Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
Stanislava Liščaková Stanislava Liščaková
Ďakujem pekne za radu, pekný deň.
0 0
botuľa botuľa

botuľa je offline (nepripojený) botuľa

Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Mne z toho zatiaľ vychádza, že by som mala zdaniť rozdiel medzi nákupnou cenou bez DPH a predajnou cenou bez DPH. Uvažujem správne?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

botuľa Pozri príspevok
Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.

Mne z toho zatiaľ vychádza, že by som mala zdaniť rozdiel medzi nákupnou cenou bez DPH a predajnou cenou bez DPH. Uvažujem správne?
Musíte si pozrieť ustanovenie nemeckého zákona, či sa jedná o intrakomunitárne dodanie alebo osobitný režim uplatňovania dane.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

betka Pozri príspevok
V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.
Nestretla som sa s takýmto prípadom, ale zaujal ma. Ako sa to prejaví v DP k DPH? Napr. nákup ojazdeného auta za 200 tis., predaj za 300 tis., zdaňovať sa bude rozdiel 100 tis. Táto čiastka sa mimo fa rozdelí na základ dane 84033,60 Sk a 19% DPH 15966,40 Sk. Základ dane sa zaradí v DP do r. 1 a 3 a DPH do r. 2? A v účtovníctve sa to rozúčtuje: nákup VOZD 200000 Sk a POZD 284033,60 Sk?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kúpa:
Ojazdené auto z Nemecka (platiteľ x platiteľ):
- intrakomunitárne nadobudnutie.

Ďalší postup a uplatnenie práva na odpočítanie dane závisí od predmetu činnosti kupujúceho a od účelu nadobudnutia osobného automobilu.

- za účelom ďalšieho predaja - uplatniť právo na odpočítanie dane (dávam do pozornosti predmet činnosti),

- za účelom zaradenia do majetku - nie je možné právo na odpočítanie dane uplatniť, ak sa nekupuje za účelom ďalšieho prenájmu.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
botuľa Pozri príspevok
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa § 66 Zákona o DPH.
V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Jana Acsová Pozri príspevok
V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.
tento problém riešim aj ja a nemám v tom príliš jasno....
takže ak podnikateľ nemá v predmete nákup a predaj áut, tak nemôže pri predaji uplatniť par.66?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jacekova Pozri príspevok
tento problém riešim aj ja a nemám v tom príliš jasno....
takže ak podnikateľ nemá v predmete nákup a predaj áut, tak nemôže pri predaji uplatniť par.66?
Nemám časový priestor - v najčastejších otázkach je osobitne riešený automobil, aj osobitná úprava. Jeden článok je aj v bývalom Porada blogu.

Viac § 66:

d) obchodníkom je zdaniteľná osoba, ktorá v rámci svojho podnikania kupuje, nadobúda v tuzemsku z iného členského štátu alebo dováža na účely ďalšieho predaja použitý tovar, umelecké diela, zberateľské predmety alebo starožitnosti, a pri tom koná vo svojom mene na svoj účet alebo vo svojom mene na účet inej osoby na základe zmluvy, podľa ktorej má právo na odplatu za obstaranie kúpy alebo predaja.

Spĺňate podmienky? Ste obchodník, ktorý môže použiť osobitnú úpravu. Osobitosť je riešená v rámci jedného z linkov. Riziká sú tam uvedené.
0 0
botuľa botuľa

botuľa je offline (nepripojený) botuľa

Jana Acsová Pozri príspevok
V tomto priestor nevidím, ak odberateľom máte na mysli dovozcu, t.j. nadobúdateľa osobného automobilu z Nemecka. Uplatnenie osobitnej úpravy sa viaže na predmet činnosti ... t.j. oprávnenie na kúpu a predaj. A ak je dovozca predajca, má uplatniť právo na odpočítanie dane a vtedy pri ďalšom predani nie je možnosť použiť osobitnú úpravu.


Áno odberateľ je dovozca, teda naša firma. V predmete činnosti máme nákup a predaj automobilov. Zmluvu nám pripravovala leasingovka a použila § 66. Mám ich požiadať o opravu?
Takže záver je: že si môžem uplatniť DPH na vstupe (vzhľadom k tomu, že máme vo VOR predmet činnosti nákup a predaj automobilov).EŚte jedna info. Leasingovka nám automobil následne prenajíma formou fin. leasingu... Nemení to niečo na veci?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

betka Pozri príspevok
V rámci osobitného režimu sa zdańuje len rozdiel medzi jeho predajnou cenou a nákupnou cenou. (zdaňujem prirážku), na Fa sa neuvádza výška dane z dôvodu, že kupujúcemu nevzniká nárok na odpočítanie DPH (bez ohľadu na to, či ide o OA alebo iný autom.)

Na Fa by mal byť odkaz na príslušné ustanovenie zákona o DPH daného štátu Podľa par. 66/14 sa kúpa ojazdeného osobného auta z iného ČŠ od predávajúceho, kt. pri predaji použil osobitnú úpravu uplatňovania dane - zdanenie prirážky, nepovažuje za nadobudnutie tovaru v SR z iného ČŠ, kt. je predmetom dane.
Platiteľ DPH v SR, kt. kúpi takýto OA, nemá povinnosť odviesť daň v SR, pretože daň už bola odvedená v štáte predávajúceho.
Anja111 Pozri príspevok
Nestretla som sa s takýmto prípadom, ale zaujal ma. Ako sa to prejaví v DP k DPH? Napr. nákup ojazdeného auta za 200 tis., predaj za 300 tis., zdaňovať sa bude rozdiel 100 tis. Táto čiastka sa mimo fa rozdelí na základ dane 84033,60 Sk a 19% DPH 15966,40 Sk. Základ dane sa zaradí v DP do r. 1 a 3 a DPH do r. 2? A v účtovníctve sa to rozúčtuje: nákup VOZD 200000 Sk a POZD 284033,60 Sk?
Pr. Slovenský platiteľ DPH kúpi od Čecha platiteľa – majiteľa bazáru OA, má najazdených nad 6 000, km a do prevádzky bol uvedený pred rokom za cenu 300 000, Kč. Autobazár ho kúpil od čského občana za 250 000, Sk. Pričom použil osobitnú úpravu zdanenia.- rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou. Pri predaji zdanil iba sumu 50 000, Sk. Táto cena je považovaná za cenu s daňou. DPH DPh odviedol do čekého rozpočtu. Slovenský platiteľ neuplatňuje DPH.

Pr. Slovenský platiteľ nemá v predmete činnosti nákup a predaj aut. Kúpil ojazdený OA v Nemecku v autobazáre. Bazár je plátcom DPH, a uplatnil bežný mechanizmus zdanenia, pretože auto kúpil od platiteľa v Nemecku.
Nemecký platiteľ (autobazár), považuje dodanie OA za intrakomuntárnu dodávku oslobodenú od DPH.
Slovák platiteľ uskutočnil intrakom. Nadobudnutie tovaru a je povinný priznať DPH 49/7.

Pr. Slovenský platiteľ-obchodník s použitým tovarom (ojazdené autá) používa oslobodený režim zdaňovania (zdaňuje ziskovú prirážku) podľa par.66. ZD je kladný rozdiel medzi predajnou a KC. V tomto prípade je DPH príjmom slov.ŠR bez ohľadu na to, či je kupujúci zo SR alebo iného ČŠ. Tu tiež nie je podstatné, či je platiteľ, či neplatiteľ.
Pr. Platiteľ DPH v SR, kúpil od občana Sr OA za 300 000, Sk, predáva ho Čechovi za 350 000, Sk. Zdanenie v Sr podlieha len rozdiel 50 000, Sk, považujeme ho za cenu s DPH. Daň odvedie vo výške (50 000x19%)/119=7983, Sk.

Pr. Slovák platiteľ (predajca aut) kúpil od nemeckého občana ojazdený OA. Platiteľ nepriznáva daň z nadobudnutia tovaru, pretože daň bola odvedená v štáte dodavateľa (nemeckým platiteľom, kt. predal auto občanovi). Ak dôjde k ďalšiemu predaju tohto auta uplatní slovák predajca-obchodník, osobitný režim zdanenia (par.66)
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

betka Pozri príspevok
Pr. Slovenský platiteľ DPH kúpi od Čecha platiteľa – majiteľa bazáru OA, má najazdených nad 6 000, km a do prevádzky bol uvedený pred rokom za cenu 300 000, Kč. Autobazár ho kúpil od čského občana za 250 000, Sk. Pričom použil osobitnú úpravu zdanenia.- rozdiel medzi kúpnou cenou a predajnou. Pri predaji zdanil iba sumu 50 000, Sk. Táto cena je považovaná za cenu s daňou. DPH DPh odviedol do čekého rozpočtu. Slovenský platiteľ neuplatňuje DPH.

Pr. Slovenský platiteľ nemá v predmete činnosti nákup a predaj aut. Kúpil ojazdený OA v Nemecku v autobazáre. Bazár je plátcom DPH, a uplatnil bežný mechanizmus zdanenia, pretože auto kúpil od platiteľa v Nemecku.
Nemecký platiteľ (autobazár), považuje dodanie OA za intrakomuntárnu dodávku oslobodenú od DPH.
Slovák platiteľ uskutočnil intrakom. Nadobudnutie tovaru a je povinný priznať DPH 49/7.

Pr. Slovenský platiteľ-obchodník s použitým tovarom (ojazdené autá) používa oslobodený režim zdaňovania (zdaňuje ziskovú prirážku) podľa par.66. ZD je kladný rozdiel medzi predajnou a KC. V tomto prípade je DPH príjmom slov.ŠR bez ohľadu na to, či je kupujúci zo SR alebo iného ČŠ. Tu tiež nie je podstatné, či je platiteľ, či neplatiteľ.
Pr. Platiteľ DPH v SR, kúpil od občana Sr OA za 300 000, Sk, predáva ho Čechovi za 350 000, Sk. Zdanenie v Sr podlieha len rozdiel 50 000, Sk, považujeme ho za cenu s DPH. Daň odvedie vo výške (50 000x19%)/119=7983, Sk.

Pr. Slovák platiteľ (predajca aut) kúpil od nemeckého občana ojazdený OA. Platiteľ nepriznáva daň z nadobudnutia tovaru, pretože daň bola odvedená v štáte dodavateľa (nemeckým platiteľom, kt. predal auto občanovi). Ak dôjde k ďalšiemu predaju tohto auta uplatní slovák predajca-obchodník, osobitný režim zdanenia (par.66)
No, skúsim, či som to dobre pochopila...
Prípad, ktorý sa tu rozoberá, je nákup ojazdeného auta z Nemecka, bez DPH, podľa § 6 nemeckého zákona, od autobazáru. Slovenský platiteľ nie je predajca áut, (nemá to v živnosti). Znamená to teda, že neuplatňuje DPH ani pri nákupe, ale ani pri ďalšom predaji?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Osobitná úprava platí pre obchodníkov.
Platitelia, kt. predávajú použitý tovar (bazáre), môžu využiť osobitnú úpravu. Tu je rozhodujúce, že obchodník kupuje použitý tovar od osob, kt voči nemu neuplatnili DPH.

Aby platiteľ vedel, či má uskutočniť samozdanenie alebo môže uplatniť oslobodenie z nadobudnutia, je potrebné mať inf. o tom, v akom režime predáva auto predajca. inf. je priamo z FA. Kupujúci musí mať túto inf, aby vedel správne postupovať pri uplatňovaní DPH v SR.

Ak mám tieto inf. a ak kúpim tento automobil, nemám povinnosť odviesť daň v SR, daň bola odvedená v Nemecku.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

betka Pozri príspevok
Osobitná úprava platí pre obchodníkov.
Platitelia, kt. predávajú použitý tovar (bazáre), môžu využiť osobitnú úpravu. Tu je rozhodujúce, že obchodník kupuje použitý tovar od osob, kt voči nemu neuplatnili DPH.

Aby platiteľ vedel, či má uskutočniť samozdanenie alebo môže uplatniť oslobodenie z nadobudnutia, je potrebné mať inf. o tom, v akom režime predáva auto predajca. inf. je priamo z FA. Kupujúci musí mať túto inf, aby vedel správne postupovať pri uplatňovaní DPH v SR.

Ak mám tieto inf. a ak kúpim tento automobil, nemám povinnosť odviesť daň v SR, daň bola odvedená v Nemecku.
Dobre... Predpokladajme, že túto informáciu má a DPH teda neuplatňuje. Treba to aj vyznačiť na fa pri predaji? Musí sa odvolať na nejaký §, podľa ktorého postupuje? A do DP sa to uvádza?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Obchodník je povinný viesť osobitné záznamy pre určenie ZD o predajných a nákupných cenách tovarov. Na žiadnom doklade o predaji nemôže uviesť samostatne sumu dane.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

betka Pozri príspevok
Obchodník je povinný viesť osobitné záznamy pre určenie ZD o predajných a nákupných cenách tovarov. Na žiadnom doklade o predaji nemôže uviesť samostatne sumu dane.
Asi som sa zle vyjadrila... Myslela som na slovenského kupujúceho, (nie obchodníka), ktorý kúpil auto z nemeckého bazáru, (obaja sú platiteľmi DPH vo svojich štátoch) a má informáciu, že bazár postupoval podľa osobitného režimu... Slovenský platiteľ neuplatňoval DPH pri nákupe a teraz toto auto predáva. Čo musí uviesť na faktúre pri predaji a uvádza tento predaj aj v DP?
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Už sa i ja motám, ....,
Ak nie je tento platiteľ DPH predajcom, predáva auto ako klasický OA, pričom na FA neuvádza DPH a nejde do DP:.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

betka Pozri príspevok
Už sa i ja motám, ....,
Ak nie je tento platiteľ DPH predajcom, predáva auto ako klasický OA, pričom na FA neuvádza DPH a nejde do DP:.
Veľmi pekne Ti ďakujem. Pomohla si mi.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Anja111 Pozri príspevok
Veľmi pekne Ti ďakujem. Pomohla si mi.
už som taká mimo, normálne som uvažovala aká sadzba DPH je u nás. Dúfam, že som nedoplietla už samú seba...Idem báááá(moje deti hovoria spať.)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Osobitná úprava teória:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna...om-tovare.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať