Zavrieť

Porady

Dobré rady do záhrady-pestovanie plodin

Ak mate nejake odskusane dobre rady, ako pestovat ovocie a zeleninku,ako sa starat o okrasnu zahradu,ake druhy plodin sa vam osvedcili, ako bojovat proti skodcom,alebo rozne osobne odskusane rady, zaujimave linky na pestovanie rastlin a pod.,pridajte
Naposledy upravil arizona : 20.06.15 at 14:55
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Takto sa rýchlo a účinne zbavíte vošiek



ČO MÔŽETE ROBIŤ

Najskôr sa zbavte mravcov. Na ovocninách použite lepové pásy, ktoré zábránia ich "pochodu" do koruny stromu. Pri rastlinách v nádobách je to však problém. Pomôcť si však môžete kriedou. Jednoducho črepníky a podlahu pokreslíte tak, že im zamedzíte akýkoľvek prístup k rastlinám. Potom sa zamerajte na vošky.
NAJSKÔR EKOLOGICKY

1. Cesnak má baktericídne a fungicídne učinky, jeho typická vôňaodpudzuje hmyz. Môžete ho úspešne použiť v boji proti voškám.
Príprava: 25 strúčikov cesnaku nasekajte a zalejte 1 l vriacej vody v nádobe, ktorá dlho udržuje teplo. Prikryté nechajte stáť 15 minút, potom roztok preceďte cez husté sitko. Neriedený ho aplikujte na rastliny napadnuté voškami, najlepšie raz za dva až tri týždne.

2. Pŕhľava obsahuje množstvo kyselín, mikroelementov a je spoľahlivým dodávateľom dusíka. Použite mladé rastliny, ktoré ešte nevytvorili kvety.
Príprava: 1 kg čerstvo nasekanej vňate zalejte desiatimi litrami dažďovej vody a nechajte lúhovať 12 až 24 hodín. Pozor, výluh nesmie prejsť kvasením! Potom roztok preceďte, zvyšky rastlín, ktoré ostali na dne nádoby "vyžmýkajte" a bez riedenia aplikujte na postihnuté rastliny.

3. Vratič obsahuje v listoch a súkvetiach éterické oleje, triesloviny a horké látky. Zberá sa počas kvitnutia od júla do septembra. Odvar z neho je účinný napríklad proti roztočom na jahodách či ostružinách, voškám či obaľovačovi jablčnému.
Príprava: Na 1 l výluhu potrebujete 30 g usušených kvetov, ktoré zalejte vriacou vodou a nechajte zakryté lúhovať 10 až 15 minút. Výluh potom preceďte a vychladnutý aplikujte ako postrek na postihnuté rastliny. Aby ste si ho mohli pripraviť aj začiatkom jari, súkvetia si môžete nasušiť do zásoby.

DOBRÁ RADA

Odvary, výluhy či zákvasy skladujte mimo dosahu detí a domácich zvierat.
Najvhodnejší čas na zber listov je skoro ráno.
Aby jemné chĺpky niektorých druhov rastlín nevyvolali alergickú reakciu, použite ochranné rukavice.

NA ZÁVER

Ak sa vám nechce zapodievať bylinkovými výluhmi, alebo nemáte potrebné suroviny, môžete sa spoľahnúť na chémiu. Nezabúdajte, že väčšina prípravkov má škodlivý účinok na ľudký organizmus a niektoré sú dokonca jedovaté, preto je lepšie po nich siahať ba v krajnom prípade. Pri aplikácii nezabudnite na ochranný odev a rukavice.

Účinné prípravky proti voškám: Bi 58 EC, Karate Zeon 5CS a Pirimor 50WG
http://www.pluska.sk/izahradkar/okrasna-zahrada/skodce-choroby/takto-rychlo-ucinne-zbavite-vosiek.html
2 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Jedovatá okrasa našich zahrad
Milovníci krásných rostlin se o svou zahradu starají jako o nic jiného na světě. Z květinářství si odnášejí domů stále nové a nové druhy květin. Ani je nenapadne, že kvetoucí kráska na jejich okně může být jedovatá.
Mnoho zahrádek zdobí rostlina s názvem náprstník červený (Digitalis purpurae). Náprstník je velmi vysoká rostlina, doroste klidně až 150 centimetrů. Poznáme ji podle zvoncovitých květů. Lidově se náprstník označuje jako „čarodějnický náprstek“ nebo „zvonce mrtvého muže“. Z těchto pojmenování je zřejmé, že je rostlina jedovatá.
Všechny části náprstníku jsou prudce jedovaté. Pouhé dva listy této nebezpečné rostliny vás mohou zabít. Naštěstí má celá rostlina hořkou chuť a tak ji nikdo rozhodně nesní ve větším množství. Nejčastěji náprstník zabije děti a domácí mazlíčky. Po požití rostliny se objeví bolest v ústech a nevolnost. Asi po dvou hodinách dojde k zástavě srdce.
Látky obsažené v náprstníku se také využívají v lékařství. Za to vděčíme anglickému botanikovi a lékaři Williamu Witheringu, který v roce 1785 získal z rostliny lék na podporu srdečního rytmu. Dále se náprstník využívá při léčení ledvin, deprese a silných bolestech hlavy.
Častou okrasou zahrad je popínavá dřevina vistárie (Wisteria), která zdobí hlavně zahradní pergoly nebo vítá hosty u vchodu do domu. Rostlina na zahradě roste spoustu let a navíc nádherně kvete.
Vistárie je jedovatá celá. Nejjedovatější jsou její semena, která má uložena v luscích. Ty si můžeme často splést s těmi fazolovými. Proto má vistárie na svědomí hlavně děti, které ji ochutnají. Pouhá dvě semena mohou zabít dítě, dospělého člověka asi deset semen. Po pozření semen se objeví nevolnost a křeče. I přes lékařskou pomoc trvá zhruba týden, než tyto problémy zmizí.
V létě v zahradách rozkvete keř oleandr obecný (Nerium oleander). Všechny části tohoto kvetoucího listnatého keře jsou jedovaté. Pokud se ho chystáte po tomto novém poznatku spálit, rozhodně nevdechujte kouř při jeho spalování. I ten by vám dokázal přivodit nevolnost.
Nejjedovatější částí oleandru je míza. Ta buď zpomalí, nebo zrychlí srdeční rytmus, záleží na zdravotním stavu člověka. V obou případech se srdce zastaví. Keř má mnoho obětí, v roce 2003 zemřelo v USA na otravu oleandrem 847 lidí.
Dalším kvetoucím zabijákem je keř rododendron (Ericaceae). Tyto nádherné keře jsou okrasou zahrad i zámeckých parků. Bohužel jsou také velmi jedovaté. Nejnebezpečnější jsou listy rododendronu. V nich je obsažen jed andromedotoxin, který způsobí nevolnost, potíže a dýcháním a zástavu srdce. Z listů si často sebevrazi připravují vražedný čaj.
Známou a oblíbenou zahradní rostlinou je narcis (Narcissus). Patří mezi první jarní kvetoucí rostliny. Jedovatou částí narcisu je cibulka. Jsou zaznamenány případy, kdy si ji lidé spletli s cibulí, která se používá v kuchyni. Když si cibulky popletete, dostaví se nevolnost a křeče, které po několika hodinách končí smrtí.
Zahradníci pracující s narcisy mají ale jiné problémy než zapletení cibulek. Šťáva z rostliny jim způsobí na rukou nepříjemnou vyrážku, proto bychom se měli narcisů dotýkat v rukavicích.
Oblíbenou ozdobou zahrad je hortenzie velkokvětá (Hydrangea macrophylla). Tato rostlina tvoří keříky s nádhernými velkými květy všech možných barev. Kdo by řekl, že tak krásná květina bude jedovatá.
Nejjedovatější jsou u hortenzie právě její krásné květy. Jed hydragin má podobné účinky jako třeba kyanid. Nejprve přijde nevolnost a celková slabost. Jed poté začne působit na krevní oběh a srdeční rytmus. Úmrtí není časté, dnešní medicína poskytuje protilátky. Lidé s citlivou pokožkou by se ale hortenzie neměli moc dotýkat. Mohla by jim přivodit nepříjemnou vyrážku.
Nejméně nebezpečnou rostlinou je chryzantéma (Chrysanthemum). Chryzantémy jsou velmi oblíbené, protože jako jedny z mála rostlin kvetou na podzim, když už ostatní květiny odkvetly. Květy chryzantém jsou různě zbarveny, nejčastěji jsou červené nebo žluté.
Z chryzantém nemusíte mít strach. Není znám jediný případ, kdy by člověk po jejich konzumaci zemřel. Opatrní by měli být pouze citliví lidé, kteří trpí vyrážkami. Těm by mohla chryzantéma vyvolat alergickou reakci. Kůže pak zčervená a objeví se puchýře. To je asi jediné nebezpečí, kterému vás může chryzantéma vystavit.
3 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

[QUOTE="Terezia13"]Jedovatá okrasa našich zahrad
Milovníci krásných rostlin se o svou zahradu starají jako o nic jiného na světě. Z květinářství si odnášejí domů stále nové a nové druhy květin. Ani je nenapadne, že kvetoucí kráska na jejich okně může být jedovatá.

velmi zaujimave,nieco som vedela,nieco si zapamätam :-D
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

tie lodicky su super napad.
3 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

no mne zase tie džínysa páčia....
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

lujza.j
no mne zase tie džínysa páčia....
že som sa nepozrela skôr - práve sme vyviezli do zberného dvora tašku nohavíc
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ten kotlík ma už inšpiroval dávnejšie, niekde inde som ho videl...peknučký je a bude sa aj hodiť na jedno miesto. Len šéfová musí schváliť

Ten klát už mám, kríčkové ruže su v ňom nasadené.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

pre balkonovu zahradku http://hobbyportal.sk/zahrada-a-prir...-pre-rastlinky
2 0
bjuty smis bjuty smis

bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

buchač
Ten kotlík ma už inšpiroval dávnejšie, niekde inde som ho videl...peknučký je a bude sa aj hodiť na jedno miesto. Len šéfová musí schváliť

Ten klát už mám, kríčkové ruže su v ňom nasadené.
šéfovú prekvap, urob to a bude chváliť....nemusí schváliť....
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

lavanda
LukyKs
lavanda
buchač
lavanda
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz. Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.
Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...
Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná.
Kua, že ty nedávaš športku
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????

Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz. Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Nemozem nikde najst info,ci tie hranoly sa maju prevrtat az na druhu stranu,alebo do akej hlbky je najvhodnejsie. Mate niekto skusenosti?
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

Nie, sú to len otvory, nie sú prevŕtané durch. Ale keď spravíš aj také, nič zlé sa nestane.
1 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Povarte chilli papričky vo vode a postriekajte voškami napadnuté rastliny. Konečne som mala krásne margaréty. Po dovolenke som našla skoro na všetkých listoch na balkónových šalviách cestičky, lietali skočky - zabralo aj na ne.
Skusmo som postriekala aj krasule - tučnolisty, uvidíme. Žerú mi ich už tri roky potvory, na ktoré chémia účinkuje krátkodobo, ostáva za nimi biely chumáčik. V lete sú vonku, spamätajú sa, niečo mi pomáha tie potvory likvidovať, ale časť prežije a znovu sa rozlezú. Poraďte niečo.
3 0
Terezia13 Terezia13

Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

Viete pestovať paradajky?
Rajcata.gif  
5 0
2009 2009

2009 je offline (nepripojený) 2009

lavanda
LukyKs
lavanda
buchač
lavanda
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz. Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.
Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...
Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná.
Kua, že ty nedávaš športku
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????

Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz. Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Peknučké. Pozri čo som našla. http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...myzi-hotel.htm
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

hubatá
Ešte som zabudla k tým sliepkam: moja babka na jeseň vyhnala do záhrady sliepky, zajace, husi, prasa ....... to ste mali vidieť tú radosť tej hydiny! Našli tam toooľko potravy, vyďobali všetku háveď a preryli celú záhradu. Samozrejme ju aj patrične pohnojili. Takže zdravý sedliacky rozum mojej babky by som chcela použiť aj ja, ale nemôžem lebo by mi sliepky zjedli nepris ........ ví. Ono, keby si splnili svoju úlohu tak do novembra, ja by som im tie sliepky aj dala, lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte! A tak mi nezostáva nič iné len chodiť po lúke a zbierať klápince po dostihových koňoch. Len neviem čím ich kŕmia, že sa mi ten klápinec na komposte po celú zimu nerozlož a tak si myslím že už ani to hov ....o nie je to čo bolo. Aspoň to nám mohli komouši nechať keď v roku 1989 za sebou zhasli a zatvorili bránu.
Neviem, ako sa rozkladali klápince po kravách pred sto rokmi, ale viem, že Bielorusi ich po kravách na pašiach zbierali, a pribíjali na svoje domy ako u nás kedysi azbestové obklady. Keď bolo treba, klápince obnovili. Vždy ekologickejšie, ako mať v záhrade azbest. A vraj to vyzeralo celkom vkusne.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

2009
lavanda
LukyKs
lavanda
buchač
lavanda
A rysuje sa už aj druhý hotel - tentokrát už exkluzívny Hilton - pre hmyz. Zatiaľ sme zohnali toto, na zvyšku výplne sa usilovne pracuje.
Už minule som čumel na hento ... vyzerá to síce fasa , ALE ...

No otázka znie aj inak .
To sa proste ale nedá umiestniť niekde poblíž obydlia a podobne ....skôr čím ďalej ....či ?
Veď ak sa začne ten hmyz pohybovať šíram - šárom ...šak zbohom rodina ...
Ide o motýle, lienky, ucholaky, zlatoočká, pestrice, pavúky, včely-samotárky (tie nie sú agresívne)...čo z toho je nebezpečné? Ale jasné, nemáme to hneď pri dome, ten veľký je tak 25-30 metrov od domu a ten malý úplne na konci záhrady. Chcem tam mať užitočný hmyz, ktorý mi požerie vošky a podobnú háveď, aby som nemusela používať chémiu. Uvidím, ako sa to osvedčí a ak áno, postavíme ešte zopár malých do rôznych častí záhrady. Na 23 ároch sa toho pomestí ajajaj! Na jeseň pod palety nahrnieme lístie, tak tam možno aj ježko alebo jašteričky prezimujú. Ropuchy nám zatiaľ zimovali pod starým kobercom v drevenej štiepke, možno aj tie sa tam presťahujú. A áno, aj vtáčiky budú mať čo jesť, čiže ani naša mačka neostane hladná.
Kua, že ty nedávaš športku
" Chcem tam mať užitočný hmyz"

a ak príde aj neužitočný, budeš triediť ????????

Pre pedantov - možno som sa nepresne vyjadrila, takže opravujem : chcem tam mať AJ užitočný hmyz. (Ten neužitočný, ktorý tam práve nechcem, je na rastlinách...) A v tom je ten vtip - nebudem musieť "triediť" ja, spraví to za mňa práve ten užitočný hmyz. Mimochodom, včely sa tam už zabývali a našla som tam už aj lienky a ucholaky, takže vošky, traste sa!
Peknučké. Pozri čo som našla. http://c/2091-co-je-vcelia-stienka-a-hmyzi-hotel.htm
Ten článok na http://www.biospotrebitel.sk/clanok/...myzi-hotel.htm je písaný s takou láskou.
U nás skôr ako tie včielky by tam naliezli v prvom rade osy. Likvidujeme im hniezda každú jar. Vždy si nájdu práve takéto miesta aj bez vytvorenia hotela.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

korela
hubatá
Ešte som zabudla k tým sliepkam: moja babka na jeseň vyhnala do záhrady sliepky, zajace, husi, prasa ....... to ste mali vidieť tú radosť tej hydiny! Našli tam toooľko potravy, vyďobali všetku háveď a preryli celú záhradu. Samozrejme ju aj patrične pohnojili. Takže zdravý sedliacky rozum mojej babky by som chcela použiť aj ja, ale nemôžem lebo by mi sliepky zjedli nepris ........ ví. Ono, keby si splnili svoju úlohu tak do novembra, ja by som im tie sliepky aj dala, lebo neviem ako by som takú sliepku podrezala keď sa s ňou človek mazná, hladká ju - no zožerte ju potom v perkelte! A tak mi nezostáva nič iné len chodiť po lúke a zbierať klápince po dostihových koňoch. Len neviem čím ich kŕmia, že sa mi ten klápinec na komposte po celú zimu nerozlož a tak si myslím že už ani to hov ....o nie je to čo bolo. Aspoň to nám mohli komouši nechať keď v roku 1989 za sebou zhasli a zatvorili bránu.
Neviem, ako sa rozkladali klápince po kravách pred sto rokmi, ale viem, že Bielorusi ich po kravách na pašiach zbierali, a pribíjali na svoje domy ako u nás kedysi azbestové obklady. Keď bolo treba, klápince obnovili. Vždy ekologickejšie, ako mať v záhrade azbest. A vraj to vyzeralo celkom vkusne.
a na dolniakoch (békeščaba) ich nechali v lete usušiť a vysušené používali ako palivo pri varení.
1 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

No Bielorusi (určite i iné národy a iné ekologické krajové možnosti využívali) ich tiež nezbierali ešte mokré. A keďže boli prakticky rovnakej veľkosti, tak tie koláče pribíjané klincom mali svoju geometrickú súmernosť a pôsobili svojím spôsobom esteticky.
To spaľovanie, aké prosté a užitočné.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať