Zavrieť

Porady

Stravný lístok

Som szčo a mám len dvoch zamestnancov a pracovnú dobu jeden z nich má len 7 hodín.Má nárok na stravný lístok tak ako ten čo pracuje 8 hodín?A ešte sa ,v akej hodnote môžem alebo by som mala dať týmto zamestnacom stravné lístky,tieto lístky sú v rôznej hodnote a neviem na aký lístok majú nárok,či 60sk .89,sk..?Od čoho to závisi?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

makan16 Pozri príspevok
chcem sa spytat,ze ak robim na polovicny uvazok(80hodin),10 dni po 8hodin-mam v tieto dni narok na stravne listky???
Zamestnanec na pracovnú zmluvu za každý deň, v ktorom odpracuje viac ako 4 hod., má nárok na SL (bez ohľadu na úväzok).
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

makan16 Pozri príspevok
chcem sa spytat,ze ak robim na polovicny uvazok(80hodin),10 dni po 8hodin-mam v tieto dni narok na stravne listky???

O nároku na SL sa píše už v príspevku č.4 tejto témy

KSENP
0 0
1Ruža 1Ruža

1Ruža je offline (nepripojený) 1Ruža

A Ty ako SZČO si môžeš dať do nákladov max. 48,95 Sk - čiže Tebe stačia lístky za 50,- Sk.[/quote]



Živnostník nemá nárok za rok 2007 na celé stravné, t.j.89,-Sk
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

1Ruža Pozri príspevok
A Ty ako SZČO si môžeš dať do nákladov max. 48,95 Sk - čiže Tebe stačia lístky za 50,- Sk.


Živnostník nemá nárok za rok 2007 na celé stravné, t.j.89,-Sk[/quote]

Toto tvrdenie nie je správne.
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Živnostník si môže dať celých 89,- Sk.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
1Ruža Pozri príspevok
A Ty ako SZČO si môžeš dať do nákladov max. 48,95 Sk - čiže Tebe stačia lístky za 50,- Sk.
Živnostník nemá nárok za rok 2007 na celé stravné, t.j.89,-Sk[/quote]


-------------------------------------------------------------------

Ruža prečítajte si tento link - je tam všetko dopodrobna vysvetlené a priložený je tam aj §§ Zákona o dani z príjmu , čo sa týka stravného SZČO .

http://www.porada.sk/t65261-stravne-...vn%E9+l%EDstky
0 0
1Ruža 1Ruža

1Ruža je offline (nepripojený) 1Ruža

Tweety Pozri príspevok
Živnostník nemá nárok za rok 2007 na celé stravné, t.j.89,-Sk
Toto tvrdenie nie je správne.[/quote]


Sorry, ja to netvrdím, len som zabudla na otáznik na konci vety. Myslela som si to, že má nárok na celých 89,-Sk, len som zostala na pochybách, keď som tu čítala opak. Ďakujem za vaše rýchle uistenia. Ste zlatý. Pekný deň.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
1Ruža Pozri príspevok
Toto tvrdenie nie je správne.

1Ruža Pozri príspevok
Sorry, ja to netvrdím, len som zabudla na otáznik na konci vety. Myslela som si to, že má nárok na celých 89,-Sk, len som zostala na pochybách, keď som tu čítala opak. Ďakujem za vaše rýchle uistenia. Ste zlatý. Pekný deň.
Pri čítaní príspevkov občas treba "mrknúť" aj na dátum, kedy bol príspevok napísaný.
0 0
1Ruža 1Ruža

1Ruža je offline (nepripojený) 1Ruža

liba2 Pozri príspevok
Neviem aké účto má 1Ruža - ale sme v téme JÚ .
Áno, 1Ruža má jednoduché účto.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

ahojte. Nárok na stravný lístok má zamestnanec, ktorý odpracuje minimálne 4 hodiny. Myslíte, že ak má skrátaný pracovný úväzok na 4,5 hodiny denne, tak to stačí, aby mu vznikol nárok? ďakujem za odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Áno, stačí, ZP hovorí: nie minimálne 4 hodiny, ale viac ako 4 hod.
0 0
Katka2 Katka2

Katka2 je offline (nepripojený) Katka2

Ďakujem.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ahojte, prečítala som si poctivo celú tému, ale nenašla som tu odpoveď na moju otázku, tak sa to skúsim spýtať. Dúfam, že mi niekto odpovie .
Môže zamestnávateľ FO uzatvoriť dohodu so zamestnancami, že súhlasia s tým, že im nebude poskytovať stravné lístky? Viem, že zo zákona má každý zamestnanec po odpracovaní 4 hod nárok na stravné za ten deň, ale niekde na nete som nedávno čítala o takejto dohode a teraz to už neviem nikde nájsť. Ak neposkytuje zamestnávateľ stravné lístky, akou formou musí poskytovať stravné? Môže vyplatiť zamestnancovi 55 % z 89,- v hotovosti navyše ku mzde a potom mu môže stiahnuť tých ostávajúcich 45 % zo mzdy (tú časť čo si má zamestnanec hradiť sám?) alebo ako to je?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

zuzka83 Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som si poctivo celú tému, ale nenašla som tu odpoveď na moju otázku, tak sa to skúsim spýtať. Dúfam, že mi niekto odpovie .
Môže zamestnávateľ FO uzatvoriť dohodu so zamestnancami, že súhlasia s tým, že im nebude poskytovať stravné lístky? Viem, že zo zákona má každý zamestnanec po odpracovaní 4 hod nárok na stravné za ten deň, ale niekde na nete som nedávno čítala o takejto dohode a teraz to už neviem nikde nájsť. Ak neposkytuje zamestnávateľ stravné lístky, akou formou musí poskytovať stravné? Môže vyplatiť zamestnancovi 55 % z 89,- v hotovosti navyše ku mzde a potom mu môže stiahnuť tých ostávajúcich 45 % zo mzdy (tú časť čo si má zamestnanec hradiť sám?) alebo ako to je?
1. nie, ZP toto nepozná, ak by aj tak urobili, právne by to neobstálo. Zamestnanec má nárok po odpracovaní viac ako 4 hodín nárok na zabepečenie stravovania podľa § 152 ZP.
2. Ak to zamestnávateľ nemôže zabezpečiť, je povinný poskytnúť fin. príspevok, ktorý podlieha zdaneniu u zamestanca.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zuzka83 Pozri príspevok
Ahojte, prečítala som si poctivo celú tému, ale nenašla som tu odpoveď na moju otázku, tak sa to skúsim spýtať. Dúfam, že mi niekto odpovie .
Môže zamestnávateľ FO uzatvoriť dohodu so zamestnancami, že súhlasia s tým, že im nebude poskytovať stravné lístky?
Zamestnanec sa nemôže vopred vzdať niečoho, na čo má zo zákona nárok. V prípade súdneho sporu by zamestnávateľ neuspel. Takúto dohodu nepodpisujte, ste v práve dostať stravný lístok.
Viem, že zo zákona má každý zamestnanec po odpracovaní 4 hod nárok na stravné za ten deň, ale niekde na nete som nedávno čítala o takejto dohode a teraz to už neviem nikde nájsť. Ak neposkytuje zamestnávateľ stravné lístky, akou formou musí poskytovať stravné? Môže vyplatiť zamestnancovi 55 %
môže, ale prečo by ste pristali na takýto príspevok, ktorý podlieha zdaneniu, teda dostali by ste o 19 % menej, keď máte nárok na plnú hodnotu, plus zamestnávateľ je povinný prispieť na každý lístok ešte sumou (o ktorej rozhodne on sám) zo sociálneho fondu - veď SF má povinnosť tvoriť, takže zdroj príspevkov je.
z 89,- v hotovosti navyše ku mzde a potom mu môže stiahnuť tých ostávajúcich 45 % zo mzdy (tú časť čo si má zamestnanec hradiť sám?) alebo ako to je?
Príspevok z nákladov je minimálne 55% z hodnoty stravného lístka, maximálne zo sumy 89 Sk. Zamestnávateľ musí dať zamestnancom stravný lístok minimálne v nominálnej hodnote 67 Sk/1 kus. To znamená, že zamestnávateľ má povinnosť prispieť minimálne 55% zo 67 Sk = 36,85 Sk a maximálne 48,95 Sk, plus príspevok zo SF.
Ak by predsa len došlo k finančnému príspevku (zdaniteľnému), potom stačí ku mzde pridať sumu 36,85 až 48,95 - o výške rozhoduje zamestnávateľ. Ďalší krok (45%) je zbytočný.
Naposledy upravil liba2 : 19.12.07 at 06:07 Dôvod: preklep
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

Len doplním: Finančný príspevok na stravovanie podlieha dani z príjmu a tiež vstupuje do VZ na výpočet odvodov do ZP.
0 0
zuzka83 zuzka83

zuzka83 je offline (nepripojený) zuzka83

Ďakujem za odpovede. Prajem všetkým krásne sviatky.
0 0
ktkac ktkac

ktkac je offline (nepripojený) ktkac

Chtel jsem se zeptat na Vas nazor na poskytovani stravnych listku pro studenty) zamestnane na Dohodu o brigadnicke praci studentov. Nekter dny totiz pracuji dele nez 4 hodiny. Pokud bychom meli poskytovat, muzeme si dat 55% jako danove uznatelny naklad. Dekuji.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vypracujte internú smernicu, v ktorej bude uvedené, že nárok na SL budú mať aj "dohodári" ak splnia ostatné podmienky a výdavok bude daňovo uznateľný.
0 0
ktkac ktkac

ktkac je offline (nepripojený) ktkac

Diky za odpoved. Moc jste nam pomohli!
0 0
Načítať ďalšie