Zavrieť

Porady

Stravný lístok

Som szčo a mám len dvoch zamestnancov a pracovnú dobu jeden z nich má len 7 hodín.Má nárok na stravný lístok tak ako ten čo pracuje 8 hodín?A ešte sa ,v akej hodnote môžem alebo by som mala dať týmto zamestnacom stravné lístky,tieto lístky sú v rôznej hodnote a neviem na aký lístok majú nárok,či 60sk .89,sk..?Od čoho to závisi?
Usporiadat
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Nárok majú obidvaja, pretože odpracovali 4 hodiny v danom dni. Lístok môžu dostať taký, aký sa ty rozhodneš im dať - napríklad aj 200,- Sk. Ale ty ako zamestnávateľ im môžeš prispieť (a daňovo si odpočítať) maximálne čiastkou 55% z 89,-, teda 48,95 Skk. Zvyšok si doplatia sami. Mnoho podniakteľov začalo dávať 90,- Sk lístky, ľahšie sa s nimi počíta úhrada. Tú korunu doplácajú zo sociálneho fondu, ktorý aj tak nie je na čo minúť.
Od tohto roku sa k svojim zamestnancom môžeš pridať aj ty, máš rovnaký nárok na stravné oni. Tak dobrú chuť!
0 0
Katarína Horská Katarína Horská
Dakujem blche
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

§ 152 Zákonníka práce
Stravovanie zamestnancov

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.

Podľa mňa ak im dáš aj 60,- Sk lístok - môžeš si dať do nákladov 48,95 Sk , niečo zo SF, a len zvyšok Ti uhradí zamestnanec.

A Ty ako SZČO si môžeš dať do nákladov max. 48,95 Sk - čiže Tebe stačia lístky za 50,- Sk. platí do konca roka 2006
Naposledy upravil Muška : 14.12.07 at 13:56 Dôvod: tento príspevok som písala 1/2006, ak mi ešte niekto od dnešného dňa pošle SS-ku, že kecám, tam ju sem pricapím.....prosím čítajte aj dátum príspevku.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

blcha
Nárok majú obidvaja, pretože odpracovali 4 hodiny v danom dni. Lístok môžu dostať taký, aký sa ty rozhodneš im dať - napríklad aj 200,- Sk. Ale ty ako zamestnávateľ im môžeš prispieť (a daňovo si odpočítať) maximálne čiastkou 55% z 89,-, teda 48,95 Skk. Zvyšok si doplatia sami. Mnoho podniakteľov začalo dávať 90,- Sk lístky, ľahšie sa s nimi počíta úhrada. Tú korunu doplácajú zo sociálneho fondu, ktorý aj tak nie je na čo minúť.
Od tohto roku sa k svojim zamestnancom môžeš pridať aj ty, máš rovnaký nárok na stravné oni. Tak dobrú chuť!
Upresním, musia odpracovať viac ako 4 hodiny v pracovnej zmene.
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

A co ak ma niekto pracovnu zmluvu len na 80 hodin mesacne? ma narok na stravenky? dakujem... a pekny den prajem...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzulka, veď som tam pricapila celý §, ktorý hovorí o pracovnej zmene, takže ak 80 hodín mesačne nezodpovedá pracovnej zmene viac ako 4 h - tak nemá nárok. Ako je rovnomerne rozvrhnutý pracovný čas v mesiaci - na 19 dní v mesiaci, tak Ti vychádza viac ako 4 h - potom má nárok.
0 0
ZuzulkaB ZuzulkaB

ZuzulkaB je offline (nepripojený) ZuzulkaB

Prepac Muska
dakujem...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Zuzulka v pohode
Takže už vieš, nezáleží na hodinách za mesiac, ale na pracovnej zmene.
0 0
luluhaha luluhaha

luluhaha je offline (nepripojený) luluhaha

Má nárok zamestnanec na SL aj cez sviatok, alebo len za to čo skutočne odpracoval?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

luluhaha
Má nárok zamestnanec na SL aj cez sviatok, alebo len za to čo skutočne odpracoval?
Ak nepracoval nemá nárok.
0 0
fantoci fantoci

fantoci je offline (nepripojený) fantoci

Tweety
Ak nepracoval nemá nárok.
Som SZČO -cez dovolenku /aj keď si ju nevypisujem/ nemôžem využívať stravné lístky ? Nemôžem si kúpiť a využívať ich 12 mesiacov ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

fantoci
Som SZČO -cez dovolenku /aj keď si ju nevypisujem/ nemôžem využívať stravné lístky ? Nemôžem si kúpiť a využívať ich 12 mesiacov ?
Za odpracované dní, tak ako je to u zamestnancov podľa ZP samozrejmé patrí stravenka.
0 0
HUPKA64 HUPKA64

HUPKA64 je offline (nepripojený) HUPKA64

Ľubka Hupka
SZČO nemá "dovolenku" nie je zamestnanec.
0 0
Vladol Vladol

Vladol je offline (nepripojený) Vladol

Dovolenka v zmysle usmernenia MPaSVaR SR nie je výkon práce - v prípade nároku na stravný lístok. Takže zamestnanec počas dovolenky nemá nárok na stravný lístok. Čiže tu sa dá použiť ost.5 §152 ZP s tým že odbory v príslušnej firme uvedú stravovanie zamestnancov počas prekážok v práci a pod. v Kolektívnej zmluve alebo v niečom podobnom.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
HUPKA64
SZČO nemá "dovolenku" nie je zamestnanec.
Podľa tohto, ak je tzv. celozávodná dovolenka, tak SZČO/zamestnávateľ má počas nej nárok na stravné lístký, však?
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Ak pracuje tak ano
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Daska
Ak pracuje tak ano
No taká SZČO vlastne pracuje 25 hodín denne, ale mne ide o to, či to bude uznané aj napriek tomu, že zatvorí prevádzku počas Vianoc.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Janka6685
No taká SZČO vlastne pracuje 25 hodín denne, ale mne ide o to, či to bude uznané aj napriek tomu, že zatvorí prevádzku počas Vianoc.
Myslíš vianoce sviatok...alebo obdobie po nich? Lebo v prípade vianoc sviatku nemá nárok na stravné lístky. V prípade , že je to obdobie po nich , tak aj keď má odstavenú prevádzku, tak SZČO si môže pracovať na iných veciach..banka, poisťovne, objednávky a pod.
0 0
Daska Daska

Daska je offline (nepripojený) Daska

RAK
Myslim si ze praca SZCO neni len sediet v prevadzke...
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
DanielaSĽ
Myslíš vianoce sviatok...alebo obdobie po nich? Lebo v prípade vianoc sviatku nemá nárok na stravné lístky. V prípade , že je to obdobie po nich , tak aj keď má odstavenú prevádzku, tak SZČO si môže pracovať na iných veciach..banka, poisťovne, objednávky a pod.
Je to obdobie po nich. Viem, že v prípade sviatku to nie je možné, lebo SZČO má nárok len za pracovné dni.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
0 0
Načítať ďalšie