Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
Sebastian123 Sebastian123

Sebastian123 je offline (nepripojený) Sebastian123

A bol by to problém, dať si do živnosti, že sme aj obchodník s použitým tovarom??
0 0
Sebastian123 Sebastian123

Sebastian123 je offline (nepripojený) Sebastian123

Žabinka a vy keď kupujete autá z holandska, na faktúre ste mali napísanú nejakú obdopu nášho paragrafu 66?? Vedela by si mi to pozrieť, čo presne bolo napísané na faktúre??? Moc by mi to pomohlo. Ďakujem.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Sebastian123 Pozri príspevok
Žabinka a vy keď kupujete autá z holandska, na faktúre ste mali napísanú nejakú obdopu nášho paragrafu 66?? Vedela by si mi to pozrieť, čo presne bolo napísané na faktúre??? Moc by mi to pomohlo. Ďakujem.
Ja mám na fa napísané Marge-Auto.
0 0
Sebastian123 Sebastian123

Sebastian123 je offline (nepripojený) Sebastian123

A podľa toho vieš, že je to ako náš §66???? či ako?? A čo treba mať v živnosti, aby sme boli obchodník s použitým tovarom??? My tam máme napr. aj toto -sprostredkovateľská činnosť v oblasti obchodu, služieb a výroby v rozsahu voľnej živnosti.
0 0
Sebastian123 Sebastian123

Sebastian123 je offline (nepripojený) Sebastian123

To mi nikto nevie povedať, čo je na faktúre z Holandska ako náš §66? Čo tam uvádzajú Holanďania?
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Ja ti síce neviem povedať, čo má byť na faktúre z Holandska, aby to bolo ako obdoba nášho §66. Ale ak by tam také bolo, tak to, či môžeš pri predaji odviesť DPH iba z rozdielu, závisí od toho, či si obchodník s použ.tovarom alebo nie si. Myslím, že ti to tu už bolo napísané viacerými ľuďmi. To musíš ty vedieť, či si alebo nie si. Ak si sro, ktorá neobchoduje bežne s použitým tovarom (napr, bazár), ale ide tu o jednorazový nákup a predaj ojazd.auta, a ani nebudeš také v budúcnosti robiť, t.j. nie si ani začínajúci obchodník s použ.tovarom, tak jednoducho ním nie si! A nemôžeš použiť §66, ale musíš predať auto s plnou DPH.
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

SZČO v r. 2008, vtedy neplatca DPH kúpil auto od predajcu áut. Na Fa bola uvedená DPH, ktorú si nemohol odpočítať ako neplatca. Teraz už ako platca predáva auto neplatcovi - občanovi. Vzťahuje sa nańho § 85i ods.2 a predáva bez dph? Prosím o vyjadrenie
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
aké auto? ak úžitkové, tak DPH určite.
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Ide o osobné auto M1, nerozumien, predáva s dph? Ja chápem § 85i ods.2,
že nie je povinný odviesť dph. Vysvetľujem si to zle?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

racing Pozri príspevok
Ide o osobné auto M1, nerozumien, predáva s dph? Ja chápem § 85i ods.2,
že nie je povinný odviesť dph. Vysvetľujem si to zle?
ÁNo, zle. Nemohol si si uplatniť odpočet, pretože si nebol jej platiteľom a zákon to ani platiteľom nedovoľoval. Teraz platiteľom si, takže musíš predať s dph.
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Tak mi prosím preložte aký predaj auta oslobodzuje spomínaný § 85i.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

racing Pozri príspevok
Tak mi prosím preložte aký predaj auta oslobodzuje spomínaný § 85i.
AK by si bol v čase nákupu platiteľom dph, ale kedže sa nedala dph odpočítať, neodpočítal by si si ju, teraz pri predaji, by si použil tento § a fakturoval by si jeho predaj bez dph, predaj by bol teda oslobodený.
2 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

ďakujem
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
0 0
babi2 babi2

babi2 je offline (nepripojený) babi2

IVETA N Pozri príspevok
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
Takže lopatisticky:
Predpokladám, že občan, teda nepodnikateľ, neuviedol v KPZ žiadnu DPH /veď akú DPH by uvádzal občan nepodnikateľ/, v tom prípade autobazár si nemá uplatniť aký odpočet
1 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

ďakujem za skorú a ,,lopatistickú,, odpoveď

IvetaN
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

IVETA N Pozri príspevok
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
Citácia z DRSR:
Platiteľ pri predaji použitého tovaru je povinný používať osobitnú úpravu (odvádza DPH z obchodnej prirážky) ak mu uvedené tovary boli dodané osobami uvedenými v § 66 ods. 2 zákona o DPH. Pojem použitý tovar je vymedzený v § 66 ods. 1 písm. c/ citovaného zákona, t.j. použitým tovarom je i ojazdené auto po oprave. Ak však bol ojazdený osobný automobil kúpený od platiteľa, ktorý použil pri predaji osobitnú úpravu uplatňovania dane ako je v SR uvedené v § 66 zákona o DPH, potom u kupujúceho sa nejedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku podľa § 11 zákona o DPH viď § 66 ods. 14 zákona o DPH.
§66 ZoDPH:
(2) Obchodník pri predaji umeleckých diel, zberateľských predmetov, starožitností a použitého tovaru, ktoré mu boli dodané na území Európskej únie, je povinný uplatňovať osobitnú úpravu, ak uvedené tovary boli dodané
a) osobou, ktorá nie je identifikovaná pre daň v tuzemsku
ani v inom členskom štáte,
b) osobou, ktorá je identifikovaná pre daň v tuzemsku alebo v inom členskom štáte, a dodanie tovaru bolo oslobodené od dane podľa § 42 alebo podľa zodpovedajúceho ustanovenia zákona platného v inom členskom štáte,
c) iným obchodníkom, ktorý uplatňuje daň podľa osobitnej úpravy tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte.

Nemáš si aké DPH odpočítať, keď nakupuješ od občana.
3 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

IVETA N Pozri príspevok
poprosila by som o radu možno ,že je tu, už o tom veľa napísané ale potrebujem konkrétnu odpoveď,,lopatisticky,, lebo som s toho už m...e a nedarí sa mi to nájsť.

Autobazár kúpil v tuzemsku od občana za účelom ďalšieho predaja OA kategorie M1 na základe KPZ 17.06.2011 . Má v tomto prípade nárok na odpočet DPH?
ďakujem
IVETA N
V podstate to pre Vás ako autobazár znamená, že nakúpite od občana bez DPH a teda je zbytočné vôbec o možnosti odpočtu uvažovať. Občan predsa niíe je platiteľ DPH, takže ju ani nemôže voči Vám uplatniť, a kedže nie je voči Vám uplatnená, nemôžete ju nikajko odpočítať.
Kedže ste obchodník s použitým tovarom, máte pri predaji postupogvať podla § 66 Zákona o DPH a zdaniť len rozdiel mezdi nákupnou a predajnou cenou, po lopate zadňujete "na maržu". Pozor, v tomto prípade vo faktúre nesmiete uviesť rozpis na základ dane, dph a sumu celkom, ale naopak, uvediete len cenu predajnú s tým, že sa odvoláte písomne priamo vo faktúre na použitie § 66 Zákona o DPH.
V parxi: Nakúpite za 1000 Eur, pri predaji pridáte maržu 100 Eur. Zdaňujete len 100 Eur. Výsledná suma k úhrade bude potom 1120 Eur, to je súčasne predajná cena pre odberateľa. Avšak rozúčtovať do účtovníctva to musíš. A je jedno, či predáte súkromnej osobe, FO podnikateľovi, PO, platcovi alebo neplátcovi DPH.
PS: skontriouj si aktuálny výpis z obchodného registra. je nutné, aby firma mala uvedenú činnosť "predaj resp. nákup a predaj ojazdených vozidiel, nákup a predaj motorových vozidiel, automobilov a pod.....lebo enstačí mať len "nákup a predaj tovaru. Ale to asi máte , ked ste autobazár.
1 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Dobrý deň prajem. Prosím Vás, platí stále že pri kúpe osobného automobilu M1 (bez mriežky) má platiteľ DPH nárok na odpočet celej DPH? Vopred ďakujem pekne
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tibor1000 Pozri príspevok
Dobrý deň prajem. Prosím Vás, platí stále že pri kúpe osobného automobilu M1 (bez mriežky) má platiteľ DPH nárok na odpočet celej DPH? Vopred ďakujem pekne
ÁNo, platí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať