Zavrieť

Porady

Súkromná škôlka alebo jasle

Heni Heni

Heni je offline (nepripojený) Heni

Nemáte niekto skúsenosti so založením súkromných detských jasiel alebo škôlky? Ako na to? Kde začať? Dá sa na takéto niečo získať peniaze z nejakých fondov či grantov?
Potrebujem hlavne priestory v súlade s hygienou, okrem pedagogického aj zdravotný dozor... Ale neviem, čo ešte všetko a hlavne, či aj na takéto sa poskytujú návratné alebo (ešte lepšie) nenávratné pôžičky.
Vdaka za každú radu.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Zuzana 1975 Zuzana 1975

Zuzana 1975 je offline (nepripojený) Zuzana 1975

Dakujem za radu,opatrovatelske centrum znie dobre.Takze ziadost na krajsky urad v Bratislave?Rekolaudacia je tazka,na aky podnikatelsky objekt?V Komarne to chcu mat specifikovane,presne o ake podnikanie ide,zato sa to taha uz 5 mesiacov.Ten clanok by ma zaujimal,mohla by si mi ho zaslat na moj mail?hajmassy@azet.sk Dakujem!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
milus123 milus123

milus123 je offline (nepripojený) milus123

ahoj
podarilo sa ti zisti ako to funguje na uradoch co sa tyka sukromnej skolky?
na koho sa mam uplne na zaciatku obratit? existuju nejake tie dotacie.
mozno vyzeram ako blba ale ako sa dostanem na diskusiu kde mozem s vami diskutovat?
za odpoved dakujem
0 0
sonya03 sonya03

sonya03 je offline (nepripojený) sonya03

Ahoj, podarilo sa ti zistit, co vsetko je potrebne na zriadenie jasliciek/skolky? mala by som o nieco take zaujem. vies mi prosim poradit postup. vsetky rady su cenne. dakujem velmi pekne.
0 0
Zuzana 1975 Zuzana 1975

Zuzana 1975 je offline (nepripojený) Zuzana 1975

Ahojte vsetci!
Kto mi vie pomoct s prevadzkovym poriadkom pre hygienu?A co vsetko ziada hygiena este pred povolenim prevadzky,myslim tym na formality ako dohoda s dodavatelom stravy,dohoda so zamestnancom.Ake vzdelanie musia mat zamestnanci,musia byt zdravotnici,alebo to nie je podmienka?
A na co mam pytat zivnost,prevadzkovanie jasli velmi nechcem,vraj s tym robia vela problemov.Ako funguje organizovanie volneho casu deti?Na to existuje zivnost?
Dakujem za vsetky rady!!!!!!!!!!
0 0
livia N. livia N.

livia N. je offline (nepripojený) livia N.

učiteľka
Ahojte všetkým ,ktorí píšete na túto tému .Teším sa že som konečne našla
stránku ,ktorá mi snáď poradí.
Som učiteľka ,ktorá si chce zriadiť niečo ,čomu nevie dať správne meno . Znie to čudne ,ja viem , ale po prečítaní Vašich lístočkov neviem či MŠ - DJ -Starostlivisť o voľný čas detí alebo Súkromné opatrovaťeľské centrum???Aký je medzi nimi rozdiel vo vybavovaní prípadne shválení ???
Mám rodinný dom s peknou travnatou záhradou a terasou.
Prosím poraďte ako mám začať , čo je lepšie ,aké papierovačky a "cirkus " treba absolvovať aby som mohla pracovať s detičkami .
Ďakujem každému kto poradí!!!!!!!!!!!!
Prajem pekný deň Livi
0 0
krampuska krampuska

krampuska je offline (nepripojený) krampuska

Ahojte,

zakladame MS, mame v plane ako neziskovku. Mame uz zalozene obcianske zdruzenie, Materske centrum, takze mam zopar otazok. Bola by som rada keby sa niekto nasiel a odpovedal mi na ne.

1. Aky je rozdiel medzi obcianskym zdruzenim a neziskovkou.
staci nejaka rada, kde najdem dostupne informacie.
a ako postupovat pri jej zalozeni.
musi mat neziskovka clenov, alebo stacia zamestnanci.

2. mestska cast nam ponukla priestory v dezolatnom stave, inak su uzasne a kopa penazi z nich spravi detsky raj, takze je nejaka moznost kde ziadat na rekonstrukcie budovy 80 rokov starej?

3. a ktory zakon sa zaobera sukromnymi materskymi skolami, niekde kde najdem podmienky a navod ako na to ked chceme byt zaradeni do siete ms.

dakujem.
0 0
livia N. livia N.

livia N. je offline (nepripojený) livia N.

učiteľka
Záleží na tom , či chceš byť zaradená do sietí MŠ bez alebo so štátnou dotáciou .
So štátnou dotáciou to ide cez ministerstvo školstva - minimálna nádej ,
nespočetné množstvo papierovačiek ,plánov ,projekcií o práci a fungovaní MŠ , potvrdení o priestoroch, rozpočty...
Bez dotácie ti stačí živnosť napr.opatrovateľské centrum detí ,
papierovačky tie isté
Na rekonštrukciu podnikateľský úver a potom už len veľa solvetných ľudí ,ktorý majú maloleté deti ,a nebudú chorľavé.
Celé podnikanie v rámci MŠ súvisí so solventnosťou rodiča a dochádzkou detí .Nehovoriac o tom že MŠ musí byť v niečom IN
s čím rodiča prilákaš .
Máš odvahu ,preto ti prajem veľa úspecov
0 0
krampuska krampuska

krampuska je offline (nepripojený) krampuska

dakujem,

este by som chcela vediet, nejako sa tu v tych diskusiach o neziskovkach stracam. na zalozenie n.o. potrebujem suhlas mestskej casti? musi byt jej zriadovatelom?

a co je vyhodnejsie neziskovka alebo obvcianske zdruzenie.

kamaratke sa totiz stalo ked zalozila sukromnu zs, ako obcianske zdruzenie, ze po case a kope vrazenych penazi sa členovia rozhodli a odvolali ju z postu statutara, to znamena, ze o vsetko prisla...
moze sa to stat aj pri neziskovke?
0 0
krampuska krampuska

krampuska je offline (nepripojený) krampuska

tak uz som prisla na to ze moze...
stale rozmyslam nad tym ako to vymysliet, ze ked zriadim sukromnu ms ako neziskovku, na sro nemam pociatocny kapital, ako to urobit aby to bola "moja" skolka a zamedzila riziku ze o nu pridem...
0 0
krampuska krampuska

krampuska je offline (nepripojený) krampuska

dalsi napad: mozem zalozit matersku skolu ako fyzicka osoba? rucim potom sukromnym majetkom?
0 0
yanulla01 yanulla01

yanulla01 je offline (nepripojený) yanulla01

Zdravím všetkých odvážnych. Chcela by som poprosiť nejaké podklady k tým tvrdeniam, že netreba nijaké papierovačky a kontroly k tomu opatrovateľskému centru.

Ja som tesne pred otvorením takéhoto centra - dokonca sa to aj takto volá (bude to škôlka a jasličky) v RD v BA-Prievoze a je na to potrebná úradnícka tortúra, ktorá mne trvala asi 8 mesiacov a to ešte nemám všetko. Podotýkam, že som na MD, takže som sa tomu venovala naozaj intenzívne.

Hygienu nezaujíma či ide o celodennú opateru, hodinovú alebo mesačnú, musia schváliť priestory akonáhle sa tam nachádzajú deti v predškolskom veku. A je jedno kde to je, ako sa to volá a či tam máte 1 dieťa alebo 111. Priestory musia spĺňať niekoľko zákonov a zopár vyhlášiek. Mne ich čísla nadiktovali po tel. na RÚVZ a všetko som si to prelúskala pekne sama, lebo nikto nemá čas Vám vysvetlovať, je toho naozaj kvantum...

Okrem iného je určený priestor v herni na jedno dieťa 4m2, ak sa v herni zároveň spí tak 3m2, sú určené vzdialenosti a veľkosti na všetko aj na vešiačiky v šatni (to myslím vážne- 15 cm), výška lavice, hajzlíčkov, ich šírka, vzdialenosť, veľkosť zábrany ktorá ich rozdeľuje, vzdialenosť postelí, veľkosť plochy ihriska, trávnatej plochy a dokonca aj pieskoviska na jedno dieťa. Zákony presne vymedzujú koľkokrát treba s deťmi chodiť von, na ako dlho, aká má byť teplota, aká nesmie, koľkokrát majú cvičiť... Je určený presný počet hajzlíčkov na jedno dieťa, umyvadielok, ak tam máte deti menšie ako 3 roky tak aj šerblíkov a umiesnenie prebaľovacieho pultíka.

Tiež je dôležité rozloženie miestností, kam kadiaľ prechádzate, treba mať zvlášť miestnosť pre personál, pre upratovačku, výdajňu stravy(aj keď nevaríte, lebo musíš niekde to jedlo porcovať) a pod. Musí byť napr. prepojená šatňa s WC, nesmieš prechádzať cez herňu keď ideš do kuchynky alebo obytnej časti a pod. Tiež je treba zvlášť karanténnu miesnosť.

Na prevádzku v RD je potrebné podať žiadosť o zmenu v užívaní, technickú správu a projektové nákresy + treba mať hygienu, požiarnikov, ...

Najhoršie na tom je že tie úrady vôbec nie sú prepojené a že Vám aj všade povedia niečo iné. Takže si tie zákony treba prelúskať ak nechcete dostať peknú pálku ak Vás bonzne neprajný sused alebo ešte basu ak sa nedajbože niečo stane tým drobčekom. Verte tomu že ak toto ktokoľvek nemá, tak koná protizákonne, nehovoriac o tom, či by som dala dieťa človeku čo sa snaží obísť pravidlá slúžiace na ochranu jeho bezpečnosti.

Podotýkam, že toto je tá najľahšia forma, podnikanie na živnosť starostlivosť o voľný čas detí a zriadenie opatr. centra, nie škôlky. Ak by ste chceli tú, treba sa ešte riadiť ich inštrukciami.

Napriek tomu je úžasné, ak sa to blíži ku koncu Ak som niekoho odradila ospravedlňujem sa, ale naštvali ma tie klepy ako sa to dá a nedá obísť a pod. Ja si myslím, že nie sú tie veci tak vymyslené zbytočne, že to má jasný význam a ak s tými úradmi komunikujete dá sa to s prehľadom zvládnuť. Uvedomte si ľudia, že ide o malé deti (predstavte si, že by šlo práve o Vaše), tie pravidlá sú na ich ochranu! Ak chcete niečo obchádzať, skúste domov dôchodcov to má budúcnosť.

Dobrá správa na záver, vzdelanie nie je treba pri živnosti . Aspoň niečo... Veľa šťastia všetkým, ktorý to myslia vážne.
0 0
yanulla01 yanulla01

yanulla01 je offline (nepripojený) yanulla01

krampuska Pozri príspevok
dalsi napad: mozem zalozit matersku skolu ako fyzicka osoba? rucim potom sukromnym majetkom?
živnosť=fyzická osoba a ručenie celým svojim majetkom
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

[QUOTE=yanulla01;1215204]´
ahoj tak ja trošku reagujem a opätovne konštatujem, že čo mesto to iné pravidláááá
my keď sme pred 4 rokmi zakladali opatrovateľské centrum pre deti v byte prevádzkarky bolo to celkom jednoduché. Hygiena tam ani nešla, lebo tvrdili, že oni do priestorov súkromného bývania vôjsť nemôžu. Takže sme len na hygiene oznámili, že niečo takéto robíme.
Keď sme kúpili rodinný dom, konkrétne na tieto účely tak to bolo presne ako píšeš. Behačiek a vybavovačiek o 106. My máme zariadenie pre deti do troch rokov, takže my máme postieľky pre malinké deti lehátka pre deti nad 2,5 roka. Herňa musí spĺňať presne vymedzené m2 na dieťa, presne tak ako si písala.
Ale poviem Ti vybavili sme to pomerne rýchlo. A to sme prerábali aj priestor - prerábali obytný priestor na herňu, spálňu a jedáleň - to máme vlastne kuchyňu kde sa vydáva jedlo - to rozdelenie na prípravovňu máme len obyčajnou nízkou skrinkou, ktorá zároveň slúži na odkladanie vecí - takto to ccela hygiena a stačí im to. Miestnosť pre personál nemáme. Zamestnávame tam 3 žienky, stačil aby mali priestor na súkromné veci. Najprv sme mali len takú skriňu a teraz sme na tieto veci vyčlenili malý kumbálik (vlastne len taký výklenok) kde sme im dali tú skriňu. Hygiene to stačilo úplne.
Žiaľ mi máme na toto len dvojizbový rodinný domček. Takže máme velikánsku herňu, kuchynku, spáleň no vestibul kde máme vešiačiky a odkladací priestor na osobn vecí detičiek - tu nám nikto nediktoval ako to má vypadať, pretože naše detičky si nevešajú samé veci na vešiak, robia to rodičia alebo personál, no a potom záchod - ten je len pre personál a kúpeľka - kde musíme mať sprchu kôli nehodám detičiek, malé umývadielka - ktoré spĺňajú normovanú výšku, celé je to vykachličkované kôli dezinfekcii a na zemi po stranách je desať šerblíkov, ktoré sú označené menom a po každej potrebe dezinfikované. Takže u nás je to takto.
V tomto rodinnom dome fungujeme od seprembra 2005 a fungujeme so všetkým - kontroly z hygieny sú cca každé tri mesiace, pokiaľ sa vyskytne chrípková epidémia, prípadne hnačky v inej MŠ a zmeny v zákone okamžite k nám príde hygienička, ktorá nás skontroluje. Na hygienu musíme oznamovať všetky infekčné ochorenia ako výskyt hnačky, výskyt kiahní a táák. Zároveň oznamujeme čas dovolenky - cez leto dva týždne a medzi Vianočnými sviatkami robíme podľa potreby rodičov, takže to neozamujeme.

Ale tie behačky ako si písala- hygiena, životné prostredie - kôli parkovaniu rodičov, kominár, stravovacie zariadenie, ktoré musí byť certifikované (nám stravu vozia), živnostenský úrad a podobne sme absolvovali. POkiaľ máš v poriadku papiere tak to stihneš ako my za dva mesiace. V júni sme kúpili dom a 2.9. sme príjmali prvé deti.

Takže aj toľko...

Ale stojí to za to, je to krásna práca a tie detičky nám dávaú veľa

a ozaj karanténna miestnosť - u nás stačí spálňa a dieťa si rodič musí vyzdvihnúť do hodiny od nahlásenia - to sa všetko eviduje - kedy sa volalo rodičovi a prečo. No a v spálni máme na noc to dezinfekčné svetlo, takže to takto riešime.
No a samozrejme na mesiac dopredu máme vypracované plány na každý deň čo sa musí dodržiavať a s deťmi naozaj robiť - presne ako si písala cvičenie, rozvoj jemnej motoriky, čítanie, jedenie no skrátka všetko.

Takže všetkým držím palce. Dá sa to zvládnuť a splniť všetky tie podmienky, pokiaľ naozaj chceš toto robiť :-)
0 0
maajka maajka

maajka je offline (nepripojený) maajka

Ahojte, som na MD a o tri mesiace končím VŠ a uvazujem o sukromnej MŠ alebo opatrovatelske centrum, viete mi poradit ako postupovat? dakujem
0 0
lelask lelask

lelask je offline (nepripojený) lelask

myslite ,ze lokalita mimo mesta by bola pre rodicov tiez zaujimava?
Predsa len na dedine je viac prirody....
myslite ,ze doprava by bol problem??
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Známa má zriadenú súkromnú škôlku, len je to na živnosť jej manžela. Keď tam chce pomáhať pár hodín denne ako učiteľka, akou zmluvou to ošetriť? Je tam dáka možnosť, kedže sú manželia? Ona pracovný pomer nechce kvôli zbytočným odvodom, a navyše je zamestnaná na HPP niekde inde. Bola by to len výpomoc popri tom.
Ďakujem za každú radu všetkým skúseným poraďákom
0 0
toria toria

toria je offline (nepripojený) toria

manus Pozri príspevok
Známa má zriadenú súkromnú škôlku, len je to na živnosť jej manžela. Keď tam chce pomáhať pár hodín denne ako učiteľka, akou zmluvou to ošetriť? Je tam dáka možnosť, kedže sú manželia? Ona pracovný pomer nechce kvôli zbytočným odvodom, a navyše je zamestnaná na HPP niekde inde. Bola by to len výpomoc popri tom.
Ďakujem za každú radu všetkým skúseným poraďákom
Bez nároku na mzdu môže živnostínkovi vypomáhať rodina bez zmluvy, len musí mať vzdelanie prinaložené práci ktorú bude v zariadení vykonávať.
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
toria Pozri príspevok
Bez nároku na mzdu môže živnostínkovi vypomáhať rodina bez zmluvy, len musí mať vzdelanie prinaložené práci ktorú bude v zariadení vykonávať.
To má, kedže je vo svojom hlavnom zamestnaní tiež učiteľka. ...Takže jej netreba na to žiadny papier, aj keď príde dáka kontrola, povie že je manželka svojho manžela , a že vypomáha bez nároku na mzdu?
Vieš mi ešte prosím ťa povedať, kde by som to v zákone našla presnejšie špecifikované, resp. v akom zákone sa o tom hovorí?
Ďakujem
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

manus Pozri príspevok
To má, kedže je vo svojom hlavnom zamestnaní tiež učiteľka. ...Takže jej netreba na to žiadny papier, aj keď príde dáka kontrola, povie že je manželka svojho manžela , a že vypomáha bez nároku na mzdu?
Vieš mi ešte prosím ťa povedať, kde by som to v zákone našla presnejšie špecifikované, resp. v akom zákone sa o tom hovorí?
Ďakujem
http://www.porada.sk/t41682-rodinni-prislusnici.html (prísp. 1 )
0 0
manus manus

manus je offline (nepripojený) manus

Som kto som :-)
Ďakujem veľmi pekne, chcela som ohodnotiť tvoj príspevok, no nepustilo ma, kedže nemám ešte 10 bodov. Tak ti patrí aspoň moje Ďakujem, samozrejme ďakujem aj toria za predchádzajúci príspevok
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať