Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
yvica yvica

yvica je offline (nepripojený) yvica

yvica Pozri príspevok
prosím vás vedeli by ste mi poradiť: sro kúpila v máji v Nemecku nové auto kategoria N2, takže zálohovú fa som zaevidovala, uhradila zálohu 314/221. Teraz mám ostrú fa čiže 042/321, odpoč.zál. 321/314 a doplatok z pokl. 321/211. Zaradím do majetku, vyrátam odpisy, teraz by som mala prihlásiť na DU-prikladám aj technický preukaz? a v dph za máj urobím samozdanenie, a po všetkých tých patáliach ako originalita a podobne, zaradím do používania 022/042 a v januári podávam daňové z MV, ešte niečo treba? ďakujem
poradí mi niketo? dík
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
V prípade preddavkov na DHM sa nepoužíva účet 314, ale účet 052.
0 0
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

Dobry den Poradaci,
s.r.o.,platca DPH kupila ojazdeny automobil cez autobazar v Cechach.
Podla precitanych clankov na nete aj tu na porade sa len chcem uistit s vami, co to chapem spravne.
sro si nemoze uplatnit dph, a ani z toho neplati dan? je to tak spravne. Cize nedavam tuto fakturu vobec do DP k dph?
dakujem
0 0
dufulus dufulus

dufulus je offline (nepripojený) dufulus

účtovník maličký ako máčny máčik ...viac
čaute poraďáci,

spoločnosť - platiteľ DPH v SR kúpila v Nemecku od platiteľa DPH osobný automobil (rok výroby 2006), pri kúpe doložila osvedčovaciu kartičku že je platiteľom DPH. Predávajúci informoval, že DPH bude vrátená slovenskej spoločnosti až po prihlásení auta v SR po doručení príslušných dokladov. Okrem dokladu o prihlásení od spoločnosti pýta aj doklad o potvrdení zdanenia auta v SR - ale pokiaľ viem tam nejde o nové auto a slovenská spoločnosť spraví iba reverse charge v účtovníctve, čiže nemusí platiť žiadnu dodatočnú DPH na Slovensku.
Prosím opravte ma ak sa mýlim.
ďakujem
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

Dobrý den poradaci...tak mam pred sebou fakturu -lekár podnikatel, neplatitel DPH, kupil v aprili auto, bol si ho zobrat priamo v Nemecku sam...vsetko si vybavoval sam...faktura z nemecka je celkom 27890 Eur, je to aj vratane DPH!! Mal povinnost sa pred touto kupou registrovat na dan. urade podla §7, ci nie? Neprihlasil sa...ako teraz postupovat? Auto doviezol 25.4.2012,dakujem za kazdu radu, je to starsie auto z roku 2008.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
DPH platí v SR, len ak ide o nové vozidlo.
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

KEJKA Pozri príspevok
DPH platí v SR, len ak ide o nové vozidlo.
dakujem za rychlu odpoved. to mi odlahlo :-) z autami nemam vela skusenosti,tak pre istotu som sa spytala. Cize len ho treba nahlasit na dan. urade, to uz urobil :-) sikovny....a zaradit ho do uctovnictva a pocitat odpisy...akurat po novom uz od 1.1.2012 musi si do dan. odpisov uznat len alikvotnu ciastku podla mesiacov...len som sa chcela spytat, dal sem doklady aj co vsetko vybavoval po uradoch, rozne kolky to sa da do vstupnej ceny vozidla,,ale mam tu aj letenku, nakolko on to auto kupoval v Nemecku, mozem aj to dat do vstupnej ceny vozidla...alebo to mozem dat ako reziu? Vdaka za ochotu!!
A samozrejme do konca januara zaplatit dan. z mot. vozidla!
0 0
Pebbles Pebbles

Pebbles je offline (nepripojený) Pebbles

Dobrý večer prajem,
poprosím o radu: Aký by bol postup v prípade, že by autobazár predal s.r.o.-čke ojazdené auto, ktoré vlastnila FO nepodnikateľ? s.r.o. by chcela auto financovať lízingom. ďakujem pekne
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Zdravím Vás,
1.) naša eseročka, platca DPH si chce zaobstarať MV z Čiech na autoúver. Rok výroby MV: 2009, kategória M1.Predpokladám, že faktúra by mala byť bez dph /priznanie dph a odpočet, t.j. +/-/
2.) ak si kúpi jazdené osobné MV na Slovensku na lízing, má nárok na odpočet DPH iba na nové auto áno?
3.) ak si kúpi jazdené nákladné MV na lízing, má nárok na odpočet DPH?
Ďakujem za pomoc.
Alena
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Alenaa Pozri príspevok
Zdravím Vás,
1.) naša eseročka, platca DPH si chce zaobstarať MV z Čiech na autoúver. Rok výroby MV: 2009, kategória M1.Predpokladám, že faktúra by mala byť bez dph /priznanie dph a odpočet, t.j. +/-/ áno
2.) ak si kúpi jazdené osobné MV na Slovensku na lízing, má nárok na odpočet DPH iba na nové auto áno? záleží či jazdené auto budu od platcu, alebo od neplatcu DPH, ak kúpite od platcu DPH aj pri ojazdenom aute je nárok na odpočet DPH
3.) ak si kúpi jazdené nákladné MV na lízing, má nárok na odpočet DPH? platí to, čo pri predchádzajúcej otázke
Ďakujem za pomoc.
Alena
odpoveď v texte
0 0
Alenaa Alenaa

Alenaa je offline (nepripojený) Alenaa

Ďakujem pekne za odpoveď.
Pekný deň! Alena
0 0
michaela329 michaela329

michaela329 je offline (nepripojený) michaela329

Dobrý deň, neviem, či to bolo už spomenuté, ale situácia: s.r.o neplatiteľ DPH kúpil ojazdenú aviu v ČR - apríl. Predajca DIČ ČR vystavil faktúru bez DPH. Má s.r.o na Slovensku povinnosť zaplatiť DPH? Auto kupoval v mesiaci apríl, nevyužíval ho, pretože bolo stále na oprave. Prihlasoval teraz - júl. Ďakujem za odpoveď ako postupovať.
0 0
cicus cicus

cicus je offline (nepripojený) cicus

Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

cicus Pozri príspevok
Ahojte,
prosím potvrdte moju úvahu. Slovenský platiteľ dph kúpil v r.2011 auto v Taliansku od občana. To nepolo predmetom dane, preto sme neuvádzali ani vo výkaze dph. Teraz chceme predať auto na Slovensku pre plátcu dph.(ani nie je dôležité, či je kupujúci plátca) Podľa mňa treba vystaviť faktúru s dph, pretože to auto nebolo "oslobodené" ale nebolo predmetom dane. Neuplatňujem teda §42a vystavujem faktúru s dph. ďakujem
MV predávate s dph.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Nadobudnutie Avie nie je predmetom DPH, ak kupujúca s.r.o nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a súčasne celková hodnota nadobudnutého tovaru z iných členských štátov bez dane za predchádzajúci kalendárny rok, ani v prebiehajúcom kalendárnom roku nedosiahne čiastku 13 941,45 EUR.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
andrea Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.

Nemá niekto skúsenosť???????
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

andrea Pozri príspevok
Dobrý deň, poprosila by som Vás o Váš názor:
platca DPH Slovák - fyzická osoba - podnikateľ - ide kúpiť staršie používané nákladné auto ROK VýROBY 2005 - kategória N - do Nemecka. Aké povinnosti ho čakajú na Slovensku čo sa týka DPH. Predpokladám, že náklaďak kúpi bez DPH od niejakej Nemeckej firmy.
Pýtam sa - ako je to z DPH ???
Ďakujem pekne za každú odpoveď.
Skúsenosť majú iste viacerí, ale na odpoveď je málo informácií. Kto predáva auto? Platiteľ DPH v Nemecku.. predajca vozidiel.. občan..? Zakaždým je iná situácia z pohľadu DPH.

4/ Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu
platiteľom dane a odpočítanie dane .

Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :

• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,
• osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.


Pri predaji resp. nájme ojazdeného úžitkového motorového vozidla postupuje platiteľ dane – predajca (obchodník) podľa toho, či použije bežný spôsob uplatňovania dane alebo osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH.

V tejto téme je tých prípadov neúrekom, treba si ju prelúskať.
3 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Žabinka Pozri príspevok
Skúsenosť majú iste viacerí, ale na odpoveď je málo informácií. Kto predáva auto? Platiteľ DPH v Nemecku.. predajca vozidiel.. občan..? Zakaždým je iná situácia z pohľadu DPH.

4/ Kúpa, predaj úžitkového ojazdeného motorového vozidla z iného členského štátu
platiteľom dane a odpočítanie dane .

Ak platiteľ dane kupuje úžitkové ojazdené motorové vozidlo od :

• osoby, ktorá nie je identifikovaná pre daň z iného členského štátu - nadobudnutie ojazdeného úžitkového motorového vozidla, nie je predmetom dane,
• osoby z iného členského štátu, ktorá uplatňuje osobitnú úpravu (§ 66), nadobudnutie tohoto vozidla sa nepovažuje za nadobudnutie podľa § 11 zákona o DPH ,
• osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte, ktorá nepoužila osobitnú úpravu podľa zákona platného v inom členskom štáte, potom môže ísť o dodanie, ktoré je oslobodené od dane v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania tohto úžitkového ojazdeného motorového vozidla, kupujúci - platiteľ dane zdaňuje nadobudnutie tohoto vozidla v tuzemsku a uplatňuje si právo na odpočítanie dane, ak spĺňa podmienky v § 49 a § 51 zákona o DPH.


Pri predaji resp. nájme ojazdeného úžitkového motorového vozidla postupuje platiteľ dane – predajca (obchodník) podľa toho, či použije bežný spôsob uplatňovania dane alebo osobitnú úpravu podľa § 66 zákona o DPH.

V tejto téme je tých prípadov neúrekom, treba si ju prelúskať.

Slovák platca DPH kupuje starši náklaďak od platcu DPH v Nemecku.
Faktúra je bez DPH. Mne ide iba o dph ako mám postupovať na Slovensku.......
0 0
kubkokubko kubkokubko

kubkokubko je offline (nepripojený) kubkokubko

Poprosim vas kde by som nasla nejaky vzor ako urobit samozdanenie po kupe MV z ciech. Manzel je svrtrocny platca DPH, uctuje JU, kupil auto ojazdene, faktura je bez DPH. Ako studujem tak studujem ale neviem ako mam prakticky urobit samozdanenie, viem ze z toho financne nic nevypyva, ale neviem do ktorych koloniek to mam zapisat v DP k DPH, poradite mi prosim, kde najdem prakticke vyplnenie alebo konkretne do ktorych koloniek mam napisat obstaravaciu cenu. Este sa chcem opytat bude sa tam zapisovat, len cista nakupna cena auta, bez zaratania poplatkov suvisiacich s prepisom a vybavovanim prevoznych znaciek, ze? A este mam jednu otazku platili sme v € a faktura a PPD nam prisli v CZK bez uvedenia EUR alebo kurzu. Akym kurzom to mam prepocitat? Vlastnym aby to vyslo na €, ktore sme zaplatili sa to asi neda, tak mam pouzit kurz NBS stred, alebo aky? K samozdaneniu treba dolozit fotokopiu faktury a technicaku? Vdaka za odpoved
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať