Zavrieť

Porady

A čo na to účtovníci?

srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

vyberám z pripomienok v mpk (pridané na poslednú chvíľu 17.06.2013) - slovenskej komory daňových poradcov k novele zákona č. 78/1992 - o daňových poradcoch a skdp:


... Za § 2 navrhujeme vložiť nové znenie § 3 takto:

㤠3
Daňové poradenstvo
(1) Daňovým poradenstvom je podnikanie2) , ktorého predmetom je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov (ďalej len „daň“), ako aj v iných veciach, ktoré s daňami súvisia.
(2) Daňové poradenstvo podľa odseku 1 zahŕňa najmä:
a) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam,2a)
b) poradenstvo pri zisťovaní základu dane a dane a pri plánovaní daní,2a)
c) poskytovanie stanovísk a vysvetlení pre klientov k aplikácii právnych predpisov v oblasti daní,
d) vedenie povinných evidencií vo veciach daní pre klienta,
e) podávanie priznaní, hlásení, výkazov a prehľadov k daniam v mene klienta,

f) poradenstvo pri vypracovaní a vypracovanie žiadostí o záväzné stanovisko podľa osobitného predpisu,2b)
g) zastupovanie klienta v konaní3) pred orgánmi verejnej moci.“.

Poznámky pod čiarou č. 2, 2a), 2b) a 3) znejú:
„2) § 2 ods. 1 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších predpisov.
2a) Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93.
2b) § 53a až 53c zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č...../2013 Z. z.
3) Napríklad zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
V novom znení § 3 v odseku 1 sa navrhuje všeobecná definícia daňového poradenstva. Daňovým poradenstvom je podnikanie, t.j. činnosť vykonávaná sústavne, samostatne, vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosahovania zisku. Predmetom tejto činnosti je poskytovanie poradenských služieb vo veciach daní, odvodov a poplatkov a iných povinných platieb, ako aj v iných veciach, ktoré
s daňami súvisia. Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.
Odsek 2 obsahuje neúplný výpočet niektorých činností, ktoré sa považujú za daňové poradenstvo, ak sú splnené všeobecné definičné znaky daňového poradenstva podľa odseku 1.
Výpočet týchto činností v rámci daňového poradenstva vychádza najmä z vymedzenia činností Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 451/2008 z 23. apríla 2008, ktorým sa zavádza nová štatistická klasifikácia produktov podľa činnosti (CPA) a ktorým sa zrušuje Nariadenie Rady (EHS) č. 3693/93, ako aj z ustanovení zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňového poriadku) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Navrhujeme nové znenie § 29 :

„§29

(1) Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, považuje sa to za správny delikt a daňový úrad 8) jej uloží pokutu
a) od 100 eur do 10 000 eur, ak ide o fyzickú osobu,
b) od 1 000 eur do 50 000 eur, ak ide o právnickú osobu.
(2) Na účely preverenia skutočností podľa odseku 1 je daňový úrad oprávnený vykonať miestne zisťovanie.8a)
(3) Na konanie o uložení pokuty sa použijú ustanovenia osobitného predpisu.3) Nezaplatená pokuta po lehote splatnosti sa vymáha rovnako ako daňový nedoplatok.8b)
(4) Pokuta je príjmom štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.“.

Poznámky pod čiarou k odkazom 8a) a 8b) znejú:
„8a) § 37 a nasl. zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
8b) § 2 písm. f) zákona č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.“.

Odôvodnenie:
Upresňujú sa oprávnenia daňového úradu v oblasti ukladania sankcií za porušenie zákona pri zistení neoprávneného podnikania v oblasti daňového poradenstva bez príslušného oprávnenia (osvedčenia na výkon činnosti daňového poradcu).
Ak daňové poradenstvo vykonáva za odplatu fyzická osoba alebo právnická osoba, ktorá nemá osvedčenie na výkon tejto činnosti, daňový úrad jej uloží pokutu vo výške ustanovenej v odseku 1.
Daňový úrad môže zistiť skutočnosť, že fyzická osoba alebo právnická osoba vykonáva daňové poradenstvo bez oprávnenia, na základe podnetu tretej osoby, iného orgánu verejnej moci, alebo aj vlastnou činnosťou. Aby bolo možné preveriť skutočnosti relevantné pre uloženie pokuty, explicitne sa ustanovuje právomoc daňového úradu vykonať za týmto účelom miestne zisťovanie, ktorého procesná úprava je obsiahnutá v Daňovom poriadku. Pokuta sa udeľuje v konaní, ktoré sa spravuje ustanoveniami tej istej procesnej normy – Daňového poriadku. V prípade nezaplatenia alebo čiastočného nezaplatenia sumy uloženej pokuty sa táto bude vymáhať rovnako ako daňový nedoplatok. Príjmy z pokút budú tak ako doteraz príjmom štátneho rozpočtu. ....
Usporiadat
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Braňo
nemáme hotovo, lebo od externej firmy tento daňový poradca rozhodne nedostane pripočítateľné a odpočítateľné položky bezplatne....
... ale to, čo sa navrhuje bude znamenať, že všetky podklady napr. k mesačnej DPH bude potrebné poslať DP a iba ON po prekontrolovaní všetkých faktúr odobrí podanie DP na DPH. Takže účtovník už nemusí ovládať všetky predpisy, zákony...a schválené legislatívne debility, iba všetko nahádže do evidencie, ako sa mu zazdá, uplatní a odvedie daň ako sa mu prisnije a ešte za to skásne podnikateľa? Veď za všetko bude zodpovedný daňový poradca, nie? Už teraz panuje medzi podnikateľmi názor, že účtovník je iba darmožráč, čo lepí papieriky. No a teraz, ich už môže lepiť ako sa mu zachce, aj hore nohami. Podnikatelia by si dali za euro aj koleno vŕtať, tak som zvedavá, akí budú nadšení z tejto navrhovanej úpravy. Ešte budú spomínať, milý- zlatý účtovník.



Môže mi niekto vysvetliť, prečo komora navrhla takúto rozsiahlu úpravu? Čo sa tým sleduje?

PS. Braňo, neber môj príspevok, ako útok na Tvoju osobu, iba som si ho dovolila použiť pri svojom rozhorčení. .-)
3 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
účtovník 007
... ale to, čo sa navrhuje bude znamenať, že všetky podklady napr. k mesačnej DPH bude potrebné poslať DP a iba ON po prekontrolovaní všetkých faktúr odobrí podanie DP na DPH...

... veď sa plánuje, že DPH budú robiť DÚ, takže nebude k tomu treba daňových poradcov.
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Však nakoniec budú posielať aj nové Výkazy k DPH ...kto vie ...
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Stefan2005
účtovník 007
... ale to, čo sa navrhuje bude znamenať, že všetky podklady napr. k mesačnej DPH bude potrebné poslať DP a iba ON po prekontrolovaní všetkých faktúr odobrí podanie DP na DPH...

... veď sa plánuje, že DPH budú robiť DÚ, takže nebude k tomu treba daňových poradcov.
Tak mi z toho vychádza, že treba zbaliť fidlátka a treba sa zaujímať o prácu na DU, lebo tam sa budú zvyšovať počty.
2 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Myslíš, že tam bude lepšia fidlovačka?
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

rozhodne bez fyzických dokladov ani poradcovia neposúdia, či to je dobre. na Daňový úrad budú chodiť iba čísielka...
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

účtovník 007
Stefan2005
účtovník 007
... ale to, čo sa navrhuje bude znamenať, že všetky podklady napr. k mesačnej DPH bude potrebné poslať DP a iba ON po prekontrolovaní všetkých faktúr odobrí podanie DP na DPH...

... veď sa plánuje, že DPH budú robiť DÚ, takže nebude k tomu treba daňových poradcov.
Tak mi z toho vychádza, že treba zbaliť fidlátka a treba sa zaujímať o prácu na DU, lebo tam sa budú zvyšovať počty.
myslíš, že to je tá reforma ESO? lebo ja furt počúvam o efektivite a znižovaní počtu pracovníkov....
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Efektivita to bude, ked budu účtovníci na úrade práce.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Ale ak to budeme robiť zadarmo, tak sa nás to netýka.
Zrušíme si bankové účty, odpadnú odvody do sociálnej poisťovne, dane žiadne, ani z motorových vozidiel. A čo dostaneme cash do vrecka bez dokladu, by nás musel niekto bonznúť.
Tak ako to robia inštalatéri, murári a iní : Bez dokladu so zľavou.
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Milí poraďáci... Viem, že všetci účtovníci ste s tým návrhom zhrození tak isto ako aj ja.
Opäť sa pokúsim niečo zmedializovať cez TA3 alebo Markízu... Najhoršie je, že sa toto deje teraz, keď musím makať na DPH... Neviem sa modliť, ale asi sa naučím, aby takáto hovadina (slušne napísané) nikdy neprešla... Vláda asi potrebuje kopec ďalších nezamestnaných mám taký pocit.... Joooj taká som nakúrená, že až... Ale štrajkujú učitelia, možno budeme musieť aj my....
16 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

To som teraz z toho pako, : daňový poradca mi bude viesť evidenciu a všetko čo sa týka účtovníctva takže fakturačná adresa bude adresa daňového poradcu, vydané faktúry mi bude robiť a odosielať daňový poradca takisto mzdy, výplaty a poisťovne . To som zvedavý ako to bude fungovať. Bude určovať ceny, mzdy, a keď zistí že som stratový či si bude uplatňovať nulový príjem za svoju činnosť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Poprosím kolegov z SKCÚ, aby napísali našej profesnej organizácii, nech už konečne začnú pre nás robiť (okrem vyberania členského) - ja som už napísala. ...v opačnom prípade nastane naša likvidácia za účelom zvýšenia zamestnanosti - lebo riešením je u bývalých klientov sa zamestnať alebo za účelom zvýšenia nezamestnanosti alebo (a tomuto verím najviac) za účelom čo najväčšieho výberu pokút ...
4 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Economic
Milí poraďáci... Viem, že všetci účtovníci ste s tým návrhom zhrození tak isto ako aj ja.
Opäť sa pokúsim niečo zmedializovať cez TA3 alebo Markízu... Najhoršie je, že sa toto deje teraz, keď musím makať na DPH... Neviem sa modliť, ale asi sa naučím, aby takáto hovadina (slušne napísané) nikdy neprešla... Vláda asi potrebuje kopec ďalších nezamestnaných mám taký pocit.... Joooj taká som nakúrená, že až... Ale štrajkujú učitelia, možno budeme musieť aj my....
A ako budeme štrajkovať? Učitelia môžu proti svojmu zamestnávateľovi. Neprídu do práce a o detičky nech sa postarajú rodičia. Ale my? Proti sebe?
Napríklad nepodáme daňové priznanie DPH? Kto bude z toho nadšený?
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

marjankaj
Ale ak to budeme robiť zadarmo, tak sa nás to netýka.
Zrušíme si bankové účty, odpadnú odvody do sociálnej poisťovne, dane žiadne, ani z motorových vozidiel. A čo dostaneme cash do vrecka bez dokladu, by nás musel niekto bonznúť.
Tak ako to robia inštalatéri, murári a iní : Bez dokladu so zľavou.
a čo práca na čierno a pokuty pre obe strany????
Teda už nielen pre zamestnávateľa ale aj pre toho, čo na čierno pracuje?

Na druhej strane, ked to budem mastit po veceroch doma a konateľ sa bude tvarit, ze to robi on, ťažko zisťovať...
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

Na štrajk nemáme rukojemníkov ako lekári alebo učitelia. Nesplnenie si našich povinností je správny delikt a nemôžme chcieť od svojich zamestnávateľov, alebo klientov, aby prestali platiť dane a podávať DP. Možno, keby sme napísali petíciu, aby sa niektorý orgán zaoberal našou situáciou. Na jednej strane podnikatelia s ich "kreativitou", na druhej strane stále sa meniace zákony. Okrem toho, účtovníctvo by sa mohlo stať viazanou živnosťou, aby sa obmedzili počet "kurzových účtovníkov", medzi ktorými je málo odborníkov . Veľa z nás už malo možnosť prevziať a hlavne dávať do poriadku účtovanie pseudoúčtovníkov.
Zväz certifikovaných účtovníkov by tiež mohol zareagovať v prospech našej profesie, veď má členov aj z radov necertifikovaných účtovníkov. Auditorov odstavil na vedľajšiu koľaj zákon o kritériách povinného auditu a vylobovaná pripomienka SKDP má urobiť z cca 1000 daňových poradcov supermanov pre celé Slovensko? To je jednoducho fyzicky nezvádnuteľné.
5 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Dáša_
marjankaj
Ale ak to budeme robiť zadarmo, tak sa nás to netýka.
Zrušíme si bankové účty, odpadnú odvody do sociálnej poisťovne, dane žiadne, ani z motorových vozidiel. A čo dostaneme cash do vrecka bez dokladu, by nás musel niekto bonznúť.
Tak ako to robia inštalatéri, murári a iní : Bez dokladu so zľavou.
a čo práca na čierno a pokuty pre obe strany????
Teda už nielen pre zamestnávateľa ale aj pre toho, čo na čierno pracuje?

Na druhej strane, ked to budem mastit po veceroch doma a konateľ sa bude tvarit, ze to robi on, ťažko zisťovať...
Písal som už skôr.
Poradenstvo bude zadarmo a vedenie účtovníctva vyfakturujeme. Pekne po položkách.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Nandrolon
Sám sebe to môžeš podávať, aj ako konateľ a aj ako SZČO.

siso: tá novela sa netýka zamestnaneckého vzťahu a ani podávania "sám sebe", takže sa týka iba externých účtovníckych firiem...
Nebola som ešte na novej Porade, tak dúfam, že odpoviem viditeľne.

Snaha daňových poradcov, aby len oni mohli vykonávať akcie, o ktorých sa píše je dlhodobá. Mnohí máme skúseností, aké sú ich rady a aj snaha nezobrať na seba zodpovednosť. Ak by prešla táto novela, budem mať pocit, že som stratila rozum a vôbec všetko, čo súvisí s minimom demokracie, zdravým rozumom a čímkoľvek.

Zatiaľ uvediem dve oblasti, ktoré ma najviac zaujali:

1. Aké zákony to tvoria zákonodarcovia, že ešte pred uskutočnením obchodného prípadu sa idem poradiť s inštitúciou, ktorá existuje na základe daní obyvateľstva a chce vykladať zákon za 4 000 EUR minimálne /samozrejme je podľa mňa to povinná robiť zadarmo/. Načo budú potom aj daňoví poradcovia. Štát svoju informáciu nezrozumiteľných zákonov ocenil na 4 000 EUR a "obyčajní" účtovník má pomaly robiť za minimálnu mzdu.
Tu doplním ešte jednu vec - tá základná chyba, ktorá sa tu stále robí, a to spájanie pod pojem "účtovník" všetko. Osoba, ktorá spracuje kompletné účtovníctvo, obhospodarí kompletnú daňovú problematiku pre klienta, vrátane poradenstva nie je účtovník....

2. Podaktorí tú píšete, že konateľ, zamestnanec a napríklad ja sama sebe si môžu, resp. môžeme spracovať DP, napríklad aj mesačné k DPH sami. No ja to čítam tak, ako píše vyššie žabinka. Podľa mňa nie - nie sme daňoví poradcovia , ani konateľ ním nie je ani zamestnanec to nieje v zmysle zákona
a v odôvodnení sa jasne píše

Definovanie daňového poradenstva ako podnikania teda vylučuje z tejto definície svojpomocné riešenie daňových problémov pre vlastnú potrebu, zostavovanie daňových priznaní pre seba alebo bezodplatne pre blízke osoby, zostavovanie priznaní a riešenie daňových záležitostí zamestnancom pre zamestnávateľa a podobne.

Alebo, ak niektorí tvrdíte, že sám sebe áno, kde to je napísané? - asi sa musíme poradiť s daňovými poradcami.
Ktorý daňový poradca v krátkom čase na základe neznámeho účtovníctva, ktoré nevykonával spracuje DP, za ktoré si zodpovie? ako píše Braňo vyššie x-vecí si nemusí napr. z hlavnej knihy všimnúť a ukrátiť o dane napríklad aj štát.

Musím povedať, že som skutočne v nemom úžase a súhlasím s Economic, že len tak sa nad tým rozhorčovať nepomôže, ale na solídnych základoch zdôvodňovať, čo za hlúposť a likvidáciu sa chystajú urobiť. Daňoví poradcovia, keby aj boli takí iteligetní ako si o sebe mysli, nemôžu zvládnuť ani len mzdové Prehľady /aby som neublížila ich odbornosti mierim na kapacitné možnosti.
9 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Asi si odpoviem na jednu časť sama. Z toho nemého úžasu som prehliadla slovko vylučuje, čiže sám sebe, zamestnanec, konateľ atď. áno.....nuž .......
3 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tak tomu rozumiem aj ja.... Asi chcú aj týmto spôsobom zvýšiť zamestnanosť..... Bude menej živnostníkov a viac zamestnancov..... teda , no veru človeku už chýbajú aj slová na toto
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať