Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
mirka11111 mirka11111

mirka11111 je offline (nepripojený) mirka11111

Dobrý deň, možno to píšem do témy ktorá moc s tým nesúvisí, ale neviem si poradiť. Chcem sa opýtať čo treba robiť, keď manžel kúpil nákladné auto v ČR bez DPH a je platiteľom DPH, čiže či má zaplatiť DPH na Slovensku alebo ako má postupovať. ĎAKUJEM PEKNE.
0 0
janoo78 janoo78

janoo78 je offline (nepripojený) janoo78

dobrý deň,

prosím poraďte mi, či je s dovozom môjho auta a platením DPH všetko v poriadku.
Auto kupujem ako nové z ČR. Jedná sa o auto vystavené pár mesiacov na predajni, na značkách ešte nieje. Predávajúci (oficiálny dovozca) mi povedal, že sa za auto platí DPH následovne:
- základnú cenníkovú cenu auta - tak ako ho majú vystavené - zaplatím bez DPH, to mám priznať na Slovensku.
- doplnkovú výbavu (tempomat, nosič, cúvacie senzory, ...) platím aj s DPH v čechách a na slovensku už z toho daň platiť nemám.

je to správne? ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janoo78 Pozri príspevok
dobrý deň,

prosím poraďte mi, či je s dovozom môjho auta a platením DPH všetko v poriadku.
Auto kupujem ako nové z ČR. Jedná sa o auto vystavené pár mesiacov na predajni, na značkách ešte nieje. Predávajúci (oficiálny dovozca) mi povedal, že sa za auto platí DPH následovne:
- základnú cenníkovú cenu auta - tak ako ho majú vystavené - zaplatím bez DPH, to mám priznať na Slovensku.
- doplnkovú výbavu (tempomat, nosič, cúvacie senzory, ...) platím aj s DPH v čechách a na slovensku už z toho daň platiť nemám.

je to správne? ďakujem.
Z uvádzaného sa javí, že auto mal autopredajca ocenené a zrejme zahrnuté v majetku. Inak by neoddeľoval cenu auta od ostatného. Takto pristupuje osobitne k predaju auta v režime "nový dopravný prostriedok". A osobitne k príslušenstvu, resp. k doplnkovej výbave. Uplatňuje režim predaja súkromnej FO (alebo neplatiteľovi).

FO má povinnosť nadobudnutie auta zdaniť v SR.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
mirka11111 Pozri príspevok
Dobrý deň, možno to píšem do témy ktorá moc s tým nesúvisí, ale neviem si poradiť. Chcem sa opýtať čo treba robiť, keď manžel kúpil nákladné auto v ČR bez DPH a je platiteľom DPH, čiže či má zaplatiť DPH na Slovensku alebo ako má postupovať. ĎAKUJEM PEKNE.
Ak je manžel platiteľom dane, tak je zrejmé, že sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie, ktoré má premietnuť do daňového priznania.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ibiza Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím o radu k § 66. Ak firma A, ktorá sa zaoberá nákupom a predajom áut kúpi od inej takejto firmy B ojazdený automobil, pričom predajca B ho predáva podľa § 66 firma A taktiež pokračuje v tomto režime a predáva ho podľa § 66 a zdaňuje DPH len rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou predmetného vozidla?
Áno.
0 0
janoo78 janoo78

janoo78 je offline (nepripojený) janoo78

Jana Acsová Pozri príspevok
Z uvádzaného sa javí, že auto mal autopredajca ocenené a zrejme zahrnuté v majetku. Inak by neoddeľoval cenu auta od ostatného. Takto pristupuje osobitne k predaju auta v režime "nový dopravný prostriedok". A osobitne k príslušenstvu, resp. k doplnkovej výbave. Uplatňuje režim predaja súkromnej FO (alebo neplatiteľovi).

FO má povinnosť nadobudnutie auta zdaniť v SR.
Ďakujem za vysvetlenie, auto myslím skutočne je majetkom autopredajcu.
Žiaľ v problematike sa moc nevyznám a z odpovede mi stále nieje jasné, či je takéto fakturovanie v poriadku .
Nerád by som za doplnkovú výbavu platil DPH v ČR aj v SR.
Kde sa teda po správnosti platí DPH za doplnkovú výbavu? v ČR alebo v SR?
0 0
mirka11111 mirka11111

mirka11111 je offline (nepripojený) mirka11111

Našla som si čo je intrakomunitárne nadobudnutie a myslím že tomu rozumiem,ďakujem vám za pomoc.
0 0
kačenka kačenka

kačenka je offline (nepripojený) kačenka

Sro registrovaná ako plátca DPH na Slovensku kupuje auto v Rakúsku bez DPH
od predajcu áut. Jedná sa o nové auto. Na slovensku je potom potrebné urobiť
samozdanenie? DPH vstup a výstup = 0,- €?

ďakujem. Potrebujem si to overiť, potvrdiť. Ešte raz dík.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Áno, presne tak.
1 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

kačenka Pozri príspevok
Sro registrovaná ako plátca DPH na Slovensku kupuje auto v Rakúsku bez DPH
od predajcu áut. Jedná sa o nové auto. Na slovensku je potom potrebné urobiť
samozdanenie? DPH vstup a výstup = 0,- €?

ďakujem. Potrebujem si to overiť, potvrdiť. Ešte raz dík.
Nezabudnúť na priloženie overenej kópie dokladu o nadobudnutí vozidla k daňovému priznaniu.


§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti
(5) Každá osoba, ktorá príležitostne nadobudne nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná priložiť k daňovému priznaniu aj úradne overenú kópiu dokladu o kúpe nového dopravného prostriedku a na požiadanie daňového úradu poskytnúť ďalšie informácie potrebné na správne určenie dane.
2 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
janoo78 Pozri príspevok
Ďakujem za vysvetlenie, auto myslím skutočne je majetkom autopredajcu.
Žiaľ v problematike sa moc nevyznám a z odpovede mi stále nieje jasné, či je takéto fakturovanie v poriadku .
Nerád by som za doplnkovú výbavu platil DPH v ČR aj v SR.
Kde sa teda po správnosti platí DPH za doplnkovú výbavu? v ČR alebo v SR?
Mám za to, že ak si auto kúpite spolu s doplnkovou výbavou, akú uvádzate, celé je to "nový dopravný prostriedok" a mal by ísť bez DPH. Vy kupujete auto a nie položkovite doplnkovú výbavu bez auta.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Dobrý deň, chcela by som sa len uistiť pri kúpe nového auta z ČR. Jedná sa o SRO firmu platiteľa DPH. Predpokladám, že faktúra z ČR by mala byť vystavená bez DPH a na Slovensku by sa to malo samozdaniť. Len mi nie je jasné, či keď sa bude podávať daňové priznanie k DPH za marec, kde bude samozdanené aj auto, tak musíme doložiť k daňovému priznaniu tú overenú kópiu faktúry? Informovať daňový úrad o nadobudnutí auta z EU treba keď auto bude mať firma fyzicky k dispozícii? Lebo faktúra je vystavená s dátumom dodania v marci, ale auto ešte fyzicky prevezené z ČR nie je. Tak mi to kus nie je jasné, kedy podať tú informáciu na daňový úrad a hlavne aký dátum dodania tam uviesť. Tiež daňové priznanie k DPH tým pádom neviem či dávať do marca alebo až do apríla kedy auto prevezú. A ešte niečo v tomto prípade treba riešiť okrem uvedených vecí? Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
0 0
janoo78 janoo78

janoo78 je offline (nepripojený) janoo78

Zdravím,

Pokúsim sa Vám popísať ako som doviezol/prihlasoval vozidlo, na čo všetko som narazil, dúfam, že bude tento postup pre Vás užitočný .

Podrobnosti:

  • auto bolo dovezené z ČR
  • jednalo sa o nové auto, ktoré bolo cca 1-2mesiace vystavené na predajni, som však až druhý majiteľ – prvým majiteľom bol predajca, ktorý ho musel kvôli uplatneniu zľavy najskôr kúpiť na seba (na 2dni kvôli zľave platnej v rámci ČR)


Z čiech som si doviezol:

  • auto
  • veľký a malý techničák (potvrdenie o vyňatí z evidencie v ČR je vpísané do veľkého techničáku)
  • vývozné značky – platia mesiac, dá sa s nimi chodiť po celej EU a stoja 800Kč,-
  • poistenie (zelená karta) na 1mesiac, mohol som si vybrať buď povinné - stálo 800Kč,- alebo havarijne za 1400Kč,-
  • faktúru o kúpe vozidla (platil som bez DPH)
  • príplatkovú výbavu – tu som trošku narazil, predpokladal som, že bude originál, ale predajca ma informoval, že originál je len pri objednaní vozidla do výroby a vzhľadom na to že vozidlo je už vystavené, sa bude jednať o alternatívy (tempomat, cúvačky), príplatkovú výbavu montoval značkový servis predajcu a táto bola vyfakturovaná osobitne aj s DPH
  • tj platil som dve faktúry
    • za vozidlo s takou výbavou akú malo pri opustení výrobného závodu - cena bez DPH
    • za ďalšiu príplatkovú výbavu, ktorú montoval/faktúroval ich servis - cena s DPH – túto faktúru pre prihlásenie vozidla nepotrebujete



  • vybavovanie v čechách bolo rýchle a bezproblémové, predajca sa na všetko pripravil, zabezpečil poistenie aj bol so mnou na dopravnom úrade


Slovensko, čo všetko som potreboval:

  • oba techničáky
  • faktúru za vozidlo
  • potvrdenie o zaplatení DPH z daňového úradu
  • potvrdenie o zaplatení poplatku do recyklačného fondu
  • kontrola originality – pozor platí 15dní!
  • povinné zmluvné poistenie
  • STK a EK som v prípade nového vozidla nepotreboval. Keďže som bol druhý majiteľ, nepotreboval som ani COC –certifikát konformity. Ak budete prvým majiteľom a auto ešte nebolo nikdy prihlásené COC budete potrebovať!


Ako na to – poradie ako postupovať:

DPH:

  • DPH – musíte zaplatiť do 7dní od vystavenia faktúry!!! potvrdenie o zaplatení mi vystavili na daňovom úrade,
  • Čo som potreboval:
    • úradne overenú kópiu faktúry bez DPH (3 eurový kolok na mestskom úrade)
    • potvrdenie z banky o zrealizovaní platby DPH – poplatok banke 6 eur
    • kolky 1,5eur na daňovom úrade
    • musel som podať daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty

  • Ako som postupoval:
    • zašiel som na daňový úrad, kde mi vysvetlili ako zaplatiť DPH,
    • z faktúry mi vypočítali DPH,
    • kurz pre prepočet CZK/EUR brali jeden deň pred vystavením faktúry,
    • dali mi moje osobné číslo daňového účtu (dúfam že som to nazval dobre ),
    • na toto číslo účtu som previedol DPH – samozrejme už v EURách,
    • následne som musel deň čakať kým sa platba zrealizovala
    • na druhý deň som opäť išiel do banky a vyžiadal si tam „potvrdenie o zrealizovaní platby
    • na mestskom úrade som si dal overiť kópiu faktúry
    • uvedené dokumenty som predložil na daňovom úrade kde mi vystavili potvrdenie o zaplatení DPH
    • na daňovom som tiež musel podať „daňové priznanie k dani s pridanej hodnoty“, na základe ktorého mi vystavili „Potvrdenie o podaní daňového priznania k dani z pridanej hodnoty“, toto však už priamo s prihlasovaním vozidla nesúvisí



Príspevok do recyklačného fondu sa dá zaplatiť dvoma spôsobmi – 66,39eur:

  • predtlačeným poštovým peňažným poukazom typu „U„ – ten vám dajú na Obvodnom úrade dopravy, poukaz zaplatíte na pošte – ako potvrdenie platí ústrižok s pošty
  • alebo prevodom príspevku na účet recyklačného fondu, v takomto prípade však po jeho zaplatení musíte čakať, kým sa platba v banke zrealizuje (1deň) a následne si emailom vyžiadať potvrdenie o zaplatení (ktoré vám príde poštou – ďaľšie zdržanie), v tomto prípade ich doporučujem kontaktovať aj telefonicky
  • ja som nanešťastie zvolil platbu prevodom a v spojitosti s veľkonočnými sviatkami, zdržaním pri realizácii pladby a zdržaním doručenia potvrdenia poštou som všetko dovybavoval na poslednú chvíľu (takmer mi uplynula platnosť originality)
  • bližšie info aj na: http://www.recfond.sk/index.php?www=...avigation_id=4


Kontrola originality – pozor, platí len 15dní!!! – tj do 15dní po originalite musíte mať už auto na značkách, ináč ju budete robiť opäť!!! musel som predložiť:

  • oba techničáky
  • faktúru
  • stála ma 62 eur


Obvodný úrad dopravy - tu mi vystavili slovenský techničák, čo som potreboval:

  • oba techničáky
  • potvrdenie o odhlásení vozidla (zapísané vo veľkom techničáku)
  • kontrolu originality
  • faktúru
  • potvrdenie o zaplatení príspevku do recyklačného fondu
  • 100 a 6 eurový kolok
  • na úrade vypíšete žiadosť, podáte doklady a kolky
  • vystavenie trvá cca 2dni
  • české techničáky vám už nevrátia
  • pozrite tiež web: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=5641


Povinné zmluvné poistenie:

  • poistili ma na počkanie , vydali mi tzv. bielu kartu, ktorú treba vziať na inšpektorát
  • v poistnej zmluve/bielej karte sa nevyplňuje slovenská ŠPZ (ešte nieje) – tá sa doplní po vydaní ŠPZ na inšpektoráte
  • doporučím porovnať si cenu poistenia na nete – napr: http://www.netfinancie.sk/pzp/


Dopravný inšpektorát, skontrolovali mi:

  • nový slovenský techničák z Obvodného úradu dopravy
  • povinné zmluvné poistenie – bielu kartu
  • kontrolu originality
  • doklad o nadobudnutí vozidla (pozerali hlavne potvrdenie o zaplatení DPH, faktúra ich moc nezaujímala)
  • odovzdáte české vývozné značky
  • vypísanú žiadosť o vydanie slovenských značiek –dostanete priamo na inšpektoráte
  • 69 eur (malý techničák som si nechal doručiť domov)
  • dostanete vytúžené ŠPZ


Okrem ceny auta, doplnkovej výbavy, DPH a slovenského poistenia, som zaplatil za dovoz 2250Kč a 314eur.
Ufff je toho dosť, dúfam že som na nič nezabudol a nič nepomýlil
A teraz mi povedzte či to tak naozaj musí byť, alebo si so mnou úradníci zahrali nechutný ping-pong


Poprosím admina - ak existuje téma do ktorej môj príspevok viac pasuje, nech ho presunie, dik .
Naposledy upravil janoo78 : 13.04.12 at 11:40
12 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
napísal si to úplne úžasne, kamarátka pred rokmi tiež kupovala auto v ČR a postupovala podobne.
pripadá mi to nechutne byrokratické, ale všetky pojmy a povinnosti sú mi známe. Popísať by som to však nedokázala - na to treba osobnú skúsenosť.
Auto by som práve z tohto dôvodu nekupovala inde, než na Slovensku, musela by som mať obrovskú zľavu, aby som sa podujala na tento cirkus.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Žabinka Pozri príspevok
Keď je neplatiteľ DPH, tak nemá aké DPH platiť. Pozor však na prekročenie limitu podľa §7 ZoDPH:
§ 7
(1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.
(3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň
Tiež pozor na to, aby vozidlo nebolo považované za nové vozidlo podľa počtu km a roku výroby:
§ 11
(12) Novým dopravným prostriedkom na účely tohto zákona je
a) pozemné motorové vozidlo podľa odseku 11 písm. a), ak nemá najazdených viac ako 6 000 km alebo v čase jeho dodania neuplynulo šesť mesiacov od jeho prvého uvedenia do prevádzky,
Dobrý den, aj mne dnes volal znamy,ze sa chysta kupit auto z Nemecka -tipujem,ze ojazdene! Na co ho mam upozornit? Je to lekár -ma sukromnu ambulanciu, nie je platca DPH! Treba dat pozor na to,co je vyssie uvedene? On si ho pojde sam z Nemecka doviest a bude asi kupovat z autobazaru! Dakujem!
Naposledy upravil chudaska : 18.04.12 at 06:16 Dôvod: doplnenie
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím o radu, PO kúpila v roku 2005 ojazdený automobil z Nemecka, daň odviedla, nárok na odpočítanie tam nebol. Teraz ho ide predať? Predáva ho ešte oslobodený od dane alebo s daňou?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

vjejka Pozri príspevok
Prosím o radu, PO kúpila v roku 2005 ojazdený automobil z Nemecka, daň odviedla, nárok na odpočítanie tam nebol. Teraz ho ide predať? Predáva ho ešte oslobodený od dane alebo s daňou?
V prípade, že nárok na odpočítanie nebol, tak predáva bez dane....
3 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Znenie účinné do 31.decembra 2009

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
3 0
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

prosím vás vedeli by ste mi poradiť: sro kúpila v máji v Nemecku nové auto kategoria N2, takže zálohovú fa som zaevidovala, uhradila zálohu 314/221. Teraz mám ostrú fa čiže 042/321, odpoč.zál. 321/314 a doplatok z pokl. 321/211. Zaradím do majetku, vyrátam odpisy, teraz by som mala prihlásiť na DU-prikladám aj technický preukaz? a v dph za máj urobím samozdanenie, a po všetkých tých patáliach ako originalita a podobne, zaradím do používania 022/042 a v januári podávam daňové z MV, ešte niečo treba? ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
VieraPopluharova Pozri príspevok
V prípade, že nárok na odpočítanie nebol, tak predáva bez dane....
tiež sa s týmto stotožňujem

o tomto viem, poznám aj výklad, ale neviem sa s výkladom zmieriť a ani sa nezmierim , podľa mňa je to príliš tvrdý neadekvátny dopad zákona. Predsa z každého predaného auta už raz DPH bola odvedená, to je jedno, na akom stupni. A roky platilo, že sa odpočítať nemohla. takže kto ju teraz odvedie, tak ju odvedie duplicitne a to už kde sme? NAšťastie v mojom okolí nikto staré auto nepredáva - teda nie s mojou asistenciou.......
babi2 Pozri príspevok
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Znenie účinné do 31.decembra 2009

Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať