Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Muška Pozri príspevok
.....a nie je to potom nepeňažný príjem zamestnanca, ktorý mu treba zdaniť????
jasné, že v prípade, ak to bude zadara, tak sa to musí zamestnancom pripočítať k DZ
0 0
pure61 pure61

pure61 je offline (nepripojený) pure61

cactus Pozri príspevok
takže:

- stravenka stojí 89,- Sk
- DF zaúčtuješ: 48,95,- Sk do VOZD
40,05,- Sk do VNZD
- ak zamestnanci neplatia zamestnávateľovi, tak je to vyrovnané
- ak zamestnanci platia za stravenky zamestnávateľovi a ešte sa dotuje stravenka zo SF tak sa účtuje nasledovne:

- podľa toho koľko z uvedených 40,05 Sk hradí zamestnávateľ zo SF, dáš čerpanie, ktoré je VNZD (môže to byť napr. 10,05 Sk) a zostatok 30,- Sk ti zamestnanci uhradia do pokladne je to PNZD alebo sa môže stiahnuť z výplaty, ale potom si musíš dať pozor pri účtovaní miezd, aby sa ti mzdy vyplatené vyrovnali.
cactus, nekonečne Vám ďakujem, konečne mi to niekto podal úplne laicky...prajem krásny deň!!!!
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

Ľudia prosím pomôžte,

som iba SZČO neplatca DPH, nakúpil som stravné poukážky na 3 mesiace. Poštovné a balné som zúčtoval ako VOZD, platbu za stravné poukážky ako VNZD. Prijaté stravné poukážky som zaevidoval do Knihy cenín. Takto sa to na Porade rozobralo a potiaľto mi je to jasné. Ale:

1. v postupoch účtovania JÚ 2008 sa píše "... v peňažnom denníku sa účtujú a) príjmy a výdavky v hotovosti, vrátane prijatých šekov a cenín (ďalej len peňažné prostriedky v hotovosti).".

Nemal by som vzhľadom na túto skutočnosť ihned po prijatí stravných poukážok tieto účtovať v peňažnom denníku ako príjem peňažných prostriedkov v hotovosti - NZD a po vydaní stravných poukážok účtovať ako výdaj peňažných prostriedkov hotovosti - OZD?

Veď v peňažnom denníku by som mal účtovať všetky pohyby peňažných prostriedkov v hotovosti t.j. peniaze i ceniny.

Ďakujem všetkým. Mám z toho hokej.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Ceniny - stravne listky zauctujes v penaznom denniku ku dnu vydania, t.j. ak si ako SZCO kupoval - ako predpokladam - listky pre seba, zauctujes si vzdy za dany mesiac tolko listkov, kolko ma pracovnych dni - urobis to cez ID.
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

dancika Pozri príspevok
Ceniny - stravne listky zauctujes v penaznom denniku ku dnu vydania, t.j. ak si ako SZCO kupoval - ako predpokladam - listky pre seba, zauctujes si vzdy za dany mesiac tolko listkov, kolko ma pracovnych dni - urobis to cez ID.
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

vratislav Pozri príspevok
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!
Tak vdaka za upozornenie, robila som to teda zle Dufam, ze to, co pises, je teda naozaj spravny postup. Mozem vediet, kde si to vykutral? Vdaka
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

dancika Pozri príspevok
Tak vdaka za upozornenie, robila som to teda zle Dufam, ze to, co pises, je teda naozaj spravny postup. Mozem vediet, kde si to vykutral? Vdaka
Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

vratislav Pozri príspevok

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia

2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)

3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti

4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín

5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!

vratislav Pozri príspevok
Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.
Najde sa niekto, kto to definitivne ujasni? Dakujeme!
Naposledy upravil dancika : 29.04.08 at 05:57 Dôvod: Vlozenie citatu
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
vratislav Pozri príspevok
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!
vratislav Pozri príspevok
Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.
dancika Pozri príspevok
Najde sa niekto, kto to definitivne ujasni? Dakujeme!
možno to programátor preto riešil formou VPD a PPD preto, pretože ( možno, neviem, neúčtujem v programe Alfa), nie je možnosť účtovania cez ID
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

cactus Pozri príspevok
možno to programátor preto riešil formou VPD a PPD preto, pretože ( možno, neviem, neúčtujem v programe Alfa), nie je možnosť účtovania cez ID
Uctujem v Alfe, je moznost uctovania cez ID, takze v tom to nebude. Ktory sposob uctovania je teda spravny??
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
dancika Pozri príspevok
Uctujem v Alfe, je moznost uctovania cez ID, takze v tom to nebude. Ktory sposob uctovania je teda spravny??
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.
Naposledy upravil Zita5 : 29.04.08 at 06:22
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.
a máte to vyriešenié. Musím uznať, že ja vo svojom programe príklady nemám...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
cactus Pozri príspevok
a máte to vyriešenié. Musím uznať, že ja vo svojom programe príklady nemám...
Ak pravidelne platíte ročný udržiavací poplatok a za upgrade , tak musíte mať . V opačnom prípade , zavolajte do KROSU .
0 0
iva.rbk iva.rbk

iva.rbk je offline (nepripojený) iva.rbk

dobrý deň. Potrebujem poradiť, či účtujem správne stravné lístky v JU. Na konci mesiaca zaúčtujem ako nepenažnú operáciu cez ID : 55% z hodnoty stravného lístka = VoZD réžia, 45% = VoZD mzdy /zrážky/, a príspevok zo SF = VnZD /čerpanie SF/ potom následne vypíšem PPD na výšku zrážky a zaúčtujem ako PnZD. Je to správne?Ďakujem za radu.
0 0
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

Zita5 Pozri príspevok
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.
Dakujem, pozrela som sa na to, je tam ale upozornenie, ze platba za sluzbu - t.j. za samotny nakup (postovne etc.) nie je danovo uznatelnym vydavkom. To fakt alebo len podla DU Banska Bystrica, ako to je uvedene, cize v Bratislave to uznaju ci ako???
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Ak pravidelne platíte ročný udržiavací poplatok a za upgrade , tak musíte mať . V opačnom prípade , zavolajte do KROSU .
Ale ja mám iný program, Zitka, čiže MK SOFT a preto som napísala, že ja tie príklady v programe nemám. Asi sme sa nerozumeli. Ale už je to vysvetlené.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
iva.rbk Pozri príspevok
dobrý deň. Potrebujem poradiť, či účtujem správne stravné lístky v JU. Na konci mesiaca zaúčtujem ako nepenažnú operáciu cez ID : 55% z hodnoty stravného lístka = VoZD réžia, 45% = VoZD mzdy /zrážky/, a príspevok zo SF = VnZD /čerpanie SF/ potom následne vypíšem PPD na výšku zrážky a zaúčtujem ako PnZD. Je to správne?Ďakujem za radu.

Ak je čerpané na nákup straveniek aj zo SF, tak potom zrážka zo mzdy by mala byť o túto čiastku menšia a nie 45%. Iba táto poznámka.
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

Zita5 Pozri príspevok
Ak účtujete v ALFE , tak máte tam aj príklady účtovania stravných lístkov .

Nájdete ich na "Pomôcky" vpravo hore , klik - otvoríte ponuku ...klik POMOC ....vľavo máte ponuku , úplne na spodu ponuky máte - Príklady - klik Príklady účtovníctvo ......a tam máte 3 príklady aj na účtovanie stravných lístkov . Jednak pre SZČO , ďalej pre zamestnancov , s DPH a bez DPH . Tam je aj účtovanie cez PP pri ceninách a zakúpených SL vopred.

Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
vratislav Pozri príspevok
Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.
Naposledy som bola na Porade včera o 17,30 hod. , takže nemala som možnosť zhliadnúť tento Váš príspevok . Až dnes ráno , x - krát som si ho prečítala ,neverila som vlastným očiam , nechcela som reagovať , ale predsa.

Viete čo mňa zaráža ? Som členom Porady od roku 2004 a nikdy som si nedovolila takto v príspevku vyjadriť nespokojnosť , že by mi niekto neodpovedal a prečo mi neodpovedal a podobne . Aj ja som mala dotazy , kedy mi nikto neodpovedal a ani dodnes, pri uvedonení si , že je tu pomoc na báze dobrovoľnosti riešenie som si našla , lebo som bola prinútená, hoc aj cez daňového poradcu , kde som si musela aj zaplatiť . .

Veľmi rada pomôžem každému , ak viem pomôcť . Aj Vám by som bola pomohla , ale po prečítaní a zvážení Vášho príspevku ,už nemám chuť a vôľu a ani nebudem obetovať môj drahocenný čas, tobôž k takémuto jednaniu . Možno sa nájde niekto , kto Vám poradí , ale ak budú Vaše príspevky v duchu , ako som citovala ten Váš vyššie, pochybujem o tom , že Vás bude niekto zahŕňať odpoveďami na Vaše otázky .

Takže , verte , nie je to o tom , že sa niekto tvári múdro ........... Ja mám pocit , že si arogantným spôsobom vynucujete odpoveď . A to ja nemusím .

Možno som nesprávne pochopila Váš príspevok , ale stále sa neviem zbaviť pocitu , že Váš príspevok je výčitka voči poraďákom .
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Zita5 Pozri príspevok
Naposledy som bola na Porade včera o 17,30 hod. , takže nemala som možnosť zhliadnúť tento Váš príspevok . Až dnes ráno , x - krát som si ho prečítala ,neverila som vlastným očiam , nechcela som reagovať , ale predsa.

Viete čo mňa zaráža ? Som členom Porady od roku 2004 a nikdy som si nedovolila takto v príspevku vyjadriť nespokojnosť , že by mi niekto neodpovedal a prečo mi neodpovedal a podobne . Aj ja som mala dotazy , kedy mi nikto neodpovedal a ani dodnes, pri uvedonení si , že je tu pomoc na báze dobrovoľnosti riešenie som si našla , lebo som bola prinútená, hoc aj cez daňového poradcu , kde som si musela aj zaplatiť . .

Veľmi rada pomôžem každému , ak viem pomôcť . Aj Vám by som bola pomohla , ale po prečítaní a zvážení Vášho príspevku ,už nemám chuť a vôľu a ani nebudem obetovať môj drahocenný čas, tobôž k takémuto jednaniu . Možno sa nájde niekto , kto Vám poradí , ale ak budú Vaše príspevky v duchu , ako som citovala ten Váš vyššie, pochybujem o tom , že Vás bude niekto zahŕňať odpoveďami na Vaše otázky .

Takže , verte , nie je to o tom , že sa niekto tvári múdro ........... Ja mám pocit , že si arogantným spôsobom vynucujete odpoveď . A to ja nemusím .

Možno som nesprávne pochopila Váš príspevok , ale stále sa neviem zbaviť pocitu , že Váš príspevok je výčitka voči poraďákom .
Zitka, ja som v podobnom duchu chcela reagovať už včera a preto kvitujem, že si sa podujala na túto nepríjemnú úlohu a dávam ti za to veľké + a bodík.
Mňa napadlo slovo drzosť, teba arogantnosť.


A v podstate odpoveď dostal...takže, nechápem
0 0
Načítať ďalšie