Zavrieť

Porady

Máte problém so zákonom o SP ?

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac

Anketa: Využívate systém Elektronického zasielania údajov (EZU) Sociálnej poisťovne ?

Počet hlasujúcich
159. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • Áno, spokojnosť

    52 32.70%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom SP

    22 13.84%
  • Áno, mám ale výhrady voči programátorom nášho programu

    0 0%
  • Posielam výkazy "klasicky" na papieri, ale uvažujem o EZU

    63 39.62%
  • Posielam výkazy "klasicky" a o EZU nechcem ani počuť

    17 10.69%
  • Nezaujíma ma to

    5 3.14%
Prešli 4 mesiace od nadobudnutia účinnosti zákona č.461/2003 o sociálnom poistení a zdá sa, že problémy s jeho uplatňovaním pomaly ale isto už nie sú. Alebo žeby predsa ? Rád skúsim poradiť.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Laurie Laurie

Laurie je offline (nepripojený) Laurie

174 cm vysoká, dlhovlasá blond... ...viac
I.H.
Pán Mihál. V súvislosti s tou nešťastne nazvanou pôvodne "odmenou za pracovnú pohotovosť", v súčasnosti "náhradou za pracovnú pohotovosť", resp. k tým odvolávkam pod čiaru. S Vašim názorom sa síce stotožňujem, i napriek tomu však viem, že existuje stále platný zákon č.19/1997 Z.z. Legislatívne pravidlá tvorby zákonov, ktorý je stále v platnosti a na ktorý sa práve Sociálka s veľkou radosťou odvoláva pri rôznych nesúladoch ich zákona. Chcem preto vedieť, ako sa pozeráte práve na tento zákon. Tu sú totiž vysvetlené aj odvolávky, resp. poznámky pod čiarou, presnejšie že tieto nie sú súčasťou právneho predpisu. Majú informatívnu hodnotu. Preto nesmú obsahovať veci, ktoré majú normatívnu povahu. Čo Vy na to ???
Robím mzdy pre zdravotníckych záchranárov. Teraz tomu nerozumiem, ide pracovná pohotovosť do vymeriavacieho základu alebo nie? Do VZ ide iba v prípade hasičov (nie zdravotníckych záchranárov).
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Predpokladám že tí zdravotnícki záchanári nespadajú pod "Hasičský a záchranný zbor" podľa zákona č.315/2001.
Ak nespadajú, tak náhrada za pohotovosť sa im vypláca podľa Zákonníka práce a tá sa nezahŕňala do VZ ani sa zahŕňať do VZ nebude.

Od 1.1.2005 nejde do VZ ani náhrada za pohotovosť vyplácaná podľa § 122 zákona 315/2001.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Vazeny p. Mihal,
chcela by som sa spytat na vypocet poistneho na starobne poistenie a prispevku na starobne dochodkove sporenie po novele (z. c.721/04), ktora plati od 1.1.05.
Zo Socialne poistovne sme dostali informaciu, ze pre zamestnavatela v suvislosti so SDS nevyplyvaju ziadne povinnosti a zamestnavatel vypocita poistneho na starobné poistenie v celkove sume (14% z VZ) a az Socialna poistovna vykona rozdelenie poistneho na starobne poistenie a SDS ak zamestnanec je sporitelom SDS. Po precitani novely mi to az tak nepripada. V z. c. 43/04 aj napriek novele nadale zostala povinnost zamestnanca (sporitela) nahlasovat zamestnavatelovi, ze sa stal sporitelom SDS (§ 65 ods. 1) a v zakone 461/04 nadalej zostali nezmenene sadzby pre zamestnavatela podla toho, ci zamestnanec je sporitelom alebo nie je sporitelom SDS tzn., že zamestnavatel by mal sam vypocitat vysku poistneho na SP, podla toho ci zamesnanec je sporitel alebo nie a samostatne vypocitat prispevok na SDS.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

Ako sa ma teda postupovat pri vypocte poistného na starobné poistenie a prispevku na SDS?
Ako to nasledne bude so zaokruhlovanim, kde v zákone 43/04 je novelou zaokruhlovanie zrusene a v zakone c. 461/04, sa po novele uvadza, ze "Jednotlivé sumy poistného na nemocenské poistenie, poistneho na starobne poistenie a prispevok na starobne dochodkove sporenie,poistného na invalidné poistenie,....“?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
majar: Najprv mi dovoľte poďakovať za príspevok, ktorý ako jeden z mála posúva túto diskusiu ďalej.

1. Máte pravdu pokiaľ ide o § 65 ods.1 zákona 43/2004 - zamestnanec má aj naďalej povinnosť nahlasovať zamestnávateľovi, že sa stal sporiteľom. Pôvodný vládny návrh chcel toto ustanovenie zrušiť, ale v procese prijímania zákona v NR SR návrh na zrušenie bol "zrušený", takže zostal v platnosti pôvodný stav - skutočne, podľa § 65 ods.1 zamestnanec je povinný nahlasovať zamestnávateľovi, že sa stal sporiteľom.

2. Pokiaľ ide o techniku výpočtu poistného na starobné poistenie a príspevok na SDS - všimnite si, že zo zákona 43/2004 vypadol po novele § 21 ods.2 - ktorý hovoril o zaokrúhľovaní príspevkov na SDS. Ďalej § 129 ods.2 zákona 461/2003 hovorí, že jednotlivé sumy poistného...poistného na starobné sporenie A príspevkov na SDS...sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.
Toto treba chápať tak, že na celé Sk nahor sa zaokrúhľuje (poistné plus príspevok). A § 131 (sadzba poistného na starobné poistenie) zostal skutočne bez zmeny.

Takže ako píšete, informácia Soc.poisťovne je správna (až na tú povinnosť zamestnanca ohlásiť zamestnávateľovi...), zamestnávateľ vždy vypočíta zo základu zamestnanca sumu 14% (či už chápanú ako 14% + 0% alebo ako 5% + 9%), tú zaokrúhli na celé Sk nahor a odvádza do SP.
SP v prípade zamestnanca - sporiteľa, rozdelí prijatých 14% na 5%, ktoré si nechá a 9%, ktoré (po zrazení poplatku pre SP vo výške 0,5% z tejto sumy) odošle dôchodkovému fondu.
0 0
majar majar

majar je offline (nepripojený) majar

Pan Mihal, velmi pekne dakujem za rychlu odpoved. Dosla som aj ja k tomu istemu nazoru, len som si to potrebovala utvrdit.
0 0
Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Pán Mihál, prosim, pomozte.Dnes sme sa dozvedeli zvlastnu novinu, a to: zamestnanec ma uzatvorene 2 pracovne pomery v dvoch rozlicnych spolocnostiach. Vsade dostava 80.000,-Sk btto. Je pravda, ze zamestnanec si do soc.poistovne odvedie z maxima v jednej spolocnosti, v druhej samozrejme nemusi, avsak na zamestnavatela to neplati - zamestnavatel musi udvadzat v obidvoch spolocnostiach? Dufam, ze to tak nie je. Prosim poradte.
Naposledy upravil Boaz : 16.02.05 at 12:29
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Bože, ešte aj tu to je.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Boaz je to tak!
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

Vyplnala som VYPIS z danoveho priznania (pre poistovne) a nepacilo sa mi tam rozpisovanie prijmov a vydavkov z prenajmu... tak ma napadlo ci niekto nechce aj tento prijem resp. ciastkovy zaklad dane zaradit do prijmov na platenie poistneho (ci uz zdravotneho alebo socialneho)! Dufam, ze ma to napadlo len z prepracovanosti. Viete o tom niekto nieco? DAKUJEM.
0 0
jarus jarus

jarus je offline (nepripojený) jarus

Odpoveď možno nájdete tu
http://www.porada.sk/showthread.php?t=5814&page=2&pp=10
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

dakujem, takze som prepracovana))
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pán Mihál,


dovoľte aby som Vás touto cestou poprosila o Váš názor na nasledovnú záležitosť ... včera sa ma brat spýtal , že ako to je s platením do sociálnej poisťovne - dôchodkové poistenie . Kolegovia v práci mu dohovárajú , že načo platí dôchodkové poistenie , keď má už odrobené roky / 30 r./. Otázku smeroval na nesprávne miesto, pretože som bola tým zaskočená . Já osobne sa tejto problematike nevenujem , tak som mu nemohla ani zodpovedať na jeho otázku .
Aby som priblížila jeho osobu jedná sa muža vo veku 55 rokov , od novembra 2003 je SZČO a platí si riadne odvody do SP a ZP . Odpracovaných má 30 rokov .

Já laik , som presvedčená o tom , že práve teraz pred dôchodkom si musí platiť odvody na dôchodkové poistenie. Prosím Vás , napíšte svoj názor , aby som ho ubezpečila , či je to správne alebo nie .

Veľmi pekne ďakujem .
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

saman
Vyplnala som VYPIS z danoveho priznania (pre poistovne) a nepacilo sa mi tam rozpisovanie prijmov a vydavkov z prenajmu... tak ma napadlo ci niekto nechce aj tento prijem resp. ciastkovy zaklad dane zaradit do prijmov na platenie poistneho (ci uz zdravotneho alebo socialneho)! Dufam, ze ma to napadlo len z prepracovanosti. Viete o tom niekto nieco? DAKUJEM.
Dnes som sa o tejto teme bavila este s jednou sikovnou uctovnickou a povedela, ze ona to vie tak, ze aj prijmy z prenajmu podliehaju poisteniu (ale vraj len zdravotnemu) - vraj jej poradili v ZP ze to ma dat do §8 aby to nepodliehalo poisteniu, lebo ked to necha v § 6 tak to podliehat bude?! Tak teraz uz fakt neviem - volala som do poistovni - neuspesne. Tak este budem hladat nieco k tomu)). Keby ste niekto mali s tym skusenosti pls. dajte vediet. D.
0 0
saman saman

saman je offline (nepripojený) saman

.... zistovala som na "reformezdravotnictva" a tu je odpoved:
Otazka:
"rada by som sa opytala ci prijmy z najmu fyzickej osoby (§ 6 ods. 3 zakona c. 595/2003 Z.z. o dani z prijmu) budu sucastou vymeriavacieho zakladu pre zdravotne a socialne poistenie?"
Odpoved:
"Nie su a ani nebudu. / povodne tam naozaj boli, novelou koncom roku je to prec, bola to nasa chyba/."
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Ja by som sa chcela popýtať, ak som zamestnaná a popri tom mám živnostenské oprávnenie a moje príjmy zo živnosti presiahnu 78000,00 Sk za rok 2004, budem musieť platiť odvody do SP aj zo živnosti z minimálnem mzdy 6500,00 Sk alebo presne len z vymeriavaceho základu aký mi vyjde podľa DP napr.nižší ako min.mzda.Uvediem príklad:ČZD podľa §6 - 32376,00 :2:12=1349,00 Sk? Podotýkam,že zo závislej činnosti platím riadne odvody zo mzdy,ktorá je vyššia ako min.mzda. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
heluška - od 1.7.2005 budete musieť platiť odvody do SP ako SZČO zo základu najmenej 6500 Sk...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zita5
...včera sa ma brat spýtal , že ako to je s platením do sociálnej poisťovne - dôchodkové poistenie . Kolegovia v práci mu dohovárajú , že načo platí dôchodkové poistenie , keď má už odrobené roky / 30 r./. Aby som priblížila jeho osobu jedná sa muža vo veku 55 rokov , od novembra 2003 je SZČO a platí si riadne odvody do SP a ZP . Odpracovaných má 30 rokov
Kedže má odpracovaných 30 rokov, nárok na dôchodok zo Sociálnej poisťovne bude mať - stačí mať odpracovaných 10 rokov.

Výška dôchodku je daná podľa vzorca

POMB x Roky x 195,31 Sk

Suma 195,31 Sk je tzv. dôchodková hodnota a každý rok sa bude zvyšovať zákonom stanoveným spôsobom - ako, to nikto z nás neovplyvní.

Roky - odpracované roky, čím viac ich je, tým je dôchodok vyšší

POMB - priemerný osobný mzdový bod. V zásade sa počíta ako priemer osobných mzdových bodov za roky 1994 a nasledujúce. Osobný mzdový bod je koeficient - podiel - vyjadrujúci pomer "môjho" ročného vymeriavacieho základu a priemerného ročného vymeriavacieho základu za nejaký rok.
Čím vyšší POMB, tým vyšší dôchodok.

A tu pozor - ak si niekto myslí, že platením odvodov - a tým zvyšovaním počtu "odpracovaných" rokov automaticky zvýši svoj dôchodok - nemusí to byť vždy pravda. Závisí totiž od toho, či si platením odvodov zvyšuje alebo znižuje svoj POMB. Napríklad ak mal niekto v rokoch 1994 až 2002 vysoký VZ a tým pádom vysoký OMB, a teraz platí odvody z minima, znižuje si tým svoj výsledný POMB.

Svojho času som tu v rámci HH prilepil príspevok, v ktorom som túto problematiku na príklade podrobnejšie rozoberal.
0 0
heluška heluška

heluška je offline (nepripojený) heluška

Asi zruším živnosť.A veľmi pekne ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Pán Mihál ďakujem .
0 0
tomare tomare

tomare je offline (nepripojený) tomare

Poprosila by som o radu. Dnes ráno som zachytila vyjadrenie pána ministra, že od 1.4.2005 sme povinný na výplatnej páske zaznamenať samostatne odvod na starobne dôchokové sporenie i starobne dôchodkové poistenie ( 5 % a 9 %) zamestnávateľa. I keď odvod robí zamestnávateľ z VZ 14% či je zamestnanec sporiteľ alebo nie. Zaujíma ma akú sumu uvediem na VP (zaokrúhľovanie) a podľa akeho zákona sme povinný uvadzať tieto údaje na VP.
Naposledy upravil tomare : 22.02.05 at 09:32
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať