Zavrieť

Porady

vznik s.r.o.

edep edep

edep je offline (nepripojený) edep

prosím o radu,

začínam účtovať v PU, a neviem si rady so vznikom s.r.o.,
sú dvaja konatelia, vložili do pokladne 120.000, ostáva im zaplatiť 80.000,
musia vytvoriť ešte zákonný rezervný fond (5% z ktorej sumy?).
mám použiť aj 701??

nesprávne som sa opýtala, som tu začiatočník,
ide mi o všetko, čo sa týka zaúčtovania vzniku s.r.o.,
1. vloženie peňazí do pokladne (splatenie vkladu spoločníkov 84.000 + 36.000) mám zaúčtovať 211/353 alebo 211/701?
2. nesplatený vklad (80.000) - 353/411 ?
3. rezervný fond (majú to v spolčenskej zmluve, že pri vzniku vytvoria 5%)
zaúčtujem 353/421 ?

nemám predstavu čo iné by sa mohlo ešte účtovať pri vzniku s.r.o.

ďakujem veľmi pekne Erika
Naposledy upravil edep : 16.02.05 at 22:08 Dôvod: zle zadaná otázka
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Spomínaný účet 419 som nepoužila, nakoľko v čase vzniku spoločnosti už mám imanie zapísané v OR a prvý účtovný zápis som urobila momentom vzniku, t.j. už po zapísaní imania.
AVO a keby si v čase vzniku spol. nemala imanie zapísané v OR použila by si účet 419? Teda napr.:

353/419 vznik spol.nezapísané ZI 200 tis.
353/417 RF ak je daný zmluvou, že sa tvorí?
378/353 vklad splatený správcovi
221/378 správca vkladu odovzdal peniaze
419/411 zapísanie spoločnosti do OR

Ďakujem
Naposledy upravil evina : 02.07.05 at 15:15
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Evina, mne sa zdá, že táto možnosť je nereálna a nemá ako a kedy vzniknúť, pretože vznik akejkoľvek spoločnosti je spojený so zápisom do OR, kde sa povinne uvádza imanie, t.j. je pri vzniku zapísané.

Neviem aký iný prípad by mohol pripadať do úvahy. Ja účet 419 používam iba pri zmenách imania už vzniknutých spoločnosti (t.j. nová zmena oproti pôvodne zapísanému imaniu).

Čo sa týka naznačeného účtovania správy vkladu, tak je to veľmi elegantné riešenie, ale ja som s ním pri vzniku neuvažovala (hoci som ho tiež mala), lebo pre účtovanie vzniku už tento zápis nebol potrebný.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 07:22
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Evina, mne sa zdá, že táto možnosť je nereálna a nemá ako a kedy vzniknúť, pretože vznik akejkoľvek spoločnosti je spojený so zápisom do OR, kde sa povinne uvádza imanie, t.j. je pri vzniku zapísané.

Neviem aký iný prípad by mohol pripadať do úvahy. Ja účet 419 používam iba pri zmenách imania už vzniknutých spoločnosti (t.j. nová zmena oproti pôvodne zapísanému imaniu).

Čo sa týka naznačeného účtovania správy vkladu, tak je to veľmi elegantné riešenie, ale ja som s ním pri vzniku neuvažovala (hoci som ho tiež mala), lebo pre účtovanie vzniku už tento zápis nebol potrebný.
Spločnosť vzniká dňom podpisu spoločenskej zmluvy /alebo sa mýlim?/, v tom čase ešte nie je k dispozícii výpis z OR. Myslela som na tot obdobie.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nie, vtedy je len založená, preto neuvažujem s nezapísaným imaním. Sú dva základné pojmy pri spoločnostiach: založenie (podpis spoločenskej zmluvy) a vznik (zápis do OR). Účtovné prípady spojené so založením spoločnosti premietam do bodu 2 - tak ako som uviedla v príspevku, pričom účtujem dátumom vzniku t.j. zápisom do obchodného registra. Odôvodnila som si to aj tými A4 poznámkami, ktoré som si pripojila k otváracej súvahe. Bolo to pre mňa najprijateľnejšie riešenie, ktoré som si aj spoznámkovala, tak ako som uviedla, aby som na nič nezabudla, keď mi to budú kontrolovať.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Nie, vtedy je len založená, preto neuvažujem s nezapísaným imaním. Sú dva základné pojmy pri spoločnostiach: založenie (podpis spoločenskej zmluvy) a vznik (zápis do OR). Účtovné prípady spojené so založením spoločnosti premietam do bodu 2 - tak ako som uviedla v príspevku, pričom účtujem dátumom vzniku t.j. zápisom do obchodného registra. Odôvodnila som si to aj tými A4 poznámkami, ktoré som si pripojila k otváracej súvahe. Bolo to pre mňa najprijateľnejšie riešenie, ktoré som si aj spoznámkovala, tak ako som uviedla, aby som na nič nezabudla, keď mi to budú kontrolovať.
Áno máš pravdu som si to poplietla, myslím založenie a vznik./ja v tej prílohe nevidím účtovanie, máš ho tam alebo nie?/. Keďže v tejto oblasti sú stále fakt problémy aj po toľkých rokoch, skúsme tu dať nejaký vzorový príklad účtovania. Sú tu napr. skutočnosti: spoločnosť je založená podpisom spoločenskej zmluvy, ZI môže byť splatené celé /ale ešte nie zapísané-alebo splatené len čiastočne/ pred podaním návrhu do OR , a potom nasleduje výpis z OR. Berme pri tom do úvahy aj tvorbu RF /vychádzajme z toho, že ju máme zakotvenú v zmluve/ a vklad splácame prostredníctvom správcu. Je zrejmé, že veľa ľudí má s tým problémy, už to je vidno aj stále z tej potreby účtovať všetko cez 701 /ja to nerobím/. Čo Ty na to?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
O.K. Chceš aby som uviedla svoj postup?
(V poznámkach účtovanie nieje, lebo tam zdôvodňujem formu otváracej súvahy a zahájenie účtovania dňom vzniku spoločnosti.)
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
O.K. Chceš aby som uviedla svoj postup?
Áno bola by som rada.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zahájenie účtovania s.r.o.:
Spoločenská zmluva podpísaná 15. 4. 2005:
- základné imanie 500000,00 Sk,
- 2 spoločníci v pomere 60:40,
- 60 % splatené nepeňažným vkladom (stroj),
- 40 % peňažne.
Dohodnuté, že pri založení spoločnosti musí byť splatený celý nepeňažný vklad a 50 % peňažného vkladu. Poverený správca vkladu, ktorý má vklady prijať do 30.4.2005.
- pri vzniku spoločnosti sa tvorí rezervný fond vo výške 5 % ZI 25000,00 Sk v pomere k upísaným vkladom s tým, že rezervný fond musí byť splatený do 1 roka od vzniku spoločnosti.
Zápis spoločnosti do OR: 12. 5. 2005:
1. Otváracia súvaha na tlačive predpísanom MF SR ku dňu 12.5.2005, kde vyznačím účty 353 vo výške 500000,00, 411 500000,00, 417 25000,00. V účtovníctve otvorím počiatočné stavy na 353, 411, 417 analyticky podľa spoločníkov (tu by pripadala do úvahy tá 701, ak to softvér neumožní inak).
2. Účtovné zápisy 12.5.2005:
042/353AE 300000,00 splatenie nepeňažného vkladu
211/353AE 100000,00 splatenie peňažného vkladu (ostane otvorené 100000,00 nesplatená časť a nesplatený RF)
041,518/211 - zriaďovacie výdavky podľa toho, či presiahnu sumu pre dlhodobý majetok.
022/042 - zaradenie stroja (ak ho používam ihneď, t.j. karta, zaraďovací protokol)
a to je hádam všetko.
Ostatné prípady už účtujem podľa vzniku účtovného prípadu. Ak som na niečo zabudla, tak ma upozorni.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 08:22
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Zahájenie účtovania s.r.o.:
Spoločenská zmluva podpísaná 15. 4. 2005:
- základné imanie 500000,00 Sk,
- 2 spoločníci v pomere 60:40,
- 60 % splatené nepeňažným vkladom (stroj),
- 40 % peňažne.
Dohodnuté, že pri založení spoločnosti musí byť splatený celý nepeňažný vklad a 50 % peňažného vkladu. Poverený správca vkladu, ktorý má vklady prijať do 30.4.2005.
- pri vzniku spoločnosti sa tvorí rezervný fond vo výške 5 % ZI 25000,00 Sk v pomere k upísaným vkladom s tým, že rezervný fond musí byť splatený do 1 roka od vzniku spoločnosti.


Netreba rozlíšiť medzi ešte nezapísaným a zapísaným ZI /vo vbeľa publikáciách to je tak uvedené a ja to považujem za dosť komplikované/
Zápis spoločnosti do OR: 12. 5. 2005:
1. Otváracia súvaha na tlačive predpísanom MF SR ku dňu 12.5.2005, kde vyznačím účty 353 vo výške 500000,00, 411 500000,00, 417 25000,00. V účtovníctve otvorím počiatočné stavy na 353, 411, 417 analyticky podľa spoločníkov.
2. Účtovné zápisy 12.5.2005:
042/353AE 300000,00 splatenie nepeňažného vkladu
211/353AE 100000,00 splatenie peňažného vkladu (ostane otvorené 100000,00 nesplatená časť a nesplatený RF)
041,518/211 - zriaďovacie výdavky podľa toho, či presiahnu sumu pre dlhodobý majetok.
022/042 - zaradenie stroja (ak ho používam ihneď, t.j. karta, zaraďovací protokol)
a to je hádam všetko.
Ostatné prípady už účtujem podľa vzniku účtovného prípadu. Ak som na niečo zabudla, tak ma upozorni.
Netreba ešte rozlíšiť medzi zapísaným a nezapísaným ZI /niektoré publikácie to uvádzajú a mne sa to zdá príliš komplikované a pravdupovediac zbytočné/?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
evina
Netreba ešte rozlíšiť medzi zapísaným a nezapísaným ZI /niektoré publikácie to uvádzajú a mne sa to zdá príliš komplikované a pravdupovediac zbytočné/?
Evi, všetko imanie už je zapísané v registri, je iba nesplatené.
Nesplatené imanie je signalizované účtom 353, ktoré je 2. riadkom súvahy (ak sa nemýlim, nechce sa mi ju ísť hľadať), takže v súvahe pekne svieti.
Naposledy upravil Jana Acsová : 11.06.05 at 08:32 Dôvod: Vymazaný text bol iba pre účastníka porady.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

AVO
Evi, všetko imanie už je zapísané v registri, je iba nesplatené .
Nesplatené imanie je signalizované účtom 353, ktoré je 2. riadkom súvahy (ak sa nemýlim, nechce sa mi ju ísť hľadať), takže v súvahe pekne svieti.
Ja si to tiež myslím, mám taký príklad, ktorý rozlišoval nezapísané /pri založení/ a zapísané /po obdržaní OR/ ale považujem to tiež za zbytočné a tak isto si myslím, že 353 všetko jasne ukazuje, takže nebudeme to komplikovať. Myslím, že tieto príklady by mohli pomôcť mnohým pri účtovaní vzniku s.r.o. Možno ešte aj niekto niečo doplní. Ďakujem za spoluprácu
0 0
Vevey Vevey

Vevey je offline (nepripojený) Vevey

evina
Netreba ešte rozlíšiť medzi zapísaným a nezapísaným ZI /niektoré publikácie to uvádzajú a mne sa to zdá príliš komplikované a pravdupovediac zbytočné/?
Praveze valnym zhromazdenim odsuhlasene a este do OR nezapisane ZI (napr. pri jeho zvyseni) sa uctuje na 419 (353/419) az do zapisu do OR, po zapise sa preuctuje na 411 (419/411).
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Vevey
Praveze valnym zhromazdenim odsuhlasene a este do OR nezapisane ZI (napr. pri jeho zvyseni) sa uctuje na 419 (353/419) az do zapisu do OR, po zapise sa preuctuje na 411 (419/411).
Máš síce pravdu, Vevey, ale tentokrát sa jedná o účtovanie vzniku spoločnosti, kedy je už ZI zapísané do OR.
V predošlej debate medzi Avo a Evinou (viď vyššie) je to pekne rozpísané.

V § 25 ods.1 "Postupov" sa uvádza, že otváracia súvaha sa zostavuje ku dňu zápisu spoločnosti do OR (deň vzniku spoločnosti) a čo má obsahovať.

Ja by som ešte ku všetkému, čo sa tu napísalo doplnila (aby sme dali zadosť tomu, čo nás učili na prvých hodinách účtovníctva), že aj keď nás mnohých SW nepustí účtovať vznik spoločnosti prevodmi z účtu 701, mali by sme tak urobiť minimálne interným dokladom.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Vevey
Praveze valnym zhromazdenim odsuhlasene a este do OR nezapisane ZI (napr. pri jeho zvyseni) sa uctuje na 419 (353/419) az do zapisu do OR, po zapise sa preuctuje na 411 (419/411).
Vevey áno- my sme však mysleli teraz iba na moment medzi podpisom spol. zmluvy/založenie/a a obdržaním OR./vznik/
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ingi -potvrdili sme to spolu
0 0
učiteľka učiteľka

učiteľka je offline (nepripojený) učiteľka

t.č. učiteľka, absolventka SEŠ a VŠE ...viac
Ďakujem všetkým, naozaj takéto debaty pomáhajú. Pekný deň všetkým
0 0
xena xena

xena je offline (nepripojený) xena

Musí firma zvyšovať RF pri zisku alebo môže. A keď musí tak potom pri uzávierke roka to ako zaúčtuje?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Evelynka Evelynka

Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

Pre s.r.o. podľa § 124 obch.zákonníka platí:
1) Spoločnosť vytvára rez.fond (§67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva;ak sa RF nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky RF určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10% základného imania.
2) O použití RF rozhodujú konatelia v súlade s ustanovením § 67 odst.1.

- po schválení ročnej závierky by malo valné zhromaždenie rozhodnúť o rozdelení zisku, mala by v tom byť zahrnutá tvorba RF
- účtovanie: 431AE/421AE
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
Ja som uctovala vznik spolocnosti vcera prvy krat. No mam urcite pochybnosti.
Moj pripad je:
5 spolocnici podla spol. zmluvy upisali kazdy 40000,-...zaviazali sa splatit ZI do vzniku 50% po vzniku zvysok...uhradou na b.ucet

-spol.zmluva....10.10.
-splatili (bohuzial) vsetko naraz...cele upisane ZI...vypis BU 25.10.
-zapis do OR....20.11...kde je napisane, ze v sulade so spol. zmluvou bolo splatenych 50 % vkladov (pri zapise do OR bol s tym problem, odmietli vykonat zapis, pretoze spravca vkladu napisal, ze bolo splatene vsetko...co bola sice pravda, no nebolo to v sulade so spol. zmluvou a tak sa musel odvolat a napisal, ze bolo splatenych len 50 %)
-naklady na vznik spolocnost platili spolocnici zo svojich penazi...a su menej ako 50000,-
Kedze uctovne knihy som otvorila ku dnu vziku..t.j.20.11.....ako budem uctovat 353, ked na bank.ucte mam uz vsetko splatene..
Mam uctovat poc.stav na 353..celu sumu 200000,- a s tym istym datumom uctovat splatenie na b. ucet ako uct.pripad?
alebo v sulade so zapisom v obch.registri zauctujem, ze pociat.stav...pohladavka 353 je uz len 100000,-, zauctujem zac.stav na bank.ucte splatenych..akoze 50%.100000.-, a az potom zauctujem splatenie zvysnych 100000,-.
Dalej sa chcem spytat...Kedze zriad. naklady nepresiahli sumu 50000,-..nemozem uctovat poc stav na octe 041-obstaranie NIM (neskor preuct..na 011) ale budem uctovat az po otvoreni uct.knih normalny uct.pripad...cez ID...zriadenie na ucte 518...a ked platili spolocnici vsetko z vlastneho.tak suvstazne s uctom 365-zavazky voci spolocnikom?

Uctovala som spravne?
20.11. ..otvorenie uct.knih ...doklad ID1
221/701 100000
353/701 100000
701/411 200000
20.11......zriadovacie naklady uhradene spolocnikmi z vlastnych penazi ..doklad ID2
518/365
20.11...uhrada zvysku pohladavky za upis ZI..(aj ked datum BU je 25.10.)
221/353 100000...doklad BV1

a neskor vyberiem z b.uctu do pokladne a spolocnikom vratim ich peniaze?
211/261
261/221
365/211
0 0
bui bui

bui je offline (nepripojený) bui

Som vydata, momentalne som na MD..pred MD som pracovala v hoteli ako uctovnicka, vystudovala som na EU odbor uctovnictvo/auditorstvo ...viac
nikto nema na to nijeky nazor?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať