Zavrieť

Porady

neuznanie naroku na materske

Mam problem s SP. Bola som sa informovat ohladom jednej zamestnankyne, ktora pracovala od 12.11.2001 do 31.03.2005 v jednej firme a od 01.04.2005 v druhej firme. Nastup na materku je 09.10.2005. Chcela som vediet z ktoreho zamestnania sa jej bude ratat materska a ich odpoved znela, ze narok na matersku pravdepobne nevznikne, nakolko z noveho zamestnania nema odpracovanych 270 dni a z predchadzajuceho uplynula ochranna lehota. Podla mna je to nezmysel, ved pracovnicka neprerusila poistenie ani na jediny den. Ak SP vyda taketo rozhodnutie, da sa alebo lepsie povedane oplati sa proti tomuto rozhodnutiu neako branit? Z ktoreho zamestnania by mala SP zohladnovat prijem (RO) - moj nazor - z posledneho, je to spravne? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Súhlasím s tvojimi názormi - nárok na materské má, malo by sa vypočítavať z nového zamestnania. Ak by SP vydala rozhodnutie, ako píšeš, treba sa voči tomu odvolať. Neviem, či chodí oficiálne tlačivo o výpočte materského príspevku, ale ak by ho nepriznali, zrejme pošlú nejaké odôvodnenie - na to sa treba odvolať. Ak by prišla materská vypočítaná z nového zamestnania, treba asi listom napadnúť výšku vypočítanej materskej.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podobný prípad zažila moja známa, materskú jej napokon uznali.
0 0
Maňaska Maňaska

Maňaska je offline (nepripojený) Maňaska

Polyhistor-diletant
lusyl
Mam problem s SP. Bola som sa informovat ohladom jednej zamestnankyne, ktora pracovala od 12.11.2001 do 31.03.2005 v jednej firme a od 01.04.2005 v druhej firme. Nastup na materku je 09.10.2005. Chcela som vediet z ktoreho zamestnania sa jej bude ratat materska a ich odpoved znela, ze narok na matersku pravdepobne nevznikne, nakolko z noveho zamestnania nema odpracovanych 270 dni a z predchadzajuceho uplynula ochranna lehota. Podla mna je to nezmysel, ved pracovnicka neprerusila poistenie ani na jediny den. Ak SP vyda taketo rozhodnutie, da sa alebo lepsie povedane oplati sa proti tomuto rozhodnutiu neako branit? Z ktoreho zamestnania by mala SP zohladnovat prijem (RO) - moj nazor - z posledneho, je to spravne? Za odpovede vopred velmi pekne dakujem!!
ešte je možné, že pracovníčka zo SP zle rozumela, mne sa to stáva často, keď sa pýtam pri okienku...../lebo nárok na matersku podľa mňa má/
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Pre p. Mihala- chcela by som vam velmi podakovat. Podla vasich rad ma moja zamestnankyna peknu matersku. Myslim tym to riesenie neplatenym volnom. A mozem pochvali aj SP, lebo mi nerobila ziadne problemy. Peniazky uz idu buducej mamicke na ucet. Este raz dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nechce sa mi veriť...
0 0
lusyl lusyl

lusyl je offline (nepripojený) lusyl

Tiez sa mi tomu nechce verit, ved na svojej stranke maju uplne iny vyklad, ze by sa predsa snazili vyjst nam obycajnym ludom v ustrety?! Este dotaz ohladom nasej zamestnankyne, ked si bude davat ziadost o materske, da si potvrdit prijem len z posledneho zamestnania - od nas od 01.04.2005 alebo aj z predchadzajuceho? Za odpovede vopred dakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Príjem by mala dať len z posledného zamestnania.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jozef Mihál
Nechce sa mi veriť...
Asi som to vsetko zariekla. V pondelok mi potvrdili ze peniaze su zaslane na ucet zamestnankyne. Tak som sa potesila. Dnes mi pani zo SP volala ze sa stala chyba a musim priniest podklady na vymeriavaci zaklad z roz. obodbia cize min. roku. Tvrdila mi ze ak mala poistenie prerusene neplatenym volnom plati na nu ochranna lehota a z noveho poistenia nie je 270 dni. Ked som oponovala ze je to hlupost,poveda ze vraj sa berie po neplatenom volne rozhod. obdobie len pre PN a nie matersku.Musim napisat nejake odvolanie, neviete mi s tym pomoct. Zamestnankyna bola u mna zamest. od 1.9.2004 a od 1.7 do 14.7.2005 mala neplatene volno 15.7. nastup do zamestnania a 22.7. nastup na MD.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia???
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zuso
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia???
Ja sa sice nerozumiem velmi do zakona soc. poistovne, chcem si ho pozriet teraz cez vikend, aby som mohla spisat odvolanie za tu moju zamestnankynu. Ja len nechapem naco sa pouziva termin poistenec ma narok na soc.davky ak bol za posledne 2 roky 270 dni poisteny, ked podla vysvetlenia SP, by uplne stacilo, ze na ne ma narok ak bol poisteny 270 dni neprerusene. Oni beru kazdy prac. pomer a aj cas po neplatenom volne ako nove poistenie a to je blbost. Maju skulinu v zakone a ludia ju dokazali sikovne legalne vyuzit a oni namiesto toho aby to legalne nejako zaplatali ak sa im to nepaci, odbijajú ludi nimi vylezenymi zakonmi a podla mna nelegalne.
Musim si precitat § kde su definovane davky od SP a aky je rozdiel medzi PN a MD co sa tyka vymeriavacieho zakladu na davku lebo mi chcu tvrdit ze sa to inak posudzuje pre PN.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

zuso
Mňa nenapadá nič iné ako to že §32 hovorí o ochrannej lehote len v prípade zániku poistenia, a podľa §26 je neplatené voľno len prerušením poistenia. Tak neviem, je tam niečo čo som prehliadla? Odkedy je prerušenie poistenia to isté ako zánik poistenia???
Pozrela som si trosku lepsie zakon o SP, §32 sice hovori o ochrannej lehote v pripade zaniku poistenia, ale § 26 odt.5 hovori ze vznik prerušenia povinneho nemec. poistenia sa posudzuje rovnako ako zanik povinneho nem. poistenia a skoncenie prerusenia tohto poistenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia. Tak neviem ci ma vyznam sa vobec odvolavat. Ja som sa riadila len radami p. Mihala a neviem ci nahodou neprehliadol ten odst.5, alebo som to zle pochopila teraz ja.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pokiaľ ide o mňa, § 26 ods.5 som neprehliadol a všetko, čo som na Porade a na blogu písal k MD, som písal s vedomím jeho existencie.

Ale pardon, so SP mám uzavretú nepísanú jednostrannú dohodu, že k téme MD sa nebudem vyjadrovať.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jozef Mihál
Pokiaľ ide o mňa, § 26 ods.5 som neprehliadol a všetko, čo som na Porade a na blogu písal k MD, som písal s vedomím jeho existencie.

Ale pardon, so SP mám uzavretú nepísanú jednostrannú dohodu, že k téme MD sa nebudem vyjadrovať.
Prepacte p. Mihal, to nebola vycitka. Ja som si vsetko pred podanim ziadosti o materske overovala niekolkokrat na SP, samotna pracovnicka pri okienku ci uz pri preruseni poistneho alebo aj pri okienku pre davky NP, kde sa davaju ziadosti mi to odsuhlasili, ze to robim spravne. Navyse SP po mesiaci po odovzdani ziadosti poslala materske podla noveho rozhod. obdobia a par dni na to mi zavolaju ze sa stal omyl. To mi je trosku podozrive.....A ten nazov ochranna lehota, co chrani zaujmy SP?

Ak je tu niekto kto podaval voci SP odvolanie, poradte mi ako na to, prosim. Tyka sa § 26 odst.5 aj prerusenia neplatenym volnom?
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
nika.sum
Pozrela som si trosku lepsie zakon o SP, §32 sice hovori o ochrannej lehote v pripade zaniku poistenia, ale § 26 odt.5 hovori ze vznik prerušenia povinneho nemec. poistenia sa posudzuje rovnako ako zanik povinneho nem. poistenia a skoncenie prerusenia tohto poistenia sa posudzuje rovnako ako vznik tohto poistenia.
Tak som pekne zaskočená, pretože toto som skutočne prehliadla. Teraz mi to už dáva zmysel, keď sa SP odvoláva na ochrannú lehotu. Sama by som si s týmto neporadila a škoda, že sa nám p. Mihál už k téme MD nevyjadrí. Ale niekto sa tu hádam ešte nájde. Dúfam
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Neda mi ta SP ani spavat. Teraz najviac lutujem, ze som nesla na pravo. . Citala som si tu na porade jeden material pripojeny tiez k teme materska. Snazim sa pochopit termin ochranna lehota. Myslim si, ze ked SP vadi,ze sa niekto kto tomu rozumie, k tejto teme vyjadruje, tak potom je pravda na nasej strane.
Takze podla toho materialu su dve podmienky kt. musi poistenkyna splnat aby mala narok na materske:
1. pocas poslednych dvoch rokoch tych 270 dni /vsetci vieme o co ide/
2. pri zacati poberania materskeho musi byt poistena a tu prichadza do uvahy ochranna lehota, ak by poistena nebola ma ochrannu lehotu 6 mesiacov, takze ak by koncilo poistenie 31.12.04 a isla by na MD 30.6.05 ma narok na materske, ale ak by isla 1.7.05 uz nema narok na materske.

Len ako som tu ja opisovala, moja zamestnankyna mala iba prerusenie, hoci podla SP je zaciatok prerusenia to iste ako zanik a koniec prerusenia ako zaciatok poistenia. Podla mna by sa ochranna lehota tykala zamestnankyni v tom pripade keby na MD nastupila pocas prerusenia, lebo by nebola poistena. Ale kedze ona nastupila na MD az sedem dni po preruseni, cize sedem dni bola riadne poistena, preco by sa jej mala tykat ochranna lehota./samozrejme podmienku c. 1 splna/. A podla zakona SP ak poistenec zacne poberat nem. davku v mesiaci ked vzniklo poistenie, rozhodujucim obdobim je obdobie od vzniku poistenia do dna predchádzajúceho dnu, v ktorom vznikol dovod na poskytnutie nemoc. davky.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Veľmi dobre.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

dakujem velmi pekne, nevzdam to
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Len taká moja úvaha čo asi robi SP aby sa vyhla plateniu kvôli účelovému prerušeniu poistenia pokiaľ sa zákon neopraví-všetkým to zamieta a kto na to pritlačí tak mu uznajú vyššiu materskú-ale už to nebude 100% z tých ktoré majú nárok ale 20-30 %.
PS. Slov.telekomunikácie voľakedy účtovali poplatok za volanie na mobil aj keď to na druhej strane hovor neprijal a vrátili to iba tým ktorí reklamovali.Pri audiotexte Mojsejovcov to isté-naúčtovali každému a vrátia iba tomu kto sa ozve.
0 0
Jana101 Jana101

Jana101 je offline (nepripojený) Jana101

Môže mi niekto poradiť ohľadom toho neplateného voľna? (či prerušenia NP). Čítala som tu už o tom veľa príspevkov, ale predsa. Od 11. januára 2005 pracujem u jedného zamestnávateľa a na materskú nastupujem v polovici októbra (vychádza to tých 270dní), len či sa mi oplatí ísť na nepat. voľno
(1 deň) a potom zvýšiť VZ na maximum. Som z toho už zmetená...pomôže mi to?Ďakujem.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Janka, tazko ti poradit, ked si precitas moje prispevky v tejto teme, sama zistis, ze je jedna vec ako si vysvetlime zakon my poistenci a druha ako si ho vysvetli SP. Ja urcite napisem /vlastne pomozem napisat svojej zamestnankyni/ odvolanie, ale co urobi SP je vo hviezdach.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať