Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

babi2 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať skúsenejších
1.prípad FO-nepodnikateľ kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ OMV, kúpi ho tiež od FO-nepodnikateľa, aké povinnosti mu z toho vyplývajú? Odvádza niekde DPH? Nerobí nič, voči Dú nemá žiadnu povinnosť.
2.prípad podnikateľ, nie je plátcom DPH, kúpi v ČR jazdené /viac ako 6000 km/ od FO nepodnikateľa, OMV následne predá, aké povinnosti sú v tomto prípade? A čo DPH DPH neriešiš, keďže ide o neplatcu. Predaj auta zdaní v roku predaja.
Za odpovede vopred ďakujem
Odpovede v texte.
2 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Kamion obstaraný formou leasingu mal splátkový kalendár na 48 mesiacov. Posledná splátka bola pre nájomcu moc vysoká, preto si s leas.spoločnosťou dohodol túto splátku rozložiť na 5 splátok.
Ako mám postupovať pri odpise istiny? Mal to byť posledný rok odpisu, teraz sa splátky preložili až do februára 2011. Poplatok leasing.spoločnosti za zmenu splátkového kalendára navyšuje istinu aj keď je splátka hradená v 48 mesiaci splátok?(JU)
Ďakujem za pomoc.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
beatad Pozri príspevok
Kamion obstaraný formou leasingu mal splátkový kalendár na 48 mesiacov. Posledná splátka bola pre nájomcu moc vysoká, preto si s leas.spoločnosťou dohodol túto splátku rozložiť na 5 splátok.
Ako mám postupovať pri odpise istiny? Mal to byť posledný rok odpisu, teraz sa splátky preložili až do februára 2011. Poplatok leasing.spoločnosti za zmenu splátkového kalendára navyšuje istinu aj keď je splátka hradená v 48 mesiaci splátok?(JU)
Ďakujem za pomoc.
neodpisuješ istinu, ale kamion zaradený do majetku podľa odpisového plánu.
1. z účtovného hľadiska odpisy nie je dôvod meniť - účtuješ rovnako.
máš zrejme nový splátkový kalendár, splátky a úhrady splátok účtuješ rovnako ako doteraz, len sa menia sumy. Poplatok je riadny náklad, súvisí so zmenou zmluvy, nie NC kamionu, nakoľko ten už bol zaradený.

2. z daňového hľadiska sa daňové odpisy zmenia, citujem §26, ods.
(8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu ...............
a.......... V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu.
1 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Čiže ZC k 31.12.2009 = 16414,94.
Ak by sa nepredĺžila doba nájmu zostalo by 10 mesiacov
Odpis za rok 2010 by bol = 78792,11: 48 x 10 = 16414,94 €
Nájomné sa predĺžilo o 4 mesiace.
Odpis za rok 2010 bude: (16414,94:14)x12= 14069,94
Odpis za rok 2011 .........(16414,94:14)x2 = 2345,-
Pochopila som dobre?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pochopila dobre - daňovo správne.
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

ĎAKUJEM.
Je to veľká chyba ak sa mi účtvné odpisy rovnajú daňovým?
0 0
Siporka Siporka

Siporka je offline (nepripojený) Siporka

Dobrý deň,
prosím o radu: nákup auta z Nemecka
-predávajúci-platiteľ DPH v Nemecku
- kupujúci s.r.o-neplatca DPH v SR
Ako by mali správne vystaviť FA? Slovenská s.r.o neplatca DPH má aké povinnosti k DÚ?

A ešte jedna otázka nájom auta z Nemecka /platiteľ DPH/, nájomca s.r.o. v SR /neplatca DPH/. Ako by mali správne vystaviť FA? Aké má povinnosti slovenská s.r.o /neplatca DPH/ voči DÚ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
beatad Pozri príspevok
ĎAKUJEM.
Je to veľká chyba ak sa mi účtvné odpisy rovnajú daňovým?
áno, lebo v roku zaradenia a vyradenia sa nerovnajú - to len ty umelo tvrdíš, že sa rovnajú a účtuješ o daňových odpisoch, pričom sa tváriš, že sú účtovné.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj. Prosim Vas ako je to s § 66 neviem, ci tomu spravne rozumiem čo so tyka aut:
- tento § moze uplatnit obchodnik, kt. nadobuda pouzite vozidla z ICS a predava ich v tuzemsku?
Ak si kupi ZO OA alebo NA (nakoniec aj inu hnutelnu vec) od takehoto obchodnika, na fakture alebo leasingovej zmluve je uvedeny tento § a je tento tovar od DPH oslobodeny, cize ZO aj napriek tomu ze je platitel si nemoze DPH odpocitat. Je to tak?
Co v pripade ked taketo OA, NA predavam? Tiez vystavujem fakturu pre odberatela bez DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
čo je ZO?
§66 - DPH podlieha len marža - rozdiel predajnej a nákupnej ceny.
(3) Základom dane pri predaji tovaru podľa odseku 2 je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou znížený o daň. Ak ide o predaj použitého tovaru podľa odseku 1 písm. e), základ dane podľa prvej vety sa rozdelí pomerne podľa výšky jednotlivých splátok a na daňovú povinnosť sa vzťahuje § 19 ods. 3.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ZO - zdanitelna osoba

Ja mam 1 osobny automobil a 1 uzitkovy, kt. boli na leasing brane este pred 1.1.2010 a splatkovom kalendari je ze bola uplatnena uprava uplatnovania dane podla § 66. Leasingy boli ukoncene v r. 2010 a auta chceme predat. Samozrejme cena bude nizsia ako bola obstaravacia cena, faktury vystavime bez DPH na obe auta?
Naposledy upravil nika.sum : 20.01.11 at 11:37
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja myslím, že predávaš s DPH
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Aj úžitkový bol podľa §66 ? To je dosť zriedkavá kombinácia... Ale ok, môže byť.
Pri ďalšom predaji by si mala predať s DPH, nakoľko si síce žiadnu DPH na vstupe nemala, ale nie preto, že by to bolo z dôvodu §49 (7) ZDPH pre 2010, ale že jednoducho nebola (pre Teba). T.j. nemáš dôvod fakturovať predaj bez dane.
2 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ahoj, my predávam OA kat.M1 z majetku sro., plátcu DPH. Nakúpili sme ho bez dane od súkromnej osoby, teda sme nemohli odpočítať žiadnu DPH na vstupe. Teraz sme ho predali, treba faktúrovať predaj súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Vystavím faktúru s alebo bez DPH ? Myslím si, že bez, ale ktorú odvolávku tam uviesť?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
prechodné ustanovenia, § nepoviem, neviem naspamäť. Už to tu bolo preberané, bud kukni do zákona, alebo hľadaj odpovede,
preto bez DPH, lebo pri jeho nadobudnutí v roku...../pred 1.1.2010/
nebola DPH odpočítaná.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Luba Pozri príspevok
Aj úžitkový bol podľa §66 ? To je dosť zriedkavá kombinácia... Ale ok, môže byť.
Pri ďalšom predaji by si mala predať s DPH, nakoľko si síce žiadnu DPH na vstupe nemala, ale nie preto, že by to bolo z dôvodu §49 (7) ZDPH pre 2010, ale že jednoducho nebola (pre Teba). T.j. nemáš dôvod fakturovať predaj bez dane.
ano mam leasing.zmluvu na pouzity uzitkovy automobil. Nemam skusenosti s nakupom a predajom ojazdenych aut. Klient chce na predaj aut pouzivanych vo firme uplatnit §66. Ked som citala na porade, § 66 moze uplatnit ten kto pouzity tovar kupi na dalsi predaj alebo tomu zle rozumiem, nejako mi to uz vobec nepali.

Ja tomu rozumiem tak, ze keby nemal na leasingovej zmluve (pred 1.1.2010) § 66, ale bola by tam vycislena DPH tak by pri OA pri predaji vystavoval fakturu bez DPH. Ale kedze je tam § 66 a nebola im DPH uctovana, nevztahuje sa na toto auto oslobodenie od DPH a pri predaji musi DPH odviest. Pri uzitkovom tiez teraz s DPH. Len klient ma nechce pochopit a stale mi opakuje, ze pri kupe pouzitych automobilov je to ine...
Naposledy upravil nika.sum : 20.01.11 at 13:05
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Betina2 Pozri príspevok
Ahoj, my predávam OA kat.M1 z majetku sro., plátcu DPH. Nakúpili sme ho bez dane od súkromnej osoby, teda sme nemohli odpočítať žiadnu DPH na vstupe. Teraz sme ho predali, treba faktúrovať predaj súkromnej osobe, nepodnikateľovi. Vystavím faktúru s alebo bez DPH ? Myslím si, že bez, ale ktorú odvolávku tam uviesť?

KEJKA Pozri príspevok
prechodné ustanovenia, § nepoviem, neviem naspamäť. Už to tu bolo preberané, bud kukni do zákona, alebo hľadaj odpovede,
preto bez DPH, lebo pri jeho nadobudnutí v roku...../pred 1.1.2010/
nebola DPH odpočítaná.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

podla toho co tu je na porade popisane, ak som ho kupila od neplatitela, tak som si DPH neodpocitala z dovodu, ze on ziadnu DPH nemohol vycislit, takze podla toho vsetkeho by mala byt pri predaji takehoto auta vystavena faktura s DPH.
1 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

nika.sum Pozri príspevok
§ 85i
podla toho co tu je na porade popisane, ak som ho kupila od neplatitela, tak som si DPH neodpocitala z dovodu, ze on ziadnu DPH nemohol vycislit, takze podla toho vsetkeho by mala byt pri predaji takehoto auta vystavena faktura s DPH.
Áno, takto by to malo byť. Tu nie je dôvod na použitie §85i.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

nika.sum Pozri príspevok
ano mam leasing.zmluvu na pouzity uzitkovy automobil. Nemam skusenosti s nakupom a predajom ojazdenych aut. Klient chce na predaj aut pouzivanych vo firme uplatnit §66. Ked som citala na porade, § 66 moze uplatnit ten kto pouzity tovar kupi na dalsi predaj alebo tomu zle rozumiem, nejako mi to uz vobec nepali.

Ja tomu rozumiem tak, ze keby nemal na leasingovej zmluve (pred 1.1.2010) § 66, ale bola by tam vycislena DPH tak by pri OA pri predaji vystavoval fakturu bez DPH. Ale kedze je tam § 66 a nebola im DPH uctovana, nevztahuje sa na toto auto oslobodenie od DPH a pri predaji musi DPH odviest. Pri uzitkovom tiez teraz s DPH. Len klient ma nechce pochopit a stale mi opakuje, ze pri kupe pouzitych automobilov je to ine...
Máš pravdu. Predať to ako od DPH oslobodené nemôže v žiadnom prípade. A nemal predsa tie auta na leasing ako tovar, ale mal ich zaradené v majetku, odpisoval ich. Nemôže pri ich predaji uplatniť ani §66, lebo ten sa naozaj vzťahuje na použitý tovar - veď to má ten § aj v názve. Teda nie na použitý majetok.
Ešte k tomu leasingu na použitý úžitkový automobil - ale bol určite s §66? Lebo len to, že je to použitý automobil, samotné nestačí. Máš na splátkovom kalendári odkaz na §66?
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Luba Pozri príspevok
Máš pravdu. Predať to ako od DPH oslobodené nemôže v žiadnom prípade. A nemal predsa tie auta na leasing ako tovar, ale mal ich zaradené v majetku, odpisoval ich. Nemôže pri ich predaji uplatniť ani §66, lebo ten sa naozaj vzťahuje na použitý tovar - veď to má ten § aj v názve. Teda nie na použitý majetok.
Ešte k tomu leasingu na použitý úžitkový automobil - ale bol určite s §66? Lebo len to, že je to použitý automobil, samotné nestačí. Máš na splátkovom kalendári odkaz na §66?
Ano v splatkovom kalendari aj na OA aj na uzitkovy mam odkazy, ze bola uplatnena osobitna uprava dane podla §66. Dakujem. Takze takto mu to poviem, len som si chcela byt uplne ista, ze sa nemylim. Prajem pekny vikend.
Monika
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať