Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
To ricij -
Je to problém mimo mojich vedomostí. Ale nás starý dobrý zákon o sociálnom poistení myslím pamätá na tieto prípady. Na tieto prípady predsa existuje GARANČNÝ FOND Sociálnej poisťovne. Podľa § 102 majú zamestnanci nárok na dávku garančného poistenia ak nemajú uspokojené svoje nároky na mzdy, odstupné atď. Je jedno, že s.r.o. je "mladá". Pozor ale na § 102 odsek 2 !

Výška tejto dávky - pozrite § 103 zákona o sociálnom poistení.
0 0
Fidlo Fidlo

Fidlo je offline (nepripojený) Fidlo

Pán Mihál,

nevedeli by ste mi poradiť aj so zdravotným poistením?
So zamestnancom bol ukončený PP v rámci skúšobnej doby 20.08.2004, ale od 11.08. do 20.08. / t.j. 8prac.dní/ bol zamestnanec na neplatenom voľne. Vymeriavací základ pre odvod poistného do poisťovní mu vyšiel nižší ako 3 000,-Sk /2323,-/ za mesiac august. Urobila som správne, ak som odviedla do poisťovní len príslušné % z uvedeného VZ, alebo je povinnosť odviesť do ZP min. 420,-Sk /teda zo sumy 3000,-/. Ak áno, čia je to povinnosť :zamestnávateľa, zamestnanca al. obidvoch príslušným %. Podotýkam ešte, že uvedený zamestnanec má aj svoju živnosť kde platí min. poistné 420,- Sk. Predpokladám, že odvod do SP je v poriadku ak je zo sumy 2323,-Sk ?, ale s tým ZP si nie som istá.
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
Na tieto prípady predsa existuje GARANČNÝ FOND Sociálnej poisťovne. Podľa § 102 majú zamestnanci nárok na dávku garančného poistenia ak nemajú uspokojené svoje nároky na mzdy, odstupné atď. Je jedno, že s.r.o. je "mladá". Pozor ale na § 102 odsek 2 !
... chcem len upozorniť, že je potrebné ozrejmiť si pojem PLATOBNÁ NESCHOPNOSŤ ZAMESTNÁVATEĽA. Je to uvedené v § 12 zákona o sociálnom poistení, a rozumie sa zamestnávateľ platobne neschopným, ak:
- súd rozhodol o vyhlásení konkurzu alebo
- súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku
Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre p.Fidlo:
ZP treba odviesť z VZ 3000 Sk, lebo dni neplateného voľna nie sú obdobím, za ktoré by sa ZP neplatilo (na rozdiel od SP). Platia sa príslušné percentá zo strany zamestnanca i zamestnávateľa. Je jedno, že on je súčasne SZČO.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
10.9.2004 bolo na Ministerstve práce ukončené pripomienkové konanie k návrhu novely zákona. Zaujímavý je návrh na umožnenie zníženia sadzby starobného poistenia o 0,5% pre VŠETKÝCH poistencov. Doteraz táto možnosť platila len pre zamestnancov.

Ak toto bude schválené, upozorňujem vopred napr. SZČO, ktorí túto možnosť nemali a majú vyšší VZ pre starobné poistenie ako ich životný partner, aby si medzi sebou zamenili čerpanie tejto úľavy.

Účinnosť novely má byť k 1.1.2005.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 15.09.04 at 09:16
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Tak to by bolo dobre! I keď to nie je veľká čiastka, ale aspon by sme boli zase trochu rovnoprávnejší so zamestnancami.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Pán Mihál,
bude aj na budúci rok platiť to, že sociálna poisťovňa vyráta dôchodok - po starom a novom - a dá ten lepší /v tzv. prechodnom odbobí/...?
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Asi Vám ide o § 261 odsek 1, podľa ktorého suma starobného dôchodku poistenca, ktorý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok pred 1.1.2004 a po vzniku nároku bol nepretržite zamestnaný k 31.12.2003 a starobný dôchodok nepoberal a nepoberá - sa určí po novom, pričom ale výsledná suma nesmie byť nižšia, ako suma vypočítaná "po starom".
Tak toto platilo a stále platí a platiť bude, až kým niekoho nenapadne uvedené ustanovenie zákona zrušiť.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
ĎAKUJEM za Vašu odpoveď,
ja som si myslela , že to platí aj pre poistenca, ktorý splnil nárok na dôchodok aj po 1.1.2004. Že jednoducho existuje nejaké prechodné obdobie /2-3 roky/, kedy sa dôchodky vyrátajú po starom a po novom - a čo bude lepšie to dajú...
Ako vidíte, mám v tom chaos.... Ale ešte šťastie, že ste tu vy.
0 0
ajri ajri

ajri je offline (nepripojený) ajri

Jozef Mihál
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Dobrý deň, Ďakujem za vašu výzvu, moja otázka sa týka PN-ky.
Už viem, že podľa § 140 zákona o soc.poistení sa počas PN-ky neplatia odvody. Chcem Vás ale poprosiť, mohli by ste mi prakticky na príkladoch vysvetliť ako mám postupovať pri výpočtoch výšky týchto odvodov v týchto prípadoch:
1) ak má zamestnanec napriek PN mzdu vyššiu ako je max.vym.základ
2) ak má menej ako je max.vym.základ
3) ak boli zamestnancovi napriek PN trvajúcej celý mesiac vyplatené napr.štvrťročné odmeny.

Vopred Vám ďakujem za odpoveď
Jarka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajri (Jarka), vysvetlime si postup pri určení VZ.

1. Najskôr spočítame VZ z dosiahnutých hrubých miezd zamestnanca v zmysle § 138 odseky 1 a 2. Pre jednotlivé zložky jeho mzdy zvažujeme, či daná zložka ide alebo nejde do VZ.

2. V zmysle § 138 odsek 18, s prihliadnutím súčasne i na § 140, upravíme minimálny (najmenší možný) a maximálny (najväčší možný) VZ zamestnanca.
Pritom do úvahy berieme, či v danom mesiaci u zamestnanca
- poistenie vzniklo/zaniklo v priebehu mesiaca
- vyskytli sa prerušenia poistenia
- bolo obdobie poberania materského, rodičovského príspevku, vojenskej alebo náhradnej služby a pod., OČR, práceneschopnosti (§ 140)

Ak áno, tak štandardné minimum (6080) a maximum (21548, 43095) upravíme v zmysle § 138 odsek 18, teda vydelíme tieto sumy celkovým počtom dní v danom mesiaci, výsledok zaokrúhlime na 2 des.miesta nahor, a vynásobíme počtom "zostávajúcich" dní. Zostávajúce dni = celkový počet dní v danom mesiaci mínus kalendárne! dni období v horeuvedených odrážkach. Tento výsledok zaokrúhlime na celé koruny nahor.
Máme teda upravené minimum a maximum VZ.

3. VZ z bodu 1. porovnáme s minimálnym a maximálnym VZ z bodu 2. Výsledný VZ musí byť aspoň vo výške minimálneho VZ a súčasne nesmie byť vyšší ako maximálny VZ.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.09.04 at 07:54
0 0
ajri ajri

ajri je offline (nepripojený) ajri

Celkom nerozumiem bodu 3. Spýtam sa takto: znamená to, že ak je pracovník celý mesiac chorý, rok pred tým mal stále maximálny vym.základ, a v mesiaci kedy bol chorý mu boli vyplatené odmeny napr.15000,-. Z týchti odmien sa odvody platia ?
Ďakujem za trpezlivosť
Jarka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad.

Zamestnanec bol v septembri PN 2 týždne, teda 14 dní.
Jeho hrubá mzda bola 25000 Sk.
Určime VZ.

Krok 1.
VZ z hrubej mzdy je 25000 Sk.

Krok 2.
14 dní bol PN, poistenie sa platí za 30 - 14 = 16 dní.
Min.VZ pripadajúci na 1 deň bude 6080 deleno 30 = 202,67 Sk
Max.VZ pripadajúci na 1 deň bude 21548 deleno 30 = 718,27 Sk a
43095 deleno 30 = 1436,50 Sk.

Min.VZ za 16 dní bude 202,67 krát 16 = 3243 Sk
Max.VZ za 16 dní bude 718,27 krát 16 = 11493 Sk a
1436,50 krát 16 = 22984 Sk

Krok 3.
VZ bude 11493 Sk (na nemocenské a garančné poistenie) a 22984 Sk (do ostatných fondov SP).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.09.04 at 07:48
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad 2.

Zamestnanec bol celý september chorý. V tomto mesiaci dostal odmenu za prácu v predošlom období vo výške 15000 Sk. Táto odmena sa v zmysle § 138 odsek 1 započítava do VZ pre výpočet poistného.

Určime VZ.

Krok 1.
VZ z hrubej mzdy je 15000 Sk.

Krok 2.
30 dní bol PN, poistenie sa platí za 30 - 30 = 0 dní.
Min.VZ pripadajúci na 1 deň bude 6080 deleno 30 = 202,67 Sk
Max.VZ pripadajúci na 1 deň bude 21548 deleno 30 = 718,27 Sk a
43095 deleno 30 = 1436,50 Sk.

Min.VZ za 0 dní bude 202,67 krát 0 = 0 Sk
Max.VZ za 0 dní bude 718,27 krát 0 = 0 Sk a
1436,50 krát 0 = 0 Sk

Krok 3.
VZ bude 0 Sk.

Celé sa to dá povedať aj jednoduchšie. Keďže podľa § 140 sa poistné neplatí počas obdobia zamestnancovej práceneschopnosti, tak ak táto práceneschopnosť trvá celý mesiac, poistné za tento mesiac sa neplatí, nech by jeho príjem z odmien za minulé obdobia bol akýkoľvek.<!-- / message --><!-- sig -->
Naposledy upravil Jozef Mihál : 19.09.04 at 07:53
0 0
ajri ajri

ajri je offline (nepripojený) ajri

25000:30x16= 13 333,33 . Ako sme sa dopracovali k tým 21 458????
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ajri....
....celkovým počtom dní v mesiaci nedelíme VZ z hrubej mzdy, ale zákonom daný minimálny a maximálny VZ.
Takže preto 21548, lebo to je maximálny VZ pre nemocenské a garančné poistenie. Ďalej viď horeuvedený príspevok č.72, nemám k tomu čo dodať.
0 0
ajri ajri

ajri je offline (nepripojený) ajri

Už ani netreba nič dodávať, po tých doplnkoch mi to už je jasné. Ešte raz dik za trpezlivosť, a čas ktorý ste mi venovali. Myslím, že nebudem sama komu ste pomohli v tejto otázke. Takže prajem veľa úspechov vo vašej "učiteľskej" práci!

P.S.: Sorry za tú "chobotinu" v príspevku 76
Ajri
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

...ja len na uistenie sa : ak mam zamestnanca na "dohodu o vykonaní práce" neplatim za neho ziadne odvody a ani on za seba, platim iba urazové poistenie 0,8% z vymeriavacieho zakladu (jeho hrubej mzdy) a nie je tam minimálne poistné. A co sa tyka dane, odvádzam za neho 19%. Zamestnanec na dohodu je zivnostník, ma pozastavenu zivnost, odvody si platí.

Dakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Danka - súhlas.
0 0
Danka Kosibová Danka Kosibová

Danka Kosibová je offline (nepripojený) Danka Kosibová

Dakujem p. Mihal a este otazka, nikde v zakonníku práce nevidím nejake obmedzenia, co sa týka druhu práce. Máme predajnu, mozem ho vziat na dva mesiace ako pomocny obchodny pracovník s naplnou práce-vykladanie tovaru, ocenovanie tovaru, evidencia predaného tovaru.???
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať