Zavrieť

Porady

koeficient

dobrý deň,

chcem sa opýtať na prvé použitie koeficientu. Známy mi teraz doniesol papiere k DPH. Zaoberá sa nákupom a predajom áut. Je platcom DPH. Našla som tam však aj jeho vystavené faktúry, akúsi odmenu za sprostredkovanie predaja, ktorá je bez DPH. Podľa mňa by teda DPH malo byť prerátané koeficientom. A teraz otázka.. aký je vlastne postup nahlásenia na DÚ? Viem, že to treba nejako odsuhlasovať.. neviem to nikde nájť Predpokladám, že už je aj neskoro.. lebo papiere sa týkajú 4Q 2011.. prosím poraďte čo robiť..
Usporiadat
Téma je uzavretá.
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

mondes Pozri príspevok
Dobrý večer, prosím Vás o radu. Firma mala v 1. Q 2012 príjmy neoslobodené od dane aj príjmy oslobodené od dane. Takže výdavky ako PHM a telefón som prepočítavala koeficientom. V 2. Q. už príjmy oslobodené od dane nemala a ani už nebude mať, nakoľko už firma zrušila pobočku Prvej stavebnej, ale ja som akosi automaticky DPH na vstupe za PHM aj telefón prepočítavala koeficientom(čo som asi nemala). Takže moja otázka:
Môžem ukončiť koeficientovanie DPH v priebehu roka, alebo musím DPH prepočítavať koeficientom až do konca roka a potom v poslednom kvartáli to upravím? Ak môžem v priebehu roka a v 3. Q. už nechcem vstupy prepočítavať koeficientom, ako mám pri tom postupovať, aby to bolo správne? Veľmi pekne ďakujem.
V priebehu roka sa spôsob prepočtu koeficientom menit nemôžu, všetko sa vyrovná až v poslednom kvartáli.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

KEJKA Pozri príspevok
a akým koeficientom si prepočítavala?
Celý rok používaš rovnaký koeficient, alebo konzultuješ výšku koeficientu so správcom dane.
Tak za prvý a druhý kvartál som použila rovnaký koeficient. A teraz už viem naisto, že nebude mať príjmy oslobodené od DPH, takže v 3. Q. by som teoreticky nemusela DPH prepočítavať koeficientom, len neviem, či to môžem aj prakticky a ako mám ten koeficient uzavrieť. Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

SilMar Group Pozri príspevok
V priebehu roka sa spôsob prepočtu koeficientom menit nemôžu, všetko sa vyrovná až v poslednom kvartáli.
Takže to mám chápať tak, že aj keď už do konca roka nebudem mať príjmy oslobodené od dane, tak aj napriek tomu musím DPH na vstupe pri určitých nákladoch prepočítavať koeficientom? A potom všetko vyrovnám v poslednom Q? A ako vlastne budem postupovať v tom poslednom Q? Ďakujem Vám za odpoveď.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Takže to mám chápať tak, že aj keď už do konca roka nebudem mať príjmy oslobodené od dane, tak aj napriek tomu musím DPH na vstupe pri určitých nákladoch prepočítavať koeficientom? A potom všetko vyrovnám v poslednom Q? A ako vlastne budem postupovať v tom poslednom Q? Ďakujem Vám za odpoveď.
V poslednom štvrťroku urobíš ročné zúčtovanie koeficientu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Čiže aj keď už nemám príjmy oslobodené od dane, tak naďalej budem DPH koeficientovať aj v 3. aj v 4. štvrťroku? Vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, jedine keby si vysvetlil a dohodol so správcom dane iný koeficient, resp.žiadny.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem. A ak by som sa predsa dohodla so správcom dane na žiadnom koeficiente, tak by som už do konca roka nemusela prepočítavať DPH a v poslednom Q. by som upravila DPH za 1. aj 2.Q? Alebo ako sa to robí v takomto prípade, že po dohode s DU ukončím koeficientovanie v priebehu roka? Vďaka.
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

mondes Pozri príspevok
Čiže aj keď už nemám príjmy oslobodené od dane, tak naďalej budem DPH koeficientovať aj v 3. aj v 4. štvrťroku? Vďaka.
A sú či budú u Vás v 3. a 4.Q nejaké vstupy (resp. DPH viažúca sa k prijatým zdaniteľným plnenia), ktoré boli použité na dodanie "neoslobodených" aj "oslobodených" zdaniteľných plnení?

A prosím, správne tomu rozumiem, ze ak nam napr. v oktorbri 2012 pride faktura za telefon, ale v 10/2012 uz nebudeme poskytovat oslobodene prijmy (tzn. ze ziadne fakturovane tel. hovory v 10/2012 nesuvisia s poskytovanim oslobodenych prijmov), tak by sme uz nemuseli pouzit ziadny koeficient a odpocitat celu DPH, vsak? Alebo sa mylim?
0 0
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

mondes Pozri príspevok
Takže to mám chápať tak, že aj keď už do konca roka nebudem mať príjmy oslobodené od dane, tak aj napriek tomu musím DPH na vstupe pri určitých nákladoch prepočítavať koeficientom? A potom všetko vyrovnám v poslednom Q? A ako vlastne budem postupovať v tom poslednom Q? Ďakujem Vám za odpoveď.

Ako to myslíš to "pri určitých nákladov"? Ja koeficientu chápem tak, že prepočítavaš koeficientom všetky prijaté zdaniteľné plnenia (tovary a služby), ktoré použiješ aj na dodanie oslobodených aj na dodanie neoslobodených zdaniteľných plnení (laicky povedané).

Čiže napr. DPH na faktúre za telefóny:

- budeš prepočítavať koeficientom v 2/2012 za predokladu, že budú hovory použité v rámci poskytovania oslobodených služieb aj služieb s DPH, ale napr.

- v 10/2012 už DPH na faktúre za telefóny nemusíš prepočítavať koeficientom za predokladu, že budú všetky hovory použité len na poskytovanie služieb s DPH.

Je to tak, však?

Ale, ak ti príde napr. v 10/2012 faktúra za nájom priestorov, v ktorých je sídlo Vašej spoločnosti, za obdobie 1-9/2012, tak potom by sa mala táto DPH krátiť a prepočítavať koeficientom, lebo tieto náklady súviseli a viazali sa na poskytovanie aj oslobodených aj neoslobodených zdaniteľných plnení...

Aspoň ja si to takto vysvetlujem.... Prosím, je to takto dobre???
Naposledy upravil emarosl : 10.08.12 at 14:41
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

emarosl Pozri príspevok
Ako to myslíš to "pri určitých nákladov"? Ja koeficientu chápem tak, že prepočítavaš koeficientom všetky prijaté zdaniteľné plnenia (tovary a služby), ktoré použiješ aj na dodanie oslobodených aj na dodanie neoslobodených zdaniteľných plnení (laicky povedané). správne

Čiže napr. DPH na faktúre za telefóny:

- budeš prepočítavať koeficientom v 2/2012 za predokladu, že budú hovory použité v rámci poskytovania oslobodených služieb aj služieb s DPH, ale napr. presne tak

- v 10/2012 už DPH na faktúre za telefóny nemusíš prepočítavať koeficientom za predokladu, že budú všetky hovory použité len na poskytovanie služieb s DPH.
ale tu nevieš na 100% určiť, že všetky hovory budú použité len na poskytovanie služieb s DPH. Preto aj tu by som prepočítavala koeficientom.
Je to tak, však?

Ale, ak ti príde napr. v 10/2012 faktúra za nájom priestorov, v ktorých je sídlo Vašej spoločnosti, za obdobie 1-9/2012, tak potom by sa mala táto DPH krátiť a prepočítavať koeficientom, lebo tieto náklady súviseli a viazali sa na poskytovanie aj oslobodených aj neoslobodených zdaniteľných plnení... Ak máš faktúru za nájom priestorov, tak je to tvoj výdavok, ktorý sa neprepočítava koeficientom. Koeficient používaš vtedy, ak máš príjmy s plným nárokom na odpočet DPH a príjmy oslobodené od DPH. Ak k týmto príjmom vieš presne rozdeliť výdavky, teda vieš presne, že tieto výdavky patria k príjmom oslobodeným od dane a tieto výdavky k príjmom s plným odpočtom dane, tak ani vtedy nepoužívaš koeficient. Avšak ak nie si si istá či napr. telefonoval za účelom dosiahnutia príjmu s plným odpočtom dane, alebo príjmu oslobodeného od dane, vtedy tieto výdavky za telefón prepočítavaš koeficientom. Taktiež napr. PHM. To sú také typické výdavky, kde nevieš s určitosťou povedať, kam patria.

Aspoň ja si to takto vysvetlujem.... Prosím, je to takto dobre???
Ja som tu ale riešila to, že za 1.Q. som mala príjmy s plným odpočtom DPH aj príjmy oslobodené od DPH, takže som výdavky ako telefón a PHM prepočítavala koeficientom. Avšak v 2. Q a vlastne do konca roka viem, že už nebudem mať príjmy oslobodené od dane, tak tým pádom by som už nemusela používať koeficent. Ale bolo mi tu povedané, že koeficient budem používať do konca roka a v poslednom Q. tú DPH vyrovnám. Takže asi tak, dúfam, že si to pochopila.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

emarosl Pozri príspevok
A sú či budú u Vás v 3. a 4.Q nejaké vstupy (resp. DPH viažúca sa k prijatým zdaniteľným plnenia), ktoré boli použité na dodanie "neoslobodených" aj "oslobodených" zdaniteľných plnení?

A prosím, správne tomu rozumiem, ze ak nam napr. v oktorbri 2012 pride faktura za telefon, ale v 10/2012 uz nebudeme poskytovat oslobodene prijmy (tzn. ze ziadne fakturovane tel. hovory v 10/2012 nesuvisia s poskytovanim oslobodenych prijmov), tak by sme uz nemuseli pouzit ziadny koeficient a odpocitat celu DPH, vsak? Alebo sa mylim?
K prvej otázke:
V 3. a v 4. Q. už nebudem mať príjmy oslobodené od dane, takže teoreticky DPH by som nemusela vôbec koeficientovať, ale tu mi bolo povedané, že mám naďalej používať koeficient pri tých vstupoch, ktoré som koeficientovala v 1. a v 2. Q. a v poslednom Q. sa to vyrovná.

K druhej otázke:
Ako som už písala, je potrebné používať koeficient do konca roka a v poslednom Q. prepočítate celý rok dozadu a DPH vyrovnáte.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Opäť sa vraciam k tejto téme, nakoľko koeficient DPH robím 1x. Keďže už sme v polovici 4.Q. DPH, zaujíma ma, ako vlastne vysporiadam celoročnú DPH. Môj ročný koeficient bol 0,88. Teraz v 4.Q. by som ho mala nejako prepočítať a opraviť 1., 2., a 3. Q. Prosím Vás pekne o pomoc. Aký je postup tohto vysporiadania? Srdečná vďaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1-3. Q. už neopravuješ.
urobíš 4.Q. ako tie predchádzajúce.
potom spočítaš všetky riadky, a zo súčtov /t.j. údaje za celý rok/ vypočítaš ročný koefiicient a skutočný nárok na odpočítanie DPH.
Vypočítaš rozdiel medzi uplatnenými a ročným výpočtom, a ten uvedieš do DP DPH.
v r. 2013 budeš používať tento nový koeficient.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

KEJKA Pozri príspevok
1-3. Q. už neopravuješ.
urobíš 4.Q. ako tie predchádzajúce.
potom spočítaš všetky riadky, a zo súčtov /t.j. údaje za celý rok/ vypočítaš ročný koefiicient a skutočný nárok na odpočítanie DPH.
Vypočítaš rozdiel medzi uplatnenými a ročným výpočtom, a ten uvedieš do DP DPH.
v r. 2013 budeš používať tento nový koeficient.
Ďakujem veľmi pekne. "Spočítať všetky riadky" - to znamená aj na vstupe, aj na výstupe? Nerozumiem tomu veľmi. A ten rozdiel do ktorého riadku DPH uvediem? Vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ivenka Pozri príspevok
Spočítaš všetky plenenia na vstup s DPH a bez DPH a vydelíšš to DPH na výstupe a tak Ti vyjde nový koeficient.
Urobíš DPH za 4.Q s pôvodným koeficientom a zároveň prepočítaš všetky 4 Q už novým koeficientom. Rozdiel ktorý Ti vyjde uvedieš v DP DPH. Buď Ti vyjde nárok na vyšší odpočet alebo nižší.
Musím si to ujasniť. Nerozumiem tomu, že "spočítaš všetky plnenia na vstup s DPH a bez DPH a vydelíš to DPH na výstupe". Nerozumiem, ktoré vstupy a výstupy mám tam uviesť, takže pri výpočte DPH sa riadim § 50 zákona o DPH. Však? A ďalej pri prepočte všetkých kvartálov ako mám postupovať? Ja napr. prepočítavam koeficientom DPH PHM + fa. za telefon. Takže spočítam phm za celý rok a taktiež fa za telefón a to prepočítam novým koeficientom? A ten rozdiel kde presne uvediem? Účtujem v alfe. Ďakujem.
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Spočítaš 4.Q to čo krátiš podľa starého koeficientu a potom spočítaš všetok PHM + telefony už novým koecientom . Porovnáš tieto dve čísla a rozdiel uvedieš podľa mňa nar. 20 a 22. Predtým na to bola kolonka. Pozerala som Alfu ale neviem ako by sa to tam malo dať, keďže krátiš iba časť DPH.
0 0
Peterika Peterika

Peterika je offline (nepripojený) Peterika

prikladám metodický pokyn z drsr k

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH



Čo sa rozumie pod príležitostným prevodom nehnuteľnosti a príležitostným nájmom nehnuteľnosti a finančnými službami poskytnutými príležitostne pri výpočte koeficientu pri pomernom odpočítaní dane?


Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
a pri ktorých
- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.


Vypracovala: Ing. ., odd. nepriamych daní
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Môj klient prevádzkuje svadobný salón a v januári tohto roku mal ešte príjem aj z Prvej stavebnej. Takže som DPH na vstupe z bločkov za PHM a z faktúr za mobil prepočítavala koeficientom z minulého roka. Teraz v 4.Q. potrebujem vypočítať nový koeficient. Takže na základe vyššie uvedeného do výpočtu koeficientu nezahrňam príjem z PSS? (Hlavné gro podnikania je ten svadobný salón, nie Prvá stavebná).
Pochopila som správne ten horeuvedený výklad? Ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno
0 0
vladino45 vladino45

vladino45 je offline (nepripojený) vladino45

Prosím o radu ako postupovať : Sme fi, registrovaná na DPH. Uskutočňujeme ZP - nákup a predaj tovaru - bežný režim DPH-vstup aj výstup.
Ale aj kupujeme a predávame byty občanom , kde aj nákup aj predaj je bez DPH a tieto tržby vchádzajú do koeficientu.
Príklad : kúpili sme byt od občana NC = 10.000,- MD133 D325,
tento byt "opravíme" fa za opravu 1.000,- MD133 D321
DPH 200,- ako účtovať DPH MD548 alebo MD133 ??
neviem, či DPH na ktorú nemáme nárok na vstupe vchádza do obst. ceny alebo ide do nákladov
byt ďalej predávame bez DPH
ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať