Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
zuzkic zuzkic

zuzkic je offline (nepripojený) zuzkic

veľmi pekne ďakujem, už mi to je jasné
0 0
Iva1 Iva1

Iva1 je offline (nepripojený) Iva1

Chcela by som Vás požiadať o radu.
V r.2010 sme kúpili ojazdené MV z Nemecka, nadobudnutie bolo oslobodené (paragraf uvedený na FA), urobili sme samozdanenie. MV zaradili do majetku a odpisovali. Tento rok sa rozhodli, že chcú MV spätne lízovať. Predpokladám, že faktúru na leasingovku musíme vystaviť s DPH. Uvažujem správne?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Tá formulácia "nadobudnutie bolo oslobodená" je trochu mätúca. Myslíš tým, že Vám to predali z Nemecka bez DPH (teda ich predaj bol od DPH oslobodený), uviedli nejaký § z nemeckého zákona alebo smernice EÚ o prenose daňovej povinnosti, na základe ktorého ste urobili samozdanenie? Predpokladám, že ste si zároveň DPH aj odpočítali, keďže to bolo v r.2010, kedy sa to dalo už aj u M1.
Ak je to všetko takto, potom pri predaji treba vystavovať faktúru s DPH.
0 0
sztracena sztracena

sztracena je offline (nepripojený) sztracena

Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť. SZČO neplatca DPH zakúpil z Nemecka, od platcu DPH ojazdený osobný automobil. Na fa nie je žiadna zmienka o DPH. Mal to samozdaniť?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Treba zistiť v Nemecku, v akom režime DPH to bolo predané. Predajca je povinný aj v Nemecku uviesť na faktúru odkaz, že je to oslobodené (a teda v SR samozdaňuje) alebo je to osobitný režim obdobný nášmu §66 (vtedy sa tu nesamozdaňuje).
Bez informácie sa nemáš ako rozhodnúť o správnom postupe.
0 0
joany joany

joany je offline (nepripojený) joany

a
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

sztracena Pozri príspevok
Dobrý deň,
potrebujem súrne poradiť. SZČO neplatca DPH zakúpil z Nemecka, od platcu DPH ojazdený osobný automobil. Na fa nie je žiadna zmienka o DPH. Mal to samozdaniť?
Ako neplatcovi DPH mala byť podľa mňa faktúra vystavená s nemeckou DPH. Neplatca DPH nemôže samozdaňovať, daň predsa neodvádza, a nemá ani právo na odpočet.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

§11
(4) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu nie je predmetom dane, ak
a) dodanie takého tovaru v tuzemsku by bolo oslobodené od dane podľa § 47 ods. 7 až 10,
b) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 7, a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru nedosiahla 13 941, 45 eura za predchádzajúci kalendárny rok a ani v prebiehajúcom kalendárnom roku túto hodnotu nedosiahne.

SZČO je zdaniteľná osoba, ale nejde o nové auto, takže záleží na hodnote toho auta. Ak jeho cena nedosiahla 13941.45, tak nezdaňuje u nás. Nemci buď mali dať nemeckú daň alebo odkaz na režim podobný nášmu §66. Ale aj tak by u nás nezdaňoval.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý večer, mohol by mi niekto poradiť? FO platca dph kúpil úžitkový automobil bez nároku na odpočet dph. Teraz ho predáva, má ho predať s dph, alebo bez? Ďakujem
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

To "kúpil bez nároku na odpočet" znamená, že dostal faktúru, kde nebola vyčíslená DPH, lebo ju dostal od neplatiteľa? Prípadne s §66? Jednoducho žiadna DPH tam nebola? Ak je to takto, potom pri predaji musí predať s DPH 20%. Ak by bol obchodníkom s použitým tovarom, vtedy na §66.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Luba Pozri príspevok
To "kúpil bez nároku na odpočet" znamená, že dostal faktúru, kde nebola vyčíslená DPH, lebo ju dostal od neplatiteľa? Prípadne s §66? Jednoducho žiadna DPH tam nebola? Ak je to takto, potom pri predaji musí predať s DPH 20%. Ak by bol obchodníkom s použitým tovarom, vtedy na §66.
Dobrý večer, takže dobre som pochopila, že aj keď kúpil úžitkový automobil od obchodníka s použitým tovarom bez DPH, musí pri predaji vystaviť faktúru s DPH? Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Iwett Pozri príspevok
Dobrý večer, takže dobre som pochopila, že aj keď kúpil úžitkový automobil od obchodníka s použitým tovarom bez DPH, musí pri predaji vystaviť faktúru s DPH? Ďakujem.
ÁNo, ak je jej platiteľom , faktúra bude s dph.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, ak je jej platiteľom , faktúra bude s dph.
Ďakujem Tweety, tak som to pochopila aj ja, len si to overujem, či som pochopila dobre...Ďakujem ešte raz.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

To naozaj dobre čítam? Keď sme kúpili osobný automobil bez DPH a neskôr predali, tak sme nedávali na faktúru DPH, a to isté nám poradila skúsená účtovníčka pri predaji nákladného automobilu, že ak sme ho nakúpili z autobazáru bez DPH, tak faktúru pri predaji vystavím tiež bez DPH. A tak som aj urobila. Minulý rok. Aj minulý rok to platilo? Musím to teraz opraviť? Nieje žiadna výnimka, podľa ktorej sa môže faktúra vystaviť bez DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
v súvislosti s tým - nie sú výnimky.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

KEJKA Pozri príspevok
v súvislosti s tým - nie sú výnimky.
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

marions Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?
Áno, faktúra za predaj automobilu je vystavená nesprávne, ak to chceš mať v poriadku, musíš faktúru opraviť, podať DDP DPH...len neviem, ako sa ti podarí získať DPH od odberateľa, hlavne ak to bol nepodnikateľ. Lebo opravenú faktúru zašleš odberateľovi, a ten by ti mal DPH doplatiť.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
marions Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď. Takže aj minulý rok to platilo a ja mám faktúru za predaj nákladného automobilu nesprávne?
Iwett Pozri príspevok
Áno, faktúra za predaj automobilu je vystavená nesprávne, ak to chceš mať v poriadku, musíš faktúru opraviť, podať DDP DPH...len neviem, ako sa ti podarí získať DPH od odberateľa, hlavne ak to bol nepodnikateľ. Lebo opravenú faktúru zašleš odberateľovi, a ten by ti mal DPH doplatiť.
myslím, že na cene sa dohodli, takže faktúru treba opraviť tak, že PC sa rozdelí na ZD a DPH. Odberateľ nebude nič doplácať.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

KEJKA Pozri príspevok
myslím, že na cene sa dohodli, takže faktúru treba opraviť tak, že PC sa rozdelí na ZD a DPH. Odberateľ nebude nič doplácať.
Súhlasím, pokiaľ to je súkromná osoba, ak by sa jednlo o platcu DPH, potom by stálo za pokus opraviť faktúru navýšenú o DPH, ktorú jedna strana odvedie a druhej sa vráti. Ak sa jedná o vyššiu sumu, oplatilo by sa!
0 0
Peter Pindroch Peter Pindroch

Peter Pindroch je offline (nepripojený) Peter Pindroch

Dobrý deň

Prosím Vás chcel by som sa informovať nakoľko si neviem poradiť a kazdý koho som poprosil o radu ma na vec iný nazor.Kúpil som od českej s.r.o. ojazdený automobil škoda Octavia combi s úpravou N1 čiže s odpočtom DPH. Predpokladám že si aj tento odpočet predávajúci uplatnil. Auto je rok výroby 2007 najazdených má 152000 km. Predávajúci je platcom DPH. Predávajúci mi vystavil faktúru bez DPH co si myslim je spravne.. Ja nie som platcom DPH na Slovensku som ale registrovaný podľa §7a zákona o DPH ako poskytovateľ služby do/z členských krajín EU. Auto som kupoval na firmu a chcem ho zaradit do majetku. Ako ďalej postupovať čo sa týka DPH???? Som povinný DPH zaplatiť teraz na Slovensku samozdanením?? Na strankach som sa docital vela ale nic co by mi vedelo pomoct. Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať