Zavrieť

Porady

Daňové priznanie 2011 - tlačivo B

daňový poradca, audítor
Zmeny v daňovom priznaní B:
Nové tlačivo uverejnené FS 13/2011

Strana 1:
- aj FO doplnené SK NACE k hlavnej, prevažnej činnosti
- uvedenie, či správca dane oznámil daňovníkovi číslo účtu správcu dane vedeného pre daňovníka

Strana 2
- upozornenie: v prípade viacerých účtov, by sa tieto mali uvádzať v XIV oddiele – miesto pre osobitné záznamy

Strana 3:
- riadky 35 doplnené o:
o riadok 35a – osobitne uvádzané sociálne poistenie
o riadok 35b – osobitne uvádzané zdravotné poistenie
- zrušený riadok 36 – na uvedenie úhrad zdravotného pracovníka za ďalšie vzdelávanie
- prečíslovanie z dôvodu zrušenia riadku 36
- zrušený súčtový riadok príjmov podľa § 6 ods. 1 + 2 + 3 (riadok 11 VI. Oddiel)
- preukázateľne zaplatené poistné na SP uvedené osobitne § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené poistné na ZP § 6/1 a 2
- preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie podľa § 6/3 za január – apríl 2011 uvedené osobitne

Strana 4:
- prečíslovanie riadkov spôsobilo napríklad zmenu riadkov, kde sa uvádzajú položky zvyšujúce a znižujúce základ dane. MR to boli riadku 42 a 43, po novom sú to riadky 41 a 42
- sumarizácia z tabuľky 6 sa člení:
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/1 a 2
o osobitne na príjmy, výdavky, základ dane, upravujúce položky podľa § 6/3
- došlo k výraznej zmene strany 4, kde MR bol VII oddiel týkajúci sa výpočtu čiastkového ZD z príjmov z kapitálového majetku, ktoré sú v novom tlačive presunuté na stranu 5
- uvedené posuny menia obsah nasledujúcich strán, ktorých vecný obsah sa posúva

Strana 6:
- na riadku 11 VIII. Oddiel pri výpočte čiastkového ZD z ostatných príjmov doplnené peňažné a nepeňažné plnenie prijímané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti

Strana 7:
- doplnené roky možnosti umorovania straty z 5 na 7rokov
- daňová strata sa osobitne vykazuje z príjmov podľa § 6/1 a 2 a osobitne z príjmov podľa § 6/3
- výpočet čiastkového základu dane detto osobitne podľa § 6/1 a 2 a osobitne § 6/3
- riadok na úpravu porušenia podmienok ŽP, DDP ... č. 78 (vysvetľujúca informácia DRSR)

Strana 8:
- zmena X. oddiel – výpočet dane a to konkrétne v položkách, ktoré základ dane znižujú
- osobitne vyčíslený základ dane pred znížením o nezdaniteľnú časť a to iba z príjmov, z ktorých je možné uplatniť nezdaniteľnú časť t.j. § 5 + § 6/1a2
- nezdaniteľné časti sa vyčísľujú vo vzťahu k posudzovanému príjmu (nepočíta sa príjem podľa § 6/3)
Naposledy upravil Jana Acsová : 17.01.12 at 13:23
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nové tlačivo DP nájdete už aj na stránke DRSR. V e-daniach zatiaľ nie je zakomponované. Zmeny sú početné, ale nie významovo. Týkajú sa hlavne vyčlenenia príjmov podľa § 6 a to samostatným vykazovaním príjmov z prenájmu nehnuteľnosti. S tým súvisí aj samostatné vyčlenenie odvodov súvisiacich s príjmami podľa § 6 aj uplatnenie nezdaniteľných častí, ktoré sa od 1.1.2011 netýkajú tzv. pasívnych príjmov t.j. aj príjmu podľa § 6/3.

Na strane 7 nájdeme aj riadok č. 78 na úpravu ZD z titulu porušenia podmienok uplatnenia nezdaniteľnej časti za DDS, životné poistenie a ostatné uznané poistenia, ktoré sa týka úpravy, ktorá vyplynula z porušenia podmienok do 31.12.2010.

Tlačivo má celkom 11 strán t.j. o jednu stranu viac ako vlani. Predmetné spôsobilo najmä spomínané vyčlenenie vykazovania príjmov z prenájmu a s tým súvisiacich položiek.
27 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
ipomoni Pozri príspevok
dobry den. kde sa prosim vas v DP B uvadzaju uhradene preddavky na ZP za prenajom
/1. - 4.2011 /? dakujem


V DP, par.6 dole pod tabulkou na konci 3.strany:
1.policko je SP
2.policko je ZP
3.policko je to ZP z prenajmu
6 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo sa týka dobrovoľných odvodov daňovníka s príjmami podľa § 6 upozorňujem, že sa musí vzťahovať k obdobiu, v ktorom podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť vykonával. Nemôže sa jednať napr. o dobrovoľné poistenie počas nezamestnanosti a jeho následné premietnutie do daňových výdavkov ak napr. živnosť vykonával iba v mesiacoch 10 až 12/2011 a poistné platil za obdobie 01-12/2011.
6 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

heluška Pozri príspevok
Dobrý deň, je potrebné uvádzať SK NACE a aké keď sa jedná o FO, ktorá prenajíma byt, čiže len kvôli tomu vyplňa DP B? Má len DIČ ale IČO nemá. Ďakujem
Máš to aj v poučení :
Riadok 03 vypĺňa len daňovník s príjmami z podnikania (§ 6 ods. 1 zákona) alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 ods. 2 zákona).

Príjmy z prenájmu sú podľa § 6 ods. 3 takže nevypĺňaš SK NACE.
6 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

časť citátu:
Cent Pozri príspevok
DObrý deň,

................

RIADOK 85 - PODĽA TEXTU BY SA ODPOČet mal vykonať z riadku 80 - a tu už mm problém, lebo správne by sa mal pripočítať k tomuto riadku aj ČZD z pasívnych príjmov, teda +200 EUr.
ďalej do riadku 87 keď napíšem vyňaté príjmy z Rakúska, tak daň vyjde 0 - A tu mám problém, že keď si to spočítam "sedliackym" rozumom, tak mi vychádza, že zo ZD z prenájmu - 200 Eur by som mala platiť daň.


Keď budete mať čas, prosím, aby ste sa na to pozreli, neviem či nikde niečo nezadávam, alebo DP je zle?


Ďakujem
Na r. 85 máš mať sumu 10940,70, ktorá sa skladá zo súm(14300-3559,30)+200, t. z., že najprv sa ti odpočíta z aktívnych príjmov NČZD a k nej sa pripočíta základ dane z pasívnych príjmov. Je to to isté, ako keď odpočítaš od r. 80(v ktorom je zahrnutý aj pasívny ZD) NČZD.
Keďže úhrn vyňatých príjmov(základov dane) na r.87(14300) je vyšší ako základ dane na r.85(10940,70) => základ dane=0, daň=0.
Skús si len tak cvične nahodiť do r. 34 a 35 také sumy, aby ti na r. 36 vyšiel základ dane nižší ako 3559,30, vtedy to lepšie v odd. X uvidíš. Na r. 85 budeš mať základ dane 200.

Už som to nahodila, pozri súbory.
Naposledy upravil Marína : 29.02.12 at 20:24
6 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

siskage Pozri príspevok
Vediem účtovníctvo. Doteraz som riadne podávala. Ale čo v poučení teda znamená: V súlade s § 1 ZoÚ sa fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykon. inú samostatnú zárobkovú činnosť a preukazujú svoje výdavky na dos., zabezp. a udrž. príjmov na účely zistenia základu dane z príjmov v daňovej evidencii podľa § 6 ods. 14 zákona, nepovažujú za účtovné jednotky. Z tohto dôvodu k daňovému priznaniu neprikladajú účtovné výkazy. Pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí skutočnosť, že daňovník uplatňuje daňové výdavky v súlade s §6 ods. 14 zákona.
... vedú daňovú evidenciu.
6 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

ipomoni Pozri príspevok
dobry den. kde sa prosim vas v DP B uvadzaju uhradene preddavky na ZP za prenajom
/1. - 4.2011 /? dakujem
Strana 3, oddiel VI. pod tabuľkou (posledný riadok): Preuk. zapl. predd. na ZP z príjmov podľa § 6 odst. 3 za obdobie január až apríl 2011.
5 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Príroda Pozri príspevok
Ahoj, nezdá sa mi to. Ja som nedoplatok za rok 2010 nezahrnula do odvodov, nakoľko je tam - výška odvodov do ZP za zdaniteľné obdobie asi tak. Kto súhlasí, aby sa tam zahrnul aj nedoplatok? Pridajte sa. Vďaka.
Však ak nechceš - nemusiš
Ale nebolo to vari uhradené skutočne - v roku 2011 ... a ešte dokonca aj v termíne, v akom to aj malo byť uhradené
5 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

heluška Pozri príspevok
Dobrý deň, je potrebné uvádzať SK NACE a aké keď sa jedná o FO, ktorá prenajíma byt, čiže len kvôli tomu vyplňa DP B? Má len DIČ ale IČO nemá. Ďakujem
V takomto prípade som SK NACE nevyplnila.
5 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jacekova Pozri príspevok
v konečnom dôsledku sa nemusíš stresovať
podiel z urb.spoločenstva by mal patriť §8, ods.1 a) a do sumy 500€ sa nezdaňujú
prenájom je §6, ods.3 a tiež sa do sumy 500€ nezdaňuje
Katka, len pre presnosť doplním, že v úhrne 500 €.
ZDP § 9 Príjmy oslobodené od dane
ods. 1 písm. g)
g) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období 500 eur, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu 500 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
5 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... dnes je www.kros.sk sprístupnená možnosť si stiahnuť verziu vyplniteľných nových daňových priznaní k dani z príjmu FO ... možno, že príde vhod ... či? ...
4 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
adriatika Pozri príspevok
Dobrý deň

Prelúskavam sa tu cez daňové priznanie, a celkom skoro všetko chápem, ale nechápem to dvojité účtovanie do ZP...

Preukázateľne zaplatené poistenie do ZP a ZP od januára do apríla mi nie sú jasné, od januára do apríla som povedzme zaplatila 100 euro, a v tom prvom políčku by mal byť údaj za celú sumu za celý rok, alebo musím odpočítať sumu od januára do apríla, teda povedzme 300-100 euro, čítala som vysvetlivky, nechápem, asi som zablokovaná
To druhe ZP je podla par.6, ods.3, sa tyka iba ZP z prenajmu.
Vtedy platil taky "posahany" zakon. takze ak si neprenajimala a take zp neplatila,netyka sa ta to.
Vyplnis len SP a ZP podla par.6, ods.1 a 2.
4 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

adriatika Pozri príspevok
Pre jacekova

Ďakujem pekne za odpoveď, lenže je mám časť z príjmu zo živnosti a druhú práve z prenájmu kancelárie, ale platila som len ZP jedno, 46,06, takže neviem čo s tým
Odpoveď si dostala správnu. ZP vypíšeš len zo živnosti. Z prenájmu si neplatila nič a tak nič neuvádzaš.
4 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

jutkah Pozri príspevok
dobrý deň, chcem sa opýtať, či treba nejako preukazovať zaplatené poistné na zdravotné poistenie, ktoré uvádzam pod tab. č. 1, teda či je potrebné potvrdenie zo zdravot. poisťovne o výške zaplatených príspevkov. Ďakujem.
Žiadne potvrdenie zo ZP k DP netreba...
4 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
Zarata sa aj nedoplatok za r.2010 ak ho uhradil v r.2011
4 0
chudaska chudaska

chudaska je offline (nepripojený) chudaska

2% zo sumy 132,66 je len 2,65 , cize nemozes, lebo minimalne mozes darovat 3,32 EUR
4 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

kubex Pozri príspevok
chcela by som poprosit o radu: živnostník má stratu na umorenie z roku 2006, suma este 44 957,-Sk, teraz ju ide umorit,len neviem,ako sa zaokruhluje na eura v dp, či 1492,29 alebo 1492,30EUR ?
Matematicky, 1492,30.
4 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
rennka Pozri príspevok
Dobry den, prosim o radu. Danovnik maprijem zo ZC (uplatnoval si NC) a z prenajmu. Ma/nema si v DP privypocte na str. 8, X. oddiel, uplatnit aj NC, ked ju mal uplatnenuuz v zamestnani?
Este mi nie je jasne, ak mal prenajomale z neho neplatil ziadne preddavky na SP a ZP z dovodu, ze ichplatil ako zamestnanec, ma ich uvadzat v preukazatelnych zapl. poista preddavkoch v VI. odd. na str. 3 ? Dakujem
Nč tam treba uviesť celú (3559,30€)
ak neplatil ZP z prenájmu, tak tam nič nenapíše
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Príroda Pozri príspevok
Zdravím. Prosím Vás, čo znamená uviesť SK NACE, o čo vlastne ide a kde ten kód vziať? Ide mi o SZČO a zamestnanie spolu v type B. Ďakujem.
http://www.porada.sk/t187135-sk-nace.html
http://www.porada.sk/t186417-co-do-kolonky-sk-nace.html
3 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

brasci Pozri príspevok
Ďakujem, ešte dotaz. Keď už vydokladoval nárok na bonus zamestnávateľovi, tak potom netreba hádam prílohy k priznaniu rodné listy deti?
Správne. Netreba prílohy...
3 0
Načítať ďalšie