Zavrieť

Porady

Stravný lístok

Som szčo a mám len dvoch zamestnancov a pracovnú dobu jeden z nich má len 7 hodín.Má nárok na stravný lístok tak ako ten čo pracuje 8 hodín?A ešte sa ,v akej hodnote môžem alebo by som mala dať týmto zamestnacom stravné lístky,tieto lístky sú v rôznej hodnote a neviem na aký lístok majú nárok,či 60sk .89,sk..?Od čoho to závisi?
Usporiadat
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

Chcela by som sa spýtať, či môže firma preplatiť zamestnancovi zo 67,- Sk lístku čiastku 48,95 Sk, a či je to preňho daňovo uznaný výdavok.
Ďakujem
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

prosím poraďte mi
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Áno môže preplatiť a je to jej daňový výdavok.
0 0
Beatrice Beatrice

Beatrice je offline (nepripojený) Beatrice

Ďakujem pekne.
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Asi som sa dobre neprihlásila, lebo nechcem odpovedať ale chcem sa spýtať.
SZČO šofér, ktorý jazdí každý deň mimo svojho bydliska má nárok na diety v hodnote 89 Sk na základe vyúčtovania prac. cesty, alebo nie? A čo v tie dni, keď napr. opravuje auto doma? To isté platí aj pre zamestnanca.

Vďaka
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Má nárok na diéty podľa počtu hodín strávených na služobnej ceste..
Stravné od 1.6 : 5-12 h 98,-Sk, 12-18 h 149,-Sk, nad 18 h 230,-Sk.
Ak auto opravuje doma v garáži, tak nárok na diéty nemá, ale môže si uplatniť stravné v hodnote 98,-Sk, ak má vopred zakúpené stravné lístky príp. bloček z reštaurácie.
Doplnenie: Zamestnanec má nárok na stravné po odpracovaní 4 hodín.
Naposledy upravil ego.mc : 11.06.08 at 07:40 Dôvod: doplnenie
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

Ďakujem, len som nevedela, či každá jazda je vlastne vyslanie na služobnú cestu?
Neviem si ale dosť dobre predstaviť ako to je v praxi s tými stravnými listkami? To si zakúpi viac a potom po jednom či dvoch dáva do nákladov?
0 0
invest invest

invest je offline (nepripojený) invest

prosím, nerobíte niekto živnostníka prepravcu? ako nakupujete tie stravné lístky?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
invest Pozri príspevok
Ďakujem, len som nevedela, či každá jazda je vlastne vyslanie na služobnú cestu?
Neviem si ale dosť dobre predstaviť ako to je v praxi s tými stravnými listkami? To si zakúpi viac a potom po jednom či dvoch dáva do nákladov?
Nakúpi ich napr. na štvrť roka. O ich účtovaní tu na Porade nájdete viac príspevkov.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

invest Pozri príspevok
Ďakujem, len som nevedela, či každá jazda je vlastne vyslanie na služobnú cestu?
Neviem si ale dosť dobre predstaviť ako to je v praxi s tými stravnými listkami? To si zakúpi viac a potom po jednom či dvoch dáva do nákladov?
Stačí jednoduchá evidencia za tie dni, kedy pracoval v mieste podnikania.
Nákup stravných lístkov účtuje ako VNZD a na konci roka zaúčtuje uznateľný počet SL ako VOZD.
Alebo naopak: nákup ako VOZD a na konci roka počet lístkov, na ktoré mu nevznikol nárok, zaúčtuje mínusom ako VOZD = upraví si základ dane.
0 0
Gabhus Gabhus

Gabhus je offline (nepripojený) Gabhus

Pripojím prístup nášho zamestnávateľa: Pracovník vyslaný na služobnú cestu sa môže rozhodnúť, či si zoberie stravný lístok, alebo či si účtuje "diéty". Sú totiž pracovníci, ktorým sa nechce vypisovať tlačivo, čas od-do atď. a radšej si zoberú stravný lístok a majú pokoj. Nevadí nám to, ale radi by sme vedeli, či to dá aj takto, či sa striktne musí účtovať stravné. Väčšinou chodíme na služobky do tých 8 hodín a lístky máme v najvyššej možnej hodnote. Ďakujeme.
0 0
Lucida Lucida

Lucida je offline (nepripojený) Lucida

dychtivá po informáciách
Gabhus Pozri príspevok
Pripojím prístup nášho zamestnávateľa: Pracovník vyslaný na služobnú cestu sa môže rozhodnúť, či si zoberie stravný lístok, alebo či si účtuje "diéty". Sú totiž pracovníci, ktorým sa nechce vypisovať tlačivo, čas od-do atď. a radšej si zoberú stravný lístok a majú pokoj. Nevadí nám to, ale radi by sme vedeli, či to dá aj takto, či sa striktne musí účtovať stravné. Väčšinou chodíme na služobky do tých 8 hodín a lístky máme v najvyššej možnej hodnote. Ďakujeme.
My platime zamestnancom vlastne nie stravne, ale diety, aj tym co su v kancli, podla stareho 89,-, ale platime 90,-Sk tak sa rozhodol zamestnavatel. Teraz to vsak je 98,-Sk.
Mam aj otazku: musia sa stravne listky uctovat k vyplate? Ci sa to robi nejako mimo?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lucida Pozri príspevok
My platime zamestnancom vlastne nie stravne, ale diety, aj tym co su v kancli, podla stareho 89,-, ale platime 90,-Sk tak sa rozhodol zamestnavatel. Teraz to vsak je 98,-Sk.
Mam aj otazku: musia sa stravne listky uctovat k vyplate? Ci sa to robi nejako mimo?
Na stravné podľa zákona o cestovných náhradách (diéty) má zamestnanec nárok ak sú splnené podmienky. Napr.:

§ 2 - Vymedzenie pojmov

(1) Pracovná cesta podľa tohto zákona je čas od nástupu zamestnanca na cestu na výkon práce do iného miesta, ako je jeho pravidelné pracovisko (odsek 3), vrátane výkonu práce v tomto mieste do skončenia tejto cesty. Pracovná cesta podľa tohto zákona je aj cesta, ktorá trvá od nástupu osoby uvedenej v § 1 ods. 2 na cestu na plnenie činností pre ňu vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činností do skončenia tejto cesty.

Podľa tohto ustanovenia zamestnanec, ktorý si plní povinnosti na jeho pravidelnom pracovisku, nemá nárok na stravné - ale môže mať nárok na stravný lístok podľa § 152 Zák. práce - ak v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
Naposledy upravil liba2 : 12.06.08 at 15:34
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Lucida Pozri príspevok
My platime zamestnancom vlastne nie stravne, ale diety, aj tym co su v kancli, podla stareho 89,-, ale platime 90,-Sk tak sa rozhodol zamestnavatel. Teraz to vsak je 98,-Sk.
Mam aj otazku: musia sa stravne listky uctovat k vyplate? Ci sa to robi nejako mimo?
Stravné lístky sa neúčtujú k výplate.
Zo mzdy je možné vykonať zrážku pohľadávky voči zamestnancovi za stravné lístky - ak má zamestnanec povinnosť časť hodnoty SL zaplatiť.
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
Ahojte, poprosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý v pondelok o šiestej ide na pracovnú cestu a vráti sa až v nedeľu. Každý deň tam robí cca 11 hod. /práca na stav.stroji./Ubytovanie mu platím ja. Potom má týždeň voľno.Po siedmych dňoch zas v pondelok odchádza a vráti sa v nedeľu. Čo so stravnými lístkami? Alebo mu vyplácať len diety a spotrebu za ubehnuté km?
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
nik neporadí?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

montina Pozri príspevok
Ahojte, poprosím o radu. Mám zamestnanca, ktorý v pondelok o šiestej ide na pracovnú cestu a vráti sa až v nedeľu. Každý deň tam robí cca 11 hod. /práca na stav.stroji./Ubytovanie mu platím ja. Potom má týždeň voľno.Po siedmych dňoch zas v pondelok odchádza a vráti sa v nedeľu. Čo so stravnými lístkami? Alebo mu vyplácať len diety a spotrebu za ubehnuté km?
Ak ide skutočne o PC, tak mu za čas na nej patria cestovné náhrady podľa Zákona o CN.
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
Takže ak je to správne: stravné : prvých 6 dní je nad 18 h. - 208,- Sk, keďže tam nocuje a v nedeľu odchádza domov, takže len 135,- Sk?
A cestuje vlastným autom, tak mu preplatím náhradu paušál 6,2 za km a náhrada sa spotrebované PHM?
0 0
montina montina

montina je offline (nepripojený) montina

veselá kopa
helou, myslíte, že to mám dobre?
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Je to dobré, ak v nedeľu PC trvá 12-18 hodín.
Len pozor! Od 1.6. sa zmenili sadzby stravného aj paušálnych náhrad.
0 0
Načítať ďalšie