Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
ESTER ESTER

ESTER je offline (nepripojený) ESTER

Neplatené voľno.

Keďže som ešte neriešila problém neplateného voľna chcem sa uistiť na čo všetko nesmiem zabudnúť ak bude trvať tak 2 týždene.
SP - prerušenie poistenia a ukončenie prerušenia poistenia do 8 dní. Pri výpočte náhrady príjmu sa zmení DVZ, akoby to bol vznik poistenia. Ako je to z odvodmi a teda VZ v mesiaci keď vzniklo neplatené voľno.
ZP - tu neviem či sa niečo nahlasuje. Pri výpočte odvodov zo ZP v mesiaci v ktorom bolo NV nesmie byť VZ nižší ako 3000 Sk za zamestnanca aj zamestnávateľa?
Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Danku -
táto téma už na Porade bola mnohokrát rozoberaná, pohľadajte trošku. Ja si myslím že pri troche drzosti by to šlo, ak si i Vy myslíte, že ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (viď § 223 odsek 1 prvá veta Zákonníka práce).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pre Ester
SP - zmena je v tom, že minimálny a maximálny VZ, teda hranice, v ktorých sa má pohybovať VZ zamestnanca, sa alikvótne prepočítavajú podľa počtu dní trvania poistenia.
ZP - VZ nesmie byť nižší ako 3000 Sk za zamestnanca i zamestnávateľa, bez ohľadu na to, že bolo neplatené voľno. Po 1.1.2005 bude v tomto zmena.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak, v dnes vydaných daňových priznaniach fyzických osôb to máme čierne na bielom, či zelenom:

Ak si zamestnanec z nejakého dôvodu okrem poistného, ktoré platí povinne ako zamestnanec, platí naviac aj dobrovoľné poistenie do Soc.poisťovne (ako to napríklad rada doporučuje hovorkyňa SP v prípadoch prerušenia poistenia, napr. počas neplateného voľna), tak -
poistenie, ktoré zaplatí zamestnanec ako dobrovoľný poistenec, mu neznižuje základ dane.

Na rozdiel od živnostníka - ten ak sa rozhodne pre dobrovoľné poistenie v SP, ním zaplatené príspevky si môže odpočítať od základu dane.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dovoľte, aby som Vás touto cestou upozornil na 3 nové príspevky k zákonu o Sociálnom poistení na

http://www.aurus.sk/pris.html
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Radosť Vás sledovať, ako to odtiaľ usilovne sťahujete .
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Však ešte šťastie že Vás máme, pán Mihál...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Náš "peoplemeter" pphloger ukázal za dnešok zvýšenie sledovanosti www.aurus.sk štvornásobne. Ďakujeme všetkým.
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
no, podľa mňa bude problém s 0,5% za deti,na ktoré si ľudia uplatňujú daňový bonus...daňový bonus môžem napraviť v zúčtovaní alebo daň.priznaní, ale čo s 0,5%?
0 0
brm brm

brm je offline (nepripojený) brm

živnostník
obávam sa, že raz sa utopíte v pive...co sa týka ochoty v bratislavskej sociálke, je to niečo hanebne...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
karkulka - v takýchto prípadoch opravný výkaz.
0 0
beja beja

beja je offline (nepripojený) beja

S daňou si nerob problémy, daň si vyrovnáš v ročnom zúčtovaní.

Gabika
0 0
Peťo Peťo

Peťo je offline (nepripojený) Peťo

Aj ja budem mať asi problém so SP. Viete, resp. vedeli ste,že náhrady za pohotovosť sú vymeriavacím základom zamestnanca / § 138 ods. 1 písm.c zákona / ? Podľa ziskaného výkladu SP , poznámka pod čiarou k tomuto paragrafu sa nevzťahuje iba na Hasičský a záchranný zbor , ale aj a iné osobitné predpisy pojednavajúce o pohotovosti , mimo iné aj na § 96 ZP. Nemožno sa spoľahnúť ani na § 138 ods. 2 zákona , kde sa hovorí , že do VZ sa nezahrňa ... odmena za pracovnú pohotovosť, ... pretože podľa SP súčasne právne predpisy nepoznajú termín - odmena za pracovnú pohotovosť . Takže ... " všetky náhrady /príspevky/ za pohotovosť považujú za vymeriavací základ zamestnanca podľa § 138 ods. 1 písm. c/ zákona " .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nesúhlasím s výkladom SP - už som o tom počul a nesúhlasím. Podľa § 138 ods.1 písm.c) do VZ ide náhrada za pohotovosť PODĽA OSOBITNÉHO PREDPISU, odkaz 75 je na § 122 ods.3 zákona č.315/2001 Z.z. - hasiči.
1. V zákone o SP je formulácia "PODĽA OSOBITNÉHO PREDPISU"
2. Odkaz 75 nie je uvedený slovom "Napríklad".

Preto v tomto prípade ide výlučne o pohotovosť hasičov, záchranárov.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Prosím o radu ohľadom dobrovoľného nemocenského poistenia. Moja dcéra bola na materskej dovolenke. Dieťa malo v máji 3 roky a zostala na "Ďalšej MD(alebo ako sa to volá) V septembri dieťa nastúpilo do škôlky a odvtedy si platí ZP. Podľa zákona o SP pre účely nem.dávok musí byť poistená 270 dní. Chcem sa opýtať, či sa jej oplatí teraz sa zaregistrovať pre dobrovoľné NP.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nika -
pozrite § 33 odsek 2 zákona o SP.
...má nárok na nemocenské, ak v posledných 2 rokoch bola nem.poistená najmenej 270 dní...To dnes Vaša dcéra ešte stále spĺňa.

Takže ak dnes sa dobrovoľne nemocensky poistí, zajtra môže čerpať nemocenskú.
Dieťa je možno často choré, peniaze z OČR sa môžu hodiť. A doporučujem keď už, tak zvoliť si najvyšší reálne vyhovujúci vymeriavací základ - tj. 14365 Sk. Viac sa dozviete pri pozornom čítaní príspevkov na www.aurus.sk
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ďakujem pán Mihál. Veď práve ide o to, že než si dieťa zvykne na škôlku je často choré. Konkrétne to naše je už 2.x a to je len polovica októbra.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tak rýchlo ešte dnes do pobočky SP, kým majú otvorené. VZ nech nahlási 14365 Sk. Neskôr sa ozvite, poviem čo ďalej.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

P. Mihál, dcéra sa včera úspešne zaregistrovala. Ale dosť dlho som jej vysvetľovala, prečo to má urobiť. Nakoniec som jej dala prečítať váš článok a hneď to pochopila. Tak ešte raz ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Fajn. Veľmi ma poteší, ak si časom spomeniete, a zreferujete mi praktické skúsenosti Vašej dcéry s dobrovoľným nemocenským poistením. Najlepšie cez SS alebo na môj mail. Vopred ďakujem.
A nech si dáva pozor na správny výpočet poistného - suma závisí nielen od zvoleného VZ, ale aj od počtu dní čerpania OČR či nemocenského v danom mesiaci - za takéto dni sa poistné neplatí. Dúfam, že túto matematiku ovládate, ak nie, ohláste sa !
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať