Zavrieť

Porady

Domáci chlieb

Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
Usporiadat
ikry ikry

ikry je offline (nepripojený) ikry

dakujem, vyskušam cez noc a dám vedieť, ako to dopadlo.
0 0
richard8888 richard8888

richard8888 je offline (nepripojený) richard8888

Dakujem oskusam tesim sa uz teraz
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

nmmjhgfd
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

osky Pozri príspevok
slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?
Neviem, ja som len preposlal ten .doc subor. Nic viac tam nebolo. No v zasade je jedno, aku muku tam potom das a ci pridas melasu, pomarancovu koru, cernusku, rascu, aniz, fenykel, pivo, mlieko, cmar, cerealie alebo co chces, je iba na tebe. Len vzdy je lepsie mat cesto vlhsie ako tuhsie. Vymiesit, nechat vykysnut, vytvarovat a zas nechat vykysnut. Je vela moznosti, ako sa to da urobit a je tiez na to viacero nazorov. Skus pozriet kvaskovychleb.cz pre podrobne navody a tam najdes aj odkazy na ine stranky ako sourdoughhome ci freshloaf, ktore som tu uz myslim daval.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Slayer666 Pozri príspevok
Vsetko sa da piect v rure. Pekarnicka nema absolutne ziadnu vyhodu, prave naopak. Je to len marketingovy tah. Podarilo sa im krasne presvedcit ludi, ktori doma nikdy chlieb nepiekli, ze sa da upiect iba v pekarnicke. Je to blbost, samozrejme. A tie pekarnicky dosahuju obycajne o dost nizsiu teplotu ako rury. Je to pre tych, ktori nemaju cas si cesto vymiesit atd. (preklad = pre tych, ktori su lenivi). A tak ludia, ktori nie su spokojni s (ne)kvalitou (ne)chleba v obchode (a to uplne pravom), si kupuju cacky, ktore im vobec netreba.
Dovolím si s tebou súhlasiť, nikde som nevidela reklamu ani článok, že sa dá piecť len v pekárni.
V mnohom si uľahčujeme prácu prístrojmi, prečo nie pri pečení? Súhlasím iba ak v tom, že je je to móda a dobrý obchod pre výrobcov.

Ja som aj pred kúpou pekárne nerobila cestá ručne, ale robotom. Stál peniaze, nech maká...
Bez pekárne by veľa ľudí chlieb nepieklo a jedli by ten s chémiou. Práve naopak, myslím si, že vďaka pekárňam sa pečie omnoho viac a nielen chlebík.
Cesto sa dá predsa vybrať z pekárne a upiecť v rúre.
Stačí sa pozrieť na siahodlhé diskusie na stránkach Living.cz ,či na Dáma.cz
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

osky Pozri príspevok
slayer,ale ake cesto zarobim na ten 5.den?napises mi prosim co presne k tomu kvasku potom este treba pridat a ako to mam piect?
piaty deň je kvások hotový a zarobíš s ním cesto na chlieb, receptov je množstvo domáci chlieb
Naposledy upravil kukučka : 08.03.12 at 00:20
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

osky Pozri príspevok
nmmjhgfd
ospravedlnujem s za tento "prinosny"komentar ale skusala som ci osle odpoved lebo mi to akosi vcera neslo.no a prave takuto somarinu poslalo....
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

kukučka Pozri príspevok
piaty deň je kvások hotový a zarobíš s ním cesto na chlieb, receptov je množstvo domáci chlieb
ved hej,to chapem,ale neviem,kolko kvasku potrebujem na ake mnozstvo muky,vody....ved predsa aj dozdie si uvadzame,ze kolko na kilo muky.takze mna zaujima prave ten pomer kvasku a tych ostatnych surovin.a potom kolko kysnut a kolko piect.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

kukučka Pozri príspevok
Dovolím si s tebou súhlasiť, nikde som nevidela reklamu ani článok, že sa dá piecť len v pekárni.

V mnohom si uľahčujeme prácu prístrojmi, prečo nie pri pečení? Súhlasím iba ak v tom, že je je to móda a dobrý obchod pre výrobcov.
Netvrdim, ze to samotni vyrobcovia takto propaguju, ale pocul som o viacerych ludoch, ktori si to myslia. Aj tu na fore bolo viacero prispevkov, ktore naznacovali, ze ich autori povazuju to, ze nemaju pekarnicku, za akusi nevyhodu v tom zmysle, ze sa im nepodari napiect taky dobry chlieb ako tym, ktori ju maju.

kukučka Pozri príspevok
Ja som aj pred kúpou pekárne nerobila cestá ručne, ale robotom. Stál peniaze, nech maká...
To je zas ina vec. Aj ja si myslim, ze Total Gym je velmi dobra lavicka na cvicenie, ale ako stroj na cvicenie je nepouzitelny. Na druhej strane, su aj nazory, ze ziaden stroj sa skusenym rukam nevyrovna. Taktiez moze byt aj problem s teplotou, ktoru taky stroj moze vyvijat. Pri niektorych druhoch chleba je napr. dolezite, aby teplota pocas celeho spracovania az po pecenie nestupla nad 20°C. Ide napr. o tradicny flamsky kvaskovy chlieb. Nase kvasokove chleby su take nakysle, aj tie na vychode a tiez Severania take oblubuju, ale tam zas nechcu, aby bol kysly, tak preto musi sa miesit aj kysnut pod 20°C.


kukučka Pozri príspevok
Bez pekárne by veľa ľudí chlieb nepieklo a jedli by ten s chémiou. Práve naopak, myslím si, že vďaka pekárňam sa pečie omnoho viac a nielen chlebík.
S tym uplne suhlasim a neupieram pekarnickam tento prinos. Hovorim iba tolko, ze nie su potrebne pre pecenie chleba.

Takze v podstate si neodporujeme.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

korela Pozri príspevok
http://www.ikeagodjul.sk/pdf/sk_brod.pdf
.
Chlieb s vlašskými orechami

Na 2 bochníky.

..........korenín na chlieb (fenikel,
aníz, rasca)
1 liter organického jogurtu
50 ml sirupu
maslo a strúhanku na
vysypanie formy na pečenie

Rúru predhrejte na 175 °C. Zmiešajte všetky suché prísady. Vmiešajte jogurt a sirup.
Formy na pečenie chleba (1,5 l) vymastite maslom a vysypte strúhankou. Pečte asi
1,5 hodiny. Ak plánujete upiecť len jeden bochník chleba, použite polovicu surovín a
pečte približne jednu hodinu.

© Inter IKEA Systems B. V. 2010.
*Vianočné pozdravy zo Švédska. www.IKEA.sk/godjul

akeho sirupu?????
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Tipujem melasu z cukrovej trstiny. Tá sa zvykne používať.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

tak konecne mam presny popis surovin na chlieb,ktory som si predstavovala.
odskusany,sice v pekarni,ktoru ja nemam,ale vraj je super.peceny z celozrnnej muky,bez klasickeho drozdia.ja som ho este neskusala,skusim buduci tyzden.

celozrnny chlieb s prirodzeneho kvasku

KVASOK

1.den vecer:
-do velkeho zavaracieho pohara/7 dcl/ dame 200g raznej mukya 200 ml vlaznej,skor teplej vody
-poriadne rozmiesat,mozeme to aj rozmixovat mixerom
-zakryt handrickou a stiahnut gumickou
-nechat stat na teplom mieste do dalsieho dna

2.den vecer:
-ma to uz viditelne bublinky
-pridame 100g raznej muky a 100ml vlaznej vody
-premiesat,zakkryt a znova nechat na teplom mieste

3.den vecer:
-zopakujeme presny postup z 2.dna

4.den vecer :
-mame 400g hotoveho kvasku
-odoberieme si jednu stvrtinku kvasku a odlozime si ho na dalsie pecenie niekde do chladu/zabaleny/
-zostane nam 300g kvasku,ktory pouzijeme na pecenie
-na dosku si dame 650g raznej/alebo spaldovej/muky
-spravime jamku a do nej dame kvasok/300g/
-miesime a pridavame postupne vodu,ktorej musi byt dohromady 400 ml
-posolit,pridat dake semienka/rasca,aniz,lan,sezam,tekvica,slnecnica,mak.../
-cesto dobre vymiesit a nechat vykysnut.

kedze osoba od ktorej mam tento podrobny popis pripravy pecie chlebik v pekarnicke,
neviem napisat kolko treba nechat kysnut a kolko treba piect.
ked to vyskusam,dopisem to.aebo ak vie dakto poradit,budem vdacna.
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši?
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

kukučka Pozri príspevok
osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši?
Obvykly krok pri vyrobe kvasku je polovicu najprv vyhodit a az tak krmit. Myslim, ze prave tento krok tam chyba.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

kukučka Pozri príspevok
osky toho kvásku máš viac ako 8 dcl v 7 dcl fľaši?

noooo,ved vravim ze som neskusala este osobne-vidis,bolo by mi to ukypelo,ja som si to az tak nezratala.vdaka za upozornenie,tak musi ten pohar byt väcsi!!!!!!!!!!!
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Noo tak moj kvasok uz vyzera byt ready. Vlastne mam dva a oba uz vyzeraju nadejne.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

ako dopadol chlieb s domácim kváskom?

ja som práve náhodou objavila toto - http://www.sashe.sk/marianka-art/det...hlebovy-kvasok . Uvažujem, že po daniach to vyskúšam.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Dáša_ Pozri príspevok
ako dopadol chlieb s domácim kváskom?

ja som práve náhodou objavila toto - http://www.sashe.sk/marianka-art/det...hlebovy-kvasok . Uvažujem, že po daniach to vyskúšam.
Nedopadol tak, ako by som si predstavoval, ale nebola chyba v kvasku. Akurat som trochu neodhadol lepivost cesta a tak nastali komplikacie pri tvarovani a zaverecnom kysnuti. Cize chlieb bol potom taky tazky a relativne plochy. Ale to sa mi stalo aj s drozdim a suvisi to len s tym, co som opisal.

Kvasok som robil podla sourdoughhome.com a ma taku zaujimavu chut. Vlastne sa da celkom dobre prirovnat k tvarohu. Chlieb bol dost nakysly s jemne tvarohovou prichutou. Ja som vsak pouzil malo kvasku (asi 30 ml na asi 0.5 kg muky) = dlhsi cas potrebny na vykysnutie (cca. 13 hodin) = viac casu, aby sa ta nakysla kvaskova chut rozvinula. Kto nechce tu nakyslu chut, jednoducho pouzije viac kvasku. No a samozrejme chut chleba sa da este ovplyvnit vseliakymi prisadami, ja som pouzil iba muku (chlebovu hladku a trochu celozrnnej) , vodu a sol. Chlieb, aj ked som uz napiekol aj lepsi, sa zjedol prakticky okamzite, takze to hovori za vsetko.

Budem s tymto kvaskom pokracovat dalej, odstranim tie chyby, ktore som urobil, a potom sa podelim o dalsie skusenosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať