Zavrieť

Porady

Založenie ovocného sadu

Vie mi niekto poradiť pri založení ovocného sadu?Podotýkam,že som všetko,len nie záhradkár,takže by som privítala akúkoľvek radu,ktorým smerom sa pustiť,čo si mám všímať,prípadne kde sa obrátiť.Dakujem.
Usporiadat
VladoaKatka VladoaKatka

VladoaKatka je offline (nepripojený) VladoaKatka

BXLmiami Pozri príspevok
Pred rokom na začiatku temy mi niekto odpovedal,že stromčeky v zime skôr vyschnu ako zmrznu.Momentálne je v záhrade mokro,ale celé leto prakticky nepršalo,myslíte,že je deficit vlahy v pôde,alebo tieto dni čo mrholí stačia.Pohrávam sa s myšlienkou stromy dôkladne pred zimou poliať,ale neviem,či nevyvediem hluposť.
Nechaj to na prírodu. Máme ovocné stromy už niekoľko desaťročí, nikdy sme ich pred zimou nepolievali, ... jesenné dážde, sneh, jarné dážde úplne postačia. Máme každý rok krásnu úrodu čerešní, broskýň, marhúl, sliviek, jablčiek, hrušiek.
Radšej koncom zimy a začiatkom jari sa zameraj na správne ošetrovanie, stríhanie, prekyprenie pôdy a prípadné prihnojenie.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To vyschnutie stromčekov sa týka čerstvozasadených, ak už sú na mieste aspoň rok, tak sú prekorenené a vyschnúť by naozaj nemali
0 0
bettylou bettylou

bettylou je offline (nepripojený) bettylou

:-))
Aké semeno pre podpník mám zasadiť, pre - hrušku ca 5-7m vys,
morušu, tiež to samé slivku a čerešňu 3-4 m vysokú, jabloň plánujem stĺpovú. Asimíniu, aktinvídiu a hloh? A ešte keby ste mi mohli poradiť približnú polohu. Dom bude v strede pozemku.
myslím tým semená, ktoré sú k dispozícii u nás v okolí Spiš, nm ca 300 m, horská dolina.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Bionda Pozri príspevok
Niektoré literatúry práveže doporučujú urobiť postrek proti kučeravosti (broskyne, nektarinky), len počasie by malo byť min.7 stupňov, takže obdobie si už asi "prepásla".
Na margo viniča- doporučujem, my sme nasadili 6 stolových odrôd, rozdielne dozrievajú, už v druhý rok sme mali úrodu a museli sme strapce niektoré odstraňovať- keď sa tvorili- aby nám nevysilil rastlinu, ale odporúčam č. Záhradkár, v každom mesiaci je doporučenie ku postrekom´a rôzne zaujímavé rady.
Doporučujem najmä časopis "Sady a vinice", sú tam fakt na úrovni články ktoré píšu skutočný odborníci a tiež odborné rady a nie iba pekné farebné obrázky ako v Záhradkárovi, kde píšu najmä redaktori teoretici, ktorí nemajú záhradku ani nepestujú, iba preberajú texty z internetu a starých čísel a aktualizujú.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Záhradkár sa mi páči,dal mi veľa nápadov,akurát nestíham žasnuť,aké záhradky sa považuju za pekné.Nevidím absolutne žiadny zmysel v tom,aby som záhradu obsadila rôznymi druhmi ihličnanov a celé leto ofukovala trávnik.Asi nemám vkus.
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

hura aj ja mam taky pocit ze zahradkar sa stal komercnym reklamnym casopisom S REKLAMOU NA CELU STRANU PLUS 7 DNIs minimom odborneho poradenstva a tak Sady a vinice a Vinic a vino uz mam predplatene aj na rok 2010
0 0
karino karino

karino je offline (nepripojený) karino

ps a zahrada bez ceresni sliviek a jablcok je u mna k nicomu budem obhryzat ihlicie a tujky??
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tiež som si predplatila Sady a Vinice,ale Záhradkár mi dáva nápady,aj ked zrejme nechtiac.Oni vypichuju záhrady so všelijakými azijskými ihličnanmi,ale často zobrazia niečo,čo mi dá nápad.Ja mám rada kvety a ovocné stromy a kríky,ked budem chcieť ihličnatý les,zostanem v mieste bydliska a pojdem do okolia do lesa.A čo sa týka trávnika,tiež nevidím dôvod prečo by som mala blbnúť s kosačkami a snažiť sa dopestovať niečo,na čom sa nemôžu hrať deti futbal a čo motýle ignoruju.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Poznáte niekto termín sladkovišeň?Co je to zač?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Jedná sa o krajové odrody, ktoré sa označovali ako sladkovišňa, alebo aj Turecká višňa. Sú zvláštne nielen tým, že sú truchu inej chuti a sladkasté, ale aj tým že nepúšťajú tak šťavu a keď, tak nefarbí tak intenzívne. Tiež habitus stromu je iný. Častejšie vytvára vyššie a štíhlejšie tvary. Listy sú trocha podobné skôr čerešni než višni. Tiež nemá prevísajúce konáre, ako mnohé odrody višní. Celkovo pôsobí dojmom tak trochu čerešne. Chuť je však nezameniteľná a s čerešňou sa nedá pomíliť, pretože je výraznejšia pikantnejšia, nie je však tak kyslá ako u typických višní. Tiež som zopár stromčekov naštepil. Poznám niekoľko typov, ktoré sa líšia. Všetky sú však pomerne veľké plody a sú obľúbené a chutné. Je však pravda že v odbornej literatúre som o nich zmienku nenašiel, zas ale som ani veľmi nepátral.
Rozhodne stojí za to, pretože sa vyskytuje čím zriedkavejšie, pretože ju asi nikto nemnoží.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Poprosim o radu,akým systémom mám pohnojiť staršiu marhuľu,ktorá je na slivkovom podpníku?Teda staršiu,podľa odhadov može mať asi 15 rokov,neviem,nejaká väčšia uroda z nej zatiaľ nebola.Dakujem.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž hnojiť môžete tak, ako ktorýkoľvek iný strom. Na vašom mieste by som hnojil nie úplne pri kmeni, ale ploche pod korunou. Na viaceré miesta môžete do plytkých jám či jamiek zapracovať hnoj s močovinou napríklad, ale hnokiť sa dá prakticky akýmkoľvek hnojivom či exkrementami živočíšneho pôvodu.
Zvážiť treba tiež zalievanie za suchého včasného leta vodou odstátou prekvasenou živočíšnym, či rastlinným macerátom.
Ako veľmi vhodné a zaujímavé hnojenie, na ktoré záhradkáry často zabúdajú, je hnojenie na list v postreku. Toto veľmi priaznivo ovplyvní veľkosť a kvalitu ovocia - samozrejme všetkého moc škodí, ak však dodržíte všetky zásady, tak listové hnojivo je vynikajúce. Nezabudnite postriekať proti monilioze a pomodliť aby nám neskoré mrazíky nenarušili naše marhuľové plány...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Tak aby som pravdu povedala,po tohtoročnej zime budem s napatím čakať,ktoré stromky prežili a ktoré nie,opakovane bolo až okolo -30 a to sme na juhu.Nechcem ani pomyslieť na marhule a čerstvo zasadené hrušky ako sa s tým vyporiadali.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

U vás teda riadne mrzlo!
To v Nitre podľa mojich meraní nebolo viac ako -20 a to tiež nie dlhodobo.
Nechce sa mi veriť, že ste mali až takú zimu!
Nebál by som sa, ak ste mali stromky normálne ošetrené a bolo drevo vyzreté, tak to bude v pohode, veď sú vo vegetačnom kľude. Jarné mrazíky čo len trochu pod nulou sú oveľa nebezpečnejšie. Tiež príliš veľké výkyvy v teplotách odmäk a potom rýchlo silný mráz a podobne sú nebezpečnejšie.
Jedine nezateplené figy, Hurmmi Kaki a podobné citlivky to mohlo poškodiť...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Chúlostivejšie stromy ako sú Hurmi kaki, ale aj Broskyne, marhule, vinič v niektorých lokalitách je dobre koncom leta poskracovať letorasty, aby drevo dobre vyzrelo a rana sa pritom vyhojila, postriekať draselno-fosforovým biohnojivom a obmedziť dusík. Zlepší úrodu a pripraví strom lepšie na zimu.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Zdravím po zime-konečne-a prosím o radu,aké rastlinky môžem vysadiť k stromom a pod stromy?Máte niečo vysadené okolo stromov,čo sa Vám osvedčilo?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Priamo pod stromy by som nesadil nič. Iba ak to chceš kosiť a mulčovať. Inak je dobre slama, alebo netkaná textília. Je možné aj trávnik, hlavne ak je tam svah kvôli erozii, ale treba potom viac hnojiť a najmä polievať, pretože trávnik toho hodne vypije a obyčajné zrážky nemusia vždy a všade postačovať, najmä u nás na suchšom juhu, kde často ani rosa nie je v lete.
Samozrejme je možné v malej záhradke využiť aj priestor pod stromami, najmä ak sú mladé a malé a moc netienia, vždy však treba uvažovať aj so zvýšeným hnojením.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem,asi namulčujem a zvyšok nechám na prírodu,uvidíme.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pouvažujte nad chovom králikov, je to fakt úžitok a potešenie. Tých svojich som naučil spracovávať drevnú hmotu z konárikov, ktoré strihám z ovocných stromkov, len nesmú byť striekané. Bobky sú vinikajúce hnojivo je to lepšie ako s trávou iba mulčovať.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Prečo nie,pokiaľ by sa dali chovať na diaľku asi 100km,popri zamestnaní min.12 hod denne,tak skusim.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať