Zavrieť

Porady

Založenie ovocného sadu

Vie mi niekto poradiť pri založení ovocného sadu?Podotýkam,že som všetko,len nie záhradkár,takže by som privítala akúkoľvek radu,ktorým smerom sa pustiť,čo si mám všímať,prípadne kde sa obrátiť.Dakujem.
Usporiadat
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

V lokalite kde mám záhradu dobre rastú divé broskyne,takže som vlani zasadila 3 podpníky,uvidím či sa chytia.Broskýn bolo dosť,kôstky som všetky porozhadzovala po záhrade a budem v tom pokračovať,takže určite časom vyrastú spontánne.Ale chcela som nejaké druhy v podstate na očkovanie tých divých.Je fakt,že to bude tretí pokus,tak ako bude tretí pokus pri višniach.Nie a nie vybrať pre ne správne miesto.Ono problém je aj moja zaneprázdnenosť, vlani,napr.nasadila som to a potom 6 weekendov bud služba alebo školenia alebo neviem čo,ked som v júni prišla,vyhrabávala som stromy a kríky po pamati z trávy.Tak to je potom ťažké.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tie kvôstky je treba dobre umyť, odložiť, držať v suchu a až neskôr na jeseň plytko posadiť na konkrétne miesto kde majú rásť. Hádzať ich len tak na trávnik je veľmi neefektívne.
ak sadíš do trávy, je lepšie okolie stromu či kríčku prikryť kúskom netkanej textílie, či obyčajného kartónu. Zabazpwčiť drôtom proti odfúknutiu. Výhoda je v tom, že miesto samozrejme najdeš ale aj po nejqakom čase takto, tak ľahko nepreschne. Tráva najmä hustá mačina dokáže zamedziť dažďovej vlahe aby sa dostala do pôdy. Kvapky zoztanú na listoch vietor ich rozfúka a vysuší a to čo vsiakne tráva okamžite vypije a postupne vyparí. Pod textíliou, či kartónom rásť v tme nebude a zároveň dsa udrží vlhkejšie aj keď nepoleješ pár týždňov...
1 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Jeden môj známy zatĺka kvôstky,pardon kôstky kladivom do zeme....,zatiaľ všetko O.K.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Tak to dopadne keď zostane stolár nezamaný a minú sa mu klince...
0 0
peterslovak peterslovak

peterslovak je offline (nepripojený) peterslovak

wabi Pozri príspevok
Nuž s Aprimirou také skúsenosti asi veľa ľudí skúsenosti mať nebude, zato, s iným hrížencom "čiernou marhuľou" - Melitopolskij mám skúsenosti že rastie všade bez problémov a bohato rodí chutné plody.
Nemá problém ani zo škodcami ani s chorobami ani s vysokou nadmorskou výškou ani s mrazom... Ak by bola Aprimira aspoň s polovice vydarená ako Melitopolskij tak sa nieto čoho obávať. Hodnotiť mi ho je predčasné, nemám ho odskúčaného a však čiernu marhulu - staršieho kríženca s možno horšou reklamou môžem len odporučiť!
Súhlas s Wabim, Melitopolský je odskúšaný, Aprimira je podvod, tento hybrid marhuľu ani nevidel. Sám šľachtiteľ ho už vlani ponúkal ako kríženec mirabeliek, hoci v roku 2007 uvádzal Aprimiru s veľkou slávou ako kríženec mirabelky s konkrétnou odrodou marhule "Orangered". U nás bude z týchto plodov asi veľa ľudí sklamaných, lebo budú čakať zaujímavú kombináciu marhule s mirabelkou a urodia sa im 100 % mirabelky.
Aprimira.jpg  
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mimochodom odroda melitopolský kvitne súčasne s marhuľami, teda skôr ako slivky. vplyv marhule je vidieť nielen na kmeni-kvôre ale je ju poznať aj v chuti.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Zaujima ma,či niekto má na záhrade japonskú slivku.Potrebuje dvojicu na opeľovanie,alebo stačia naše slivky?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Mám 3 odrody. Rodia jak blbé ale moc mi nechutia. Tak somich preštepil a nechal som len spodok. Rodia i tak koľko im dovolím. Praktickú skúsenosť zo samoopelovaním, či opelením inými teda nemám, pretože sú 3 vedľa seba. Nestojí to za to naše slivky sú lepšie...
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
BXLmiami Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť pri založení ovocného sadu?Podotýkam,že som všetko,len nie záhradkár,takže by som privítala akúkoľvek radu,ktorým smerom sa pustiť,čo si mám všímať,prípadne kde sa obrátiť.Dakujem.
nechcem robit velmi reklamu, ale svojho casu som bol pri vyrobe jedneho multimedialneho produku na temu ovocinarstvo je tam vsetko rezy tvarovanie hnojeniezakladanie sadov popisy odruod zobrazenia ochrana skodcovia choroy skartka vsetko,
skus sa obratit na http://obchod.uvtip.sk/index.php?shop=11&prod=93, este tusim niekolko kusov je v predaji
1 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
wabi Pozri príspevok
Mám 3 odrody. Rodia jak blbé ale moc mi nechutia. Tak somich preštepil a nechal som len spodok. Rodia i tak koľko im dovolím. Praktickú skúsenosť zo samoopelovaním, či opelením inými teda nemám, pretože sú 3 vedľa seba. Nestojí to za to naše slivky sú lepšie...
jemine wabi u roky sa trapim s jednou cudzoopelivou visnou, aj som k nej dokupil nejaku na doopelovanie ale efekt ziadny .. neprisiel by si sa mi na nu pozriet ? pokukas podebatime pri pohari v pivnici alebo u troch mrtvol a rozhodnes ci ockovať alebo husquarnu
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Jasne, ohlás sa niekedy v júni to sa dá očkovať za zelena...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Takže podávam správu a pridávam podakovanie.Rodia jablone,letné hrušky,zimné a dule ešte nie,nashi hrušky boli skvelé,rodili tretí rok po vysadení,dule ešte nerodili,ale mišpule idem po mrazoch ochutnať,pár plodov aronie,muchovník ,zimolez,dokonca prvé štyri marhulky som jedla.A teraz prosba o radu.Bojujú so mnou višne ale hlavne ríbezle.Nie a nie im ulahodiť,stromy už rodia a ríbezle len 1-2 prútiky,nemáte dobré rady?Dik.
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Dost zalezi na agrotechnike, odporucam okolo krickov/ stromcekov, udrziavat matyckou cierny uhor.

Ked slabo rastu, moze to byt aj nedostatok dusika, pripadne inych prvkov.

Takze v jari prihnojit, a hlbsie ich zostrihnut (nechat 3-4 puciky), a nezatazovat ich v tomto roku urodou, nech maju poriadne prirastky.

Uvidite ze sa vam to potom vrati, v podobe peknej urody. Prajem pekny den.
1 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

Vie mi niekto poradiť, čo ďalej so slivkou, odroda čačanská lepotica, vysadená na jeseň? Je to len jeden dlhý prút cca 160 cm vysoký, ktorý má len malé púčiky ale žiadne výhonky. Ako ju na jar tvarovať? Máme zasadené aj jablone, tie sú krásne rozkonárené, tam tvarovanie zvládnem, ale so slivkou si neviem rady.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz chce to cladnu hlavu a pekelne sa sustredit. Musis si predstavit ako budu rast vsetky tie konare a letorasty aspon najblizsich 5 rokov...
Mas dve moznosti. Ohnut, alebo odstrihnut.
Proste odstrihnes v mieste kde chces aby sa zacinal stromcek rozkonarovat, teda inak povedane, teraz akurat rozhodnes ako vysoky bude kmen. Cim vysi bude kmen tym kratsie ti narastu kostrove letorasty a naopak ak bude kmen kratky tak ti narastie pomerne vel letorastov zjary a budu bujne a dorastu vysoke, samozrejme to uz zalezi najme na tom aky to malo koren a ci budes polievat...
Mozes urobit aj to, ze prut ohnes, koniec mozes samozrejme zastrihnut, alebo aj nemusis ak budes ohybat, mozes lubovolne hoci aj az k zemi. Najviac a najvecsich letorastov bude na najvyssom mieste. Smerom dole pocet letorastov bude vzdy klesat tomu sa hovori ludovo - Apikalna dominancia. Inak povedane to co je hore rastie do hora este viac. To mas ako ked je niekto hore a je teda fakt bohaty tak bohatne este rychlejsie. Aked niekto nema nic, tak mu stat aj to zobere a bude ho pokutovat... ale radsej sa vratme k tym stromom, na tie sa da spolahnut, ze ta neoklamu...
Vsetko zalezi od teba, ako chces tvarovat, taky bude a nezabudni na letny rez maj jun... Nechas len to co budes potrebovat, teda 3-5 kostrovych konarov, vsetko ostatne nezabudni vylomit hned jak zacne rast.
1 0
elenček elenček

elenček je offline (nepripojený) elenček

ďakujem veľmi pekne za polopatistickú a jasnú odpoveď. presne toto som potrebovala. o letnom reze som nevedela, že je nutný.....uvažujem o tom, že strom zastrihnem asi 20 - 30 cm od vrcholu. je to dosť? chcem aby bol kmeň tak akurát, ani vysoko, ani nízko. ešte raz som zmerala výšku stromčekov a je to cca 140 cm.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuz to zalezi od teba ako vysoko chces lozit na rebrik. Ci chces pod stromom chodit aby ti konare neprekazali a neudierali do hlavy, alebo pod nim chodit nebudes a nechces lozit vysoko, tak to strihni nizsie...
Tiez potom zalezi na akom to mas podpniku, podla toho ti to bude bujne rast...
Letny rez sa samozrejme nemusi. Musi sa len umriet a inak nic ine...
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
elenček Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť, čo ďalej so slivkou, odroda čačanská lepotica, vysadená na jeseň? Je to len jeden dlhý prút cca 160 cm vysoký, ktorý má len malé púčiky ale žiadne výhonky. Ako ju na jar tvarovať? Máme zasadené aj jablone, tie sú krásne rozkonárené, tam tvarovanie zvládnem, ale so slivkou si neviem rady.
mohol by si to skrátiť na výsku, v ktorej si predstavujes aby mal strom korunu, pokiaľ si neskracoval už pri sadení,

prípadne vyslepiť pod vrchným pukom pár očiek, a tak isto od spodu do výšky koruny,

ale ako laikovi, Ti odporúčam počkať kým sa listové puky sami prebudia a začnú rašiť. Ľahšie sa ťi budu dať strhnúť a budeš evidentne vidieť kde budú rásť budúce konáriky koruny, (výšky kmienka od spodu, počet konárov ... atd) a podľa toho ostatné vyhonky potom strhneš (odrežeš, odštipneš), dávaj pozor aby si nestrhol aj jemnú kôru z kmienka, nerob zbytočné rany
1 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ozaj elencek este ti napisem nieco nove co ti este nikto neporadil:
Skus to skratit na vysku v ktorej chces aby mal strom korunu, ak teda uz to v tejto vyske nahodou nie je...
To ma teraz sameho napadlo, ako taka ozaj originalna rada...
Sorry Rumex bol to len taky vtip...
0 0
Rumex Rumex

Rumex je offline (nepripojený) Rumex

keď je o com.. rad si podebatujem , keď viem - poradím, ale rad si nechávam poradiť ...viac
Nic sa nedeje wabi,
Repetitio est mater studiorum,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať