Zavrieť

Porady

Usporiadat
Téma je uzavretá.
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Vybrala som poslednú kapustu zo suda a varím kapustnicu. Tiež guľky na kapuste - http://varecha.pravda.sk/recepty/mas...52-recept.html - ešte sú v rúre. Spravila som slepačiu polievku - tá pôjde do mrazničky, aby bolo čo jesť, keď nebudem mať čas variť. Do mrazničky v podstate pôjde väčšina z toho, čo varím. Okrem zemiakov z mäsových guliek.
15 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Polievka kuracia s kačacími drobami, zemiakový šalát a vyprážané kuracie stehná.
15 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Buchtiská na pare so slivkovým lekvárom a makovou posýpkou.
buch_n_p.JPG  
15 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Žabinka Pozri príspevok
Dievčatá, tie vaše chlebíky ma tak provokujú.. Ja som sa pár krát tiež pokúšala upiecť vlastnoručný, proces vypracovania cesta, kysnutia, aj tvarovania chlebíka prebiehal úžasne, len keď som ho nakoniec dala do rúry, vložila som krásny bochník, a vybrala som spľasnutú placku.. Neviem, kde som robila chybu.. Ale v konečnom dôsledku sa zjedla aj tá placka..
Daninka, čo povieš, skúsime to spolu? Najprv úplne jednoduchý. Ešte lepšie na začiatku budú skrútené bagety.
Môžeš robiť dvoma spôsobmi. Buď cesto vypracuješ večer, dáš do chladničky, ráno pokračuješ alebo keď ho necháš kysnúť v miestnosti, pokračovať budeš cca o 4 hodiny. Vyber si spôsob, ktorý ti časovo bude viac vyhovovať.
Ak začneš večer, čiže cesto bude pomaly kysnúť v chlade celú noc, zmiešaj buď ručne alebo v robote s hákom 750 g múky T650, 600 ml vody(nie teplej ale ani ľadovej), 2 kávové lyžičky soli a štipku čerstvého droždia, t. j. cca 1/5 kocky(ani toľko nemusí byť).
Keď začneš ráno a bude kysnúť v miestnosti, dtto čo som písala vyššie, len zmeníš množstvo droždia, dáš viac, 1/2 kocky.
V oboch prípadoch dáš cesto do veľkej nádoby, ktorú vytrieš olejom a prikryješ buď potravinárskou fóliou alebo mikroténom.
Po vykysnutí najprv zapneš rúru na 240-250 st. a na sporáku dáš v kastróliku zovrieť vodu. Tesne predtým, ako sa teplota rúry bude blížiť k 250 st., cesto jemne "vykydneš" na poriadne pomúčenú dosku. Už s ním nepracuješ, aby si neporušila bubliny, len ho jemne vytvaruješ a velikánskym ostrým nožom rozdelíš buď na dve časti(budú z toho veľké bagety, skôr sendviče) alebo na viacero menších. Jemne ich stočíš, vôbec však stáčať nemusíš. Pozri obrázky. Prelož na plech, ktorý buď potrieš veľmi jemne olejom a ak potierať nechceš, musíš mať cesto dobre zo spodu pomúčené, aby sa ti neprilepilo. Ja na suchý plech sypem kukuričnú krupicu, tá nehorí tak ako múka.
Vložíš vriacu vodu na spodok rúry a hneď dávaš cesto do rúry. Ja mám zapnutý aj ventilátor. Takto pečieš cca 10 minút. Potom teplotu stiahneš na 200 st. a dopekáš(už bez ventilátora) asi 20 minút. Sama podľa farby cesta uvidíš. Závisí od toho, či robíš väčšie alebo menšie. Ak chceš mať kôrku úplne chrumkavú, tak po stiahnutí teploty z 250 na 200 st. môžeš vodu vybrať a do konca pečenia môžeš zo 2x rozprašovačom(používam taký, čím sa rosia kvety) vstreknúť do rúry vodu, nech sa vytvorí para.
Po upečení poklepeš spodok chlebíkov, či dunia, ak áno, je hotový. Daj ich na mriežku a prikry utierkou, nech pomaly vychladnú. Až potom krájaj. Keby sa ti po vytiahnutí z rúry zdali veľmi tvrdé, oros ich jemne rozprašovačom a až tak prikry utierkou.
A nezabudni sa tu pochváliť.
Naposledy upravil Marína : 18.03.13 at 11:29
1_bagetky.JPG  
2_bagetky.JPG  
3_ciabatta.jpg  
4_chlieb.JPG  
1/1
15 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Obed len skromný.. grécky šalát, ale večer, ak nebude pršať, tak budeme grilovať.
Obrázok 6946.jpg  
15 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Fašírka s vajcom, rajčinová kapusta, chlieb. Je toho dosť, bude aj na zajtra.
Fašírka s vajcom 063.jpg  
Fašírka s vajcom 064.jpg  
1/1
14 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Dnes sme mali lasagne - čerstvé cestoviny, hovädzie mäso, paradajky, parad. pretlak, červ.víno, soľ, korenie, bazalka; bešamel s muškátovým orechom a syrom gouda; na vrch syr parmigiano reggiano.
Včera večer som prvýkrát piekla chlieb len so žitným kváskom. Keďže som cesto poriadne nezabalila(nevygúľala), roztieklo sa mi. Našťastie som ho piekla v liatinovom hrnci. To tiež nebol najlepší nápad, lebo hrniec sa veľmi rozpálil a kôrka na bokoch a zo spodu je trochu tvrdá, aj keď som ju po upečení potrela vodou. Napriek tomu bol pekne pórovitý. A tá chuť! Je to o niečom úplne inom. Síce je ešte trochu kyslastý, je to však tým, že kvások je ešte veľmi mladý. Veľmi sa teším, že som sa na to dala. Pre istotu som upiekla ešte 2 chlebíky, do ktorých som tiež dala 150 g kvásku na 750 g múky ale tiež aj cca 10 g droždia.
Naposledy upravil Marína : 15.01.13 at 08:49
01_chlieb.jpg  
02_chlieb.jpg  
03_chlieb.jpg  
04_lasagne.jpg  
05_lasagne.jpg  

06_lasagne.jpg  
1/1
14 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Kto príde skôr domov, stihne si uchmatnúť zvyšok včerajšieho karfiolu so zemiakmi.. Ja som si pre istotu urobila ráno mrkvičkový šalát, a stihla som aj bábovečku- na prilepšenie.
Obrázok 6603.jpg  
Obrázok 6623.jpg  
1/1
14 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Paprikáš z hlivy, kolienka. Ešte sa mi varí huspenina. Idem skúsiť či už sadne.
14 0
jb0863 jb0863

jb0863 je offline (nepripojený) jb0863

halušky s kyslou kapustou a na nich porcia upečených rebier.Neuveriteľne by ma potešilo ak zostane aj na zajtra.Polievka dnes nebude.
14 0
evaj63 evaj63

evaj63 je offline (nepripojený) evaj63

Dnes má polovička narodeniny, tak bola pečená kačica s kapustou a knedlou. knedla kúpená, nezostal čas na domácu. A ked'že vel'mi túži po malej chatičke alebo domčeku, tak na rýchlo aspoń takýto.
P8260024.jpg  
14 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Včera langoše, kapustnica. Dnes plnené kuracie rezne s nivou, šunkou, syrom
14 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

- zeleninová polievka s krupicovými nokami
- srnčie Montagna(srnčie karé, sušené paradajky, zelené olivy, sušené dubáky, víno-portské, slanina, cibuľa, soľ, korenie, maslo); príloha - celozrnný kuskus
- huspenina
1_zel.pol.JPG  
2_srncie.JPG  
3_srncie.JPG  
4_husp.JPG  
1/1
14 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Kuracia polievka s domácimi rezancami, smažené kuracie stehná a pečené kurča, zemiaková kaša, ryža, čerešňový kompót a kyslé uhorky. Ako dezert mandarinkový rez. Mala som tu syna s rodinou.
14 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Na dnes som robila "španielske" kurča.
Obrázok 6865.jpg  
14 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Varila a piekla som síce včera, ale na dnes, kapuste, aj zákusku pristane, keď sa trošku "usadia".
- plnená kapusta; možno trochu nezvyčajná, v mrazničke som mala kúsok surovej údenej krkovičky, aj naše klobásy už preschli, tak ma napadlo ich pridať a myslím, že som dobre urobila, iná ale výborná chuť, dám aj nabudúce; dusila som v rúre
- kváskový chlieb(ražný kvas, múka pšeničná hladká chlebová a celozrnná, ražná(aj celozrnná), špaldová, špaldové otruby, pšeničné ovsené vločky s klíčkami, semená - ľan, rasca, slnečnica, sezam)
- zákusok bez mena, vymyslený - kakaová piškóta, maliny s troškou cukru a želatíny, parížska šľahačka s bielou čokoládou a mascarpone, parížska šľahačka s horkou čokoládou. Tá sa mi asi prvýkrát v živote zrazila, zarozprávala som sa a prešľahala ju. Snažila som sa ju zachrániť s troškou horúceho masla, podarilo sa len z časti. Na chuti jej to neubralo, len na kráse. Nabudúce urobím so zmesou lesného ovocia, našim veľmi chutí, nie je sladký a aj keď sú tam šľahačky, ovocie ho dobre osviežuje. Tiež urobím na trochu menší plech, robila som na veľmi veľkom a vrstvy dobre nevynikli.
Naposledy upravil Marína : 06.04.13 at 14:06
1_pln_kap.JPG  
2_pln_kap.JPG  
3_kvas_chlieb.JPG  
4_kvas_chlieb.JPG  
5_malin_zakus.JPG  

1/1
14 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

- kurací vývar s krupicovými knedlíčkami
- jelenie stehno(biela pečeň) prešpikované slaninou; 3 dni morené v moridle(voda, ocot, mrkva, petržlen, zeler, cibuľa, bobkový list, borievky, čierne a nové korenie, tymián); nakrájané na plátky, potreté zmesou(olej, papriková pasta sladká, aj pikantná, korenie na divinu, cesnak, soľ); po cca 3 hod. opečené, dusené na troche masti, cibuli a posekanej zelenine z moridla, podliate vodou z dubákov. Po udusení zelenina rozmixovaná, zriedená kuracím vývarom a zjemnená dvoma lyžicami sladkej smotany.
- príloha - sušené dubáky asi 3 hod. močené v troche vody a udusené na masle; parená knedľa vo forme rolády so špenátom; brusnice
- dezert - mascarpone vymiešané s vanilkovým cukrom, kyslou smotanou a šľahačkou; piškóty máčané v káve; čučoriedkový kompót
Naposledy upravil Marína : 14.04.13 at 21:32
1_kur_vyvar.JPG  
2_jelen.JPG  
3_jelen.JPG  
5_dezert.JPG  
1/1
14 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Halušky s bryndzou, slaninkou a kyslým mliekom.
Obrázok 6845.jpg  
14 0
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Ostrá fazuľová s koreňovou zeleninou a celozrnnou cestovinou - dve porcie.
1.jpg  
14 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Dnes dojedáme pečeno-grilované kolienko.
Obrázok 892.jpg  
13 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať