Zavrieť

Porady

Otec na materskej, matka nenastúpi späť do práce

Zadala som otázku aj do Draka, ale možno aj tu mi bude vedieť niekto odpovedať. (Dúfam, že neporušujem Etiketu ).Dobrý deň, otec chce dať v práci žiadosť o rodičovskú dovolenku a požiadať SP o materskú. Matka nenastupuje do zamestnania , ale volala do práce, že ostáva na rodičovskej dovolenke, ale nebude poberať rodičovský príspevok, aby to zamestnávateľ mohol oznámiť do zdravotnej poisťovne. V práci jej ale povedali, že musí nastúpiť do zamestnania , alebo dať výpoveď. Ja jej tvrdím, že poberanie rodičovského nemá vplyv na poskytnutie rodičovskej dovolenky zamestnávateľom do 3 rokov veku dieťaťa podla Zákonníka práce. Je moje tvrdenie správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ano. Ale zamestnavatel nic do ZP neoznamuje, to si musi oznamit ona sama.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nela07 Ďakujem. Ja som vedela tak, že zamestnávateľ pri nástupe na RD posiela oznámenie do zp, že platiteľom je štát z titulu poberania rodičovského príspevku a po ukončení poberania oznamuje koniec - typ 1C. Nevedela som, že to má oznámiť sama.
    ivka70 ona sa bud musi prihlasit ako dobrovolne poistena osoba alebo najst ineho platitela ZP, lebo z tituli RD to uz nebude mozne
    ak mate napr. starsie dieta, moze sa prihlasit ako osoba starajucasa o dieta do 6 rokov
    po pol roku, ked bude opat poberat RP, tak to zasa prehlasi
    nela07 áno, toto viem, bude mať 2. zamestnávateľa na čiastočný úväzok, a dovtedy bude samoplatiteľ. Išlo mi o to oznamovanie ukončenia poberania rodičovského príspevku , kto to má oznamovať. A hlavne, či mi niečo neuniklo a zamestnávateľ má pravdu, že musí dať výpoveď, alebo nastúpiť do práce.
    ivka70 nemusi dat vypoved, len na novu pracu potrebuje suhlas zamestnavatela, ak ide o kokurencnu cinnost. Odhlasuje sa v ZP sama, prihlasenim ako dobrovolne poistena osoba ukonci predchadzajuci poistny vztah.
    ani keby isla pracovat na dohodu pocas RD predsa nejde za povodnym zamestnavatelom ,ze ju odhlasi, len ju novy prihlasi.
    nela07 Ďakujem pekne, Ivka. Prajem pekný dník.
    Pepa ivka70:" ona sa bud musi prihlasit ako dobrovolne poistena osoba alebo najst ineho platitela ZP, lebo z tituli RD to uz nebude mozne
    ak mate napr. starsie dieta, moze sa prihlasit ako osoba starajucasa o dieta do 6 rokov
    po pol roku, ked bude opat poberat RP, tak to zasa prehlasi" Nesúhlasím s týmto tvrdením, nie je pravda že sa musí prihlásiť ako dobrovolne poistená osoba alebo si nájsť iného platiteľa - môže sa prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
    VÍNO NITRA Je medzera v zákone, môže byť matka ďalej doma na RD bez poberania rodičovského príspevku a bez toho, aby to oznamovala svojmu zamestnávateľovi a ZP platiť nebude. Nemusí mať ani iného zamestnávateľa. Toto písala pred pár dňami tu na Porade pani Motyčková.
    nela07 Ďakujem
    VÍNO NITRA Ešte doplním: V ZP sa matka prihlási ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov veku.
    nela07 ďakujem veľmi pekne
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Súhlasím,nepoberanie rodičovského príspevku nemá žiadny vplyv na čerpanie rodičovskej dovolenky to troch rokov veku u zamestnávateľa.
    V zdravotnej poisťovni preukáže ukončenie poberania RP a prihlási sa ako osoba starajuca sa o dieťa do 6 rokov veku - sama zamestnankyňa.

    Otec na materskej, matka nenastúpi späť do práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.