Zavrieť

Porady

Čo dnes na obed?

som
Ja už fakt neviem čo variť!
Mám dojem, že varíme doma dookola tie isté jedlá. Nejako nás opustila fantázia.
Tak ma napadlo, že by bolo dobre, keby do tejto rubriky (kto chce) napísal, čo dnes varí, aby som dostala nejakú inšpiráciu - čo môžem asi tak dnes navariť. Samozrejme normálne domácke slovenské jedlá.
Nie recepty, ale názov jedla.
Čo dnes na obed?
dnes: vyprážaný karfiól

P.S.
A čo zajtra na obed? a Každý deň na obed?
Naposledy upravil mysimis : 19.11.10 at 19:38 Dôvod: doplnenie P.S.
Téma je uzavretá.
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

Laco-monter Pozri príspevok
Zaujímavé pomenovanie, že "jazyková omáčka",

tak vystižné ako rezancová polievka, či vajcová polievka.

A omáčku ku sviečkovej by si ako pomenovala :

mrkvová omáčka ???
A zeler a iná koreninová zelenina kde??? aj tá patrí do sviečkovej a ešte kadečo
0 0
jozka56 jozka56

jozka56 je offline (nepripojený) jozka56

alabut Pozri príspevok
Po kapustnici s alabutkami sa zaprasilo. Zemiakove knedle su pripravene, segedin este klokoce. K slivovici som spravil pecene pirohy so smotano-bryndzovou naplnou. Dnes som cistil cucoriedkove vino, vyborne suche, slivovica a bylinkovy caj pride na rad po polnoci :-)
Čo to je čistil čučoriedkové víno??? pretáčal? alebo čo?
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Hej, stacal som ho druhy krat, po dalsom vycisteni ho stocim do flias, ak bude co stocit, je vyborne, bolo teple leto a robil som ho skoro z cistej stavy, co ostalo islo do kotla, palenka bude po rocnom zreni vynikiajuca. :-)
0 0
Laco-monter Laco-monter

Laco-monter je offline (nepripojený) Laco-monter

to RZ :

máš aj nejaké iné hobby okrem jedla ?
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Mam chut na toten borek ci burek s nejakou plnkou. Robil uz niekto cesto? Ide tam vajce, olej, ci nie?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Alabut, mohol by si, prosím, napísať recept na domáce acidko? Niekde si ho spomínal, ale recept som nenašla. Ďakujem.
0 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

erzet Pozri príspevok
Slepačia polievka s pečeňovými haluškami, vyprážaný bravčový rezeň, zemiaková kaša, šalát
zvlastna kombinacia ze slepačia a pečenove halusky, my to vačšinou mame s hovadzou polievkou bru chut
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Dnes môj obed bude pozostávať z mrkvičkového šalátu, ktorý som si ušetrila zo včera, prípadne ho ešte môžem doplniť jablkom.
Poobede idem na veľký víkendový nákup. Budem variť hovädziu polievku, plánujem na ňu kúpiť pekné mäsko, k nemu omáčka asi kôprová, alebo chrenová-ešte neviem, knedlíky. Mňam.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Acidko? - jednoducho. Cerstveho kravskeho mlieka najskor zoberiem smotanu, kto nechce, necha ju tam, ale viac sa tvori koza na povrch. Mlieko zohrejeme na 85*C, co je teplota potrebna na sterilizaciu mlieka pre vyrobu acidka a jogurtu. Vlastne znicime vsetky mikroorganizmy v mlieku. Doba sterilizacie je jedna sekunda. Mlieko treba obcas zamiesat, aby sa netvorila koza na povrchu. Ked dosiahneme teplotu 85*C hrniec s mliekom vlozime do studenej vody a ochladime na cca 30*C. Vtedy naockujeme acidofilnu kulturu. Ja pouzivam bezne male acidko, ktore kupim v potravinach a v pohode staci na tri-pat litrov mlieka. Dobre rozmiesam drotenou metlou a necham stat pri izbovej teplote pokial to nezhustne. Obycajne 24 hodin. Huste acidko opat rozmiesam drotenou metlickou a nalejem do flias a do umyteho povodneho kelimku odoberiem acidko na dalsiu varku. Vsetko vlozim do chladnicky a popijam.

Kto chce huste acidko, ako moja manzelka, po naockovani a rozmiesani metlickou hned nalejem do flias. Stuhne vo flasiach a potom mozte donho zapichnut lyzicu.

Jogurt sa robi tak isto, akurat sa mlieko ochladi pod 50*C a naockuje najlacnejsim malym jogurtom, ktory v pohode staci na dva-tri litre mlieka. Hrniec, alebo flase prikryjem uterakom, aby teplota trosku vydrzala a zhruba o tri hodiny je jogurt hotovy. Zhodim uterak, necham ho vychladnut a sup do chladnicky. Pri jogurte treba trochu vyskusat teplotu ockovania. Ak sa naockuje pri cca 48*C, jogurt je smotanovejsi, ak sa naockuje pri teplote cca 42*C, jogurt je kyslejsi. Znova si odlozim do povodneho kelimku davku na nove pouzitie, ktoru pouzijem jeden-dvakrat a potom kupim novy jogurt, pretoze do opakovanej kultury sa zanesu nezelane mikroorganizmy a jogurt zmeni chut na taku mucnu. Ockovaciu kulturu by som musel drzat v prisne hygienickych podmienkach a naco, ked si kupim novy maly jogurtik a chut je znova obnovena. O hustote plati to, co pri acidku :-)

Ja robim naraz jogurt i acidko. Zohrejem mlieko na 85*C, dam ho chladit, ked dosiahne 50*C, odlejem si do flase na jogurt a pokracujem v chladeni na 30*C na acidko.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Tinika Pozri príspevok
zvlastna kombinacia ze slepačia a pečenove halusky, my to vačšinou mame s hovadzou polievkou bru chut
Neviem či to bola slepačia polievka (ak áno, tak kde zmizli sliepky. Asi ich poriadne nezarezali a poriadne neuvarili). To bola iba kvapalina s haluškami. Vidíš. Chuť neutrálna. Ale rezník bol dobrý a veľký.
Naposledy upravil erzet : 12.03.10 at 11:41
0 0
Hansa Hansa

Hansa je offline (nepripojený) Hansa

...ryba v zemiakovom cestíčku k tomu ryža a sladký kompót
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Laco-monter Pozri príspevok
to RZ :

máš aj nejaké iné hobby okrem jedla ?
Bezpečnosť práce, požiarna ochrana, digitalizovanie, PC, net, fotografovanie, folklór, hudba, seriál Ulica, kočky (dvojnohé), všetko pekné (príroda, zvieratká), teraz by som šiel do TN na stretnutie s Erichom Von Denikenom, jarmoky, trhy, turistiku, Spartak Trnavu a Dubnicu, Duklu Trenčín, tenis a všetko kde to srší životom, veselohry, hlavne české, slovenské, umenie, ono je toho ešte viac a keby boli peniažky a autíčko, bolo by toho ešte viac. Mám rád keď je ľudom dobre, smejú sa radujú sa zo života. Skrátka mám ľudí rád aj keď ma niekedy niekto...
Mám rád "čistý stôl". Mám rád pravdivé odpovede na otázky.
Nemám rád:
vulgarizmy, kdekoľvek, hlavne však od jemného pohlavia,
fajčenie, hlavne však jemného pohlavia
tiež je to viac.
Naposledy upravil erzet : 12.03.10 at 12:26
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Kapustnica, bryndzové pirohy s kyslou smotanou. Chýbala mi tam opražená slaninka.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

kelova polievka a na veceru uz len prazenica-dnes som behala po doktoroch,teraz som sa od rana vratila.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Laco-monter Pozri príspevok
Zaujímavé pomenovanie, že "jazyková omáčka",

tak vystižné ako rezancová polievka, či vajcová polievka.

A omáčku ku sviečkovej by si ako pomenovala :

mrkvová omáčka ???
Nerob sa, že nevieš čo je to. A lusková omáčka vieš čo je? Tak to je taká istá, ale namiesto luskov sú tam maličké kocky jazyka. A tiež robievam občas aj pľúckovú (pajšlovú), ľadvinkovú, srdcovú a dajú sa zjesť.V lete som bola v Bratislave v nemocnici so spolupacientkou maďarskej národnosti a hoci neviem po maďarsky ani ceknúť, tak sme si aj napriek tomu vymenili pár receptov a lepšie sme sa zhodli ako naši politici v parlamente. Ale to som tu nechcela vyťahovať.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Dnes sme obed nemali. Pri čakaní na sanitku sme si na poliklike v bufete kúoili minipagáčiky a mitickú. Teraz sme dojedli lečo (domáce z pohára) s chlebom. Zajtra budú parené buchty plnené marhuľou, posypané tvarohom.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Moj obed je v sekcii burek. Polievka vcerajsia kapustova, pridal som do nej trocha huspeniny (bravcovo-hydinovy vyvar) na zlepsenie chuti :-)
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Narobili ste mi tu chuťky, tak bola kapustnica. Bude na pár dni.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
11. týždeň
sejmout0002.jpg  
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Laco-monter Pozri príspevok
to RZ :

máš aj nejaké iné hobby okrem jedla ?
Prepáčte. Ešte jedna aktivita. Mrzelo by ma keby som ju nespomenul. Spoluorganizovanie Športového dňa pri príležitosti MDD v jednom podniku v TN. Vtip je v tom že oni nemajú MDD 1. júna, ale 7. práve na moje meniny. Tak ste tam vítaný. Viď. foto
Naposledy upravil erzet : 13.03.10 at 07:34
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať