Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Bože môj drahý, alebo som taká hlu.., alebo naozaj nechápem. Načo mám koeficient používať, keď nebudem nim nič krátiť. Ja som vlastne krátila koeficientom len PHM a telefón, pretože som presne nevedela rozlíšiť, či to bol výdavok za sprostredkovanie PSS, alebo výdavok z prevádzkovania salónu. A tie PHM + telefón to budem predsa využívať aj v r. 2013, ibaže nebudem mať žiadne oslobodené príjmy, (okrem tej zadržanej kaucie zo sprostredkovania PSS z r. 2012 prijatej v januári 2013) a to práve neviem, že len preto, že budem mať jeden príjem oslobodený od DPH, budem musieť koeficientom prepočítavať náklady za PHM + mobil celý rok 2013? Prosím Vás, vysvetlite mi to nejak polopate, lebo neviem, či ja zle zadávam zadanie alebo... Ďakujem veľmi pekne. :-)
máš už urobené DP DPH za IV.štvrťrok ? Aký ročný koeficient ti vyšiel pre rok 2013 ?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Bože môj drahý, alebo som taká hlu.., alebo naozaj nechápem. Načo mám koeficient používať, keď nebudem nim nič krátiť. Ja som vlastne krátila koeficientom len PHM a telefón, pretože som presne nevedela rozlíšiť, či to bol výdavok za sprostredkovanie PSS, alebo výdavok z prevádzkovania salónu. A tie PHM + telefón to budem predsa využívať aj v r. 2013, ibaže nebudem mať žiadne oslobodené príjmy, (okrem tej zadržanej kaucie zo sprostredkovania PSS z r. 2012 prijatej v januári 2013) a to práve neviem, že len preto, že budem mať jeden príjem oslobodený od DPH, budem musieť koeficientom prepočítavať náklady za PHM + mobil celý rok 2013? Prosím Vás, vysvetlite mi to nejak polopate, lebo neviem, či ja zle zadávam zadanie alebo... Ďakujem veľmi pekne. :-)
Každý doklad, z ktorého ideš odpočítavať daň musíš rozdeliť do jednej z troch skupín napr. faktúru za telefón :
1. telefón používaš len na sprostredkovanie poistenia - koeficient = 0 - vôbec nie je nárok na odpočet
2. telefón používaš len neoslobodené plnenia - koeficient = 1 - máš plný nárok na odpočet
3. telefón používaš aj aj - koeficient sa používa priebežne v roku podľa minulého roka, na konci roka sa dorovná podľa údajov z aktuálneho účtovného obdobia.

Tvoj konkrétny prípad - faktúra za telefón v januári, lebo v januári prišla oneskorená platba za sprostredkovanie z r. 2012. Faktúra bola za používanie telefónu v januári. Otázka znie - napr. nevymáhal túto províziu telefonicky v januári? Ak áno, tak to zdaniteľné plnenie použil aj na neoslobodené príjmy aj na oslobodené. Ak nie, tak je to druhá skupina a máš nárok na odpočet v plnej výške.
Celý problém je - správne identifikovať, na čo boli tie plnenia použité a zaradiť do jednej z tých skupín.
3 0
andad andad

andad je offline (nepripojený) andad

prosim o info, či do koeficientu vystupuju aj vynosy s prenosom danovej povinnosti na prijimatela podla § 69 ods. 12 zakona o DPH?? (neuvadzaju sa v danovom priznani)...
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
máš už urobené DP DPH za IV.štvrťrok ? Aký ročný koeficient ti vyšiel pre rok 2013 ?
Za rok 2012 som prepočítavala koeficientom 0,88 a teraz v 4.Q. mi vyšiel 0,92.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

SilMar Group Pozri príspevok
Každý doklad, z ktorého ideš odpočítavať daň musíš rozdeliť do jednej z troch skupín napr. faktúru za telefón :
1. telefón používaš len na sprostredkovanie poistenia - koeficient = 0 - vôbec nie je nárok na odpočet
2. telefón používaš len neoslobodené plnenia - koeficient = 1 - máš plný nárok na odpočet
3. telefón používaš aj aj - koeficient sa používa priebežne v roku podľa minulého roka, na konci roka sa dorovná podľa údajov z aktuálneho účtovného obdobia.

Tvoj konkrétny prípad - faktúra za telefón v januári, lebo v januári prišla oneskorená platba za sprostredkovanie z r. 2012. Faktúra bola za používanie telefónu v januári. Otázka znie - napr. nevymáhal túto províziu telefonicky v januári? Ak áno, tak to zdaniteľné plnenie použil aj na neoslobodené príjmy aj na oslobodené. Ak nie, tak je to druhá skupina a máš nárok na odpočet v plnej výške.
Celý problém je - správne identifikovať, na čo boli tie plnenia použité a zaradiť do jednej z tých skupín.
Takže tak ako píšeš. Faktúry za telefón + PHM, nakoľko ich využíval aj na jedno aj na druhé, som prepočítavala koeficientom.
A čo ak v januári ako píšeš volal ohľadom provízie, čiže využíval mobil aj na oslobodené aj na neoslobodené? To kvôli tomu budem celý rok opäť prepočítavať DPH koeficientom a v poslednom Q. to vysporiadam?
Alebo druhý prípad:
Ak v januári 2013 napr. volal ohľadom provízie (oslobodené od DPH), tak fa za január prepočítam koeficientom a pokiaľ už v r. 2013 nebude mať príjmy oslobodené od DPH, tak ostatné faktúry za mobil v mesiacoch február, marec ,,,, atď. už nebudem prepočítavať koeficientom? A ten január v poslednom Q. vysporiadam?

Ďakujem veľmi pekne.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Takže tak ako píšeš. Faktúry za telefón + PHM, nakoľko ich využíval aj na jedno aj na druhé, som prepočítavala koeficientom.
A čo ak v januári ako píšeš volal ohľadom provízie, čiže využíval mobil aj na oslobodené aj na neoslobodené? To kvôli tomu budem celý rok opäť prepočítavať DPH koeficientom a v poslednom Q. to vysporiadam?
Alebo druhý prípad:
Ak v januári 2013 napr. volal ohľadom provízie (oslobodené od DPH), tak fa za január prepočítam koeficientom a pokiaľ už v r. 2013 nebude mať príjmy oslobodené od DPH, tak ostatné faktúry za mobil v mesiacoch február, marec ,,,, atď. už nebudem prepočítavať koeficientom? A ten január v poslednom Q. vysporiadam?

Ďakujem veľmi pekne.
B je spravne
1 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Chcela by som poprosiť aj ja o radu. Platiteľ DPH nám mesačne fakturuje prenájom nebytových priestorov bez DPH ( oslobodené od DPH). Jeden a pol mesiaca sme používali skladové priestory a tie nám iný platiteľ DPH vyfakturoval s DPH. Uvedené priestory sme následne fakturovali bez DPH platiteľovi DPH, člen EÚ ( platiteľ DPH v Nemecku ). Bol to podľa mňa len príležitostný prenájom. Teraz potrebujem poradiť, či uvedený prenájom je oslobodený od DPH, nakoľko bol fakturovaný v rámci EÚ, alebo ho charakterizovať ako prenájom oslobodený od DPH a vypočítať koeficient? Ak vypočítať koeficient, tak ročný a dúfam, že v roku 2013 nebudem musieť počítať koeficient, keď nebudeme mať príjmy oslobodené od DPH? Poprosím Vás, poraďte mi niekto. Nemala som ešte takýto prípad a nemám v tom úplne jasno. Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemali ste náhodou ten nájom fakturovať s DPH, ked nehnuteľnosť je na Slovensku?
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Mali sme nájom fakturovať s DPH, pretože nám bolo fakturované s DPH? Ak áno, tak to musíme ešte opraviť faktúry.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
myslela som preto, že miesto dodania je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
Inak podľa zmluvy.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Miesto dodania je na SK, ale môžu si vybrať, či budú fakturovať s DPH a nerátať koeficient, alebo dajú nájom ako oslobodený a potom koeficientovať, nie?
0 0
ichromekova ichromekova

ichromekova je offline (nepripojený) ichromekova

Myslela som, že keď sa fakturoval nájom ako oslobodený, tak prepočítame na konci roka koeficientom. Alebo to nie je správne?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja si myslím, že ked ide o skladové priestory, a vy ste si odpočítali DPH na vstupe z nájmu, tak ste to mali ďalej fakturovať tiež s DPH.
Alebo ak nemám pravdu a mohli ste si vybrať, tak potom koeficient.
0 0
Monika1504 Monika1504

Monika1504 je offline (nepripojený) Monika1504

Dobrý deň, prosím vás, viete mi poradiť zaradenie dph k odmene /hracie automaty/?mám účtovný program OBERON
0 0
Monika1504 Monika1504

Monika1504 je offline (nepripojený) Monika1504

Prosííím,, do ktorého riadku dph mi to má zaradiť??
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Dobrý deň, prosím skúsených o radu. Účtujem jedno fitnescentrum, ktoré podniká vo vlastných priestoroch. Sú štvrťročný platitelia DPH. V decembri som zaúčtovala a odviedla DPH z jednej faktúry za sprostredkovanie - vystavená 21.12. aj zaplatená v hotovosti 21.12. Majitelia sa ale pomýlili a faktúra nemala byť za sprostredkovanie, ale za prenájom jednej miestnosti SZČO neplatiteľovi DPH /proste skopírovali z predchádzajúcej faktúry a neopravili text/. Teraz ráno mi doniesli opravenú faktúru aj podpísanú zmluvu na dlhodobý prenájom, ktorý začína od 12.1. a tá suma na faktúre bola vlastne zaplatená záloha za januárové nájomné. DPH za 4Q som už samozrejme podala. Ako mám teraz postupovať.
V starom roku sa nejedná o výnos, ale len o prijatý preddavok (z ktorého teda hneď odviedli DPH). Podám teda dodatočné priznanie DPH a odvedenú DPH si vypýtam naspäť.
Keďže prenajímajú nehnuteľnosti "nezdaniteľnej osobe" sú povinný začať koeficientovať DPH - a uvažujem správne, že až od januára 2013, kedy bude prvý oslobodený výnos nie kedy prijali prvú zálohu? Takže si určím koeficient pre rok 2013 a budem vychádzať z výnosov roku 2012? Tieto výnosy som mala za celý rok cca 26 tis €. Mesačný prenájom bude iba 100, € mesačne (t.j. 1200 € za rok) a zoberiem celkový príjem za rok 2012 podliehajúci dani t.j. 26000 deleno celkové výnosy vrátane očakávaného prenájmu t.j. 27200€ = 0,96 koeficient pre rok 2013 a tento si pôjdem odsúhlasiť na DÚ.
Ďakujem veľmi pekne za rady.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ak Ti pomôže táto tabuľka od Mušky , tak vsaď čísla z roku 2012 a vypočítaj koefocient
http://www.porada.sk/t80577-p7-vypoc...ml#post1004307

nezabudni dať koeficient odsúhlasiť správcovi dane.
0 0
SSAndrea SSAndrea

SSAndrea je offline (nepripojený) SSAndrea

optimistka, pre ktorú účtovníctvo je nielen práca ale aj záľuba. A dúfam, že aj s pomocou Porady budem stále múdrejšia, múdrejšia a múdrejšia ...viac
Dobrý deň Zita pozrela som tú tabuľku. Ja som pôvodne počítala do výnosov zahrňovaných do obratu DPH len výnosy sa dodanie služieb a tovarov. Podľa tej tabuľky mám ale počítať aj úroky na banke? A čo potom napr. halierové vyrovnania, prijatú náhradu za poistné plnenie po havárii OA a ešte má firma príspevky z úradu práce pretože má zriadenú chránenú dieľnu /preplácajú jej mzdové náklady/. Myslela som, že toto sa tam nepočíta? Prosím o usmernenie.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň Zita pozrela som tú tabuľku. Ja som pôvodne počítala do výnosov zahrňovaných do obratu DPH len výnosy sa dodanie služieb a tovarov. Podľa tej tabuľky mám ale počítať aj úroky na banke? A čo potom napr. halierové vyrovnania, prijatú náhradu za poistné plnenie po havárii OA a ešte má firma príspevky z úradu práce pretože má zriadenú chránenú dieľnu /preplácajú jej mzdové náklady/. Myslela som, že toto sa tam nepočíta? Prosím o usmernenie.
Započítavaš len dodané tovary a služby, žiadne úroky, žiadne náhrady, len to, čo v PÚ ide na 601-604.
1 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

SSAndrea Pozri príspevok
Dobrý deň, prosím skúsených o radu. Účtujem jedno fitnescentrum, ktoré podniká vo vlastných priestoroch. Sú štvrťročný platitelia DPH. V decembri som zaúčtovala a odviedla DPH z jednej faktúry za sprostredkovanie - vystavená 21.12. aj zaplatená v hotovosti 21.12. Majitelia sa ale pomýlili a faktúra nemala byť za sprostredkovanie, ale za prenájom jednej miestnosti SZČO neplatiteľovi DPH /proste skopírovali z predchádzajúcej faktúry a neopravili text/. Teraz ráno mi doniesli opravenú faktúru aj podpísanú zmluvu na dlhodobý prenájom, ktorý začína od 12.1. a tá suma na faktúre bola vlastne zaplatená záloha za januárové nájomné. DPH za 4Q som už samozrejme podala. Ako mám teraz postupovať.
V starom roku sa nejedná o výnos, ale len o prijatý preddavok (z ktorého teda hneď odviedli DPH). Podám teda dodatočné priznanie DPH a odvedenú DPH si vypýtam naspäť.
Keďže prenajímajú nehnuteľnosti "nezdaniteľnej osobe" sú povinný začať koeficientovať DPH - a uvažujem správne, že až od januára 2013, kedy bude prvý oslobodený výnos nie kedy prijali prvú zálohu? Takže si určím koeficient pre rok 2013 a budem vychádzať z výnosov roku 2012? Tieto výnosy som mala za celý rok cca 26 tis €. Mesačný prenájom bude iba 100, € mesačne (t.j. 1200 € za rok) a zoberiem celkový príjem za rok 2012 podliehajúci dani t.j. 26000 deleno celkové výnosy vrátane očakávaného prenájmu t.j. 27200€ = 0,96 koeficient pre rok 2013 a tento si pôjdem odsúhlasiť na DÚ.
Ďakujem veľmi pekne za rady.
Ale ked prenajimaju podnikatelovi - zdanitelnej osobe, tak sa mozu rozhodnut ci budu fakturovat s DPH alebo bez. V zakone je jasne definovany pojem zdanitelna osoba a nemusi ist o platitela DPH (toto sa menilo tusim k 1.1.2010 ), samozrejme ze by mali mat zmluvne dohodnute ci budu fa s dph alebo bez.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať