Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Peterika Pozri príspevok
prikladám metodický pokyn z drsr k

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH



Vypracovala: Ing. ., odd. nepriamych daní
Môžeš prihodiť aj oficiálny link, odkiaľ to máš?
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Nikto neporadí...?
Prosím o radu ako postupovať : Sme fi, registrovaná na DPH. Uskutočňujeme ZP - nákup a predaj tovaru - bežný režim DPH-vstup aj výstup.
Ale aj kupujeme a predávame byty občanom , kde aj nákup aj predaj je bez DPH a tieto tržby vchádzajú do koeficientu.
Príklad : kúpili sme byt od občana NC = 10.000,- MD133 D325,
tento byt "opravíme" fa za opravu 1.000,- MD133 D321
DPH 200,- ako účtovať DPH MD548 alebo MD133 ??
neviem, či DPH na ktorú nemáme nárok na vstupe vchádza do obst. ceny alebo ide do nákladov
byt ďalej predávame bez DPH
ďakujem
1 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

vladino45 Pozri príspevok
Nikto neporadí...?
Prosím o radu ako postupovať : Sme fi, registrovaná na DPH. Uskutočňujeme ZP - nákup a predaj tovaru - bežný režim DPH-vstup aj výstup.
Ale aj kupujeme a predávame byty občanom , kde aj nákup aj predaj je bez DPH a tieto tržby vchádzajú do koeficientu.
Príklad : kúpili sme byt od občana NC = 10.000,- MD133 D325,
tento byt "opravíme" fa za opravu 1.000,- MD133 D321
DPH 200,- ako účtovať DPH MD548 alebo MD133 ??
neviem, či DPH na ktorú nemáme nárok na vstupe vchádza do obst. ceny alebo ide do nákladov
byt ďalej predávame bez DPH
ďakujem
Pozri §25/5c a následne §19/3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov - ide v podstate o to, že si môžeš vybrať, či budeš nenároková DPH účtovať priamo do nákladov, alebo do OC majetku, len si to musíš určiť v internej smernici.
0 0
jjanka1 jjanka1

jjanka1 je offline (nepripojený) jjanka1

Dobrý den, účtujem JU krčmu, je tam vyhreny automat a nejaký typovací stroj. V 10/12 mi majiteľ priniesol prvú faktúru na podiel z typovacieho stroja, dalej už bude každy mesiac. Viem že musím robiť koeficient, predtým som nemala žiadne oslobodené plnenia tak som ho nerobila. Chcem vypočítať už skutočný ročný koeficient 2012 a podať DP k DPH za 4.Q 2012 a už nerobiť ročné vyúčtovanie DPH. Je to možné? Sme Q. platci DPH. Ďalej som sa dozvedela, že príjem z vyherných automatov bude v 12/12 za celý rok 2012. Môžem prepočítať koeficientom a skrátiť odpočet DPH /plyn, elektrina, telefon/ aj za obdobie 1.-3.Q 2012, kedže ten príjem sa bude týkať celého roku 2012? Ďakujem
0 0
ivetakli ivetakli

ivetakli je offline (nepripojený) ivetakli

Dobrý deň, prosím Vás potvrďte mi niekto moje myšlienkové pochody, začínam pracovať s koeficientom a nemala som s tým zatiaľ skúsenosti. Mám príjem z pohostinstva + príjem z hracích automatov. Vypočítam si koeficient tržby z pohost./tržby z pohost.+automaty, výsledný koeficient mi vyšiel 0,80. Teraz budem týmto koef. krátiť odpočet u tých fa, ktoré sa priamo týkajú herne, mám tam nájom, elektriku, internet, plyn, pokiaľ viem napr. nájom vyčísliť presne podľa podlahovej plochy, napr. 20 m2 x 4,50 tak tento odpočet nedávam vôbec, ostatné napr. plyn a elektriku mám jeden plynomer a elektromer na celú prevádzku prepočítam koef. 0,80. Príjem z automatov ako taký do DP nevykazujem. A ešte jedna otázka, na koeficient som zabudla už v minulom Q, mám ho teraz oznámiť na DÚ, nerobiť dodatočné DP a potom to všetko za 4Q dorovnať, alebo sa priznať, oznámiť spätne, spraviť dodatočné, rozdiel odviesť a čakať na pokutu? Asi moc rozvláčne, ale ak sa dakto s tým prelúska, prosím odpíšte mi. vrelá vďaka vopred
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Prosím Vás potvrdí mi niekto, že môžem použiť §19/3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov a neuplatnenú DPH ( nemáme nárok na odpočet - kúpili sme a aj predávať budeme nehnuteľnosť - ako tovar - bez DPH )
ďakujem
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Prosím potvrdí mi niekto, že môžem v tomto prípade použiť §19/3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov t.j. zaúčtovať do nákladov?
ďakujem


Prosím o radu ako postupovať : Sme fi, registrovaná na DPH. Uskutočňujeme ZP - nákup a predaj tovaru - bežný režim DPH-vstup aj výstup.
Ale aj kupujeme a predávame byty občanom , kde aj nákup aj predaj je bez DPH a tieto tržby vchádzajú do koeficientu.
Príklad : kúpili sme byt od občana NC = 10.000,- MD133 D325,
tento byt "opravíme" fa za opravu 1.000,- MD133 D321
DPH 200,- ako účtovať DPH MD548 alebo MD133 ??
neviem, či DPH na ktorú nemáme nárok na vstupe vchádza do obst. ceny alebo ide do nákladov
byt ďalej predávame bez DPH
ďakujem


Pozri §25/5c a následne §19/3k2 zákona 595/2003 o dani z príjmov - ide v podstate o to, že si môžeš vybrať, či budeš nenároková DPH účtovať priamo do nákladov, alebo do OC majetku, len si to musíš určiť v internej smernici.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Skúsim to v tejto téme.
Klientovi som prepočítavala DPH koeficientom, nakoľko mal aj príjmy oslobodené od DPH- bol sprostredkovateľom PSS. Keďže v r. 2013 už nebude mať príjmy zo sprostredkovania, tak ma zaujíma či musím koeficientovať DPH aj v r. 2013, ak:
-v januári mu príde ešte jedna provízia (nejaká zadržaná kaucia z r. 2012 - veľmi sa tomu nerozumiem)

Takže mám povinnosť aj naďalej koeficientovať DPH? Ak nie, musím nahlásiť, že už nebudem používať koeficient pri DPH? Prosím Vás o radu, veľmi mi týmto pomôžete. Srdečná vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Nikto nevie poradiť? Neverím.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
V r. 2013 použiješ koeficient z r. 2012, dorovnanie pri poslednom priznaní za rok 2013.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem veľmi pekne. Viem, že v r. 2013 použijem koeficient z r. 2012, ale mňa skôr zaujíma, či ho musím používať, v horeuvedenom prípade. Ďakujem pekne.
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Viem, že v r. 2013 použijem koeficient z r. 2012, ale mňa skôr zaujíma, či ho musím používať, v horeuvedenom prípade. Ďakujem pekne.
Podľa mňa musíš.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... no ak si používala v r. 2012 odpočet podľa členenia - plný odpočet, žiadny odpočet a koeficient použila iba u tovarov a služieb nakúpených na realizáciu obidvoch typov zdaniteľných obchodov (v tzv 3. skupine dokladov - § 70), tak dopad v r. 2013 nebude žiadny - lebo nebudeš mať oslobodené plnenia....
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... čítaj i http://www.porada.sk/t51023-koeficie...tml#post452126
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Stefan2005 Pozri príspevok
... no ak si používala v r. 2012 odpočet podľa členenia - plný odpočet, žiadny odpočet a koeficient použila iba u tovarov a služieb nakúpených na realizáciu obidvoch typov zdaniteľných obchodov (v tzv 3. skupine dokladov - § 70), tak dopad v r. 2013 nebude žiadny - lebo nebudeš mať oslobodené plnenia....
Prosím Vás, ak SZČO má príjmy s plným odpočtom DPH a príjmy s oslobodeným odpočtom DPH (t.j. sprostredkovateľ PSS) tak náklady na PHM + telefon som prepočítavala koeficientom. Ale v r. 2013 príjmy za sprostredkovanie PSS už mať nebude, tak by už DPH nemusela prepočítavať koeficoentom. Však? V tom prípade musím ukončenie koeficientovania nahlásiť na DU? Alebo jednoducho prestať prepočítavať DPH koeficienttom?

... a ďalej, čo v prípade, ak bude mať v januári 2013 ešte jeden príjem za sprostredkovanie PSS (nejaká zadržaná kaucia z r. 20012), to musí aj naďalej N prepočítavať koeficientom celý rok 2013? Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď. Srdečná vďdaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, ak SZČO má príjmy s plným odpočtom DPH a príjmy s oslobodeným odpočtom DPH (t.j. sprostredkovateľ PSS) tak náklady na PHM + telefon som prepočítavala koeficientom. Ale v r. 2013 príjmy za sprostredkovanie PSS už mať nebude, tak by už DPH nemusela prepočítavať koeficientom. Však? V tom prípade musím ukončenie koeficientovania nahlásiť na DU? Alebo jednoducho prestať prepočítavať DPH koeficienttom?

... a ďalej, čo v prípade, ak bude mať v januári 2013 ešte jeden príjem za sprostredkovanie PSS (nejaká zadržaná kaucia z r. 20012), to musí aj naďalej N prepočítavať koeficientom celý rok 2013? Veľmi pekne Vás prosím o odpoveď. Srdečná vďaka.
Posúvam.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Čítala som tému "Koeficient celý rok?" ale aj tak nie som veľmi múdrejšia. Takže v mojom prípade, keď dostane SZČO v januári províziu za sprostredkovanie z r. 2012 (zadržaná kaucia), tak za 1.Q. r. 2013(zostáva kvartálnym plátcom DPH) ešte budem prepočítavať DPH koeficientom, ale v 2., 3. Q. už nebudem a v 4. Q 2013 si vysporiadam ročný koeficient? Prosím Vás pekne, je to správne? V ktorom § by som si to mohla aj naštudovať? Ďakujem.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
mondes Pozri príspevok
Čítala som tému "Koeficient celý rok?" ale aj tak nie som veľmi múdrejšia. Takže v mojom prípade, keď dostane SZČO v januári províziu za sprostredkovanie z r. 2012 (zadržaná kaucia), tak za 1.Q. r. 2013(zostáva kvartálnym plátcom DPH) ešte budem prepočítavať DPH koeficientom, ale v 2., 3. Q. už nebudem a v 4. Q 2013 si vysporiadam ročný koeficient? Prosím Vás pekne, je to správne? V ktorom § by som si to mohla aj naštudovať? Ďakujem.
Koeficient budeš používať celý rok, iná vec je, že nákupy vzťahujúce sa k činnosti, ktorá spôsobila povinnosť koeficientovania, sa nebudú vyskytovať, takže nebudeš nič krátiť.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Rozalka Pozri príspevok
Koeficient budeš používať celý rok, iná vec je, že nákupy vzťahujúce sa k činnosti, ktorá spôsobila povinnosť koeficientovania, sa nebudú vyskytovať, takže nebudeš nič krátiť.
Bože môj drahý, alebo som taká hlu.., alebo naozaj nechápem. Načo mám koeficient používať, keď nebudem nim nič krátiť. Ja som vlastne krátila koeficientom len PHM a telefón, pretože som presne nevedela rozlíšiť, či to bol výdavok za sprostredkovanie PSS, alebo výdavok z prevádzkovania salónu. A tie PHM + telefón to budem predsa využívať aj v r. 2013, ibaže nebudem mať žiadne oslobodené príjmy, (okrem tej zadržanej kaucie zo sprostredkovania PSS z r. 2012 prijatej v januári 2013) a to práve neviem, že len preto, že budem mať jeden príjem oslobodený od DPH, budem musieť koeficientom prepočítavať náklady za PHM + mobil celý rok 2013? Prosím Vás, vysvetlite mi to nejak polopate, lebo neviem, či ja zle zadávam zadanie alebo... Ďakujem veľmi pekne. :-)
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás, vysvetlite mi to niekto? Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať