Zavrieť

Porady

Nákup auta vo vzťahu k DPH

daňový poradca, audítor
Poraďáci,


chcela by som Vás poprosiť o príspevky do tejto témy.

S akými prípadmi nákupu auta ste sa stretli pri jeho obstaraní? Zaujímalo by ma aké doklady ste obdržali, kto bol predávajúcim, kto kupujúcim a to všetko vo vzťahu k dani z pridanej hodnoty.

Nakoľko táto problematika je špecifická a vidím na Porade, že sú veľké problémy so správnou aplikáciou Zákona o DPH.

Pri Vašich príspevkoch prosím uviesť tieto skutočnosti:
1) krajina dodania,
2) či sa jedná o nákup od osoby identifikovanej na daň alebo zdaniteľnej osoby v inom členskom štáte EÚ,
3) či sa jedná o nákup od občana,
4) či sa jedná o nákup nového alebo ojazdeného dopravného prostriedku,
5) aký dopravný prostriedok bol predmetom kúpy (osobný, úžitkový),
6) identifikácia dodávateľa vo vzťahu k predmetu činnosti (napríklad či sa jedná o predajcu nových alebo ojazdených automobilov),
7) identifikácia odberateľa (napr. podnikateľský subjekt, nezisková organizácia, platiteľ DPH) a vo vzťahu k predmetu činnosti (kúpa auta môže byť obstaraním tovaru, alebo obstaraním hmotného majetku - služobného vozidla),
8) či bola fakturácia (nákup) uskutočnená bez DPH alebo s DPH (ak je na faktúre uvedený dôvod oslobodenia, alebo fakturácie s DPH z osobného auta, uviesť aj túto skutočnosť). Iné obdržané doklady vzťahujúce sa ku kúpe.
9) dátum dodania auta (rok 2004, 2005 t.j. po vstupe SR do EÚ).

Zároveň prosím uviesť podrobnosti v prípade, že bude potrebné informácie doplniť.

Zadávanie prípadov je za účelom sumarizácie informácii o praktických postupoch pri kúpe motorových vozidiel.

Ďakujem.
Naposledy upravil Jana Acsová : 24.09.05 at 06:54 Dôvod: Doplnenie
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Osobitná úprava, príklad:

Príklad
Tuzemský platiteľ, obchodník s použitým tovarom – tuzemský platiteľ obchodník s použitým tovarom (M1)
Tuzemský predajca automobilov, platiteľ DPH a obchodník s použitým tovarom, predáva jazdený nový osobný automobil kategórie M1 obstaraný od tuzemského platiteľa, ktorý pri predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa § 42. Obchodník dodáva osobný automobil platiteľovi DPH, ktorý je tiež obchodníkom s použitým tovarom. Použitý automobil sa obstaráva za účelom jeho ďalšieho predaja. Predávajúci vozidlo dodal kupujúcemu za 400000 Sk v deň vystavenia faktúry dňa 15. 2. 2006. Pri predaji uplatnil osobitnú úpravu podľa § 66. Kúpna cena bola uhradená do 30 dní v lehote splatnosti faktúry, ktorú kupujúci obdržal 17. 2. 2006.

Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- rovnako ako v prípade dodania použitého osobného automobilu kategórie M1 s použitím osobitnej úpravy tuzemskému platiteľovi - nepredajcovi.
Podmienky kupujúceho z pohľadu ZDPH:
- podľa § 66 ods. 7 nemôže odpočítať daň viažúcu sa k základu dane predávajúceho,
- uchovávať prijatú faktúru podľa § 76 ods. 1 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa faktúra týka,
- zaznamenať údaj o kúpnej cene použitého motorového vozidla vo výške 400000 Sk do osobitnej evidencie podľa § 66 ods. 9,
- zaznamenať doklad o kúpe použitého motorového vozidla do evidencie podľa § 70 ako prijatý tovar bez uplatnenia dane vo výške 400000 Sk v zdaňovacom období, keď bol tovar dodaný, t.j. v mesiaci február, prípadne 1. štvrťrok v závislosti od zdaňovacieho obdobia. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú,
- neuvádzať daň prislúchajúcu k prijatému použitému tovaru do daňového priznania.

V zmysle § 66 ods. 2 písm. c) ZDPH je obchodník pri predaji jazdeného motorového vozidla dodaného v tuzemsku iným obchodníkom s uplatnením osobitnej úpravy povinný použiť osobitnú úpravu podľa § 66. Platitelia dane, ktorí použijú osobitnú úpravu uplatňovania dane neuvádzajú daň uplatnenú k cenám tovarov, pri ktorých túto nemôžu odpočítať v daňovom priznaní. Obchodníci by pri vzájomných transakciách s použitými motorovými vozidlami v tuzemsku mohli postupovať rovnako aj v prípade, keby predmetom kúpy a predaja bolo motorové vozidlo kategórie N.

Tématika automobilov bola predmetom rozsiahlych materiálov publikovaných v periodikách, kde ako autor prispievam.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A ešte ten predávajúci:

Príklad
Tuzemský platiteľ, obchodník s použitým tovarom – tuzemský platiteľ nepredajca (M1)
Tuzemský obchodník s použitým tovarom, platiteľ DPH predáva jazdený nový osobný automobil kategórie M1 obstaraný od platiteľa nepredajcu za 350000 Sk s uplatnením oslobodenia podľa § 42. Vozidlo predáva inému platiteľovi, ktorý obstaráva automobil pre svoje prevádzkové účely zaradí ho do dlhodobého majetku. Automobil bol dodaný za 400000 Sk 15. 2. 2006 s uplatnením osobitnej úpravy podľa § 66. Obchodník vystavil faktúru v deň dodania a kúpna cena bola uhradená pri prevzatí automobilu.

Podmienky predávajúceho z pohľadu ZDPH:
- použiť pri predaji použitého osobného automobilu osobitnú úpravu uplatňovania dane obchodníka s použitým tovarom nakoľko ho obstaral od platiteľa, ktorý pri jeho predaji uplatnil oslobodenie od dane podľa § 42,
- viesť osobitne záznamy o kúpnej a predajnej cene použitého osobného automobilu podľa § 66 ods. 9. Kúpna cena je 350000 Sk, predajná cena 400000 Sk,
- vyčísliť základ dane podľa § 66 ods. 3 ako kladný rozdiel medzi predajnou a kúpnou cenou znížený o daň t.j. 42016,80 Sk (50000 mínus 19 %),
- do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti vystaviť pre kupujúceho doklad, ktorý musí primerane obsahovať náležitosti podľa § 71 ods. 2 a odkaz na uplatnenie osobitnej úpravy podľa § 66. Na faktúre nesmie byť podľa § 66 ods. 10 samostatne uvedená suma dane,
- uchovávať faktúru podľa § 76 ods. 1 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa faktúra týka,
- dodanie použitého tovaru je dodaním tovaru podľa § 8 ods. 1 písm. a) a daňová povinnosť vzniká dňom dodania. Dňom dodania je podľa § 19 ods. 3 najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje. Platba sa vzťahuje na dodávku použitého automobilu dňa 15. 2. 2006,
- miestom dodania tovaru je SR podľa § 13 ods. 1 písm. c). Kupujúci si vozidlo prevezme v obchodných priestoroch predávajúceho,
- dodávku použitého tovaru zaznamenať v záznamovej povinnosti podľa § 70 za zdaňovacie obdobie, kedy vznikla daňová povinnosť t.j. za mesiac február, alebo 1. štvrťrok v závislosti od zdaňovacieho obdobia platiteľa. Zaznamenať základ dane vyčíslený podľa § 66 ods. 3 vo výške 42016,80 Sk a daň vo výške 7983,20 Sk. Záznamy uchovávať do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie 10 rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú t.j. do konca roka 2016,
- zahrnúť základ dane vo výške kladného rozdielu medzi predajnou a kúpnou cenou zníženého o daň za dodávku tovaru t.j. 42016,80 do riadku 03 daňového priznania, súčtového riadku 01, prislúchajúcu daň vo výške 7983,20 Sk do riadku 02 a súčtového riadku 13 v závislosti od zdaňovacieho obdobia kedy vznikne daňová povinnosť a zaznamená sa v evidencii.

Tématika automobilov bola predmetom rozsiahlych materiálov publikovaných v periodikách, kde ako autor prispievam.
0 0
curkanova curkanova

curkanova je offline (nepripojený) curkanova

pracujem v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut ...viac
Mili poradcovia!
Pracujem ako Customer Service v medzinarodnej spolocnosti, ktora sa zaobera predajom ojazdenych aut (viac ako 6000 km; exclusive VAT, VAT exempted intracommunity supplies) z Belgicka, Nemecka, Francuzska, Talianska a Spanielska. Moji klienti: podnikatelia-profesionalni predajcovia aut (platcovia DPH) casto sa ma pytaju ohladne platenia DPH na Slovensku a v Cesku.
Prosim poradte odpoved na ich (prilis caste!!) otazky ohladne platenia DPH na Slovensku a v Ceskej Republike v pripade "VAT exempted intracommunity supplies".
Odpoved ako: Nie som uctovnicka, nepoznam §§ a zakony povazujem ako neslusnu. Skutocne chcem aspon trochu pomoct klientom.
Dakujem za pochopenie.
0 0
botuľa botuľa

botuľa je offline (nepripojený) botuľa

[quote=botuľa;499143]Tak skúsim ešte sem a poprosím Vás o radičku, lebo čím dlhšie to čítam, tým mám v tom väčší chaos.
1. Krajina dodania: SR
2. Predajca autobazár Nemecko, platiteľ DPH ( v zmluve je uvedené, že sa jedná o oslobodenú dodávku podľa § 4 Nr.1 i.v. mit § 6 A UStG.) - fakturované bez DPH.
3. ojazdené osobné auto
4. odberateľ slovenská firma , ktorá ho následne predá leasingovke podľa
§ 66 Zákona o DPH

Neviem, či to postačuje alebo treba ešte nejaké informácie? Ďakujem vopred veľmi pekne.


Prosím Vás ešte o také zhrnutie, stále presne neviem, podľa akého § mám automobil predať leasingovke.
Jedná sa o Intrakomunitárne dodanie podľa § 4 Bem. zákona a môžu nastať takéto prípady:
1. neuplatním si DPH na vstupe. Leasingovke ho budem predávať bez DPH a nebude vstupovať do daňového priznania. Uvažujem správne?

2. uplatním si DPH na vstupe, pretože som predajca (máme to vo výpise z OR) a predám uvedený automobil s DPH (z celej sumy predajnej ceny)Alebo môžem použiť § 66?
Ďakujem veľmi pekne.
0 0
MM+ MM+

MM+ je offline (nepripojený) MM+

Dobrý deň, mám chaos v tom všetko čo je to popísané, tak Vás prosim o vyjadrenie ak si niekto nájde čas či musím zaplatiť DPH-čku?

Slovenska firma, s.r.o. (nie je to dovozca aut, v predmete cinnosti nema dovoz aut) - platca dph kupila v nemecku od predajcu ojazdenych a aj novych aut (taktiez platcu dph) - ojazdene vozidlo (45 000 km, 1,5 ročné vozidlo) - limuzinu (kategoria M1). Na fakture vystavenej predajcom nie je uvedena dph, cize vozidlo bolo predane slovenskej firme bez dph. Nasledne na to, slovenska firma auto doviezla na slovensko, kde ho riadne prihlasila a zaradila do majetku firmy. Ibaze za to vozidlo nebola zaplatena cestna dan, lebo vozidlo sa nepouziva na podnikatelske ucely, ale na sukromne ucely. Jazdi na nom konatel firmy vo svojom volnom case. Do nakladov si nedava ani pohonne hmoty a ani rozne opravy alebo servisne naklady. Auto je v majetku firmy, ale na podnikanie sa nevyuziva. Taktiez to pre slovensku firmu nie je ani tovar. Otazka znie, ci slovenska firma ma odviest dph tu na slovensku a ak ano, tak v akej vyske, resp. ako vyratam vysku dph? Cena kupeneho vozu bola 15 990,- euro.
Dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
MM+ Pozri príspevok
Auto je v majetku firmy, ale na podnikanie sa nevyuziva. Taktiez to pre slovensku firmu nie je ani tovar. Otazka znie, ci slovenska firma ma odviest dph tu na slovensku a ak ano, tak v akej vyske, resp. ako vyratam vysku dph? Cena kupeneho vozu bola 15 990,- euro.
Dakujem
V tom prípade je ZD cena uvedená na faktúre. Mali ste nadobudnutie automobilu zdaniť a nemáte právo na odpočítanie dane. Ak Vám v deň prevzatia vozidla bola vystavená faktúra, prepočítate ju kurzom NBS v deň vyhotovenia faktúry a to je cena bez dane, k tomu napočítate 19 % DPH.
Ostatné musíte vyriešiť účtovne a daňovo ... aký malo zmysel kupovať súkromné auto na firmu. Malo sa to riešiť napríklad odpredajom. Ale tu sme V prípade záujmu o bližšie info k dani z príjmu a účtovníctvu v príslušnej Porade. Tu sme v sekcii DPH.
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Pre účely odpočtu DPH z nákupu MV je dôležitá kategória, v ktorej je vozidlo zaradené. Je všeobecne známe, že zákon stanovuje, že nie je možné si odpočítať DPH pri nákupe a nájme MV kategórie M1. Nikde na porade som zatiaľ nezaregistroval definíciu tejto kategórie, preto si dovolím ju pripojiť.
Ak som to len prehliadol, tak sa vopred ospravedlňujem.

Do kategórie vozidiel M patrí motorové vozidlo

a) určené na prepravu sediacich osôb a ich batožín, ktoré má najviac deväť miest na sedenie vrátane miesta pre vodiča a celkovú hmotnosť neprevyšujúcu 3,5 t a ktorého priestor na batožiny nie je väčší ako priestor na prepravu osôb (kategória M1). Priestor, ktorý vznikne dočasným sklopením sedadiel, nie je považovaný za batožinový priestor,
,
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pri viacerých témach a viacerými autormi (napr. aj evina) kategórie boli uvádzané. Napr. v aj v článku:

1. Osobné automobily a ostatné motorové vozidlá


Zákon o dani z pridanej hodnoty zaraďuje motorové vozidlá medzi dopravné prostriedky. Definícia je obsiahnutá v § 11 ods. 11. Dopravným prostriedkom sa okrem iného rozumie aj pozemné motorové vozidlo so zdvihovým objemom motora viac ako 48 cm3 alebo s výkonom väčším ako 7,2 kW určené na prepravu osôb a nákladov.

Vozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:
- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)
- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)
- prípojné vozidlá (O)
- kolesové traktory (T)
- pásové traktory (C)
- prípojné vozidlá traktorov (R)
- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)
- pracovné stroje (P)
- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).

Z pohľadu dane z pridanej hodnoty majú osobitné postavenie vozidlá kategórie M a to v súvislosti s možnosťou odpočítať daň. V rámci kategórie vozidiel M sú vozidlá členené nasledovne:
- M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča,
- M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5000 kg,
- M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5000 kg.
0 0
Milen Milen

Milen je offline (nepripojený) Milen

1. Nemecko
2. platiteľ DPH v Nemecku
3. nie, nákup z autobazáru
4. nákup ojazdeného dopravného prostriedku
5. osobný
6. ojazdené MV
7. podnikateľ, platiteľ DPH, auto bude zaradené do majetku firmy, nebude sa následne predávať
8. Na faktúre je uvedené: „steuerfreie innergemeinschafliche Lieferung eines Gebrauchtfahrzeug gemäs §6a USTG“, cena uvedená nasledovne: Netto: 20000,-
19%: 0
Brutto: 20000,–
9.Dátum dodania: september 2007
Moja otázka znie, akým spôsobom máme vykázať nákup MV vo výkaze DPH, sme povinný DPH odviesť?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Nákup ojazdeného auta nákladné/ zo Švajčiarska/ sa berie ako dovoz tovaru z tretích krajín?
Pôjde to cez colnicu, zaplatím clo aj DPH a DPH si potom môžem odpočítať na vstupe. Uvažujem správne?
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Nikto nekupoval auto vo Švajčiarsku? Poradíte mi?
0 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

a ešte takáto perlička, kúpené auto na leasing tu na Slovensku,k autu dostal živnostík kartu na cerpanie PHM v hodnote 8000 Sk zadarmo. A teraz mi poradte ako účtovať takúto kartu a jej čerpanie- tie PHM aj vo vzťahu k DPH?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Julča Pozri príspevok
Nákup ojazdeného auta nákladné/ zo Švajčiarska/ sa berie ako dovoz tovaru z tretích krajín?
Pôjde to cez colnicu, zaplatím clo aj DPH a DPH si potom môžem odpočítať na vstupe. Uvažujem správne?
ak nepôjde o osobné auto tak si uplatníte dph na vstupe po zaplatení dph správcovi dane vypočítanej z JCD. Takže uvažujete správne. Ak pôjde o vozidlo M1 nárok na uplatnenie dph zaníka
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
chudaska Pozri príspevok
a ešte takáto perlička, kúpené auto na leasing tu na Slovensku,k autu dostal živnostík kartu na cerpanie PHM v hodnote 8000 Sk zadarmo. A teraz mi poradte ako účtovať takúto kartu a jej čerpanie- tie PHM aj vo vzťahu k DPH?
a na tých osem tisíc ste nedostali nejakú fakúru alebo niečo také doklad...každopádne podľa mňa si uplatníte dph na vstupe ale aj na výstupe zo sumy ktorú ste prečerpali
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Moze mi niekto prosim poradit?
Nasa firma kupila osobne ojazdene auto kategorie M1 z Nemecka, dokladom je iba kupnopredajna zmluva na sumu 11.790 EUR. Auto bude sluzit ako sluzobne pre firmu. Vztahuje sa na nas nejaka povinost zaplatit DPH na Slovensku? Dakujem
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
johny18 Pozri príspevok
Moze mi niekto prosim poradit?
Nasa firma kupila osobne ojazdene auto kategorie M1 z Nemecka, dokladom je iba kupnopredajna zmluva na sumu 11.790 EUR. Auto bude sluzit ako sluzobne pre firmu. Vztahuje sa na nas nejaka povinost zaplatit DPH na Slovensku? Dakujem
Aby sa dalo odpovedať na otázku podali ste málo informácií. Všeobecne v Nemecku platí, že je možné odpočítať DPH platiteľom v prípade automobilu kategórie M1. Ak ste obstarali auto od osoby identifikovanej v Nemecku, malo by sa jednať o intrakomunitárne dodanie a nadobudnutie v tuzemsku. Boli by ste osobou povinnou platiť daň. Všimnite si zadanie témy ... a požadované iformácie.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Kupili sme to z autobazaru v oktobri 2007 a jedinym dokladom, ktory mame, je kupnopredajna zmluva. Je na nej uvedena suma s poznamkou Export Netto, teda asi bez DPH. Predajca (autobazar) ma na zmluve uvedene IČ DPH v tvare DE...., teda je platitel dane v nemecku. My sme platitelom DPH.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
po správnosti celý proces mal prebehnúť takto

1. kúpite auto bez dph - ide o intrakomunitárnu dodávku, vzniká vám povinnosť zdaniť to na slovensku podľa par 69
2. keďže ide o kategoriu M1 - nemáte nárok na uplatnenie dph na vstupe podľa par. 49 ods 7
3. to jest uvediete daň na výstupe do dph priznania ale na vstupe si ju neuplatníte čím odvediete DPH z kúpy vozidla typu M1 a splníte si všetky podmienky voči štátu
4. ak by išlo o vozidlo ktoré nie je M1 kategoria ale úžitkové - potom by vám vznikol nárok na odpočet dph a dopad na ŠR by bol nulový
0 0
bozena67 bozena67

bozena67 je offline (nepripojený) bozena67

Som SZČO, platca DPH, účtujúci v JU. Chcem kúpiť úžitkové auto Citroen Berlingo, aby som odpočítala DPH /na leasing/. Po prečítaní väčšiny príspevkov som v pomykove, či sa mi oplatí kúpiť auto ako služobné, alebo je pre mňa výhodnejšie kúpiť ho súkromne a dávať do nákladov nákladu za km. Poraďte prosím, ročne najazdím cca 30 000 km. Oplatí sa oželieť DPH pri kúpe a pri nákupe PHM?
Vďaka za odpoveď.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bozena67 Pozri príspevok
Som SZČO, platca DPH, účtujúci v JU. Chcem kúpiť úžitkové auto Citroen Berlingo, aby som odpočítala DPH /na leasing/. Po prečítaní väčšiny príspevkov som v pomykove, či sa mi oplatí kúpiť auto ako služobné, alebo je pre mňa výhodnejšie kúpiť ho súkromne a dávať do nákladov nákladu za km.
V tejto téme ste sa pravdepodobne s riešením nastolenej otázky nestretli. V príbuzných témach by ste sa však dočítali, že v prípade automobilu v prenájme nemáte možnosť účtovať o základnej náhrade v daňových výdavkoch. To znamená, že nie je pre Vás rentabilné uvažovať v tomto prípade so súkromným obstaraním úžitkového vozidla. Základnú náhradu by ste si nemohli uplatniť. Základná náhrada sa netýka:
- automobilu v prenájme,
- automobilu úžitkového.
T.j. máte tu až 2 obmedzenia.
Ak chcete účtovať o daňových výdavkoch za prenajatý automobil, uvažujte s jeho zaradením do obchodného majetku.

bozena67 Pozri príspevok
Oplatí sa oželieť DPH pri kúpe a pri nákupe PHM?
No mne sa javí, že neoplatí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať