Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
lhutirova lhutirova

lhutirova je offline (nepripojený) lhutirova

ja viem, že asi vyzerám jak polodebil, ale naozaj nemám nikoho, kto by mi poradil v tom...
0 0
janka.mo janka.mo

janka.mo je offline (nepripojený) janka.mo

som zacinajuca uctovnicka, momentalne na materskej dovolenke ...viac
dobry den,
chcela by som vas poziadat o radu.... s koeficientom nemam ziadnu skusenost, tak sa potrebujem uistit, ci tomu rozumiem alebo nie....

prebrala som uctovnictvo.... platca dph stvrtrocny.... koeficient za minuly rok 0,35. doteraz prevadzkoval hernu s automatmi a stavebne prace.

- pri nakladoch tykajucich sa herne, nebudem uplatnovat odpocet dph na najom, elektriku.
- pri phm, kancelar.potrebach, telefony budem pocitat koeficientom 0,35
- pri nakladoch tykajucich sa poskytovanych stav.prac (materiál) budem odpocitavat plnu
dph

v tomto roku sa rozhodol otvorit novu prevadzku - pivaren s hernou. a tu sa zamotavam....
herna bude v samostatnej miestnosti - cize naklady na nabytok, ktory je v herni, tak tu si neuplatnim dph
zariadenie, ktore je v pivarni (nakup plaziem, elektrickych predlzovaciek, nabytku) uplatnim plny odpocet dph
najom bude fakturovany osobitne za pivaren a osobitne za miestnost, kde bude herna. takze pri pivarni uplatnim komplet, pri herni vobec. co sa tyka elektriky, tak tu budem pocitat koeficientom 0,35
tovar uplatnovat plny odpocet

predpokladam, ze za rok trzby s dph budu ovela vyssie ako minuly rok, takze na konci roka sa ten koeficient zmeni a potom si to v poslednom danovom vyrovnam, teda sa mi dph vrati....

rozumiem tomu spravne?

dakujem

Prepacte, ze som sa tak rozpisala, len robim to prvykrat a nechcela by som to pokazit.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

áno, a v novom roku rátate s novým koeficientom...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Zdravím Vás. Dostala sa mi možnosť účtovať jednu firmu v JU, ktorá má tri strediská. Jedným z nich je Prvá stavebná sporiteľňa. Tento príjem je od dane oslobodený. Takže bolo treba koeficientovať DPH. Avšak ku koncu roka 2011 už zrušila prevádzkovanie Prvej stavebnej.... No provízie z nej stále chodia na účet. Je potrebné preto aj v tomto roku koeficientovať DPH? Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Zdravím Vás. Dostala sa mi možnosť účtovať jednu firmu v JU, ktorá má tri strediská. Jedným z nich je Prvá stavebná sporiteľňa. Tento príjem je od dane oslobodený. Takže bolo treba koeficientovať DPH. Avšak ku koncu roka 2011 už zrušila prevádzkovanie Prvej stavebnej.... No provízie z nej stále chodia na účet. Je potrebné preto aj v tomto roku koeficientovať DPH? Ďakujem veľmi pekne za radu.
Prosím Vás, ak SZČO zrušila činnosť Prvej stavebnej sporiteľne ešte koncom roka 2011, ale provízie z nej stále dostáva, už nie je povinná koeficientovať DPH, nakoľko už z tejto činnosti nemá žiadnu DPH na vstupe. Však? Prosím Vás o odpoveď. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Posúvam.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak SZČO zrušila činnosť Prvej stavebnej sporiteľne ešte koncom roka 2011, ale provízie z nej stále dostáva, už nie je povinná koeficientovať DPH, nakoľko už z tejto činnosti nemá žiadnu DPH na vstupe. Však? Prosím Vás o odpoveď. Ďakujem.
Prosím pekne o odpoveď. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže rozhodla som sa, že budem prepočítavať odpočet DPH na bločkoch koeficientom, nakoľko SZČO vykonáva sprostredkovanie poistenia cez inú osobu a keďže má auto a mobil, tak z toho budem DPH prepočítavať koeficientom. Prosím, keďže som to nikdy nerobila, pomôžete mi s postupom?
1. Musím zistiť koeficient zo 4Q2011 (podklady ešte má bývalá účtovníčka)
2. Dám dokopy všetky bločky z PHM + došlé faktúry za mobily (má ich viac, nakoľko má viac stredísk)
3. Spočítam DPH na týchto dokladoch a prepočítam koeficientom?
4. Môžem to urobiť len tak na papieri a priložiť výpočet, alebo to musí mať nejakú formu?

Prosím Vás pekne o pomoc. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, pomôžte mi s tým. Môže byť takýto postup? Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1. koeficient za rok 2011, nie za IV.Q.2011
2. áno, ale ak má nezávislé stredisko, môžeš ho vynechať, ale vynecháš ho ako celok s príjmami aj výdavkami.
3. áno
4. áno, ale výpočet prikladáš do účtovníctva, nie k DP DPH na DU.
samozrejme k svojej kopii tiež spolu so súpisom faktúr, blokov, dokladov.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

KEJKA Pozri príspevok
1. koeficient za rok 2011, nie za IV.Q.2011
2. áno, ale ak má nezávislé stredisko, môžeš ho vynechať, ale vynecháš ho ako celok s príjmami aj výdavkami.
3. áno
4. áno, ale výpočet prikladáš do účtovníctva, nie k DP DPH na DU.
samozrejme k svojej kopii tiež spolu so súpisom faktúr, blokov, dokladov.
Ďakujem veľmi pekne, ale nerozumiem odpovedi č. 2. Ja som v príspevku vyššie chcela povedať, že má viac mobilov, nakoľko má viac stredísk a myslím si, že sa použitie tých mobilov dá obhájiť tak, že na každom stredisku má jeden. Však? Takže všetky fa za všetky mobily + bločky z PHM a z toho sčítam DPH a prepočítam koeficientom.

.....Teraz študujem postup výpočtu koeficientu v Alfe. Je to celkom fajn, ale ja momentálne nepotrebujem ten koeficient vypočítať, ale ja ho potrebujem doplniť do programu, aby som si mohla ním prepočítať DPH na vstupe. Avšak nedá sa alebo neviem vložiť koeficient do programu. Poradíte mi? Samozrejme, len ak používate alfu. Vďaka.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Poraďte, prosím.
Firma má dve strediská, v každom nehnuteľnosť, účtovníctvo sa vedie samostatne za každé stredisko. V prvom stredisku sa poskytuje ubytovanie, to je s DPH. V druhom sa prenajímajú priestory, tam je to aj s DPH, aj bez DPH, tu je aj vedenie firmy so svojími vstupmi.
Moja otázka je nasledovná:
V druhom stredisku musíme odpočítanie DPH prepočítavať koeficientom. Ten vypočítame iba z príjmov za toto stredisko alebo za firmu celkom?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

koňo Pozri príspevok
Poraďte, prosím.
Firma má dve strediská, v každom nehnuteľnosť, účtovníctvo sa vedie samostatne za každé stredisko. V prvom stredisku sa poskytuje ubytovanie, to je s DPH. V druhom sa prenajímajú priestory, tam je to aj s DPH, aj bez DPH, tu je aj vedenie firmy so svojími vstupmi.
Moja otázka je nasledovná:
V druhom stredisku musíme odpočítanie DPH prepočítavať koeficientom. Ten vypočítame iba z príjmov za toto stredisko alebo za firmu celkom?
§50 Z_DPH
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z

a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,
b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,
c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti

P.S. Ináč, nechápem, ako jedna firma môže robiť dve účtovníctva. Veď účtovníctvo sa vedie za firmu ako celok, len pre lepší prehľad sa delí na strediská. To dávate aj dve daňové priznania?
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Ide o jednu spoločnosť, len účtovníctvo je vedené oddelene. Poznáme súvahové a výsledkové účty za jednotlivé stradiská.
Otázka znela tak, či treba pri výpočte koeficientu pracovať len s údajmi zo strediska, kde sa dosahujú oslobodené príjmy alebo s údajmi za firmu spolu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

koňo Pozri príspevok
Ide o jednu spoločnosť, len účtovníctvo je vedené oddelene. Poznáme súvahové a výsledkové účty za jednotlivé stradiská.
Otázka znela tak, či treba pri výpočte koeficientu pracovať len s údajmi zo strediska, kde sa dosahujú oslobodené príjmy alebo s údajmi za firmu spolu.
Platitelom DPH je firma ako celok. Do koeficientu vstupujú príjmy za celú firmu.
0 0
koňo koňo

koňo je offline (nepripojený) koňo

Kejka v príspevku č. 51 napísala, že sa pracuje len s údajmi dotknutého strediska.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
koňo Pozri príspevok
Ide o jednu spoločnosť, len účtovníctvo je vedené oddelene. Poznáme súvahové a výsledkové účty za jednotlivé stradiská.
Otázka znela tak, či treba pri výpočte koeficientu pracovať len s údajmi zo strediska, kde sa dosahujú oslobodené príjmy alebo s údajmi za firmu spolu.
Ak v stredisku sú iba príjmy oslobodené od dane, tak nerátaš koeficient. Proste nemáš právo na odpočítanie DPH vôbec.
Ak by si mal príjmy napríklad z prenájmu budovy a časť príjmov by bola s DPH a časť bez DPH, tak by si musel rátať s koeficientom napríklad za faktúru za elektrinu, ak by si nemal elektromer pre každú firmu zvlášť. Koeficientom by si rozpočítaval iba tie náklady, ktoré by boli použité aj pre plnenia s DPH a zároveň bez DPH.
Viď §49 ods. 3-4.
(3) Platiteľ nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 42, s výnimkou poisťovacích služieb podľa § 37 a finančných služieb podľa § 39, ak sú poskytnuté zákazníkovi, ktorý nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň ani bydlisko na území Európskej únie, alebo ak sú tieto služby priamo spojené s vývozom tovaru mimo územia Európskej únie. Platiteľ, ktorý dodáva investičné zlato oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, a platiteľ, ktorý sprostredkováva dodanie investičného zlata oslobodené od dane podľa § 67 ods. 3, nemôže odpočítať daň z tovarov a služieb podľa odseku 2, ktoré použije na túto činnosť, s výnimkou dane z tovarov a služieb podľa § 67 ods. 5 a 6.

(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Platitelom DPH je firma ako celok. Do koeficientu vstupujú príjmy za celú firmu.
Veronika ešte v roku 2004 na školení hovorili, že si treba dodané tovary a služby rozdeliť na tri skupiny.
1. Na tie pri ktorých je daň odpočítateľná v plnej výške
2. Na tie pri ktorých nie je bnárok na odpočítanie DPH
3. a na tie pri ktorých je daň čiastočne odpočítateľná(koeficientom). A ten koeficient sa uplatňuje iba pri tejto skupine.


Teda ak firma má príjmy iba z prenájmu a tie fakturuje s DPH, tak má nárok na odpočítanie celej DPH.
Ak firma fakturuje bez DPH tieto príjmy, tak nárok na odpočet nemá
Ak fakturuje čiastočne aj s DPH a aj bez DPH, tak koeficientom rozpočítava iba tie náklady, ktoré sa nedajú rozlíšiť. Teda napríklad faktúru za elektrinu má iba vcelku za celý objekt. Ak by bol pre každého odberateľa samostatný elektromer, tak by bolo aj viac faktúr za elektrinu a pri niektorých by bola DPH plne odpočítateľná, a pri iných by sa odpočítať nedala vôbec.

Myslím, že to je v súlade s §49 zákona o DPH.
2 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
položím "záludnú otázku": mám 7 stredísk, dve so 100% odpočtom, 1 bez nároku na odpočet, 4 koeficientované strediská - každé má iný pomer oslobodených plnení.

1) používam pre každé stredisko iný koeficient ?
2) ak koncom roka prepočítam skutočne dosiahnutý koeficient a zúčtujem ním DPH, koľko dostatnem koeficientov ?
3) skúsili ste prepočítať aký je rozdiel, ak použijem jednotlivé strediskové koeficienty, alebo jeden firemný koeficient ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Tu nejde o to koľko je stredísk. Ale je to naozaj "záludná" otázka.
Tu ide o plnenia, ktoré sú súčasné

§49
(4) Ak platiteľ použije tovary a služby pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých môže odpočítať daň, a súčasne pre dodávky tovarov a služieb, pri ktorých nemôže odpočítať daň podľa odseku 3, je povinný postupovať pri výpočte pomernej výšky dane, ktorú môže odpočítať, podľa § 50.
Koeficientoval by som iba tie plnenia pri tých štyroch strediskách vcelku. Aj keď to nemusí byť "najspravodlivejšie".
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať