dôchodok a bola samoplatiteľkou zdrav.poistenia.
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

Aluš Pozri príspevok
Mám ešte jednu podotázku. Je nejaká šanca že uspejem v prípade, že podám odvolanie vo tomuto platobnému rozkazu ? Jednalo sa o ženu v dôchodcovskom veku, ktorá nemala nárok na starobný dôchodok a bola samoplatiteľkou zdrav.poistenia.
Prepáč, že až dnes. V prípade, že sa jedná o ženu ktorá ma dôchodkový vek ale nebol jej priznaný starobný dôchodok, platí za ňu poistné štát. Najlepšie ísť na soc. poisťovňu a vyžiadať si o tom potvrdenie ak ho nemá doma a doručiť ho ÚDZS. Mali by to uznať. Ale pri VšZP nikto nevie.
0 0
1Sonko 1Sonko

1Sonko je offline (nepripojený) 1Sonko

Pekny den,
úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mi doručil rozhodnutie o zaplatení dlžného poistného na zdravotné poistenie cca40€, poplatok z omeškaniacca. 250€ a uhradenie trov konania cca. 2€.... ..zdravotné poistenie a trovy konanie sú už uhradené po doručení rozhodnutia. V rozhodnuti sa píše, že môžem VZP požiadať o odpustenie poplatkov z omeškania. Telefonicky som si to zistoval ako v VZP tak aj na UPDNZS a osobne som sa dostavil do VZP, kde mi boli dané papiere,ktoré mam vyplniť a nimi požiadať o odpustenie poplatkov z omeškania, hneď mi bolo povedané, že nakoľko som momentálne v inej zdravotnej poistovni, tak to je pre mňa horšie. Nakoľko poistné som nezaplatil z nevedomosti a pracovníčka VZP mi povedala, že ja som to určite vedel, že ho mám uhrádzať tak mám napísať relevantný dôvod prečo som nezaplatil poistné, tak mam otázočku čo by mal byť ten relevatný dôvod nezaplatenia poistného. V tom čase som bol po maturite, bol som dobrovoľne nezamestnaný, pričom od vylúčenia z Úradu prace do nástupu na vojenskú službu som nevedome nezaplatil dané zdravotné poistenie.

takze sa chcem opytať, aky by mohol byť relevantny dôvod pre VZP, že som neuhradil poistné
tiez sa chcem opýtať, ci ma zmysel poziadat o odpustenie poplatkov z omeškania
a ako ma priblizne vyzerat ziadost o výnimku pri konaní, nakoľko som poistený v inej poistovni


dakujem za odpoved
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

Dnes mam v schránke doporučenku od exekútora jedná sa asi o nedoplatok zdravotného poistnenia. Na prebratie mam 18 dní. Chcem sa spýtat prečo mi VšZP neposlala žiadnu výzvu o nedoplatku a nedala nejakú lehotu o zaplatení dlhu. Nerozumiem ale rovno bez mojho vedomia dala tento nedoplatok na exek.dlh je z roku 2002 a 2003 čo mám vlastne robit prebrat exekuciiu na čo mám nárok /premlčanie/poradte mi prosim. dakujem
0 0
FugAn FugAn

FugAn je offline (nepripojený) FugAn

glglgl Pozri príspevok
Dnes mam v schránke doporučenku od exekútora jedná sa asi o nedoplatok zdravotného poistnenia. Na prebratie mam 18 dní. Chcem sa spýtat prečo mi VšZP neposlala žiadnu výzvu o nedoplatku a nedala nejakú lehotu o zaplatení dlhu. Nerozumiem ale rovno bez mojho vedomia dala tento nedoplatok na exek.dlh je z roku 2002 a 2003 čo mám vlastne robit prebrat exekuciiu na čo mám nárok /premlčanie/poradte mi prosim. dakujem
Ako môžeš vedie, že je to asi nedoplatok zo zdravotnej poisťovne? Ak to predpokladáš, tak potom asi si si vedomý, že máš nedoplatok. To môže znamenať, že Ťa ZP upozornila na dlh, ale ty si to zobral na ľahkú mieru veď čo Ti môžu. Veľa z nás ignoruje listy zo ZP a potom sa čudujeme prečo máme exekútora na krku.
Čo najskôr treba ísť do poisťovne a doriešiť to s nimi.
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

Jasne my sme vedeli o tom to dlhu len stale neboli na to peniaze, ale to ma zaraža ze mi neposlali vyzvu vtedy by som to poriešil ked ja som taky, dajú sa ziadat aspon odpustenie urokov z omeskania.

vdaka za odpoved
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

Mám na vás prosbu o info a píšem opätovne.Prišlo mi oznámenie od exekútora.Ešte som to neprevzal.Ale na 100% to je dlh voči ZP v období 02/2002 až do 06/2003 lebo tuto platbu registrujem ako dlh. VSZP mi určite neposlala ziadnu vyzvu ani oznámenie o nedoplatku proste som čakal kedy sa ozvu a potom by som to riešil.A dokonca som dnes čital na nete že nemusí posielat ziadne výzvy o nedoplatku ale rovno to rieši exekutorom čo je moj prípa.

Prosim vás o radu v pondelok sa chystam do VSZP zistit čo ako.Potrebujem vediet aké možnosti možem vyuzit zo zakona /premlčanie atd./ žiadost o odpustenie penálou, ktoré určite budu horibilne.Ktorý zákon sa má týka ak su nedoplatky z 2002 a 2003.
A vlastne mam jednat s poistovnou alebo len s exekútorom. dakujem vam za radu.
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

glglgl Pozri príspevok
Mám na vás prosbu o info a píšem opätovne.Prišlo mi oznámenie od exekútora.Ešte som to neprevzal.Ale na 100% to je dlh voči ZP v období 02/2002 až do 06/2003 lebo tuto platbu registrujem ako dlh. VSZP mi určite neposlala ziadnu vyzvu ani oznámenie o nedoplatku proste som čakal kedy sa ozvu a potom by som to riešil.A dokonca som dnes čital na nete že nemusí posielat ziadne výzvy o nedoplatku ale rovno to rieši exekutorom čo je moj prípa.

Prosim vás o radu v pondelok sa chystam do VSZP zistit čo ako.Potrebujem vediet aké možnosti možem vyuzit zo zakona /premlčanie atd./ žiadost o odpustenie penálou, ktoré určite budu horibilne.Ktorý zákon sa má týka ak su nedoplatky z 2002 a 2003.
A vlastne mam jednat s poistovnou alebo len s exekútorom. dakujem vam za radu.
PROSIM PEKNE poradí mi niekto, vdaka
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Premlčané to nie je,či ti odpustia penále to je otázne ale ja by som povedal že nie a pri ZP to ide veľmi rýchlo, rozhodnutím ZP to môžu dať rovno exekútorovi.
0 0
glglgl glglgl

glglgl je offline (nepripojený) glglgl

bepo Pozri príspevok
Premlčané to nie je,či ti odpustia penále to je otázne ale ja by som povedal že nie a pri ZP to ide veľmi rýchlo, rozhodnutím ZP to môžu dať rovno exekútorovi.
a ako je to s tou lehotou 3 roky???premlčanie
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Tu na Porade máš aj Zákon o zdravotnom poistení tak si ho prečítaj, podľa §32 ods 1 je na poistné splatné do účinnosti zákona 10 ročná premlčacia lehota odo dňa splatnosti poistného- v tvojom prípade sa teda premlčuje až v 2012-2013.
0 0
jery jery

jery je offline (nepripojený) jery

glglgl Pozri príspevok
PROSIM PEKNE poradí mi niekto, vdaka
Ťažko povedať, či je to premlčané alebo nie, podstatné je kedy to bolo predpísané platobným výmerom alebo výkazom nedoplatkov.
Na predpísanie majú 10 rokov, na vymáhanie 3 roky od právoplatnosti prvotného prozhodnutia.

Tvoj prípad - na predpísanie majú čas do r. 2012 - 2013 (10 r. od splatnosti).
Čiže napr. ak to predpísali platobným výmerom v r. 2005, je to už premlčané (v r. 2008). Ak to napr. predpísali v r. 2008 nie je to premlčané.
Treba tam ísť a zistiť dátumy.
Platobný výmer ti mal byť doručený do vlastných rúk. Ak si ho neprevzal v odbernej lehote, platí dikcia tzv. náhradného doručenia.
0 0
diStefano diStefano

diStefano je offline (nepripojený) diStefano

Dobry den,

Ja by som sa opytal na nazor diskutujucich ohladom ucinnosti paragrafu 32. V zmysle tohto paragrafu moze dojst dokonca az k premlcaniu samotneo poplatku za nesplnenie si oznamovacej povinnosti a to 10 rokov odo dna, do kedy mohla byt oznamovacia povinnost riadne splnena. Zakon 273/1994, ktory logicky vzato premlcanie poplatku za nesplnenie si oznamovacej povinnosti ani nepripusta, lebo ak ste si tuto oznamovaciu povinnost nesplnili, tak premlcacie lehoty nebezia, bol zakonom 581/2004 zruseny.
Preto mi nie je jasne ci napr. v pripade, ze sa nahodou niektora poistovna, alebo UDZS rozhodne predpisat poplatok za nesplneneie si ozn. povinnosti, je mozne sa odvolat na paragraf 32 zak.580/2004 alebo nie.

Este by som dodal, ze pojem poplatok za nesplnenie oznamovacej povinnosti sa zaviedol zakonom 273/1994 a tykal sa nesplnenia si primarnej oznamovacej povinnosti. Na jednej strane sa tu tvrdi, ze nesplneneie oznamovacej povinnosti zaklada pravo poistovne al. UDZS vymahat vsetko donekonecna, na druhej strane sa v zmysle par.32 niektore veci, vratane toho spominaneho poplatku premlcuju bezpodmienecne po 10 rokoch.
0 0
dobrak800 dobrak800

dobrak800 je offline (nepripojený) dobrak800

Aj mňa by zaujímala odpoveď na túto otázku. A zároveň sa chcem spýtať, či niekto nevie, ako to bolo v roku 2002, keďže som vtedy skončil školu a bol som evidovaný na úrade práce, či bolo treba hlásiť zmenu platiteľa poistného, alebo nie? A druhá vec, keďže som bol 2 až 4 mesiace vyradený z úradu práce (pred cca 7 rokmi) a nepamätám si, či som vtedy platil poistné, či je lepšie si to zistiť v poisťovni a uhradiť nedoplatok - či to budú brať ako "poľahčujúcu okolnosť" a prípadne mi nenaúčtujú penále?
ďakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Nášmu zamestnancovi bola doručená výzva a následne Uznanie dlhu a dohoda o splátkach z titulu neuhradenia časti poistného za obdobie 01/1995-5/1996, časti r. 1998, 1999, 2000,2001,2002,2003,2004,.......

na uvedené obdobie neplatí premlčacia lehota 5 rokov?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Monika Kováčová Pozri príspevok
Nášmu zamestnancovi bola doručená výzva a následne Uznanie dlhu a dohoda o splátkach z titulu neuhradenia časti poistného za obdobie 01/1995-5/1996, časti r. 1998, 1999, 2000,2001,2002,2003,2004,.......

na uvedené obdobie neplatí premlčacia lehota 5 rokov?
Pozri začiatok témy - podľa mňa do roku 2004 je to desaťročná premlčacia doba...
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

evina Pozri príspevok
Pozri začiatok témy - podľa mňa do roku 2004 je to desaťročná premlčacia doba...
no veď som pozerala a čumím ako

a od 2004 je 5 rokov... teda stíhajúúú
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať