Zavrieť

Porady

Nemecký jazyk

dosi dosi

dosi je offline (nepripojený) dosi

Dobrý večer, vedel by mi niekto vysvetliť rozdiel medzi perfektom a preteritom v nemčine?

ďakujem
Usporiadat
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Možno sa ho neučili, ja som to napísala kvôli tomu, že veľa študentov nemá poňatia kedy má použiť préteritum a kedy perfektum napr. aj v písomných prácach. Tento text je jasný prípad, kedy by som jednoznačne použila préteritum. Potom by to vyzeralo asi takto.

Mein erster Tag in der Schule
Ich schreibe über meinen ersten Tag in der neuen Schule. Es war am zweiten September. Die Ferien waren zu Ende, und die Schule begann.
Ich stand sehr früh auf. Ich stellte mich auf ein neues Klassenkollektiv ein. Ich zog meine neue Kleidung an, meine Zähne putzte, und ging auf die Bushaltestelle. Ich traf meine Freundin. Sie ging auch in die neue Schule . Sie war sehr nervös und ich auch. Ich wartete auf den Bus.
Ich kamm in die Schule spät . Ich wusste nicht , wo meine Klasse ist. Ich fragte ein Mädchen . Sie antwortete mir : „Das ist die erste Klasse im dritten Stock.“. Alle waren in der Klasse. Alle gute Plätze waren besetzt. Ich setzte mich hinten. Ich sprach mit niemandem. Ich kannte niemanden. Ich war traurig.
Dann kamm die Lehrerin. Sie schrie, denn jemand immer sprach. Das war schrecklich. Wir waren in der Schule sehr kurz. Dann gingen wir nach Hause.
Ich war enttäuscht. Aber die nächsten Tage waren besser. Meine Professorin ist sehr nett, und die Mitschüler auch. Ich habe meine Schule gern!
1 0
Slovanka Slovanka

Slovanka je offline (nepripojený) Slovanka

Pravda, teraz to znie prirodzenejšie.
0 0
Pezinčan Pezinčan

Pezinčan je offline (nepripojený) Pezinčan

Ďakujem za pomoc s tym opravovanim chyb. Nie, preteritum sme sa este neucili, preto to perfektum. A to zog an som si zle pozrel v slovniku, takze tak... Takze este raz VDAKA
0 0
Pezinčan Pezinčan

Pezinčan je offline (nepripojený) Pezinčan

Slovanka Pozri príspevok
Ja by som to radšej takto:

Mein erster Tag in der Schule
Ich schreibe über meinen ersten Tag in der neuen Schule. Es war am zweiten September. Die Ferien waren zu Ende, und die Schule hat begonnen.
Ich bin sehr früh aufgestanden. Ich habe mich auf ein neues Klassenkollektiv eingestellt. Ich habe meine neue Kleidung angezogen, meine Zähne geputzt, und bin auf die Bushaltestelle gegangen. Ich habe meine Freundin getroffen. Sie ist auch in die neue Schule gegangen. Sie war sehr nervös und ich auch. Ich habe auf den Bus gewartet.
Ich bin in die Schule spät gekommen. Ich habe nicht gewusst, wo meine Klasse ist. Ich habe ein Mädchen gefragt. Sie hat mir geantwortet: „Das ist die erste Klasse im dritten Stock.“. Alle waren in der Klasse. Alle gute Plätze waren besetzt. Ich habe hinten gesessen*. Ich habe mit niemandem gesprochen. Ich habe niemanden gekannt. Ich war traurig.
Dann ist die Lehrerin gekommen. Sie hat geschrien, denn jemand hat immer gesprochen. Das war schrecklich. Wir waren in der Schule sehr kurz. Dann sind wir nach Hause gegangen.
Ich war enttäuscht. Aber die nächsten Tage waren besser. Meine Professorin ist sehr nett, und die Mitschüler auch. Ich habe meine Schule gern!


*Ich habe mich nach hinten gesetzt. (ak chceš povedať Sadol som si a nie Sedel som)

Nadväznosť viet na seba som neopravovala, ale do budúcna sa neboj použiť aj "dann" alebo "danach". Inak celkovo to bolo celkom fajn. Keď odhliadnem od tých gramatických chýb v koncovkách a slovoslede (čo je normálne), tak by Ti každý Nemec rozumel. =) Ako dlho sa učíš?
Ďakujem pekne! Ja sa NJ ucim 3. rok asi... Takze som rad, ze mi niekto povedal, ze to nie je take strasne
0 0
Pezinčan Pezinčan

Pezinčan je offline (nepripojený) Pezinčan

Pezinčan Pozri príspevok
Ďakujem pekne! Ja sa NJ ucim 3. rok asi... Takze som rad, ze mi niekto povedal, ze to nie je take strasne
a ešte by som sa chcel spytat ze preco je v nadpise "Mein erster Tag in der Schule" a v prvej vete " meinen ersten Tag in der neuen Schule.". Ved by to malo byt rovnake, nie?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Pezinčan Pozri príspevok
a ešte by som sa chcel spytat ze preco je v nadpise "Mein erster Tag in der Schule" a v prvej vete " meinen ersten Tag in der neuen Schule.". Ved by to malo byt rovnake, nie?
der Tag - mužský rod - v nadpise je der Tag v 1. páde., a v 1. vete .....über meinen ersten Tag - je 4.pád - predložka über sa v tomto prípade spája so 4. pádom. Čo sa týka tých koncoviek treba si dobre pozrieť skloňovanie prídavných mien po privlastňovacích zámenách - v tomto prípade prídavné mená v jednotnom čísle priberajú rovnaké koncovky ako po neurčitom zámene.
0 0
Slovanka Slovanka

Slovanka je offline (nepripojený) Slovanka

3 roky sú fajn. Len veľa vytrvalosti. Nemčina sa nezdá ľahká, ale keď prídeš na koreň gramatike (ktorá je dosť logická), tak to máš vyhraté.

K tomu nadpisu...presne ako zanetth povedala. Aj v slovenčine by si mal nadpis "Môj prvý deň v novej škole" a v texte "o mojom prvom dni v novej škole". My tiež meníme koncovky.
0 0
marish2 marish2

marish2 je offline (nepripojený) marish2

ahoj ak sem este chodis tak prosim ta nevedela by si mi napisat ze co by som mala hlavne ovladat ked chcem napisat sloh na maturitach z nemciny?
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

marish2 Pozri príspevok
ahoj ak sem este chodis tak prosim ta nevedela by si mi napisat ze co by som mala hlavne ovladat ked chcem napisat sloh na maturitach z nemciny?
Na napísanie slohu na maturity treba mať dobrú slovnú zásobu (síce sa dá pri slohu používať slovník ale hľadať každé druhé slovíčko je dosť otravné a uberá to čas), čo sa týka gramatiky je toho dosť (v podstate všetko, čo sa učíte v škole), ale také základné veci sú :
- slovosled v oznamovacej vete, v opytovacej vete a vo vedľajšej vete ( pozor na vetný rámec)
- skloňovanie podstatných mien
- skloňovanie prídavných mien
- skloňovanie osobných a privlastňovacích zámen
- pomocné a modálne slovesá (sein, haben, können, müssen, sollen, wollen, dürfen ...)
- časovanie pravidelných a nepravidelných slovies v prítomnom čase
- préteritum pomocných, modálnych, pravidelných a nepravidelných slovies
- perfektum pomocných, modálnych, pravidlených a nepravidlených slovies
Čo sa týka toho perfekta, osobne si myslím, že v slohu sa nedá príliš použiť, ale treba ho ovládať. Čo sa týka maturitných tém, väčšinou ide o nejaké úvahy na určitú tému, alebo rozprávanie prípadne list. Treba si na skúšku napísať zopár slohov na nejaké témy v rozsahu 100 - 150 slov a nechať si ich skontrolovať, to je najlepší tréning, tam človek vidí, kde robí chyby.
0 0
Pezinčan Pezinčan

Pezinčan je offline (nepripojený) Pezinčan

Prosím o pomoc. Potreboval by som skontrolovať tento text. Viem, že je strašný prosím pomôžte mi v ňom opraviť chyby. Pozn.: ak je použitý minulý čas, musí byť v Perfekte

Schloss Charlottenburg

Das Schloss Charlottenburg befinden Sie im Ortsteil Charlottenburg im Bezirk Charlottenburg- Wilmersdorf.
Es gehört zu der Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg.
Am 11. Juni 1699 wurde das kleine Schloss. *
Von seitdem hat hier Sophie Charlotte gewohnt.
Es war benannt nach dem Dorf Lietzenburg.
Nach dem Tod Sophie Charlottes der König war das Schloss „Charlottenburg“ benannte.
Im 1861 hat hier Königin Elisabeth gewohnt.
Von 1902 hat das Schlosstheater zu einem Möbelspeicher umgebaut.
Zu Ende des Ersten Weltkriegs war zu einen Krankenhaus umgebaut.
Heute ist in dem Schloss einen Museum.
Zu sehen sind hier die Wohnung Friedrichs des Großen, das Porzellankabinett, die goldene Galerie und so weiter.
Im Schlosstheater ist Museum die Geschichte den Staatlichen Museen.
Hier ist einen Barockgarten genannt „Schlosspark“.
Der Schlossgarten dient für die Rekreation.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Pezinčan Pozri príspevok
Prosím o pomoc. Potreboval by som skontrolovať tento text. Viem, že je strašný prosím pomôžte mi v ňom opraviť chyby. Pozn.: ak je použitý minulý čas, musí byť v Perfekte

Schloss Charlottenburg

Das Schloss Charlottenburg befinden Sie im Ortsteil Charlottenburg im Bezirk Charlottenburg- Wilmersdorf.
Es gehört zu der Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg.
Am 11. Juni 1699 wurde das kleine Schloss. *
Von seitdem hat hier Sophie Charlotte gewohnt.
Es war benannt nach dem Dorf Lietzenburg.
Nach dem Tod Sophie Charlottes der König war das Schloss „Charlottenburg“ benannte.
Im 1861 hat hier Königin Elisabeth gewohnt.
Von 1902 hat das Schlosstheater zu einem Möbelspeicher umgebaut.
Zu Ende des Ersten Weltkriegs war zu einen Krankenhaus umgebaut.
Heute ist in dem Schloss einen Museum.
Zu sehen sind hier die Wohnung Friedrichs des Großen, das Porzellankabinett, die goldene Galerie und so weiter.
Im Schlosstheater ist Museum die Geschichte den Staatlichen Museen.
Hier ist einen Barockgarten genannt „Schlosspark“.
Der Schlossgarten dient für die Rekreation.
Schloss Charlottenburg


Mohlo by to byť takto:

Das Schloss Charlottenburg befindet sich im Ortsteil Charlottenburg im Bezirk Charlottenburg- Wilmersdorf.
Es gehört zu der Stiftung Preußische Schlösser und Gärten Berlin-Brandenburg.
Am 11. Juni 1699 wurde das kleine Schloss eingeweiht. (vysvätený)
Seitdem hat hier Sophie Charlotte gewohnt.
Es wurde nach dem Dorf Lietzenburg benannt.
Das Schloss wurde nach dem Tod Sophie Charlottes der König als „Charlottenburg“ umbenannt.
Im 1861 hat hier Königin Elisabeth gewohnt.
Ab 1902 wurde das Schlosstheater zu einem Möbelspeicher umgebaut.
Zu Ende des Ersten Weltkriegs wurde es als ein Krankenhaus genutzt.
Heute ist im Schloss ein Museum.
Zu sehen sind hier die Wohnung von Friedrich des Großen, das Porzellankabinett, die goldene Galerie und so weiter.
Im Schlosstheater ist Museum der Geschichte der Staatlichen Museen.
Hier ist ein Barockgarten gennant „Schlosspark“.
Der Schlossgarten dient zu der Rekreation.

Vyznačené modrým je perfektum - minulý čas, vyznačené červeným je trpný rod v préterite. Dať všetky vety v minulom čase do perfekta by bol nezmysel - bolo by to nezrozumiteľné.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť. Nikdy som sa neučila Nemčinu a potrebovala by som zopár fráz, aby som sa dohovorila v bežnom rozhovore. Napr. Ako sa máte? Kto ste? Ja som... Toto mesto je krásne. Potrebujem zopár fráz do obchodu, osobný kontakt- rozhovor, a ak môžete s výslovnosťou. Budem Vám veľmi vďačná.
0 0
Myria Myria

Myria je offline (nepripojený) Myria

Dobrý deň. Prosím Vás poradili by ste mi ako mám používať privlastňovacie zámená?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Adkah Pozri príspevok
Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť. Nikdy som sa neučila Nemčinu a potrebovala by som zopár fráz, aby som sa dohovorila v bežnom rozhovore. Napr. Ako sa máte? Kto ste? Ja som... Toto mesto je krásne. Potrebujem zopár fráz do obchodu, osobný kontakt- rozhovor, a ak môžete s výslovnosťou. Budem Vám veľmi vďačná.
V tom najlepšie pomôže návšteva kníhkupectva a nejaký turistický slovník.

Alebo napíš frázy, ktoré chceš vedieť a niekto ti ich preloží. Odkiaľ máme vedieť, aké frázy a vety potrebuješ?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Myria Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás poradili by ste mi ako mám používať privlastňovacie zámená?
Skús sa spýtať konkrétnejšie. Nepochopil som, čo chceš vedieť. Všetko o privlastňovacích zámenách by bolo na niekoľko strán. To je lepšie pozrieť si v učebnici aj s príkladmi. Porada nie je jazyková škola on-line. Môžeme ti poradiť s prekladom, s nejakým výrazom, ale nie naučiť ťa cudzí jazyk.
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Myria Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím Vás poradili by ste mi ako mám používať privlastňovacie zámená?
Privlastňovacie zámená:

mein - môj
dein - tvoj
sein - jeho (mužský rod)
ihr - jej
sein - jeho (stredný rod)
unser - náš
euer - váš
ihr - ich
Ihr - Váš

Skloňovanie privlastňovacích zámen
v j.č. - ako neurčitý člen

mužský rod
1.p mein Bruder
2.p. meines Bruder
3.p. meinem Bruder
4.p. meinen Bruder

ženský rod
1.p. meine Schwester
2.p. meiner Schwester
3.p. meiner Schwester
4.p. meine Schwester

stredný rod
1.p. mein Kind
2.p. meines Kindes
3.p. meinem Kind
4.p. mein Kind

- analogicky ostatné zámená dein, sein, ihr .... priberajú v jednotlivých pádoch rovnaké koncovky

množné číslo - ako určitý člen

1.p. meine Kinder
2.p. meiner Kinder
3.p. meinen Kindern
4.p. meine Kinder

Zvratné privlastňovacie zámeno svoj- nemčina toto univerzálne zámeno nemá - nahrádza ho privlastňovacím zámenom príslušnej osoby

Ich tue meine Arbeit. Robím svoju prácu.
Du tust deine Arbeit . Robíš svoju prácu.
Er tut seine Arbeit . On robí svoju prácu.
Sie tut ihre Arbeit. Ona robí svoju prácu.
Das Mädchen tut seine Arbeit. Dievča robí svoju prácu.
Wir tun unsere Arbeit. My robíme svoju prácu.
Ihr tut eure Arbeit. Robíte svoju prácu.
Sie tun ihre Arbeit. Robia svoju prácu.

Najlepšie sa to dá naučiť a pochopiť na cvičeniach.
1 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Adkah Pozri príspevok
Dobrý večer. Chcem Vás poprosiť. Nikdy som sa neučila Nemčinu a potrebovala by som zopár fráz, aby som sa dohovorila v bežnom rozhovore. Napr. Ako sa máte? Kto ste? Ja som... Toto mesto je krásne. Potrebujem zopár fráz do obchodu, osobný kontakt- rozhovor, a ak môžete s výslovnosťou. Budem Vám veľmi vďačná.
Súhlasím s Chobotom. Napíš konkrétne čo chceš vedieť.
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

zanetth Pozri príspevok
Súhlasím s Chobotom. Napíš konkrétne čo chceš vedieť.
Asi musím začať literatúrou. Neviete mi poradiť nejakú knihu s ktorej sa Vám dobre a rýchlo učilo? Ďakujem
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Adkah Pozri príspevok
Asi musím začať literatúrou. Neviete mi poradiť nejakú knihu s ktorej sa Vám dobre a rýchlo učilo? Ďakujem
Slovensko- nemecký hovorník od LINGEA - sú tam frázy - čiže môžeš sa učiť celé vety a na konci je aj stručný prehľad gramatiky a nemecká výslovnosť. Nie je ani veľmi drahý- myslím že do 10 eur.
Pozri tu: http://www.martinus.sk/?uItem=42094
Naposledy upravil zanetth : 26.05.09 at 11:54
0 0
Adkah Adkah

Adkah je offline (nepripojený) Adkah

zanetth Pozri príspevok
Slovensko- nemecký hovorník od LINGEA - sú tam frázy - čiže môžeš sa učiť celé vety a na konci je aj stručný prehľad gramatiky a nemecká výslovnosť. Nie je ani veľmi drahý- myslím že do 10 eur.
Pozri tu: http://www.martinus.sk/?uItem=42094

Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať