Zavrieť

Porady

Platba 100 000,- Sk FO.

Chcela by som sa spytat na 100 000,- Sk platene vhotovosti Fo, a PO za rok 2005. To sa tyka poskytnutych sluzieb alebo aj zakupenych tovarov
teda zasob?
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

detektív
A čo taká úhrada podielu na zisku cez pokladňu / ide o vyplatenie za rok 2004/?
A keď zaplatíme v hotovosti prvú zvýšenú splátku-akontáciu v hotovosti leasingovej spoločnoti?
Aj tieto úhrady-platby v hotovosti sa nahlasujú na Dú? Začínam mať v tom zmatok!!!!
1. Od r. 2004 podiel na zisku nie je predmetom dane (paragraf 3 ods. 2 písmeno c zákona /:


2/ Predmetom dane nie je :

c/ podiel na zisku vyplácaný po zdanení obchodnou spoločnosťou alebo družstvom, alebo obdobnou právnickou osobou v zahraničí, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku obchodnej spoločnosti alebo družstva a podiel na výsledku podnikania vyplácaný po zdanení tichému spoločníkovi okrem podielu na zisku spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti a okrem podielu spoločníka verejnej obchodnej spoločnosti a komplementára komanditnej spoločnosti na likvidačnom zostatku pri likvidácii spoločnosti a vyrovnacieho podielu pri zániku účasti spoločníka vo verejnej obchodnej spoločnosti alebo pri zániku účasti komplementára v komanditnej spoločnosti,
d) podiel člena pozemkového spoločenstva na výnosoch a na majetku určenom na rozdelenie medzi členov pozemkového spoločenstva,


2. Leassingová spoločnosť nie je FO ale s.r.o.


Ešte doplním, že pred r. 2004 podiely na zisku podliehali osobitnej sadzbe dane, t.j. pri vyplatení boli zdanené...
Naposledy upravil evina : 17.01.06 at 08:17
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Podľa predchádajúcich názorov a odpovedí som sa dočitala že sa to týka aj
právnickych osôb.
0 0
Zuzka11 Zuzka11

Zuzka11 je offline (nepripojený) Zuzka11

Platby právnickým osobám sa nehlásia! Ale právnické osoby, ktoré platili FO musia takéto hlásenie do 30.01.2006 poslať na príslušný DÚ.
0 0
detektív detektív

detektív je offline (nepripojený) detektív

Ospravedlňujem sa, je to tak ako si uviedla.Dúfam že tým nikoho nepomýlim.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Lida
DODAM, žE BONZáKY SA NETýKAJú PLATIEB ZA TOVAR-ZASOBY.


Ak sa smiem spýtať, prečo nie? Zákon nerozlišuje účel platby, ale spôsob, akým zaplatím. Ak počas roka zaplatím FO 120000 Sk, musím to oznámiť, bez ohľadu na to, či som od neho kúpil nejaký majetok do firmy, alebo tovar, ktorý som predal. Alebo sa mýlim?
----------------------------------------------
to boli citáty. Ospravedlnujem sa, predtým bola formulácia platieb MIMO ZÁSOB, teraz sa zákon odvoláva na evidenciu v ERP.
ČIže správna námietka, zákon nerozlišuje dôvod platby ale to, čí šlo o FO a či je k platbe doklad z ERP. Ak je FO a nie je to doklad z ERP a nebol, to prevod medzi BU tak treba nahlásiť.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

mne to bolo vysvetlene ze FO je podnikatel- SZCO aj nepodnikatel-občan, myslim si ze je to spravne,lebo kazdy z nas je FO
0 0
viktoria viktoria

viktoria je offline (nepripojený) viktoria

Hlásia sa aj platby FO s trvalým pobytom mimo SR?
0 0
Ninna Ninna

Ninna je offline (nepripojený) Ninna

Ešte by som podotkla nezabudnite si odložiť podacie lístky od podaných nahlasovacích povinností. Pre prípad kontroly. v roku 2004 si na nahlasovacích povinnostiach zgustli. Dovtedy to väčśina z nás nerobila a tak sa DÚ nabalili na pokutách
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

A čo robiť v prípade drobných živnostníkov, ktorí papiere na spracovanie nosia väčšinou vo februáru a marci, prípadne si ešte v marci zoženú došlú faktúru od iného živnostníka, ktorý mal malý príjem a platba za ňu je vyššia ako 100 000,- Sk? Keďže sa jedná o dodatočne vystavenú fa bude aj pokladničný doklad vystavený spätne v roku 2005. Podať oznámenie dodatočne? A udelí daňový úrad pokutu? Budem vďačná za každú radu lebo ja mám takýchto prípadov dosť.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

dogicka
A čo robiť v prípade drobných živnostníkov, ktorí papiere na spracovanie nosia väčšinou vo februáru a marci, prípadne si ešte v marci zoženú došlú faktúru od iného živnostníka, ktorý mal malý príjem a platba za ňu je vyššia ako 100 000,- Sk? Keďže sa jedná o dodatočne vystavenú fa bude aj pokladničný doklad vystavený spätne v roku 2005. Podať oznámenie dodatočne? A udelí daňový úrad pokutu? Budem vďačná za každú radu lebo ja mám takýchto prípadov dosť.
To už nie je tvoj problém.......za oneskorené podanie je plne zodpovedný on a môže sa stať, že čo ušetrí na dani z príjmu ,vráti raz štátu v podobe sankcie. Osobnú skúsenosť s tým ale nemám.
0 0
misolga misolga

misolga je offline (nepripojený) misolga

A ako postupovať v prípade že je majiteľovi sro-čky vyplatený podiel na zisku za roky 2000 až 2003, v každom roku nad 100000,-Sk.Nahlasovať?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

misolga
A ako postupovať v prípade že je majiteľovi sro-čky vyplatený podiel na zisku za roky 2000 až 2003, v každom roku nad 100000,-Sk.Nahlasovať?
NIE - ak bol poukázaný na jeho osobný účet v banke;
ÁNO - ak bolo vyplatené v hotovosti.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
Niekto sa to už pýtal, ale otázka nebola zodpvedaná:
- hlásia sa aj osoby, ktoré nemajú trvalý pobat v SR? (ak som platila občanovi ČR, ktorý má aj miesto podnikania v ČR )
- uvádza sa suma s DPH alebo bez DPH?

dakujem


Naposledy upravil ajacik : 23.01.06 at 13:13 Dôvod: doplnenie
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

A ak konateľ spoločnosti požičia spoločnosti zadotuje pokladňu napr.200000Sk a potom sa mu to vráti, to sa do bonzákov uvádza alebo nie?:
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Nie. je to len vrátenie pôžičky, nie je to jeho príjem za poskytnuté služby.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ajacik
Niekto sa to už pýtal, ale otázka nebola zodpvedaná:
- hlásia sa aj osoby, ktoré nemajú trvalý pobat v SR? (ak som platila občanovi ČR, ktorý má aj miesto podnikania v ČR )
- uvádza sa suma s DPH alebo bez DPH?

dakujem


pomôže mi niekto? prosíííím
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

[quote=ajacik]Niekto sa to už pýtal, ale otázka nebola zodpvedaná:
- hlásia sa aj osoby, ktoré nemajú trvalý pobat v SR? (ak som platila občanovi ČR, ktorý má aj miesto podnikania v ČR )
- uvádza sa suma s DPH alebo bez DPH?

dakujem

Zákon o správe daní a poplatkov: § 3

1) Miestna príslušnosť správcu dane sa riadi, ak tento zákon alebo osobitné predpisy neustanovujú inak, u právnickej osoby jej sídlom, inak miestom skutočného vedenia6ec) a u fyzickej osoby jej trvalým pobytom,2) inak miestom, kde sa obvykle zdržuje.3)
U

(2)
fyzickej osoby, ktorá nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, pričom sa tu obvykle zdržuje, sa miestna príslušnosť riadi miestom, kde sa táto osoba obvykle zdržuje prevažnú dobu, t. j. v ktorom sa zdržuje najviac dní v roku. U fyzickej osoby, ktorá nemá na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, ani sa tu obvykle nezdržuje, je miestne príslušný Daňový úrad Bratislava I.

(účinnosť od 1. marca 2005)

(3) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa odseku 1, riadi sa miestom, kde má daňový subjekt stálu prevádzkareň, alebo miestom, v ktorom daňový subjekt vykonáva hlavnú časť svojej činnosti, ktorej výsledky sú predmetom zdanenia, prípadne miestom, v ktorom sa nachádza na území Slovenskej republiky prevažná časť jeho nehnuteľného majetku.

(4) Ak nemožno určiť miestnu príslušnosť podľa odsekov 1 a 2, je príslušný Daňový úrad Bratislava I, ak ide o daň, na ktorej správu sú príslušné daňové úrady.

a ďalej § 32 odst.5:

(5) Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľskej9) alebo inej zárobkovej činnosti10) alebo z prenájmu, ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám a z týchto platieb nezrážajú daň, sú povinné uskutočnené platby oznamovať miestne príslušnému správcovi dane podľa trvalého pobytu prijímateľa, ak u jednotlivej fyzickej osoby presiahne platba sumu 100 000 Sk za kalendárny rok. Táto povinnosť sa nevzťahuje na bezhotovostné platby vykonané prostredníctvom banky alebo na uskutočnené platby za nakúpený tovar alebo prijatú službu, ak prijímateľ platby eviduje tržby prijaté v hotovosti na elektronickej registračnej pokladnici s tlačiarňou. V oznámení sa uvedie meno, priezvisko, trvalý pobyt fyzickej osoby a daňové identifikačné číslo (§ 31 ods. 11), ak jej bolo pridelené, prípadne miesto podnikania fyzickej osoby, vyplatená suma vrátane zrážok vykonaných podľa osobitného predpisu,10e) deň a dôvod platby. Oznámenie sa zašle vždy do 30 dní po uplynutí kalendárneho roku, v ktorom bola platba vykonaná.



Čiže podľa môjho názoru mistne príslušný DÚ, ak FO nemá v SR trvalé bydlisko je DÚ BA I.


Sumy sa nahlasujú celkom vyplatené t.j.aj s DPH.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ok, dakujem. Idem teda nahlásiť aj čecha :p. Ale nič v zlom, aby sa nik neurazil.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Ahojte , rada by som sa spýtala skúsenejších, možno sa vám to bude zdať primitívne, ale:
1) ak nemám koho nahlásiť musím podať na svoj DÚ aj nulové hlásenie? napr:
nahlasujem u vás atd.., že v r.2006 mi nevzniká ohlasovacia povinnosť...
2) ak mi vznikne ohlasovacia povinnosť, ohlasovať budem dotyčného SZČO tomu DÚ do ktorého szčo patrí?, alebo môjmu DÚ?

ďakujem za odpoved.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Vestman
V BB na DR mi povedali, že sa nahlasujú len nepodnikajúce FO, t.j. tí, ktorí nemajú IČO. Dokonca aj účtovný program POHODA je nastavený tak, že do tohoto hlásenia dáva len tých, ktorí majú namiesto IČO nahraté v adresári rodné číslo vo formáte xxxxxx/xxxx.

V zákone je zase napísané, že sa nahlasujú FO, bez toho, aby sa to tam nejako rozlíšilo, či podnikajúca FO alebo bežná FO.

Istota je asi to nahlásiť. Budem to ale musieť urobiť ručne, lebo program POHODA neberie do úvahy vyplácané sumy partnerom, ktorí majú IČO.
Pohoda to takto nerobí, odkiaľ to máš???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať