Zavrieť

Porady

Platba 100 000,- Sk FO.

Chcela by som sa spytat na 100 000,- Sk platene vhotovosti Fo, a PO za rok 2005. To sa tyka poskytnutych sluzieb alebo aj zakupenych tovarov
teda zasob?
Usporiadat
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Natka
Ja už začínam mať v tom chaos. Nehlásim, keď to nie je platba, ktorá podlieha dani (ako napr.vyúčtovanie cestovných náhrad zamestnancovi) a potom hlásim, keď len cez moju firmu "prejdú" peniaze (ako príjem v mene klienta a následný výdaj v mene klienta). V tomto prípade, tiež to nepodlieha dani a aj tak mi to vytlačil program výdaj v mene klienta ako platbu FO.
Poraďte, prosím, o hodinu mi treba dať na poštu hlásenie.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Natka
Ja už začínam mať v tom chaos. Nehlásim, keď to nie je platba, ktorá podlieha dani (ako napr.vyúčtovanie cestovných náhrad zamestnancovi) a potom hlásim, keď len cez moju firmu "prejdú" peniaze (ako príjem v mene klienta a následný výdaj v mene klienta). V tomto prípade, tiež to nepodlieha dani a aj tak mi to vytlačil program výdaj v mene klienta ako platbu FO.
Definuj prejdú peniaze.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

evina
Určite by polemizoval DÚ. Mala som takýto prípad, keď jedna firma vybrala peniaze z účtu a vzápätí vložila na účet druhej firmy ako úhradu faktúry, kde bol aj uvedený VS tejto faktúry. Bolo to v čase, keď sa nesmela uhrádzať v hotovosti DPH nad 200 tis. a DÚ chcel vyrubiť na základe takejto transakcie cca 60 tis. SK pokutu /vtedy išlo % zo sumy/, nakoľko podľa nich išlo o platbu v hotovosti. Nakoniec sa nám síce podarilo dohodnúť min,. výšku pokuty, ale nebolo to nič moc .....
Tak to je sila, som presvedčená, že to nebolo celkom OK. Táto transakcia bola predsa vykonaná prostredníctvom banky. Peniaze boli vložené na účet, neboli dané v hotovosti. Teda prijímajúca firma mala túto sumu pripísanú na účet. Hotovostnou platbou sa rozumie, že platba nie je vykonaná prostredníctvom banky, ale keš.
Samozrejme, lepšie je vyhnúť sa takýmto nejasnostiam. Iba keby niekto už v minulosti také niečo obhajoval, myslím, že by to obhájil.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Tweety
Definuj prejdú peniaze.
Prijmem peniaze od žalovaného na základe nejakého súdneho rozhodnutia, kde žalovaný musí zaplatiť všetko nášmu klientovi, ktoré do haliera musím dať nášmu klientovi.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Natka
Prijmem peniaze od žalovaného na základe nejakého súdneho rozhodnutia, kde žalovaný musí zaplatiť všetko nášmu klientovi, ktoré do haliera musím dať nášmu klientovi.
Podľa mňa takéto výplaty nie, pretože nesplňajú podmienky § 32.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Začiatok §32 ods. 5 : Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľ.alebo inej zárobkovej činnosti (a to mám, lebo keď prídu peniaze pre klienta, ja si z nich časť stiahnem na moje trovy), ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám (a to vykonávam) a z týchto platieb nezrážajú daň (ja nezrážam), sú poviné uskutoč.platby oznamovať...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Natka
Začiatok §32 ods. 5 : Právnické osoby a fyzické osoby, ktoré majú príjmy z podnikateľ.alebo inej zárobkovej činnosti (a to mám, lebo keď prídu peniaze pre klienta, ja si z nich časť stiahnem na moje trovy), ktoré v rámci tejto činnosti vykonávajú platby fyzickým osobám (a to vykonávam) a z týchto platieb nezrážajú daň (ja nezrážam), sú poviné uskutoč.platby oznamovať...
Tak potom si to vyriešila a teda týkajú sa ťa bonzáčiky. Pri mojej odpovedi som si nevedela predstaviť, s čím podnikáš, preto tá odpoveď.
0 0
Natka Natka

Natka je offline (nepripojený) Natka

Díki, už som to zbalila a bežím na poštu.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Evanka
Tak to je sila, som presvedčená, že to nebolo celkom OK. Táto transakcia bola predsa vykonaná prostredníctvom banky. Peniaze boli vložené na účet, neboli dané v hotovosti. Teda prijímajúca firma mala túto sumu pripísanú na účet. Hotovostnou platbou sa rozumie, že platba nie je vykonaná prostredníctvom banky, ale keš.
Samozrejme, lepšie je vyhnúť sa takýmto nejasnostiam. Iba keby niekto už v minulosti také niečo obhajoval, myslím, že by to obhájil.
S týmto nesúhlasím. Vklad hotovosti na účet v banke, či už je ten účet môj alebo dodávateľov, alebo zaplatenie prostredníctvom poštovej poukážky na účet, je stále považované za platbu v hotovosti. Zákon 511/1992 v § 60 aj keď nie priamo, ale jasne hovorí, čo sa myslí pod platbou v hotovosti
§ 60
Deň platby

(1) Za deň platby sa považuje

a) pri bezhotovostných prevodoch z účtu v banke deň, keď bolo uskutočnené odpísanie z účtu daňového subjektu,

b) pri platbách v hotovosti deň, keď banka, pošta alebo iná oprávnená osoba hotovosť prijala alebo prevzala.
0 0
boitana boitana

boitana je offline (nepripojený) boitana

ako vidim uz som presvihla termin neviem preco som si myslela ze do 31 1. sa robi oznamovacia povinost, ale idem sa optat asi hlupu otazku ja mam DF nakup HIM-osobne auto ,zaplatim v hotovosti ,ale taky prijem je oslobodeny. davam aj to ako oznamenie danovemu uradu? dakujem-krasny den idem na tom makat
0 0
erika527 erika527

erika527 je offline (nepripojený) erika527

Keď spoločníkovi FO bol vyplatený cez pokladňu podilel zo zisku 200 000,-, to treba nahlásiť, dať do zoznamu na DÚ?
Ďakujem
0 0
Lucy Lucy

Lucy je offline (nepripojený) Lucy

boitana
ako vidim uz som presvihla termin neviem preco som si myslela ze do 31 1. sa robi oznamovacia povinost, ale idem sa optat asi hlupu otazku ja mam DF nakup HIM-osobne auto ,zaplatim v hotovosti ,ale taky prijem je oslobodeny. davam aj to ako oznamenie danovemu uradu? dakujem-krasny den idem na tom makat
Ak máš DF, tak ju zrejme vystavil podnikateľ, a ak je to podnikateľ, tak predaj vozidla nie je oslobodeným príjmom.

Iné by to bolo u občana (nepodnikateľa) ale aj tam možnosť zdaniteľného príjmu, ak sa ho týka §9 ods.1 písm d) -
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

erika527
Keď spoločníkovi FO bol vyplatený cez pokladňu podilel zo zisku 200 000,-, to treba nahlásiť, dať do zoznamu na DÚ?
Ďakujem
Nie, tieto podiely na zisku nie sú predmetom dane z príjmu. Ak by to boli podiely z roku 2003 a skôr, tie boli zasa zdanené.
Vidím však, že nasledujúci príspevok toto tvrdenie popiera. A podľa znenia zákona, má vlastne pravdu.
Prečo to však treba hlásiť? Aby mohol príslušný DU prípadne skontrolovať, či si dotyčný uvedený príjem priznal a zdanil. Z toho mi zasa vychádza, že je zbytočné hlásiť prímy, ktoré nepodliehajú dani. Ale v zákone to skutočne takto napísané nie je.
Naposledy upravil Evanka : 31.01.06 at 11:13
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Zákon 511/1992 Zb. v § 32, odst. 5 hovorí, že ak PO alebo FO, ktoré podnikajú (teda SZČO), alebo prenajímajú, ktoré v rámci tejto činosti vykonávajú platby FO a z týchto nezrážajú daň ..... sú poviné uskutočnené platby oznamovať.... t.j. podľa mňa aj výplata podielu na zisku, aj výplata DF za nákup auta, predpokladám tiež, že si buď PO alebo SZČO a vykonal si platbu v hotovosti na nákup predmetného auta.
0 0
raikkonenka raikkonenka

raikkonenka je offline (nepripojený) raikkonenka

Miroslava Matušáková
Poradíte? Čo robiť, keď z časových aj osobných dôvodov (dlhodobo PN) som nestihla termín na odovzdanie oznamovacej povinnosti? Mám podať aj teraz, pol mesiaca po termíne? Aj vysvetliť situáciu, aby mi nenapárali nejaké sankcie alebo pokuty?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

raikkonenka
Poradíte? Čo robiť, keď z časových aj osobných dôvodov (dlhodobo PN) som nestihla termín na odovzdanie oznamovacej povinnosti? Mám podať aj teraz, pol mesiaca po termíne? Aj vysvetliť situáciu, aby mi nenapárali nejaké sankcie alebo pokuty?
Určite je lepšie poslať neskôr, ako vôbec. Obrátila by som sa na správkyňu dane.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
ak som v oznámení uviedla zlú sumu, podám dodatočné oznámenie. bude za to pokuta? Oznamovacia povinnosť bola splnená, bola ale zle nahlásená suma.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajacik
ak som v oznámení uviedla zlú sumu, podám dodatočné oznámenie. bude za to pokuta? Oznamovacia povinnosť bola splnená, bola ale zle nahlásená suma.
Ja som presvedčená že nie. Oznámenie plní iba informatívnu funkciu a pokiaľ oprava príde včas, nemôže to mať na nič dopad.
0 0
ajacik ajacik

ajacik je offline (nepripojený) ajacik

robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac
liba2
Ja som presvedčená že nie. Oznámenie plní iba informatívnu funkciu a pokiaľ oprava príde včas, nemôže to mať na nič dopad.
dakujem. a čo je to, "včas"?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ajacik
dakujem. a čo je to, "včas"?
no hneď . Keď mu pôjdu na kontrolu aby vedeli akú sumu obdržal a má ju mať priznanú v príjmoch .
Naposledy upravil liba2 : 16.02.06 at 00:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať