Zavrieť

Porady

DPH a Poľsko

kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Vie mi niekto poradiť? Sme platci DPH,účtujeme vJÚ.Zamestnanec bol v Poľsku,kde kúpil náhradnú súčiastku do auta.Vystavili mu bloček o zaplatení, ako je to s DPH? Nakupujeme aj naftu v ČR a PL. Ako to zaúčtujem???Dík
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
danielko
Pozrela som si teraz poriadne svoju Fa z Poľska, Niečo také ako naše IČo tam nie je uvedené, je tam uvedené číslo pod skratkou NIP (naše DIČ). Overiť IČ pre DPH v EÚ by sa malo dať na stránke www.drsr.sk, napravo sú rýchle voľby, a tam nájdeš Overenie IČ v EÚ. Vyskúšaj.
Veď ja by som aj vyskúšala, ale nie je tam ani ich IČ DPH, ja viem, že ho majú mať pod skratkou NIP, tak uviedli aj naše IČ DPH, ale ich nie. Bola som aj na ich www stránke, ale tam sú len ich produkty. a na stránke www.drsr.sk sa nedá hľadať bez toho ich IČ. Či myslíš, že ich nájdem podľa názvu? No tak idem skúšať.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Skúšala som ale je to bezvýsledné, nakoľko nemám žiadne číslo, ktoré tam môžem zadať. Podľa názvu to nejde, a potom sú tam už len dátumy, číslo faktúry a sumy.
Čo mi poradíte v tomto prípade? Môj názor, je to neplatiteľ DPH, faktúru budem účtovať bez samozdanenia len ako nákup v EÚ bez DPH. Mám pravdu?
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Urobila som Ti "medvediu službu" - neporadila som Ti dobre. Ale asi by som na tvojom mieste urobila jeden pokus: zavolala by som na ÚDR a opýtala by som sa tam, alebo by som kontaktovala, napr. faxom, spoločnosť z Poľska a požiadala ich o urýchlene doplnenie údajov. Tým vyčerpáš všetky možnosti ( aspoň myslím), budeš mať písomne preukázanú tvoju snahu o získanie informácii. Je to práve snaha ohľadom samozdanenia - to je povinnosť a odpočet dane je len možnosť. A v prípade, že poľský dodávateľ bude platcom DPH, je tu povinnosť samozdanenia. Jednoznačné by to bolo vtedy, keby Ti dodávateľ uviedol na faktúru, že nie je platcom DPH, ale to by si nemala tento problém. Keďže tak neurobil, co včul..
To je môj názor. Ale uvítam názor aj ďalších poraďákov.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ondrejvla
Čo mi poradíte v tomto prípade? Môj názor, je to neplatiteľ DPH, faktúru budem účtovať bez samozdanenia len ako nákup v EÚ bez DPH. Mám pravdu?
Doporučovala by som kontaktovať poľského dodávateľa a overiť si to aj cez neho. Ak uvádzajú mail, bolo by to pomerne rýchle a menej nákladné.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Na stránke www.drsr.sk som našla kontakt na "poľský DÚ": www.mofnet.gov.pl kde si môžeš overiť svojho dodávateľa. Na adrese http://www.mofnet.gov.pl/dokument.ph...l=314&id=33233 je niekoľko kontaktov, kde sa môžeš pokúsiť overiť tohto dodávateľa, keď bude viaznúť komunikácia s ním. Ale tak ako píše AVO, skús najprv kontaktovať dodávateľa.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
danielko
Na stránke www.drsr.sk som našla kontakt na "poľský DÚ": www.mofnet.gov.pl kde si môžeš overiť svojho dodávateľa. Na adrese http://www.mofnet.gov.pl/dokument.ph...l=314&id=33233 je niekoľko kontaktov, kde sa môžeš pokúsiť overiť tohto dodávateľa, keď bude viaznúť komunikácia s ním. Ale tak ako píše AVO, skús najprv kontaktovať dodávateľa.
Ja som mu mail poslala, to som urobila ako prvé, lenže - odpoveď žiadna. Táto stránka je vynikajúca, len keby som sa v nej ešte vyznala, aby som jej povedala, čo hľadám. Dala som hľadať podľa názvu - to sa mi nepodarilo, no a ostatné bohužiaľ, nie je tam možnosť voľby jazyka, v ktorom by sa dalo komunikovať.
Ale aj tak ďakujem za snahu. Asi tú faktúru vrátum konateľovi, nech si to rieši ku svojej dokonalosti, lebo som ho upozorňovala, čo potrebujem pri obchodovaní so zahraničím. Povedal mi, overte si to, ale Bože môj, čo môžem overiť ?!
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No mám za to, že sa dá overovať iba na číslo platiteľa DPH. Vtedy je možné zistiť niektoré doplňujúce údaje. Z názvu ani iných údajov sa vyjsť nedá. Bohužiaľ.
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

No, Vlasti, už sa len naučiť čarovať. Asi to chcel básnik povedať tým " overte si to. " V tomto prípade naozaj nemáš čo overovať, keďže naozaj všade chcú overiť čísla, nikde sa nedá to číslo zistiť, to je pravda. Urob to ako píšeš, daj to konateľovi a tým prenesieš zodpovednosť na neho. Ty si urobila pre vyriešenie tejto lúšťovky maximum.

Pekný večer.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ďakujem Vám za snahu pomôcť, ale v tomto prípade je už asi každá rada zbytočná, ak dodávateľ uviedol takéto údaje.

Prajem pekný večer všetkým.
0 0
kira kira

kira je offline (nepripojený) kira

Ja mám na polskej fa NIP a ich číslo a nám uvádzajú NIP ale vlastne naše IČ DPH, takže NIP je ich IĎ DPH.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
kira
Ja mám na polskej fa NIP a ich číslo a nám uvádzajú NIP ale vlastne naše IČ DPH, takže NIP je ich IĎ DPH.
Natoľko viem čítať, že by som hľadala ich NIP, toľko viem, že je to IČ pre DPH Poľsko, áno, mám pre mojej adrese uvedené NIP : SK a číslo odberateľa. Keby tam bolo ich NIP, tak by som určite neprosila o pomoc.
Už som mala poľskú faktúru, na tej bolo všetko OK, ale teraz nie, preto riešim tento problém.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Je to asi prípad "holej faktúry" (zmluva=nič, obj=nič...). Nervózny by som z toho nebol. Nečaká ten poľský dodávateľ náhodou aj úhradu svojej faktúry? Už kvôli tomu by mal lepšie spolupracovať.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
STRELEC
Je to asi prípad "holej faktúry" (zmluva=nič, obj=nič...). Nervózny by som z toho nebol. Nečaká ten poľský dodávateľ náhodou aj úhradu svojej faktúry? Už kvôli tomu by mal lepšie spolupracovať.
V príspevku vyššie som písala, že bola uhradená v hotovosti.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

ondrejvla
V príspevku vyššie som písala, že bola uhradená v hotovosti.
Prepáč. Nepozornosť.
Takže - asi Ti žiaľ zostalo len "vyrobiť" pár dôkazov o snažení získať niečo, bez čoho by som fa neuhradil. Podľa mňa klasika - väčšia pozornosť pri obchode samom by nám ekonómom ušetrila kopec zbytočných starostí. Nuž ale
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Teraz mi konateľ zavolal ich daňové číslo, ktoré mu nadiktovali cez telefón. Keď som si dala číslo overiť, nie sú platitelia DPH. Majiteľ poľskej firmy mu povedal, že vtedy nie je u nich povinnosť uvádzať daňové číslo. Tak dúfam, že to nie som povinná samozdaniť, teda DPH ani na odpočte ani na povinnosti. Uvažujem správne? - ak nie, prosím opravte ma.

Ďakujem
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Uvažuješ tak ako ja.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

ondrejvla
Teraz mi konateľ zavolal ich daňové číslo, ktoré mu nadiktovali cez telefón. Keď som si dala číslo overiť, nie sú platitelia DPH. Majiteľ poľskej firmy mu povedal, že vtedy nie je u nich povinnosť uvádzať daňové číslo. Tak dúfam, že to nie som povinná samozdaniť, teda DPH ani na odpočte ani na povinnosti. Uvažujem správne? - ak nie, prosím opravte ma.
Ďakujem
Nákup tovaru platiteľom v inom členskom štáte od neplatcu DPH nie je nadobudnutím tovaru v zmysle § 11 zákona o DPH, keďže nie je splnená podmienka stanovená v § 11 ods. 2 písm. b) - dodávateľ nie je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte. Tovar teda nepodlieha režimu samozdanenia a táto transakcia sa vôbec neuvádza v žiadnej kolónke priznania k dani z pridanej hodnoty.
Naposledy upravil andrej_rv : 12.11.05 at 14:43
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Ďakujem všetkým, ktorí sa mi snažili pomôcť, a ďakujem aj za odobrenie mojich myšlienkových pochodov.
Želám všetkým pekný sobotňajší večer.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
danielko
Súhlasím s Monikou, pretože tento prípad som mala aj ja, a taktiež zhodou okolností s Poľskom. Nakúpili sme tam v hotovosti nejaký materiál, dostali sme blok z ERP a aby som si bola na istom, požiadala som o stanovisko k tejto DPH platenej v Poľsku isté účtovnícke periodikum. Odpoveď od daňového poradcu mi došla presne tak ako píše Monika: DPH zaplatené v Poľsku "je pasé", ( ak chcem môžem si ho žiadať atď. atď.), ale na Slovensku musím DPH odviesť ako z dovezeného tovaru bez ohľadu na to, že sa materiál doviezol z krajiny EÚ, pretože nedošlo k dodaniu v tuzemsku. Podľa môjho názoru nie je v tom žiadna logika, vnútorne súhlasím s tým, že ak raz DPH zaplatím vrámci EU, nemala by som to robiť ešte aj na našom území, ale od istého času nehľadám žiadnu logiku v našich zákonoch. Keby v zákonoch logika bola, nebolo by toľko noviel.
Vraciam sa k téme a uznávam, že som nemala správny názor - hoci by som sa za to aj pobila
nakoľko som to konzultovala na školení, záver je asi takýto:
- súhlasím s Monikou, princíp je jednoduchý - ak nakúpime v čl. št.EÚ s DPH čokoľvek, čo nespotrebujeme na území čl. štátu, ale dovezieme do SR (tovar, DHIM....) je našou chybou, že sme nakúpili s DPH - tú si máme žiadať od dodávateľa - resp opravený doklad a vrátenie peňazí (DPH) - čo sa nám asi nepodarí...., ale hlavne u nás máme predmetný nákup samozdaniť (vstup aj výstup), pričom určite do nákladov (či odpisujeme) účtujeme len cenu bez DPH.
Akurát je teda jasné, že u nás si v DPH priznaní samozdaňujeme (teda vstup aj výstup - klasika nadobudnutie z EÚ), a nie len platíme - ako tu bolo spomenuté, ale o DPH zaplatenú v inom čl. štáte definitívne prídeme, ak si ju nevyžiadame, resp. nevybavíme doklad bez nej u dodávateľa.
Samozrejme toto neplatí pre PHM a služby či tovary spotrebované na území čl.št., kde sme ich kúpili.
§ a tak sem boli už hodené, takže len toľko....
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Kto robil to školenie?
Alebo inak : chceš povedať, že ak som bola v ČR na služobke a kúpila som tam knihy na bloček z ERP a doviezla do SR, tak do nákladov patrí len základ, DPH na nejaké pohľadávky voči daňovému úradu ČR (ak budem žiadať o vrátenie) alebo nedaňové náklady a odviesť z toho DPH na výstupe? Pretože určite nárok na odpočet našej DPH nie je - doklad z ERP alebo prípadne aj faktúra s DPH nemá všetky náležitosti na odpočet našej DPH.

AVO POMOC!
Naposledy upravil JanaSys : 16.11.05 at 06:09
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať