Zavrieť

Porady

STRAVNÉ - správne zaúčtovanie

k téme stravné:
1.chcem sa opýtať, či v prípade keď si chcem dať do nákladov stravné za obedy v reštaurácii - mám z každého obeda bloček z reg.pokladne v min hodnote 89,-Sk/1obed. Môžem si to zaučtovať napr. 1x za mesiac - dám všetky bločky spolu, zrátam koľko tých obedov bolo, v peň. denníku to dám pod jeden výdaj s textom napr. stravné január´07 početx89,-Sk a do kolónky výdavok v hotovosti dám výslednú sumu (početx89)?

2. je potom nejaký rozdiel pri účtovaní stravného pre platcu DPH a pre neplatcu DPH?

3. v prípade že uvažujem o kúpe stravných lístkov - môžem si potom dať do nákladov fa za tieto stravné lístky v plnej výške (pri platcovi DPH - neuplatňujem DPH z lístkov, uplatňujem DPH len z ostatných poplatkov v tejto faktúre)??? - bolo by to takto správne?
Usporiadat
dancika dancika

dancika je offline (nepripojený) dancika

dancika Pozri príspevok
Dakujem, pozrela som sa na to, je tam ale upozornenie, ze platba za sluzbu - t.j. za samotny nakup (postovne etc.) nie je danovo uznatelnym vydavkom. To fakt alebo len podla DU Banska Bystrica, ako to je uvedene, cize v Bratislave to uznaju ci ako???
Ja tu nechcem riesit nikoho osobne nazory, len sa chcem spytat, ci mi viete potvrdit, resp. vyvratit tuto informaciu, ze poplatok za sluzbu pri kupe stravnych listkov nie je danovo uznatelnym vydavkom. Dakujem
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

vratislav Pozri príspevok
Prepáč, ale nepochopená myšlienka.

Na internete som našiel spôsob ako má SZČO účtovať pre seba, do zásoby nakúpené stravné poukážky, vrátane evidencie v knihe cenín:

1. faktúru zaevidovať v knihe záväzkov, poštovné + províziu účtovať do VOZD - réžia
2. samotné stravné poukážky účtovať ako výdavok na priebežnú položku (teda nie ako VNZD)
3. vystaviť PPD a účtovať v peňažnom denníku príjem cenín z priebežnej položky do peňažných prostriedkov v hotovosti
4. evidovať príjem stravných lístkov do knihy cenín
5. pri vydávaní stravných poukážok vystaviť VPD a účtovať v peňažnom denníku ako VOZD, evidovať výdaj v knihe cenín.

Toto by mal byť správny postup a nie to, čoho sa tu popísalo celé kilometre !!!
vratislav Pozri príspevok
Našiel som to na FAQ pre užívateľov ekonomického softvéru ALFA, v sekcii jednoduché účtovníctvo. Klikni na http://www.kros.sk/11265 a do formulára zadaj "stravné poukážky".

Možno by bolo vhodné, aby s k tomuto postupu účtovania stravných poukážok vyjadrila na Porade nejaká Autorita. Definitívne by sa vyriešil tento problém.
vratislav Pozri príspevok
Viete čo ma zaráža? Niektorí členovia tohto fóra pravdepodobne vedia ako správne vyriešiť jednotlivé účtovné problémy a napriek tomu nie sú ochotní postaviť sa do role Autority a definitívne uzavrieť daný problém. Nechajú diskutujúcich (takých ako ja t.j. poznaním nezaťažených) tápať po mútnych vodách účtovníctva a prejavujú sa iba komentovaním čiastkových a nie moc podstatných problémov.

Veď na tému stravných lístkov sa tu popísalo kilometre slov v niekoľkých fórach a stále tento problém nie je uzavretý.

Myslel som, že toto fórum sa volá Porada a že vzniklo od slova "poradiť" a nie "tváriť sa múdro a nič nepovedať". Česť výnimkám.
Keď ti autor programu Alfa radí ako treba zaúčtovať stravné lístky, tak kto je ešte kompetentnejší ????
0 0
vratislav vratislav

vratislav je offline (nepripojený) vratislav

liba2 Pozri príspevok
Keď ti autor programu Alfa radí ako treba zaúčtovať stravné lístky, tak kto je ešte kompetentnejší ????
Ďakujem,

takže po dlhočiznom hľadaní sme sa konečne dopracovali ku konečnému výsledku.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
posúvam
0 0
culinka culinka

culinka je offline (nepripojený) culinka

Aj ja by som potrebovala poradiť s účtovaním stravných poukážok v Alfe. Faktúra je na 80 str. poukážok po 89,-Sk, z to je 60 poukážok pre zamestnancov a 20 pre SZČO(majiteľ).Môže sa použiť odpočet DPH pre celú sume, alebo rozrátať bez SZČO.Prosím o konkrétny príklad. Ďakujem.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

culinka Pozri príspevok
Aj ja by som potrebovala poradiť s účtovaním stravných poukážok v Alfe. Faktúra je na 80 str. poukážok po 89,-Sk, z to je 60 poukážok pre zamestnancov a 20 pre SZČO(majiteľ).Môže sa použiť odpočet DPH pre celú sume, alebo rozrátať bez SZČO.Prosím o konkrétny príklad. Ďakujem.
nárok na odpočet DPH z provízie je iba na lístky vzťahujúce sa pre zamestnancov,tzn. províziu musíš prepočítať na počet str.lístkov SZČO a zamestnanci..
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

erika_H Pozri príspevok
Dobrý deň,
ja mám tiež postup účtovania stravných lístkov (z KROSU-ALFA)

Na 1 faktúre mám stravné lístky aj pre SZČO zamestnávateľa,aj pre zamestnancov.. takže je to dobrá makačka to prepočítať a zaúčtovať
ale už sa ako tak podarilo.

Ale teraz som už skoro na konci,a neviem ako ďalej-
príjem za stravné lístky-ale nie do pokladne,príjem od zamestnancov im bol strhnutý z čistej mzdy (mám iba ofotenú výplatnú pásku)

Ako by ste toto prosím zaúčtovali v JÚ?
v tom návode píšu:
úhrada od zamestnanca - cez peň.denník - iný nezdaniteľný príjem.. ale neviem,mám to dať ako príjem do pokladne?alebo cez interný doklad.. asi skôr však?
Pomôžete mi prosím?Ďakujem veľmi moc
Prosím pomôžete mi s tým..?
Rozmýšlam,či by mohlo byť takéto účtovanie správne:
celú čistú mzdu zaúčtujem do peň.denníka mzdy
potom interným dokladom výdavok - mzdy- časť vzťahujúca sa na str.lístky
a príjem od zamestnanca príjem do peň.denníka - príjem neovplyvňujúci ZD..
naozaj neviem či to mám správne,ale neviem sa pohnúť
0 0
tinaM tinaM

tinaM je offline (nepripojený) tinaM

erika_H Pozri príspevok
Prosím pomôžete mi s tým..?
Rozmýšlam,či by mohlo byť takéto účtovanie správne:
celú čistú mzdu zaúčtujem do peň.denníka mzdy-tú čistú mzdu, ktorú si skutočne vyplatila zamestnancovi
potom interným dokladom výdavok - mzdy- časť vzťahujúca sa na str.lístky-áno
a príjem od zamestnanca príjem do peň.denníka - príjem neovplyvňujúci ZD..áno
naozaj neviem či to mám správne,ale neviem sa pohnúť
Ide o to, aby v kolonke mzdy si mala premietnuté výdavky na mzdy, čo dosiahneš tým, že tam zaúčtuješ aj zrážku za SL.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

tinaM Pozri príspevok
Ide o to, aby v kolonke mzdy si mala premietnuté výdavky na mzdy, čo dosiahneš tým, že tam zaúčtuješ aj zrážku za SL.
Ďakujem Ti Tina. . Keby si bola taká zlatá-môžeš mi to napísať podrobnejšie?Ja som to zaúčtovala tak ako som napísala vo vyššom príspevku,ale sa obávam,či to mám správne..
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Ti Tina. . Keby si bola taká zlatá-môžeš mi to napísať podrobnejšie?Ja som to zaúčtovala tak ako som napísala vo vyššom príspevku,ale sa obávam,či to mám správne..

Ahoj Erika
Ešte si musíš spočítať zrážku za stravné čo sa strhávalo zamestnancom za lístky ( napríklad to bude suma celkom 10 000 Sk všetci zamestnanci spolu ) a túto sumu musíš ešte zaúčtovať interným dokladom ako výdavok mzdy .
Tina ti písala o tomto
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Katka22 Pozri príspevok
Ahoj Erika
Ešte si musíš spočítať zrážku za stravné čo sa strhávalo zamestnancom za lístky ( napríklad to bude suma celkom 10 000 Sk všetci zamestnanci spolu ) a túto sumu musíš ešte zaúčtovať interným dokladom ako výdavok mzdy .
Tina ti písala o tomto
Ďakujem Katka.. To som už zaúčtovala-ale cez výdavkový doklad. .. dúfam že to nie je chyba..
0 0
Katka22 Katka22

Katka22 je offline (nepripojený) Katka22

teraz hlavne mama :-)
erika_H Pozri príspevok
Ďakujem Katka.. To som už zaúčtovala-ale cez výdavkový doklad. .. dúfam že to nie je chyba..
Zrážka za lístky : Interný doklad výdavok, členenie mzdy Máš to dobre
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Katka22 Pozri príspevok
Zrážka za lístky : Interný doklad výdavok, členenie mzdy Máš to dobre
no-ja som to zaúčtovala cez výdavkový pokladničný doklad...
ale už to mám všetko načisto očíslované...
0 0
Marcus Aurelius Marcus Aurelius

Marcus Aurelius je offline (nepripojený) Marcus Aurelius

Viete mi niekto poradit,kolko si moze SZčO a na ake obdobie objednat stravne listky a po akej dobe si moze zas objednat dalsie stavne listky?
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Marcus Aurelius Pozri príspevok
Viete mi niekto poradit,kolko si moze SZčO a na ake obdobie objednat stravne listky a po akej dobe si moze zas objednat dalsie stavne listky?
Môže si ich napr. v januári objednať aj na celý rok dopredu a potom postupne rozpúšťať po mesiacoch, čiže zaúčtuje celý nákup na VNZD a použitie postupne na VOZD
0 0
paťuška paťuška

paťuška je offline (nepripojený) paťuška

Stále môžeš objednávať stravné lístky iba dopredu - tak nám to naši na DRSR "nariadili", takže nikdy nie pozadu. Pozor na to!
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Veľa ich neobjednávaj, lebo majú sa tlačiť nové na ktorých má byť už aj cena v EUR aby si nemusela potom vracať. Asi od augusta by to malo byť že aj v Sk aj EUR
0 0
samokk samokk

samokk je offline (nepripojený) samokk

Meni sa od 1.6.2008 vyska odpoc. stravneho pre SZCO na 98,-Sk/den? Vie mi to niekto potvrdit?
Dakujem!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

samokk Pozri príspevok
Meni sa od 1.6.2008 vyska odpoc. stravneho pre SZCO na 98,-Sk/den? Vie mi to niekto potvrdit?
Dakujem!
Áno, mení .
0 0
Načítať ďalšie