Zavrieť

Porady

darovacia zmluva - nehnutelnost

poprosim vas, potrebovala by som vzor darovacej zmluvy, ide o nehnutelnost, darovanie rodicov detom s dozivotnym pravom na uzivanie, dakujem.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Jarino62641 Pozri príspevok
Ahoj mohol by som sa ťa spýtať, ako je to s darovaním keď prijímateľ daru nemá 18 rokov?
Pozri sem:

http://www.porada.sk/t63138-darovacia-zmluva.html

http://www.porada.sk/t95423-schvalen...aloleteho.html

http://www.porada.sk/t52472-kolizny-opatrovnik.html
0 0
valca11 valca11

valca11 je offline (nepripojený) valca11

Ahojte, môžte mi niekto poradiť,,,, svokra nám chce darovať dom, ostatné svoje deti chce sama vyplatiť (niečo už dostali, niečo im chce ešte dať). chcela by som vedieť, či je to potrebné zahrnúť aj do darovacej zmluvy (pre prípad, ak by po svokrinej smrti niečo žiadali), aby ju nemohli napadnúť? alebo stačí, ak je uvedené , že je dom bez tiarch???
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

valca11 Pozri príspevok
Ahojte, môžte mi niekto poradiť,,,, svokra nám chce darovať dom, ostatné svoje deti chce sama vyplatiť (niečo už dostali, niečo im chce ešte dať). chcela by som vedieť, či je to potrebné zahrnúť aj do darovacej zmluvy (pre prípad, ak by po svokrinej smrti niečo žiadali), aby ju nemohli napadnúť? alebo stačí, ak je uvedené , že je dom bez tiarch???
Najlepšie je napísať darovaciu zmluvu, kde bude jeden darca a toľko obdarovaných, koľkých chce obdarovať. V tejto zmluve uvedie, komu čo daruje - jednému dom, iným peniaze (sumu...). Zároveň táto darovacia zmluva môže slúžiť ako podklad na zápis do katastra nehnuteľností (bude spĺňať všetky náležitosti).

Alebo spísať s každým potomkom osobitnú darovaciu zmluvu, kde uvedie, komu čo dáva a kópiu týchto zmlúv dať k dispozícii každému potomkovi, aby každý na rovinu vedel, koľko kto dostal. Potom nemôže nikto v budúcnosti (pri dedičstve) namietať, že vtedy dostal viac - či menej
0 0
mapemape mapemape

mapemape je offline (nepripojený) mapemape

Navrh na Vklad sa overuje u notara?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

mapemape Pozri príspevok
Navrh na Vklad sa overuje u notara?

Nie, návrh na vklad je obyčajný sprievodný list k zmluve o prevode nehnuteľnosti (darovacia zmluva, kúpno predajná zmluva,...), ktorým žiadateľ žiada o zápis do katastra. Žiadateľom môže byť ktorákoľvek zmluvná strana a podpis na návrhu nemusí byť overený. Musí byť overený podpis majiteľa nehnuteľnosti na zmluve o prevode nehnuteľnosti.
0 0
mapemape mapemape

mapemape je offline (nepripojený) mapemape

Dakujem a este jedna otazka:

Na navrhu na vklad musia byt napisany ako ziadatelia obidvaja manzelia
alebo staci iba jeden?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

mapemape Pozri príspevok
Dakujem a este jedna otazka:

Na navrhu na vklad musia byt napisany ako ziadatelia obidvaja manzelia
alebo staci iba jeden?
Stačí, keď to napíše a podpíše jeden.
0 0
edina2882 edina2882

edina2882 je offline (nepripojený) edina2882

Ahoj ! Ja mám jednu otázku ! Moja staršia sestra býva s rodičmi a chce do domu investovať -oprava strechy s podmienkou , že sa dom darovacou listinou stane jej majetkom . Sme tri sestry ...pítam sa ...je takto naše dedičstvo ohrozené ? Ak bude v jej vlastníctve dom už nemáme právo na dedičstvo ? A ešte jedno - teraz nás chce vyplatiť z ceny domu ,ktorá bola pri kúpe pred 20 rokmi ! Prosím poradte mi čo mám v tejto situácii robiť ! Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

edina2882 Pozri príspevok
Ahoj ! Ja mám jednu otázku ! Moja staršia sestra býva s rodičmi a chce do domu investovať -oprava strechy s podmienkou , že sa dom darovacou listinou stane jej majetkom .
Má to veľmi dobre prešpekuľované, nenápadne chce rodičov dotlačiť k tomu, aby jej prepísali dom.

edina2882 Pozri príspevok
Sme tri sestry ...pýtam sa ...je takto naše dedičstvo ohrozené ? Ak bude v jej vlastníctve dom už nemáme právo na dedičstvo ?
Samozrejme, akonáhle jej darujú nehnuteľnosť, už nemôžete hovoriť o dedičstve, lebo dom nebude predmetom dedičského konania. Bude patriť len a len jej.

V prípade, že by rodičia vlastnili ďalšie nehnuteľnosti alebo iný majetok, tak v prípade dedičského konania sa dá prihliadnuť na to, že by dostala do daru dom a vtedy by sa pri rozdeľovaní dedičstva dalo určiť pre ňu menší podiel (o hodnotu darovaného domu). Ak ale rodičia nemajú majetok väčšej hodnoty, tak pri dedičskom konaní by sestra nebola povinná vás z darovaného domu vyplatiť.

edina2882 Pozri príspevok
A ešte jedno - teraz nás chce vyplatiť z ceny domu ,ktorá bola pri kúpe pred 20 rokmi!
Neviem, prečo chce manipulovať s cenou, čo platila pred 20 rokmi. (Teda viem, chce za lacný peniaz získať dom, ktorý má niekoľkonásobnú hodnotu - z jej strany špekulácia, ako vás, 2 sestry okabátiť). Ak vás chce vyplatiť, dajte si vypracovať aktuálny znalecký posudok a nech vás vyplatí z tej ceny.

edina2882 Pozri príspevok
Prosím poradte mi čo mám v tejto situácii robiť ! Ďakujem
Len tlačiť na rodičov, nech jej neprepíšu dom bez toho, aby ste sa riadne dohodli (napr. keby vás vyplatila zo súčasnej hodnoty domu).
Naposledy upravil Chobot : 21.09.09 at 12:30
0 0
edina2882 edina2882

edina2882 je offline (nepripojený) edina2882

Mala by som ešte jednu otázku ! Je to k predošlej téme ! Ak sestra investuje do domu a vlastníkom ostanú moji rodičia ! Ak dojde k dedeniu tú sumu peňazí čo do domu investuje je možné odrátať z dedičstva ak bude mať doklad - faktúru ??? Aby nebola ani sestra ktorá investuje do domu znevíhodnená ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

edina2882 Pozri príspevok
Mala by som ešte jednu otázku ! Je to k predošlej téme ! Ak sestra investuje do domu a vlastníkom ostanú moji rodičia ! Ak dojde k dedeniu tú sumu peňazí čo do domu investuje je možné odrátať z dedičstva ak bude mať doklad - faktúru ??? Aby nebola ani sestra ktorá investuje do domu znevíhodnená ?
Áno, dá sa to. Treba však pritom zohľadniť opotrebovanie investície (ak kúpi plastové okná na dom za napr. 6000 EUR, tak za 15 rokov nemôže očakávať, že jej bude vyplatených 6000 EUR) a taktiež treba zarátať len skutočne to, čo zvyšuje hodnotu domu. Napr. kúpa nábytku nezvýši hodnotu domu, preto to by som neuznal, ako investíciu do nehnuteľnosti. Teda len skutočne to, čo sa týka domu ako stavebného celku (omietky, okná, nová strecha - áno; nábytok, lustre, koberce - nie).
0 0
edina2882 edina2882

edina2882 je offline (nepripojený) edina2882

Ďakujem !
0 0
annann annann

annann je offline (nepripojený) annann

Neviem sa dostat k zadaniu otazky, prosim touto cestou o radu: manzelovi vratili v restitucii pozemky, tieto su na jeho meno na LV. Mame bezpodielove vlastnictvo. Pozemky chceme darovat dcere. Je potrebny aj moj (manzelkin) podpis pripadne suhlas v darovacej zmluve, alebo je to bezpredmetne ked nie som uvedena na LV a ja nemusim byt nikde uvadzana?
Dakujem
0 0
elli elli

elli je offline (nepripojený) elli

Nie, je to vylucne vlastnictvo jedneho z manzelov, ktorym si moze nakladat bez suhlasu druheho.
To znamena, ze v zmluve ako predavajuci bude uvedeny manzel, a manzelka nemusi byt ani vedlajsim ucastnikom zmluvy, ani na predaj udelit suhlas.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

annann Pozri príspevok
Neviem sa dostat k zadaniu otazky, prosim touto cestou o radu: manzelovi vratili v restitucii pozemky, tieto su na jeho meno na LV. Mame bezpodielove vlastnictvo. Pozemky chceme darovat dcere. Je potrebny aj moj (manzelkin) podpis pripadne suhlas v darovacej zmluve, alebo je to bezpredmetne ked nie som uvedena na LV a ja nemusim byt nikde uvadzana?
Dakujem
Pozemky sú výlučným majetkom manžela . Ako s nimi naloží, záleží od jeho rozhodnutia. Je jediný vlastník ( podľa LV ), nepotrebuje ani súhlas, ani podpisy.
0 0
Adina12 Adina12

Adina12 je offline (nepripojený) Adina12

Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Adina12 Pozri príspevok
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.
Jednoznačne ÁNO ..

Vznik a zánik daňovej povinnosti

Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.
Viacej je rozpísané tu :

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=929
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Adina12 Pozri príspevok
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.
Pokiaľ myslíte daň z prevodu nehnuteľnosti alebo daň z darovanie, táto už bola zrušená.
Ostane Vám platiť počnúc budúcim rokom daň z nehnuteľnosti, daňové priznanie sa dáva v januári bud. roka a výmer príde z obecného úradu. Túto daň budete platiť každý rok.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

Adina12 Pozri príspevok
Dobry den chcela by so sa spytat vi je potrebne platit dan ked mi bola darovana nehnutelnost.
Neviem presne, akú daň máš na mysli. Väčšinu daní ti tu už napísali, ja to len doplním a zhrniem:
- daň z príjmu - NIE
- daň z prevodu a prechodu nehnuteľností - NIE
- daň z nehnuteľností - Áno
0 0
lilivana lilivana

lilivana je offline (nepripojený) lilivana

Dobry den, mam tiez otazku k darovacej zmluve k nehnutelnosti. Je pre potreby katastra nehnutelnosti mat podpisy na takejto zmluve notarsky overene? A je notarske overenie to iste, ako ked je zmluva podpisana pred notarom (aby sa dalo vylucit, ze nebola podpisana dobrovolne, ako sa tu niekde v starsich prsipevkoch uvadzalo)? Predpokladam, ze odpoved na druhu otazku je "nie", ale troska som sa v tom zamotala. Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať