Zavrieť

Porady

Registrativny poriadok

Vie mi niekto poradiť, aký zákon hovorí o tomto poriadku? V televíznych správach hovorili, že treba podľa nejakého predpisu dať si schváliť tento registratívny poriadok v štátnom archíve. Vie niekto ako to má vyzerať?
Díky za každú radu.
Usporiadat
Rado2 Rado2

Rado2 je offline (nepripojený) Rado2

Katarina1
Zatial som si precitala vsetky prispevky a trosku som zhrozena. Vacsina z vas su male firmicky, ale ja pracujem v redakcii a neviem si predstavit, ze by sme mali vsetky prispevky dopisovatelov evidovat a este aj odkladat, chodia nielen postou, ale vacsina mailom... a ktore uverejnime sa rozhodujeme iba my, "hovadiny" vyhadzujeme, vsak to je trosku pritiahnute za vlasy... A este archiv zacne hovorit, ze prave my tvorime nejake kulturne dedicstvo ???
Tu by to bolo na vysvetľovanie asi ťažké. Tebe však jednoznačne doporučujem zatelefonovať do archívu a vyžadovať školenie. Podľa zákona sú povinní takéto školenia robiť. Navrhni, aby spravili školenie vo veci registratúry pre redakcie. Pokiaľ to chceš urýchliť, obvolaj kolegyne a kolegov z "konkurenčných" médií a keď zoženieš tak 5-8, tak oznám archívu, že máš partiu z redakcií na školenie.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

rage1
a to treba aj spätneopečiatkovať každý list, alebo stačí len na šanon napisať dobu uloženia a ci je to archivne alebo nie?
Potriedit to do sanonov podla planu a tieto oznacit.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Katarina1
A este archiv zacne hovorit, ze prave my tvorime nejake kulturne dedicstvo ???
Trochu ano -
Publikacie - vase su archivne dokumenty.
Naposledy upravil miro_mr : 04.05.05 at 14:36
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Rado2
Tu by to bolo na vysvetľovanie asi ťažké. Tebe však jednoznačne doporučujem zatelefonovať do archívu a vyžadovať školenie. Podľa zákona sú povinní takéto školenia robiť. Navrhni, aby spravili školenie vo veci registratúry pre redakcie. Pokiaľ to chceš urýchliť, obvolaj kolegyne a kolegov z "konkurenčných" médií a keď zoženieš tak 5-8, tak oznám archívu, že máš partiu z redakcií na školenie.
To bude asi najjednoduchsie, lebo u nas je to trosku specificke, ale aj tak vsetky dobre prispevky vyjdu v novinach a archiv novin mame od roku 1962 :-) My uz velmi dlho tvorime kulturne dedicstvo Slovakov. Najviac ma strasi, ze nam vacsina posielaju inzeraty na uverejnenie cez mail, my im potom posleme sumu, oni ju zaplatia na poste, inzerat vyjde a vsetky zbytocne papiere idu do kosa...
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Katarina1
Najviac ma strasi, ze nam vacsina posielaju inzeraty na uverejnenie cez mail, my im potom posleme sumu, oni ju zaplatia na poste, inzerat vyjde a vsetky zbytocne papiere idu do kosa...
Pozram tu do knizky - Inzercia
Inzertne doklady by sa mali uchovavat 3 roky.
Urcita evidencia by sa zisla uz koli pripadnej reklamacii a pod.
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Keby sme to mali 3 roky odkladat, o chvilu sme zahlteni len inzeratmi a prispevkami. Narok na reklamaciu maju 1 mesiac... Vacsina tych inzeratov su malicke, ze predam taku kozu, kupim takeho kona, prip. predam byt...
0 0
Katarina1 Katarina1

Katarina1 je offline (nepripojený) Katarina1

Ale pokusim sa spojit s kolegami z inych redakcii, ze ako su na tom oni a daco sa uz bude musiet vymysliet :-)
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

miro_mr
Jojojoj joj minuly stvrtok som bol v TN na prednaske pani Dr. Mrizovej z MV SR (aj preto ze niektore archivy si prilis svojsky vysvetluju metod. pokyn MV SR). Nic z toho co MV SR vydalo smerom k SZCO ani sro sa od januara nezmenilo. Pani v archive PO nie je v obraze - bohuzial musim to takto konstatovat. To nie je o pocte zamestnancov ale o SZCO a PO. PO musi mat a SZCO nemusi a nemusi ani nic platit lebo metod. pokyn ma MV na internete viz prispevok vyssie.
Odporiucam ti spojit sa priamo s pani Mrizovou alebo jej kolegynou z MV SR a urobit to tak ako to MV SR rozhodlo.
Bohuzial tieto informacie k archivom sa bud nedostali napriek tomu ze mali k tomu spolocne skolenie, alebo ich nerespektuju.
Kontakt na pani Mrizovu je mrizova.maria@mvsr.vs.sk
Metodický návod je totiž najjednoduchšou formou registratúrneho poriadku a registratúrneho plánu.
"Ak však živnostník výrazne upraví metodický návod alebo zavedie inú formu manipulácie s dokumentmi, musí vypracovať vlastný registratúrny poriadok a plán. Ten potom musí predložiť na schválenie štátnemu archívu," dodala Mrižová. Toto je citácia pani Mrizovej zo Statneho archívu v Bratislave, ktorú som sa dočítala na stránke http://tvojepeniaze.pravda.sk/sk_plu..._sk_pludia_p01. To je tá istá pani Mrižová, ktorá v iných článkoch a na školeniach hovori, ze živnostníci nemusia predkladať registratúrny poriadok a reg. plán na schválenie do archívu. Čo teda robiť, keď osoba, ktorá by mala byť kompetentná, si sama sebe odporuje.
Naposledy upravil jananov : 04.05.05 at 18:55
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

jananov
Metodický návod je totiž najjednoduchšou formou "Ak však živnostník výrazne upraví metodický návod alebo zavedie inú formu
Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.
Naposledy upravil miro_mr : 04.05.05 at 20:15
0 0
vcielka vcielka

vcielka je offline (nepripojený) vcielka

Úplne súhlasím, dnes to bolo vysvetlené v novinách Pravda ( z dňa 04.05.2005 )
0 0
jananov jananov

jananov je offline (nepripojený) jananov

miro_mr
Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.
To je vsetko ok, ale pani Mrížová by mala podávať tieto komplexné informácie vždy, keď o tom informuje, či už v novinách, alebo na školeniach. Ako účastník jej školenia som dostala informáciu, že SZČO niečo robiť nemusia, na inom mieste povie, že to úplne tak nie je, že sú aj výnimky. Keby som nenatrafila na tie noviny, kde o tom písali, tak mám len neúplnú informáciu zo školenia, že žiadna SZČO poriadok nemusí predkladať na schválenie, čo ale v praxi nie tak úplne pravda. O to mi ide. Na to som si zaplatila školenie, aby som sa od kompetentnej osoby dozvedela všetko, čo mám robiť a nie aby som to musela zisťovať z novín.
0 0
dusic dusic

dusic je offline (nepripojený) dusic

Ako to bude v prípade, ze FO skoncila svoju činnosť k 30.4.2005? Je potrebné ešte vytvárať reg. poriadok?
0 0
Bionke Bionke

Bionke je offline (nepripojený) Bionke

miro_mr
Myslim si ze ona si neprotireci. MV SR pre nas zivnostnikov vypracovalo postup ako evidovat a ukladat. Ak by som vsak tento postup nemohol z nejakeho dovodu vo svojej firme aplikovat, lebo by mi napr nevyhovoval, tak si urobim vlastny, ale potom ho musim dat na schvalenie aby som nerobil nieco co nesmiem, alebo aby som robil vsetko co je potrebne urobit. Metodicky pokyn podla mna vsak je natolko zjednoduseny poriadok, ze viac zjednodusit si myslim uz to nejde. Z praxe mozem povedat ze si ho kludne viem predstavit u FO, ktora je jedna osoba rovnako aj vo firme (FO), ktora ma desiatky zamestnancov.
To co ona mysli tou inou formou je napr ak zivnostnik zavedie system kvality podla STN ISO 9000:2001 kde je pozadovany system riadenia dokumentov. Tento moze byt u niekoho dostatocny u ineho nepokryje vsetko a tak by mohla vzniknut "diera". Aby sa nemusel u casti dokumentov riadit jednym a u casti inym postupom, predlozil by MV na schvalenie ten ISAcky doplneny o problenmy registratury a nechal by si ho schvalit.
Podla mna je to dobre vymyslene.
Máte niekto vzor tochot metodického pokynu pre živnostníkov? Ak áno mohli by ste ho sem prilepiť? Ďakujem.
Peknučký deň.
Katka
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

dusic
Ako to bude v prípade, ze FO skoncila svoju činnosť k 30.4.2005? Je potrebné ešte vytvárať reg. poriadok?
Ja si myslim ze nie. Ale ta zasada o skartacii az po uplynuti lehot plati, lebo lehoty spravidla vychadzaju z nejakych zakonov a pod.
Takisto skartacia pisomnosti bez vedomia archivu by bola nespravnym riesenim lebo zak. 395/2002 plati od 1.1.2003.
Takze aj po zaniku FO by sa mala riadit metodickym pokynom.
0 0
miro_mr miro_mr

miro_mr je offline (nepripojený) miro_mr

Bionke
Máte niekto vzor tochot metodického pokynu pre živnostníkov? Ak áno mohli by ste ho sem prilepiť? Ďakujem.
Peknučký deň.
Katka
Polistuj trochu naspat.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
pripájam ti ho
0 0
Bionke Bionke

Bionke je offline (nepripojený) Bionke

Ďakujem ti
0 0
Natinka Natinka

Natinka je offline (nepripojený) Natinka

Vie mi niekto povead kde najdem vzor Registraturneho planu a Registraturneho poriadku? Existuje aj nieco ako Metodicky postup pre Pravicke osoby (s.r.o.)?
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

natinka, aj v tejto téme.....
0 0
mma1 mma1

mma1 je offline (nepripojený) mma1

viem pomoct s registraturnym poriadkom a planom. mmatusovic@yahoo.com
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať