Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 14:55
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Mozno niekoho inspiruje
8 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

...iba jedno sa mi nepáči... medzi svojimi krásne vypestovanými zeleninami čupí všade jeden mrzutý pán bez jediného úsmevu.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

VTÁČIE BÚDKY. Niektorí záhradkári si neuvedomujú dôležitosť prítomnosti vtáctva v našich záhradách. Malý operenci sú totiž významným segmentom boja proti škodcom. Živia sa hmyzom a ich larvami, ktoré viac či menej škodia vysadeným rastlinám a stromom. Spevavé vtáčiky dokážu denne uloviť vľké množstvo škodcov, čo by sme im mohli odplatiť útulnými drevenými búdkami, kde môžu dochovať svoje potomstvo a skryť sa pred búrkou. Január je ideálnym mesiacom pre prípravu či zhotovenie nových búdok. Rôzne postupy výroby nájdeme na internete - napríklad tento: .

https://www.facebook.com/Rady.do.zah...esor.Hricovsky
2 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ahojte, nakolko sa pomaly blizi cas zimneho rezu ovocnych stromov a krikov, tak pre tych ktory si nie su isty ako co kedy rezat, davam do pozornosti webstranku zahradkara Jaromeho. Najdete tam zakladne veci o reze a pestovani ovocnych drevin, vysvetlene pre laikov.

Pridavam to tu, lebo este je cas co to dostudovat, a prosim vas nevykonavajte rez bezhlavo, tak ze ked potom clovek prejde okolo, sa mu chce plakat. Som si vedomi ze vela zahradkarov tu nechodi, a v jari budu opakovat rovnake chyby ako kazdy rok, no ked to niekomu pomôze, budem rad.
Ked si niekto nebude niecim isty, tak kludne napiste do fora, a prediskutujeme to.
5 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

2 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Neviem kde môj problém zaradiť. Či do témy : čo ma dnes rozčúlilo..., alebo tu do dobré rady.... Dnes som zbadala podivný pohyb na konárikoch krásne zakvitnutej marhulky 4 roky starej. Vlani po odkvitnuté namrzla a plody opadli. Tak som sa teraz vytešovala, lebo je krásne zakvitnutá, že snáď tento rok budeme mať šťastie a dočkáme sa nejakej úrody. Šla som sa pozrieť a na marhulku sa zbiehali vtáci (neviem či to boli vrabce, alebo niečo podobné)Najskôr som si myslela že prišli zobať poletujúce včielky, ale nebolo to ono. Vtáci sa pustili do kvetov a akoby boli chceli vyzobávať stred kvietkov. Pod marhuľou ako po nasnežení. Keby som nebola na to prišla a odohnala ich, tak mi snáď na marhulke nezostane ani jeden kvet. Dala som tam teraz na dlhšiu tyč takú detskú vrtulku v tvare kvetu o priemere tak 40 cm, dúfam že ich bude plašiť, lebo striehnuť celý deň na ne neprichádza do úvahy. Stretli ste sa už s niečim podobným.? To som doteraz nevidela. Ako som ich odplašila tak zaleteli na neďalekú broskyňu, ktorá práve začína kvitnúť a zdalo sa, že chcú v tom pokračovať zase na nej. Odplašila som ich aj odtiaľ.
0 0
Silvernola Silvernola

Silvernola je offline (nepripojený) Silvernola

Jeden z dôvodov môže byť, že vtáky majú smäd a vyhľadávajú šťavnaté puky. Ponúkni im napájadlo neďaleko stromov, budú ti vďačné. Ja som sa tak nevedela dopestovať ríbezlí, ale starý otec mi poradil toto a FUNGUJE TO! Mám starú plechovú vaničku a v nej položenú dosku. Je zaujímavé pozorovať ten drobizg, ako chodí piť a kúpať sa.
Apropó, s najväčšou pravdepodobnosťou ti vlani marhuľa nevymrzla, ale ju skolila monilióza. Bohužiaľ, ak nepostriekaš, nedočkáš sa plodov ani toho roku. Postrek je aktuálny práve teraz!
4 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Treba pozerať výstrahy na floraservise a podľa uváženia postriekať. Teraz je aktuálny postrek marhúľ postrekom Signum pred kvitnutím a po odkvitnutí druhý krát. Taktiež broskyne postriekať pred rozkvitnutím.
3 0
ela77 ela77

ela77 je offline (nepripojený) ela77

Silvernola Pozri príspevok
Jeden z dôvodov môže byť, že vtáky majú smäd a vyhľadávajú šťavnaté puky. Ponúkni im napájadlo neďaleko stromov, budú ti vďačné. Ja som sa tak nevedela dopestovať ríbezlí, ale starý otec mi poradil toto a FUNGUJE TO! Mám starú plechovú vaničku a v nej položenú dosku. Je zaujímavé pozorovať ten drobizg, ako chodí piť a kúpať sa.
Apropó, s najväčšou pravdepodobnosťou ti vlani marhuľa nevymrzla, ale ju skolila monilióza. Bohužiaľ, ak nepostriekaš, nedočkáš sa plodov ani toho roku. Postrek je aktuálny práve teraz!
Ono sa to stalo s tými plodmi vlani keď boli dve noci zmrzláci, tak -1,6 iba stupňov. Stalo sa to všetkým na našej ulici, lebo naše záhrady sú otvorené na sever do obecných polí. Susedia oproti cez ulicu, ktorí majú záhrady chránené do obce tak nevedeli čo robiť s dozretými marhuľami tak ich mali veľa.A tú vodu, vďaka za radu, ale vodu majú vtáčiky u nás. Majú k tomu podšálku s priemerom pol metra a je sranda niekedy pozerať ako sa tam kúpu a hlavne drozdy.Susedia z oboch strán majú malé jazierka, takže v tomto problém nebudú mať. Toto čo som písala si ozaj neviem vysvetliť, oni normálne zobli do stredu kvetu to vyzobli a kvet samozrejme spadol.
Naposledy upravil ela77 : 20.04.13 at 10:52
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Rady do záhrady - prof. Ivan Hričovský

RASTLINY PROTI KOMÁROM. Komáre vedia pokaziť každú zábavu alebo pôžitok z grilovania, ale aj samotného pohybu na záhrade. Okrem rôznych repelentov, ktoré však obsahujú množstvo chemických látok, účinné sú aj niektoré rastliny. Napríklad rozmarín, bazalka či cesnak. Stačí rastliny nakrájať najemno a potrieť si nimi kožu na tele. Citrónová tráva dokáže komáre pekne "držať na uzde", odpudzuje ich. Odporúča sa sadiť ju do veľkých kvetináčov - nakoľko sa poriadne rozrastá, a keďže je veľmi citlivá na mráz, v zime je lepšie ju dávať do priestorov, kde teploty neklesnú pod 3 stupne Celzia. Tráva sa používa vo farmaceutickom i kozmetickom priemysle. Najmä ako upokojujúci prostriedok pri nervovej podráždenosti, na znižovanie horúčky, pri nechutenstve či rôznych žalúdočných obtiažach. Navyše citrónová tráva znižuje cholesterol - pri príprave jedál sa dá zužitkovať prakticky celá rastlina. Čerstvé výhonky sa pridávajú do zeleninových šalátov, ale môžu byť aj súčasťou rôznych polievok, omáčok a pokrmov z mäsa, hydiny či rýb.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Rozmnožovanie ruže odrezkami je naozaj jednoduché.

Niektorí hovoria, že tajomstvo úspechu je zemiak!
Pred výsadbou ružu zrežte, zatlačte spodný koniec do malého zemiaku.
Zemiak dodá ružiam potrebnú vlhkosť, kým sa koren nevyvinie.


https://www.facebook.com/photo.php?f...type=1&theater
5 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Zeleninové hriadky ľahko
Bez rýľovania môžete pestovať aj niektoré druhy zeleniny. Jednoducho túto činnosť nahradíte rôznymi nástielkami. Napríklad pokosenú trávu, či vyschnuté buriny bez semien môžete rozprestrieť na zeleninové hriadky až do výšky päť centimetrov. Burinám tým sťažíte rast a počas horúcich letných mesiacov chránite pôdu pred vysušovaním. Počas zimy zostávala zemina pod nástielkou kyprá a s bohatou mikroflórou. Pri jarnej sejbe a výsadbe odstráňte z hriadok nástielku len natoľko, aby ste mohli vysiať semená a vysadiť sadenice rastlín. Pri pestovaní mrkvy sa osvedčila aj nástielka z pilín listnatých drevín. Zemiaky zasa rozložte priamo na nástielku a prekryte ich vrstvou sena hrubou až 30 cm. Vyklíčia a prerazia cez seno až na svetlo, v hrubej vrstve nástielky môžete zberať bohatú úrodu hľúz. Týmto spôsobom sa dá pestovať aj kukurica a fazuľa, ktoré vyžadujú v priebehu vegetácie stále vlhkú pôdu. Nástielka pre ne vytvára priaznivé prostredie. Navyše sa takýmto spôsobom môže pestovať aj vlhkomilný zeler, prípadne mnohé druhy kapustovitej zeleniny.
Nástielku po niekoľkých rokoch vždy treba obnoviť. Tú opotrebovanú však pokojne pridajte do kompostu.
http://www.huradozahrady.sk/novinka/...-bez-rylovania
2 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Mam tu chaos v novej porade-tak hadam moja otazka zapadne tam-kde ma.
chcela by som sa spytat-ci ma zmysel davat teraz do vyrodenej zeminy peletovany kravsky hnoj-su to take akoby granule.Na jesen sa nestihlo pohnojit klasickym hnojom a uroda zemiakov na jesen bola ozaj miziva...ma zmysel to teraz takto urobit?
dakujem...
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

A este vas poprosim-potrebujem poradit vo vysadbe rychlorastuceho ziveho plotu, alebo nejakych krovin-potrebujem oddelit nas pozemok od hlavnej komunikacie minimalne 3-4m vysokym hustym suvislym porastom...dakujem
0 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Aké rastliny sú vhodné ti poradí niekto iný, ja ťa len upozorním, aby si sadila ďalej od chodníka, aby dospelý živý plot z neho neuberal a neprekážal okoloidúcim. Potom ho treba hlboko strihať a nie je pekný.
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

je to pas siroky asi 2,5 m...
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

airin.nice
A este vas poprosim-potrebujem poradit vo vysadbe rychlorastuceho ziveho plotu, alebo nejakych krovin-potrebujem oddelit nas pozemok od hlavnej komunikacie minimalne 3-4m vysokym hustym suvislym porastom...dakujem
Hod si do vyhladavaca zivy plot, je tu vela rad...alebo pokracuj v teme o zivych plotoch, v tejto teme sa ti otazka strati...
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

ja som len skusala-ci nema niekto nieco osvedcene....dik
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

a s tym peletovanym hnojivom nikto neporadi?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

airin.nice
a s tym peletovanym hnojivom nikto neporadi?
Mozes ho rozhodit, nie je taky silny ako cerstvy. Granule sa rozustaju pomaly. mam odskusane v sklenniku
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať