Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Už som našla o tomto probléme viac:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna...om-tovare.html
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Erika-ežka Pozri príspevok
Chcela by som Vás poprosiť o radu k tomuto problému:
SZČO - plátca DPH (SR) si dal doviezť úžitkové auto z Nemecka. Bude ho používať na podnikanie. Doviezla ho slovenská s.r.o. - plátca DPH (zaoberá sa aj predajom ojazdených áut). Lenže úžitkové auto malo švajčiarske papiere.
S.r.o. uhradila na slovensku DPH, ale pravdepodobne na základe § 66 nemôže fakturovať auto s DPH - tým pádom si ju nemôže SZČO uplatniť. Samozrejme suma na faktúre bude suma obstarania včetne uhradenej DPH + náklady (že iba na tieto môže dať DPH).
Nemám s týmto nijaké skúsenosti a vlastne mi nevedel povedať, či na kúpnej zmluve je nemecký autobazár, alebo švajčiarska firma, či sú plátcami DPH .... Cez týždeň by som mala vedieť viac. Ale chcem sa opýtať, keď to bude tak, že SZČO kúpi ten automobil bez DPH a ak by ho o pol roka - rok predával, bude ho predávať s DPH ? Keďže by si neuplatnil DPH na vstupe, ako by to bolo s výstupom???
Ak by niekto vedel okolo tejto problematiky, bola by som veľmi vďačná.
Ešte raz sa vraciam k môjmu problému. Študujem túto problematiku hore dole, len je to ťažko, keď neviem vstupné informácie. Majiteľ s.r.o. nemá totiž čas zistiť mi, či to kúpil z Nemecka, alebo je na zmluve nejaká švajčiarska firma. Tvrdí mi však, že DPH-čku uhradil, ale nám ju nemôže vyčísliť na faktúre na základe nejakej (mne neznámej) formulky na dodávateľskej faktúre. Chcem byť pripravená na rozhovor, tak si len chcem utvrdiť, či som správne túto problematiku pochopila.
Takže: (jedná sa o použité úžitkové motorové vozidlo)
- ak to auto kúpil zo Švajčiarska - berie sa to ako dovoz z tretích krajín a on si môže uplatniť po zaplatení správcovi dane DPH vypočítanú z JCD a môže si ju aj odpočítať, potom by ju mohol aj nám vyčísliť na faktúre a my by sme si ju mohli aj uplatniť
- ak auto kúpil z nemeckého bazáru a chcel by použiť § 66 (môže sa rozhodnúť podľa ods. 11 či ho použije), takže ak ho nepoužije - uhradenú DPH si môže uplatniť a pri predaji môže DPH vyčísliť na faktúre, ale ak ho použije záleží to ešte či auto kúpil od osôb podľa § 66 ods. 2 - a tu som skončila, lebo neviem od koho to kúpil. Prosím Vás v akom prípade by si uhradenú DPH nemohol odpočítať a potom pri predaji vo faktúre vyčísliť?
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Prosím, kto vie poradiť?
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

Prosím o usmernenie:
Klient plátca DPH si obstará MV verzia N1 - v technickom preukaze je uvedené nákladné vozidlo - Zaplatí celú sumu vozidla.

3.10.2007 - Záloha na vozidlo - VNZD
4.12.2007 - doplatok na FA - VNZD
7.12.2007 - Poistenie PZP cca 6000,- - VOZD
od dátumu uzavretia zmluvy
Havariné poistenie - VOZD

7.12.2007 prebratie vozidla od predajcu
10.12.2007 - pridelenie EČ na polícii
----------------------------------------------------
Ktorým dátumom mám zaúčtovať do DPH ?/ Môžem celú sumu, čo predpokladám./
Do ktorého riadku sa má uviesť v novom tlačive DP k DPH?

Ktorým dátumom zaradiť do majetku firmy - DHM?

Ak som v prvej časti niečo zle zaradila, prosím opraviť.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
sivko sivko

sivko je offline (nepripojený) sivko

Pozdravujem.
Vlastnim autobazár s ojazd. vozidlami a mam moznost nakupit auta kategorie M1 z Francuzka od Leasingovej spolcnosti. Pri nákupe zaplatím cenu bez DPH = NETTO. V pripade predaja vozidla na Slovensku budem mat povinnost zaplatit DPH z celej predajnej ceny alebo len z rozidelu medzi nákupnou a predajnou cenou. Prosim poradte mi . Dakujem ...
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

VladoaKatka Pozri príspevok
Prosím o usmernenie:
Klient plátca DPH si obstará MV verzia N1 - v technickom preukaze je uvedené nákladné vozidlo - Zaplatí celú sumu vozidla.

3.10.2007 - Záloha na vozidlo - VNZD
4.12.2007 - doplatok na FA - VNZD
7.12.2007 - Poistenie PZP cca 6000,- - VOZD
od dátumu uzavretia zmluvy
Havariné poistenie - VOZD

7.12.2007 prebratie vozidla od predajcu
10.12.2007 - pridelenie EČ na polícii
----------------------------------------------------
Ktorým dátumom mám zaúčtovať do DPH ?/ Môžem celú sumu, čo predpokladám./
Do ktorého riadku sa má uviesť v novom tlačive DP k DPH?

Ktorým dátumom zaradiť do majetku firmy - DHM?

Ak som v prvej časti niečo zle zaradila, prosím opraviť.

Ďakujem za odpoveď.
Ja by som sa vrátila k tomuto môjmu problému - prosím o radu, čo sa týka DPH.
- akým dátumom zaradiť do DPH?

- v ktorých riadkoch sa má evidovať základ dane a DPH?

- či to zaradiť do služby? alebo tovar?, iné možnosti mi program neposkytne.

ďakujem. Katka
0 0
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

VladoaKatka Pozri príspevok
Ja by som sa vrátila k tomuto môjmu problému - prosím o radu, čo sa týka DPH.
- akým dátumom zaradiť do DPH?

- v ktorých riadkoch sa má evidovať základ dane a DPH?

- či to zaradiť do služby? alebo tovar?, iné možnosti mi program neposkytne.

ďakujem. Katka

Prosím, vie mi niekto poradiť, alebo to mám nechať na inštinkt?
0 0
valeriam valeriam

valeriam je offline (nepripojený) valeriam

Prosím o kontrolu:
Predávajúci: Firma v ČR, identifikovaná pre DPH v ČR, osobný automobil zaradený v majetku najazdené viac ako 6000 km, predala firme v SR plátcovi DPH, ktorý ho zaradí do majetku.
Riešenie: Česká firma vystaví fa.bez DPH, slovenská firma samozdaní bez nároku na odpočet a zaradí v sume ZD+DPH.
Správne?
A ešte otázka: Do ktorých riadkov nového DP DPH to mám zaradiť?
Ďakujem vopred.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

valeriam Pozri príspevok
Prosím o kontrolu:
Predávajúci: Firma v ČR, identifikovaná pre DPH v ČR, osobný automobil zaradený v majetku najazdené viac ako 6000 km, predala firme v SR plátcovi DPH, ktorý ho zaradí do majetku.
Riešenie: Česká firma vystaví fa.bez DPH, slovenská firma samozdaní bez nároku na odpočet a zaradí v sume ZD+DPH.
Správne?
A ešte otázka: Do ktorých riadkov nového DP DPH to mám zaradiť?
Ďakujem vopred.
Pozrite § 44/a. Vy by ste predali podľa §42 oslobodené.
Takže to nesamozdaňujete a zaradíte v OC . DO DP to nejde.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Ahojte poraďáci, prosím o radu.
SZČO plátca DPH (JÚ) kúpil nové osobné auto 3.3.2007, fa si dal vystaviť na IČO hoci auto neplánoval využívať na podnikateľské účely. Faktúru v 3.mes. nedal zaúčtovať, platba prebehla v hotovosti, platba bola účtovaná ako výber do osobnej spotreby. Teraz sa rozhodol od 1.12. začať auto vyžívať na podnikanie. Vyplýva z to prihlásiť do 15.12 na DÚ na daň z MV a zaplatiť ju, ale čo s dokladom o nadobudnutí?
Urobiť dodatočné DPH ? a uviezť prislúchajúcu DPH na r. 14 , ďalej bez podpočtu, výsledok bude nezmenený.
Opraviť výdavok z os. spotreby by nemal byť problém.
vyjadrí sa mi niekto , prosím?
Naposledy upravil Zlata : 13.12.07 at 12:07
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Halo, pomôže niekto?
0 0
Standa Standa

Standa je offline (nepripojený) Standa

1) sk
2) nákup od neplatcu dane v Nemecku
3)nákup od občana
4) jazdené vozidlo
5) osobné vozidlo
6) nákup od neplatcu dane v Nemecku
7) SZČO - platca dane - služobné vozidlo
8) fakturácia bola bez DPH, k faktúre bol priložený príjmový doklad
a technický preukaz vozidla
9) dátum dodania 12/2007
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Standa Pozri príspevok
1) sk
2) nákup od neplatcu dane v Nemecku
3)nákup od občana
4) jazdené vozidlo
5) osobné vozidlo
6) nákup od neplatcu dane v Nemecku
7) SZČO - platca dane - služobné vozidlo
8) fakturácia bola bez DPH, k faktúre bol priložený príjmový doklad
a technický preukaz vozidla
9) dátum dodania 12/2007
tomuto nerozumiem, to je odpoved?
0 0
klarisa klarisa

klarisa je offline (nepripojený) klarisa

Naša s.r.o. kúpila od autobazáru z Nemecka ojazdený osobný automobil, ktorý bude zaradený do majetku firmy. Faktúra je v EUR. Je tam uvedená iba jedna cena. Nie je tam uvedená žiadna DPH. Na faktúre je formulka, citujem:
"Umsatzsteuerausweis entfällt nach §25a UStG/ Differenzbesteuerung"
Domnievam sa, že ide o uplatnenie osobitnej úpravy(obdoba nášho §66).
Ako to bude s DPH ? Neuvádzať v DP k DPH nič na vstupe ani výstupe ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Zlata Pozri príspevok
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
SZČO plátca DPH (JÚ) kúpil nové osobné auto 3.3.2007, fa si dal vystaviť na IČO hoci auto neplánoval využívať na podnikateľské účely. Faktúru v 3.mes. nedal zaúčtovať, platba prebehla v hotovosti, platba bola účtovaná ako výber do osobnej spotreby. Teraz sa rozhodol od 1.12. začať auto vyžívať na podnikanie. Vyplýva z to prihlásiť do 15.12 na DÚ na daň z MV a zaplatiť ju, ale čo s dokladom o nadobudnutí?
Urobiť dodatočné DPH ? a uviezť prislúchajúcu DPH na r. 14 , ďalej bez podpočtu, výsledok bude nezmenený.
Opraviť výdavok z os. spotreby by nemal byť problém.
vyjadrí sa mi niekto , prosím?
Hlavne treba vedieť či chce automobil využívať na podnikanie - AKOU FORMOU?
1: vložiť ho do firmy - zaradiť do účtovníctva, účtovať o ňom, uplatňovať si odpisy a náklady spojené s jeho používaním...(DPH sa to netýka ak neišlo o úžitkové vozidlo!)
2:využívať ho ako súkromné vozidlo na podnikateľské účely a uplatňovať si náhrady, teda spotrebované PHM + amortizáciu

V oboch prípadoch treba prihlásiť na DÚ za účelom platenia dane DzMV ešte pre rok 2007.

ak upresníš poradíme.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Na konci decembra 2007 s.r.o. zaplatila 200 000,- Sk ako zálohu na nákladné terénne vozidlo (na podnikanie), ktoré bude dodané vo februári 2008. Zatiaľ máme len faktúru na 200 000,- Sk. Poraďte mi prosím vás, či si môžem uplatniť DPH z tejto faktúry.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Natka Pozri príspevok
Na konci decembra 2007 s.r.o. zaplatila 200 000,- Sk ako zálohu na nákladné terénne vozidlo (na podnikanie), ktoré bude dodané vo februári 2008. Zatiaľ máme len faktúru na 200 000,- Sk. Poraďte mi prosím vás, či si môžem uplatniť DPH z tejto faktúry.
A tá faktúra splňa náležitosti dokladu podľa §71 zákona o DPH?Ak áno potom vzniká nárok na odpočet DPH.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

smith Pozri príspevok
A tá faktúra splňa náležitosti dokladu podľa §71 zákona o DPH?Ak áno potom vzniká nárok na odpočet DPH.
Po zaplatení zálohy som dostala "Zálohovú faktúru-daňový doklad", kde je vyčíslený základ, DPH a celkovú sumu. Takže môžem si celú sumu DPH uplatniť? A stačí mi ako daňový doklad "faktúra-daňový doklad"? Ako to zaúčtovať v PÚ?
Naposledy upravil Natka : 16.01.08 at 08:33
0 0
KvetkaK KvetkaK

KvetkaK je offline (nepripojený) KvetkaK

Áno môžeš si uplatniť DPH zo zálohy, keď máš k nej daňový doklad, ak teda spĺňa všetky náležitosti.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Natka Pozri príspevok
Po zaplatení zálohy som dostala "Zálohovú faktúru-daňový doklad", kde je vyčíslený základ, DPH a celkovú sumu. Takže môžem si celú sumu DPH uplatniť?
Nejako čudne ste napísali tú otázku, Ale mali ste dostať Fa na zálohu 200 000.-to je cena s DPH a len túto daň z 200000,. môžete uplatniť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať