Zavrieť

Porady

Stravný lístok

Som szčo a mám len dvoch zamestnancov a pracovnú dobu jeden z nich má len 7 hodín.Má nárok na stravný lístok tak ako ten čo pracuje 8 hodín?A ešte sa ,v akej hodnote môžem alebo by som mala dať týmto zamestnacom stravné lístky,tieto lístky sú v rôznej hodnote a neviem na aký lístok majú nárok,či 60sk .89,sk..?Od čoho to závisi?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

rodina1 Pozri príspevok
V ZP § 152 ods. 2 sa hovorí, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak teda pracuje presne štyri hodiny, tak podľa mňa nárok na stravné nemá.
... aj podľa zákonníka práce
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

rodina1 Pozri príspevok
V ZP § 152 ods. 2 sa hovorí, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak teda pracuje presne štyri hodiny, tak podľa mňa nárok na stravné nemá.
Treba byť v práci dochvíľny aby sa naplnila litera zákona, alebo si tak dohodnúť pracovné smeny, aby aspoň niektoré smeny v týždni ustanovenie zákona spĺňali.
0 0
habka habka

habka je offline (nepripojený) habka

a co ked robim od 7:30 do 14:00 a zamestnavatel mi zabezpecil stravu az po 14:00 a musim si este odsliapat dalsich 20 min. kym sa tam dostanem? podla toho zakonnika co citam, tak mi to nezabezpecil pocas pracovnej doby ale az po nej. ako je to v tomto pripade?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

habka Pozri príspevok
a co ked robim od 7:30 do 14:00 a zamestnavatel mi zabezpecil stravu az po 14:00 a musim si este odsliapat dalsich 20 min. kym sa tam dostanem? podla toho zakonnika co citam, tak mi to nezabezpecil pocas pracovnej doby ale az po nej. ako je to v tomto pripade?
Pozri tu:
§ 91 ZP Prestávky v práci

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

(2) Podrobnejšie podmienky poskytnutia prestávky na odpočinok a jedenie vrátane jej predĺženia zamestnávateľ dohodne so zástupcami zamestnancov.

(3) Zamestnávateľ je povinný oznámiť zamestnancom prestávku na odpočinok a jedenie spôsobom ustanoveným v § 90.

(4) Prestávky na odpočinok a jedenie sa neposkytujú na začiatku a konci zmeny.
(5) Prestávky na odpočinok a jedenie sa nezapočítavajú do pracovného času.
0 0
urbankovaeva urbankovaeva

urbankovaeva je offline (nepripojený) urbankovaeva

vie mi niekto poradit ci je SZČO povinna dat zamestanncovi stravne listky alebo staci ak umozni zamestnancovi ist sa najest domov a da mu hodinovu prestavku? dakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

urbankovaeva Pozri príspevok
vie mi niekto poradit ci je SZČO povinna dat zamestanncovi stravne listky alebo staci ak umozni zamestnancovi ist sa najest domov a da mu hodinovu prestavku? dakujem

Doporučujem prečítať si tému od začiatku
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte, no neviem asi som ... dopočula som sa , že minimálny príspevok na stravu od zamestnávateľa je 74,- Sk je to pravda?
Stále vypočítavam stravné z ceny str.jednotky kde sa stravuje zamestnanec no teraz mi zamestnávateľ povedal, že mám počítať len 74,- sk. Viete mi niekto poradiť?
Ďakujem a prajem pekný deň
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

majernikova Pozri príspevok
Ahojte, no neviem asi som ... dopočula som sa , že minimálny príspevok na stravu od zamestnávateľa je 74,- Sk je to pravda?
Stále vypočítavam stravné z ceny str.jednotky kde sa stravuje zamestnanec no teraz mi zamestnávateľ povedal, že mám počítať len 74,- sk. Viete mi niekto poradiť?
Ďakujem a prajem pekný deň
Nepočúvaj čo kto povie, ale pozri ZP § 152
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...007-a.html#152
Ak zamestnávateľ poskytuje zamestnancom stravné poukážky musia byť od 1.6.2008 minimálne v hodnote 74 Sk. Príspevok zamestnávateľa je min. 55% z hodnoty poukážky a max. 53,90 Sk (od 1.6.2008)
Ak im zabezpečí stravovanie tak príspevok zamestnávateľa je minimálne 55% z ceny jedla a maximálne 53,90 Sk (od 1.6.2008).
Ak zamestnávateľ prispeje sumou vyššou ako 53,90 Sk tak príspevok nad túto hranicu je nedaňový.
Minimálna cena obeda nie je zákonom určená.
0 0
urbankovaeva urbankovaeva

urbankovaeva je offline (nepripojený) urbankovaeva

no ja by som si to aj precitala ale prejst 15 stran....nemam tolko casu preto by som bola rada ak by mi niekto mohol poradit hned - ci je SZČO povinna dat zamestanncovi (mam len jedneho) stravne listky alebo staci ak umozni zamestnancovi ist sa najest domov a da mu hodinovu prestavku? dakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

urbankovaeva Pozri príspevok
no ja by som si to aj precitala ale prejst 15 stran....nemam tolko casu preto by som bola rada ak by mi niekto mohol poradit hned - ci je SZČO povinna dat zamestanncovi (mam len jedneho) stravne listky alebo staci ak umozni zamestnancovi ist sa najest domov a da mu hodinovu prestavku? dakujem
Nie je to podstatné, či sa on naje doma, ale podstatné je to, že za zmenu dlhšiu ako 4 hodiny ,je povinný zabezpečiť zamestnancovi stravovanie.
Naposledy upravil Tweety : 21.10.08 at 12:18 Dôvod: ,
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

urbankovaeva Pozri príspevok
no ja by som si to aj precitala ale prejst 15 stran....nemam tolko casu

Neuveríš, ale niekdy si hľadám info aj 3-4 dni a tiež nemám času habadej
Tuším sa na čas zasa zdekujem do neznáma.
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Ako na to:
Zamestnanec - učiteľ, má vyučovanie od 13 do 18 + príprava na vyučovanie dopoludnia od 8 do 10.30. V organizácii je stanovený pracovný čas 8 - 16. Učiteľ bol na školení: zač.cesty o 6.30, školenie: 8.30-14.30. Koniec cesty 21.30. Medzitým zrejme niečo súkromné. Stravné patrí vo výške 149 Sk podľa hodín od začiatku pracovnej cesty do skončenia, alebo 98 keďže zvyšný čas nestrávila plnením prac. povinností. Prosím o váš názor.
0 0
Kavi Kavi

Kavi je offline (nepripojený) Kavi

Dobrý deň,
chceli by sme zamestnať zamestnanca na trvalý prac. pomer, ale len polovičný úväzok, teda na 4 hodiny denne. Ale zároveň počas zimy bude mať okrem tohto trvalého prac. pomeru aj dohodu o prac. činnosti.Teda budú aj dni, keď odpracuje viac ako 4 hod. denne. Má tieto dni nárok na stravný lístok? Je možné spočítať hodiny odpracované na TPP a na dohodu, ak sa jedná o jednu a tú istú osobu?
Ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kavi Pozri príspevok
Dobrý deň,
chceli by sme zamestnať zamestnanca na trvalý prac. pomer, ale len polovičný úväzok, teda na 4 hodiny denne. Ale zároveň počas zimy bude mať okrem tohto trvalého prac. pomeru aj dohodu o prac. činnosti.Teda budú aj dni, keď odpracuje viac ako 4 hod. denne. Má tieto dni nárok na stravný lístok? Je možné spočítať hodiny odpracované na TPP a na dohodu, ak sa jedná o jednu a tú istú osobu?
Ďakujem za odpoveď
Ako dohodár nemá, ani ako zamestnanec, hodiny sa nespočítavajú, ale ak to dohodnete v dohode, tak mu môžete dať, ale z jeho odmeny na dohodu sa SF netvorí, takže pozor pri účtovaní.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

Keď sa zamestnávateľ rozhodne že prispeje zamestnancovi na SL, viac ako je daňovo uznaný príspevok, zo SF prispeje iba ako mu dovolí jeho tvorba, a ešte tam ostane ešte časť lístka, a od zamestnanca, nechce, aby si platil ani časť, bude to pre neho nedaňový výdavok, čo to znamená pre zamestnanca? musí sa mu tá časť, ktorá je pre zamestnávateľa nedaňový výdavok zdaniť v mzde?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tina855 Pozri príspevok
Keď sa zamestnávateľ rozhodne že prispeje zamestnancovi na SL, viac ako je daňovo uznaný príspevok, zo SF prispeje iba ako mu dovolí jeho tvorba, a ešte tam ostane ešte časť lístka, a od zamestnanca, nechce, aby si platil ani časť, bude to pre neho nedaňový výdavok, čo to znamená pre zamestnanca? musí sa mu tá časť, ktorá je pre zamestnávateľa nedaňový výdavok zdaniť v mzde?
Nie.
0 0
Tina855 Tina855

Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

ďakujem. a účtovanie potom tohto nedaňového výdavku bude na 528AE?
0 0