Zavrieť

Porady

Odpis pohľadávok do nákladov.

Ku dňu 30.11.2007 budeme evidovať 5-pohľadávok po lehote splatnosti 1-rok, v sume asi 600.000,- Sk. Naša spoločnosť vie, že tieto pohľadávky sú nedobitné, nakoľko spoločnoasť už zanikla. Nechceme sa s týmito pohľadávkami ťahať na súd, lebo poplatky na súdne trovy atd by boli asi 56.000,- co vieme, že už by sme zas nikdy nevideli a ležali by niekde ladom.
No potrebovala by som poradiť, ako postupovať pri odpisani tychto pohľadávok, či treba tvoriť aj nejake opravne položky, alebo ich môžem odpísať k 31.12.2007 všetky do nákladov-t.j. Daňových.
Prosím poradte mi ak ma niekto skusenosti s podobným prípadom.
Usporiadat
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

sta Pozri príspevok
Len ma ešte straší novela zákona o DzP, podľa ktorej sa bude upravovať ZD kvôli daňovej uzanteľnosti vytvorených OP v roku 2008. Platí to aj pre odpis pohľadávky?
Teraz si čítam Tvoju otázku ešte raz , ak si mierila na úpravu ZD v súvislosti s už odpísanými pohľadávkami v r. 2007, nič také v prechodných ustanoveniach (pre nás §52 d) ods.9) novely ZoDP nečítam.
Úprava ZD v roku 2008 sa týka iba vytvorených opravných položiek podľa znenia zákona účinného do 31.12.2007.
0 0
sta sta

sta je offline (nepripojený) sta

ingi Pozri príspevok
Teraz si čítam Tvoju otázku ešte raz , ak si mierila na úpravu ZD v súvislosti s už odpísanými pohľadávkami v r. 2007, nič také v prechodných ustanoveniach (pre nás §52 d) ods.9) novely ZoDP nečítam.
Úprava ZD v roku 2008 sa týka iba vytvorených opravných položiek podľa znenia zákona účinného do 31.12.2007.
Hej presne to som myslela. ďakujem ingi, nejde mi pridať Ti bod, ale ani nevieš ako si ma potešila
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Petra29 Pozri príspevok
Je toto pravda? Ja mám už vytvorené OP na tieto pohľadávky 100%, 75% aj daňovo uznaných za minulé roky. Tento rok sa slávnostne chystám na ich odpis, lebo mi tam "strašia" pekne dlho. Myslela som, že môžem odpísať 391/311. Čo vy na to?
Peťka, musím Ťa sklamať, ale takéto pohľadávky, ktorých splatnosť nastala v roku 2003 naozaj nemôžeš daňovo odpísať.
Pravdepodobne si na ne vytvorila OP podľa § 25 ods. 1 písm. v) bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z. (starý ZoDP), čo bolo správne.

Ak ich však chceš odpísať, tebou naznačené vyradenie z účtovníctva je v zmysle Postupov PÚ správne (391/311), ale žiaľ tento odpis bude v daňovom priznaní nutné pripočítať k základu dane. Vysvetlím:

1. Podľa § 19 ods. 2 písm. h) bod 5 môžeš odpísať iba pohľadávky vzniknuté po 31.12.2003.

2. Podľa § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 starého ZoDP (uzatvorenie písomnej dohody medzi veriteľom a dlžníkom o upustení od vymáhania pohľadávky) je možné odpísať podľa prechodných ustanovení nového ZoDP (§52 ods.19) iba pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31.12.2002.

Vznikla tu teda jednoročná "diera" na daňový odpis takéhoto druhu pohľadávok (stále platí daňovo uznateľný odpis podľa ostatných tu nemenovaných bodov v § 19 ZoDP).
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

Tak budú strašiť v účte ďalej:-) Daňovo som postupovala ako píšeš vyššie. Vďaka, naozaj porada je super vec, už som to skoro mala cez ID preč.
0 0
Lubica H Lubica H

Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

ako to tu čítam, začínam mať bolenie brucha...
ja som tento rok (účtovný 2007) odpísala 3 pohľadávky a poslala ich do nenávratna. všetky 3 boli zahrnuté v príjmoch roku 2006 a k dátumu ich odpisu boli viac ako 12 mes. po splatnosti.

je to v poriadku? bude to ako daňový náklad? alebo to musím celé vrátiť späť a prehodnocovať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Lubica H Pozri príspevok
ako to tu čítam, začínam mať bolenie brucha...
ja som tento rok (účtovný 2007) odpísala 3 pohľadávky a poslala ich do nenávratna. všetky 3 boli zahrnuté v príjmoch roku 2006 a k dátumu ich odpisu boli viac ako 12 mes. po splatnosti.

je to v poriadku? bude to ako daňový náklad? alebo to musím celé vrátiť späť a prehodnocovať?
toto je v poriadku. rok 2007 ešte áno, od r.2008 je zmena.
Ty si odpísala novšie pohľadávky - ingi pred tebou písala správne o starých.
Takže kludne to nechaj tak.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Prosím vás, ja tomu vôbec nerozumiem a môžem k 31.12.2007 odpísať pohľadávky, ktoré boli zahrnuté do príjmov a splatné v roku 2002 a 2004? Bola vytvorená opravná položka na tie z roku 2002 vo výške 75% a tie z roku 2004 vo výške 100%.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

gjana Pozri príspevok
Prosím vás, ja tomu vôbec nerozumiem a môžem k 31.12.2007 odpísať pohľadávky, ktoré boli zahrnuté do príjmov a splatné v roku 2002 a 2004? Bola vytvorená opravná položka na tie z roku 2002 vo výške 75% a tie z roku 2004 vo výške 100%.
Skús ešte raz prečítať príspevok od ingi č.24 pre mňa. Tie "moje" nešťastné pohľadávky, ktoré vznikli r.2003 a boli splatné v r.2003 vysia niekde vo vzduchu...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
gjana Pozri príspevok
Prosím vás, ja tomu vôbec nerozumiem a môžem k 31.12.2007 odpísať pohľadávky, ktoré boli zahrnuté do príjmov a splatné v roku 2002 a 2004? Bola vytvorená opravná položka na tie z roku 2002 vo výške 75% a tie z roku 2004 vo výške 100%.
2002 - nemôžeš
2004 - môžeš
plus krásny príspevok od ingi
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Ďakujem, ale ako sa teda zbaviť tých pohľadávok vystavených v roku 2002?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

gjana Pozri príspevok
Ďakujem, ale ako sa teda zbaviť tých pohľadávok vystavených v roku 2002?
Tie pohľadávky z roku 2002 sú premlčané?
Podľa ObchZ je premlčacia doba 4 roky, max. však 10 rokov, teda tu je už podstatné, či ste si ich s dlžníkom odsúhlasovali a či máte o tom založené doklady.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Odsúhlasenie pohľadávok posielam vždy na začiatku roka, bolo poslané aj na tieto neuhradené pohľadávky, ale zákazníci sa neunúvali na to reagovať. Máme ich na súde, ale ide o novšie faktúry, tieto advokát už nerieši, lebo že sú premlčané. Takže čo s tým? Chcela by som sa ich zabaviť aj za cenu, že pôjde o pripočítateľnú položku k základu dane.
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

gjana Pozri príspevok
Odsúhlasenie pohľadávok posielam vždy na začiatku roka, bolo poslané aj na tieto neuhradené pohľadávky, ale zákazníci sa neunúvali na to reagovať. Máme ich na súde, ale ide o novšie faktúry, tieto advokát už nerieši, lebo že sú premlčané. Takže čo s tým? Chcela by som sa ich zabaviť aj za cenu, že pôjde o pripočítateľnú položku k základu dane.
Takže ich odpíšeš 546/311, pričom (ako píšeš) pôjde o pripočítateľnú položku k ZD.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Super, ďakujem.
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

ingi Pozri príspevok
Peťka, musím Ťa sklamať, ale takéto pohľadávky, ktorých splatnosť nastala v roku 2003 naozaj nemôžeš daňovo odpísať.
Pravdepodobne si na ne vytvorila OP podľa § 25 ods. 1 písm. v) bod 3 zákona č. 366/1999 Z.z. (starý ZoDP), čo bolo správne.

Ak ich však chceš odpísať, tebou naznačené vyradenie z účtovníctva je v zmysle Postupov PÚ správne (391/311), ale žiaľ tento odpis bude v daňovom priznaní nutné pripočítať k základu dane. Vysvetlím:

1. Podľa § 19 ods. 2 písm. h) bod 5 môžeš odpísať iba pohľadávky vzniknuté po 31.12.2003.

2. Podľa § 24 ods. 2 písm. s) bod 7 starého ZoDP (uzatvorenie písomnej dohody medzi veriteľom a dlžníkom o upustení od vymáhania pohľadávky) je možné odpísať podľa prechodných ustanovení nového ZoDP (§52 ods.19) iba pohľadávky, ktorých splatnosť nastala do 31.12.2002.

Vznikla tu teda jednoročná "diera" na daňový odpis takéhoto druhu pohľadávok (stále platí daňovo uznateľný odpis podľa ostatných tu nemenovaných bodov v § 19 ZoDP).
Inventarizujem moje pohľadávky vzniknuté r.2003, splatné v r.2003.
Keďže ich nemôžem odpísať a pritom viem, že ich odberateľ nikdy nezaplatí, uvediem v inventúrnom súpise, že ich nechávam v účtovníctve z dôvodu vyššie spomínaných §-ov.
Uvažujem správne?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Petra29 Pozri príspevok
Inventarizujem moje pohľadávky vzniknuté r.2003, splatné v r.2003.
Keďže ich nemôžem odpísať a pritom viem, že ich odberateľ nikdy nezaplatí, uvediem v inventúrnom súpise, že ich nechávam v účtovníctve z dôvodu vyššie spomínaných §-ov.
Uvažujem správne?

Peťka, podľa mňa Tvoja úvaha nie je správna.
Pohľadávky z roku 2003 je možné odpísať, ich odpis však neovplyvní základ dane.
A v Tvojom prípade, nakoľko si k nim podľa Tvojich príspevkov tvorila daňové OP, by bol tento odpis pripočítateľnou položkou k základu dane, ako som už písala vyššie. Je mi teda jasné, prečo nechceš pristúpiť k ich vyradeniu z účtovníctva.

Podľa môjho názoru, žiaľ, väčšinou spoločnosti vedú tzv. daňové účtovníctvo a takto im napríklad zostávajú v evidenciách veľmi staré, často nevymožiteľné pohľadávky (lebo neboli daňovo odpísateľné) a zabúda sa na jednu zo základných zásad pri vedení účtovníctva - zacitujem zo zákona o účtovníctve:

§ 7
(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

(2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

Ale to som si už iba tak trochu "zafilozofovala".
0 0
Petra29 Petra29

Petra29 je offline (nepripojený) Petra29

úplne súhlasím, verný a pravdivý obraz pri daň.účtovníctve nie je možné dodržať, ale to nemôžem spraviť vedeniu, že im zdaním pohľadávky, ktoré už oplakali, dph z nich odviedli a v nákladoch ich majú len z 3/4. Radšej počkám, možno ich odberateľ zaplatí:-))
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Ešte by som sa k odpisu v príspevku č. 34 chcela vrátiť, keď sme tvorili OP vo výške 75%, nemôžem pohľadávku celú odpísať zápisom 546/311 iba ten rozdiel 25%, a tých 75% zápisom 391/311, ale týmto zvýšim základ dane iba o tých 25%. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Bude to v poriadku? A ešte jedna otázka k 31.12.2007 sa tvoria ešte OP po starom, alebo už sa na ne viaže zákon platný od 01.01.2008?
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

gjana Pozri príspevok
Ešte by som sa k odpisu v príspevku č. 34 chcela vrátiť, keď sme tvorili OP vo výške 75%, nemôžem pohľadávku celú odpísať zápisom 546/311 iba ten rozdiel 25%, a tých 75% zápisom 391/311, ale týmto zvýšim základ dane iba o tých 25%. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Bude to v poriadku?
Je to podobný prípad ako Petrin. Vytvorila si daňovo uznateľnú OP 75% (prepokladám, že podľa § 25 ods.1 písm. v) bod 3 starého ZoDP) k pohľadávke z r. 2002.
Vyššie píšeš, že táto pohľadávka je premlčaná a chceš ju odpísať.
Správne teda naznačuješ účtovanie:

25% hodnoty...546/311...pripočítateľná položka k ZD
75% hodnoty...391/311...podľa môjho názoru tiež pripočítateľná položka k ZD.
Po starom by sme účtovali výsledkovo:
391/658
546/311,
pričom účet 658 by bol daňovým výnosom (bola tvorená OP na účte 558 ako daň.náklad) a účet 546 nedaňovým nákladom .

gjana Pozri príspevok
A ešte jedna otázka k 31.12.2007 sa tvoria ešte OP po starom, alebo už sa na ne viaže zákon platný od 01.01.2008?
K 31.12.2007 sa tvoria OP, čo sa týka ich daňovej uznateľnosti po starom, ale budú sa musieť v zmysle prechodných ustanovení novely ZoDP (§52d ods. 9) upraviť o rozdiel medzi ich výškou a výškou OP, ktoré sú uznané ako daňový výdavok podľa ZoDP účinného po 01.01.2008, a to počas rokov 2008 a 2009.
0 0
gjana gjana

gjana je offline (nepripojený) gjana

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať