Zavrieť

Porady

materská dovolenka

Chcem Vás požiadať o radu:
Z čoho sa mi bude počítať mat. dovolenka ak nástup na MD je v marci2005, v roku 2004 som bola zamestnaná /hrubý príjem od jan. do septembra bol 10000,-Sk/ v septembri som dostala výpoveď a následne som si spustila živnosť - platím si (od sept. - do teraz , len do zdravotnej poisťovni. Po spustení živnosti môj hrubý príjem je cca 10 000,- mesačne. Ešte doplním, že v roku 2003 som mala spustenú živnosť od jan. do júna a od júna do konca roka 2003 som bola zamestnaná. V tedy keď som bola zamestnaná tak som mala pozastavenú živnosť. Dúfam, že som túto moju situáciu nepopísala dosť nezrozumiteľne. Prosím, ako sa mi vypočíta MD? Za odpoveď ďakujem.
Usporiadat
jankajese jankajese

jankajese je offline (nepripojený) jankajese

A bola by aj taká možnosť, že ak nebude mať prácu, bude dobrovolne nezamestnaná a v 7/07 sa zamestná. V tomto prípade by mala nárok na materské? Vychádzam z toho, ako by to bolo nemocenské, len neviem, či pri materskom je tá podmienka 270 dni a pri nemocenskom nie je.
Asi miešam kozy s ovcami. Ale som rada, že viete dobre poradiť a mne je jej trošku ľúto, že chudinka bude teraz bez práce a ani materskú nedostane.
0 0
Isabel Isabel

Isabel je offline (nepripojený) Isabel

fiha a to ste sa kde docitali? to je pre mna novinka
§ 48:...ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
nikde sa nepise o tom, ze musela byt poistena bez prerusenia pracovnopravneho vztahu pripadne ze to muselo byt iba z PP alebo DNP.

ak by chcela poberat dve davky, to uz by bola ina pesnicka, v tom pripade by musela splnit 2x270 dni (to sa jednalo o tie dve materske naraz co sa tu tolko omielalo).

ale ak ma poberat klasicky jedno materske tak staci mat v poslednych 2 rokoch 270 dni nemocenskeho poistenia spolu.

takze sup sup dobrovolne poistit
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
jankajese
A bola by aj taká možnosť, že ak nebude mať prácu, bude dobrovolne nezamestnaná a v 7/07 sa zamestná. V tomto prípade by mala nárok na materské? Vychádzam z toho, ako by to bolo nemocenské, len neviem, či pri materskom je tá podmienka 270 dni a pri nemocenskom nie je.
Asi miešam kozy s ovcami. Ale som rada, že viete dobre poradiť a mne je jej trošku ľúto, že chudinka bude teraz bez práce a ani materskú nedostane.
Nie, pri materskom potrebuje splniť podmienku 270 dní, pri nemocenskom nie. Čiže odporúčam jej ísť na PN už v januári 2007 v ochrannej lehote (napr. rizikové tehotenstvo) a bude dostávať nemocenské. Na materské nebude mať nárok.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Isabel
fiha a to ste sa kde docitali? to je pre mna novinka
§ 48:...ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.
nikde sa nepise o tom, ze musela byt poistena bez prerusenia pracovnopravneho vztahu pripadne ze to muselo byt iba z PP alebo DNP.

ak by chcela poberat dve davky, to uz by bola ina pesnicka, v tom pripade by musela splnit 2x270 dni (to sa jednalo o tie dve materske naraz co sa tu tolko omielalo).

ale ak ma poberat klasicky jedno materske tak staci mat v poslednych 2 rokoch 270 dni nemocenskeho poistenia spolu.

takze sup sup dobrovolne poistit
Isabel, máš asi starý zákon, zmena bola od 1.8.2006 a § 48 má nielen ods.1, ale aj ods.2, ktoré platia súčasne:
§ 48
(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.

(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.

Takže DNP už nepomôže.
0 0
Sandruš Sandruš

Sandruš je offline (nepripojený) Sandruš

Dobrý deň
Citala som prispevky na danu temu a bola by som rada ak by mi niekto poradil.Termin porodu mam 1.2.2008a zamestnavatel ma prepustil 11.6.2007.Odvtedy som nezamestnana.Mam 20 rokov a mimo skoly som uz 1 rok aj nieco.Budem mat narok na MD?Prosim poradte mi lebo neviem najst odpoved Dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Sandruš Pozri príspevok
Dobrý deň
Citala som prispevky na danu temu a bola by som rada ak by mi niekto poradil.Termin porodu mam 1.2.2008a zamestnavatel ma prepustil 11.6.2007.Odvtedy som nezamestnana.Mam 20 rokov a mimo skoly som uz 1 rok aj nieco.Budem mat narok na MD?Prosim poradte mi lebo neviem najst odpoved Dakujem

Sandruš, ako dlho si pracovala ? Myslím v posledných dvoch rokoch - napáš presne od-do !
0 0
Zuzana172 Zuzana172

Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

Dobry den,
chcem sa tiez poradit, v buducom roku planujeme babetko. Ako mam postupovat ak chcem ziskat max. materske v roku 2008.
Od 14.3 2007 som nezamestnana a od 1.4.2007 si platim DPN z minima.
Od 6.12.2007 znova nastupujem do zamestnania ako predajca a moj plat by mal byt cca 10.000,-Sk. Samozrejme v skusobnej dobe ma moze zamestnavatel kedykolvek prepustit. Musim pocitat aj s touto alternativou, pretoze mam skusenost ze sa prac. pomer zrusi hned po Vianociach teda este v roku 2007.Ako sa mi bude pocitat materske ak predpokladany termin porodu bude napr. november/december 2008.Bude sa pocitat z posledneho vymeriavacieho zakladu DPN z roku 2007 a teda mam sa este tento rok odhlasit z min. a hned prihlasit z max.alebo sa bude pocitat z posledneho vymeriavacieho zakladu DPN pred nastupom na PN. Poradte mi, mam v tom zmatok.dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zuzana172: Asi ten zmätok ešte zväčším, lebo:

Ak máte od 6.12.2007 nastúpiť do neistého zamestnania, tak odporúčam DNP zrušiť. Uvidí sa, ako to bude so zamestnaním - či tam vydržíte, aký budete mať plat atď.

DNP Vám bude stačiť znova uzavrieť až po otehotnení - najneskôr v 8-mom týždni tehotenstva a podľa toho, či v tom čase budete zamestnaná a aký budete mať plat, si nastavíte v DNP základ (8100 až 28142 Sk) tak, aby bola materská čo najvyššia - teda aby bola cca 15 tis. mesačne.
0 0
Zuzana172 Zuzana172

Zuzana172 je offline (nepripojený) Zuzana172

Nuz ja si platim DNP stvrtrocne vopred a uz ho mam vyplatene z min. do 31.12.2007. Takze uz to necham tak a budem mat splnenu podmienku 270dni.Co uz ani nie je potrebne, kedze sa znova poistim ked otehotniem a potom si prisposobim vysku vym. zakladu DNP vzhladom k svojmu prijmu. Takze tomu spravne rozumiem ze sa bude pocitat 50% z posledneho vym. zakladu DNP + NP zamestnanca (ak ma neprepustia) plateneho pred nastupom na materske. Niekde som citala ze sa pocita z vym. zakladu z posledneho roku pred nastupom na matersku (asi to bude hlupost alebo som tomu zle porozumela) trocha ma to zmiatlo. Pojdem sa odhlasit k 1.1.2008 aby som to nekomplikovala babenke v SP.
Dakujem za cenne rady.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To, za aké obdobie sa počíta výška denného vymeriavacieho základu (DVZ, materská je 55% z DVZ) záleží od toho, kedy vzniklo poistenie.

Ak pôjdete na materské pred koncom roka 2008 a DNP by ste nezrušili, materské by sa počítalo z toho, čo ste platili v roku 2007.

Ak ale DNP zrušíte a niekedy na jar 2008 sa znova prihlásite, tak materská sa bude počítať z toho, čo budete platiť od jari 2008.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zuzana172 Pozri príspevok
Nuz ja si platim DNP stvrtrocne vopred a uz ho mam vyplatene z min. do 31.12.2007. Takze uz to necham tak a budem mat splnenu podmienku 270dni.Co uz ani nie je potrebne, kedze sa znova poistim ked otehotniem a potom si prisposobim vysku vym. zakladu DNP vzhladom k svojmu prijmu. Takze tomu spravne rozumiem ze sa bude pocitat 50% z posledneho vym. zakladu DNP + NP zamestnanca (ak ma neprepustia) plateneho pred nastupom na materske.
Dávka bude zjednodušene: 55% zo súčtu denných vymeriavacích základov oboch poistení v rozhodujúcom období, ak obe poistenia budú trvať ku dnu uplatnovania nároku.
Rozhodujúce obdobie pre výpočet materskej zo zamestnania (ak ta neprepustia) bude obdobie 6.12.-31.12.07.
Vymeriavací základ z DNP záleží od toho, či od posledného vzniku DNP do uplatnovania nároku na materskú uplynie 26 týždnov! Ak uplynie, tvoje RO z DNP bude obdobie od vzniku posledného DNP (predpokladám, že sa nanovo poistíš v r.2008) do konca mesiaca predchádzajúceho kal.mesiacu, v ktorom vznikne nárok na materské. Ak neuplynie 26 týždnov, tvoj VZ bude minimálna mzda platná v mesiaci uplatnovania nároku :30. Niekde som citala ze sa pocita z vym. zakladu z posledneho roku pred nastupom na matersku (asi to bude hlupost alebo som tomu zle porozumela) trocha ma to zmiatlo. Nie je to hlúposť, záleží na tom, kedy ti nemocenské poistenie (teda posledný PP alebo posledné DNP vzniklo) Pojdem sa odhlasit k 1.1.2008 aby som to nekomplikovala babenke v SP. Ak sa chceš odhlásiť tak, aby posledný den poistenia bol 31.12.07, treba na odhlášku napísať "dátum zániku poistenia: 31.12.2007" a odniesť to ešte v r.2007. Pozor na dni volna v SP!
Dakujem za cenne rady.
Odpoved v texte.
0 0
MADELEIN MADELEIN

MADELEIN je offline (nepripojený) MADELEIN

Pán Miháľ, prosím o informáciu. 7. 12.2007 sa dcéra zaregistrovala na DNP s VZ 18400. Ale dodnes poistné neuhradila, pretože pracovníčka SP jej sľúbila vypočítať sumu poistného. Chcela zohľadniť poistné zo zamestnania. Predtým platila od 09/2006 do 08/2007 DNP v tomto roku zo základu 8100. Je zamestnaná, poistená je viac ako 270 dní. Na smolu je od včera večera hospitalizovaná v nemocnici. Bude akceptovaný pri PN nový VZ, alebo treba urýchlene zaplatiť a tomu prispôsobiť PN?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

MADELEIN Pozri príspevok
Pán Miháľ, prosím o informáciu. 7. 12.2007 sa dcéra zaregistrovala na DNP s VZ 18400. Ale dodnes poistné neuhradila, pretože pracovníčka SP jej sľúbila vypočítať sumu poistného. Chcela zohľadniť poistné zo zamestnania. Predtým platila od 09/2006 do 08/2007 DNP v tomto roku zo základu 8100. Je zamestnaná, poistená je viac ako 270 dní. Na smolu je od včera večera hospitalizovaná v nemocnici. Bude akceptovaný pri PN nový VZ, alebo treba urýchlene zaplatiť a tomu prispôsobiť PN?
Určite bude akceptovaný nový VZ, pokiaľ tam bola nová prihláška na DNP s VZ 18400,-. To, že ešte nie je zaplatené poistné, nie je problémom, pretože lehota na zaplatenie je do 8.1.2008.
Vypočítam poistné, ktoré môžete ísť zaplatiť. Zaplatíte poistné z VZ 18400,- a ak jej tam náhodou vznikne nejaký preplatok, môže si ho potom dodatočne požiadať vrátiť. Radšej mať zaplatené viac ako menej.
Takže z VZ 18400,- je poistné 4,4% = 810,- by bolo za celý mesiac. Ak je od včera PN, tak treba zaplatiť poistné za dni 7.12.-11.12.2007, čo je 5 dní. Takže výpočet je nasledovný 810/31*5 = 131,-. Túto sumu môžete zaplatiť do 8.1.2008. Ak chcete, môžete aj hneď.
0 0
Gerda 123 Gerda 123

Gerda 123 je offline (nepripojený) Gerda 123

Dobry den,


obraciam sa na Vas so ziadostou o pomoc ohladom zalezitosti tykajucej sa pracovnej zmluvy na dobu urcitu pocas zastupu na materskej dovolenky konkretnej osoby.

V pracovnej zmluve mam znenie, ze mam dobu urcitu pocas zastupu XY pocas materskej dovolenky (co je 28 tzydnov ako urcuje ZP). Sama pracujem ako personalista preto ma to zaujima este viac. Ak sa materska dovolenka XY skoncila a pokracuje na rodicovskej dovolenke, plati ze mam stale dobu urcitu, alebo sa mi automaticky predlzuje na dobu neurcitu???

Ja ked robim dodatky na zastup , tak davam znenie na zastup pocas materskej a rodicovksej dovolenky XY.


Prosim,ak mozete aspon v kratkosti mi odpovedzte.

Dakujem a ostavam s pozdravom
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak je v pracovnej zmluve uvedená len materská dovolenka a zastupovaná pracovníčka je už na rodičovskej, automaticky sa pracovná zmluva mení na dobu neurčitú. Túto "chybu" robí veľa firiem. (Tiež by v pracovnej zmluve bolo vhodné uviesť okrem rodicovskej dovolenky aj počas čerpania riadnej dovolenky medzi MD a RD príp. po skončení RD.)
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

niečo pre mamičky :
2 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať