Zavrieť

Porady

Založenie ovocného sadu

Vie mi niekto poradiť pri založení ovocného sadu?Podotýkam,že som všetko,len nie záhradkár,takže by som privítala akúkoľvek radu,ktorým smerom sa pustiť,čo si mám všímať,prípadne kde sa obrátiť.Dakujem.
Usporiadat
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž dá sa to zautomatizovať, ale občas by to mal niekto skontrolovať, či automatika funguje, predsa len by sa mali poliať častejšie ako raz za týždeň.
Alebo dobre ohradiť a chovať na trávičke pod stromami na voľno hoc aj celoročne - polodivoko. Dá sa to.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Akurát ti ožeru kôru na stromoch,ked im nedas zrna a kukurice nedorastu do poražkovej hmotnosti a ked sa zadarí tak ti pokapú bud na myxomatozu,alebo mor králikov,alebo sa zdujú Ked chcete úspech musite sa tomu venovať denne...
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ale ved ja to viem,to bola len taká výmena replík.Podstata je v tom,že môj sad,teraz už dvojročný je 100 km od môjho bydliska,takže všetko čo tam robím a všetky rastliny ktoré vyberám,musia byť také,aby stačili weekendy,aj to nie všetky.
Kedy letný rez marhuľ?Môžem dať dole pár vetvičiek?Doslova pár,pretože tie korunky rastú krásne-klop,klop,aby som neporiekla.
0 0
moriteru moriteru

moriteru je offline (nepripojený) moriteru

BXLmiami Pozri príspevok
Ale ved ja to viem,to bola len taká výmena replík.Podstata je v tom,že môj sad,teraz už dvojročný je 100 km od môjho bydliska,takže všetko čo tam robím a všetky rastliny ktoré vyberám,musia byť také,aby stačili weekendy,aj to nie všetky.
Kedy letný rez marhuľ?Môžem dať dole pár vetvičiek?Doslova pár,pretože tie korunky rastú krásne-klop,klop,aby som neporiekla.
Do 3-5 rokov je výchovný rez. Potom "rodivý", neskôr presvetľovací (môžeš aj letný = vylamuj výhonky , čo by za 1-3 roky príliš zahustili (kotlovitú) korunu).
Nerež príliš hlboko - nechaj , aby si strom sám vytváral rozloženie energie na drevo / plody.

PS
U marhulí dosť dôležité !
Kostrové a polokostrové konáre rež (skracuj) tak, aby zosilneli a boli tzv. "SAMONOSNÉ" .
Naposledy upravil moriteru : 01.05.10 at 08:00
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem za radu.príroda sa stará,aby som sa všetko dôkladne naučila a tak ked oschne to jazero čo mám zo záhrady,zopakujem si to znova od kapitoly sadenie marhúľ.Čo už.
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

BXLmiami Pozri príspevok
Dakujem za radu.príroda sa stará,aby som sa všetko dôkladne naučila a tak ked oschne to jazero čo mám zo záhrady,zopakujem si to znova od kapitoly sadenie marhúľ.Čo už.
Ja by som pridal jedno k sadeniu stromčekov(mne sa to veľmi osvedčilo).
Klasicky : jama / podsypať /posadiť stromček / zasypať / potriasť / zaliať / prisypať / prišľapať /dosypať a rozlúčiť sa vetou :
Keď chceš, budeš rásť.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

BXLmiami Pozri príspevok
Zdravím po zime-konečne-a prosím o radu,aké rastlinky môžem vysadiť k stromom a pod stromy?Máte niečo vysadené okolo stromov,čo sa Vám osvedčilo?
Rastlinám sa darí lepšie, keď sú v spoločenstve, než v monokultúre, to platí aj pre stromy. Odporúčam w ww.ekozahrady.com/strom_a_guild.htm
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

BXLmiami Pozri príspevok
Poprosim o radu,akým systémom mám pohnojiť staršiu marhuľu,ktorá je na slivkovom podpníku?Teda staršiu,podľa odhadov može mať asi 15 rokov,neviem,nejaká väčšia uroda z nej zatiaľ nebola.Dakujem.
1, P a K - podporujú plody.
2, Aké máš letorasty ? priemer / dĺžka
3, Ako kvitne?
4, Ako mrzne (po odkvete) ?
5, Ako je tam s vodou ?
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

wabi Pozri príspevok
Nuž hnojiť môžete tak, ako ktorýkoľvek iný strom. Na vašom mieste by som hnojil nie úplne pri kmeni, ale ploche pod korunou. Na viaceré miesta môžete do plytkých jám či jamiek zapracovať hnoj s močovinou napríklad, ale hnokiť sa dá prakticky akýmkoľvek hnojivom či exkrementami živočíšneho pôvodu.
Zvážiť treba tiež zalievanie za suchého včasného leta vodou odstátou prekvasenou živočíšnym, či rastlinným macerátom.
Ako veľmi vhodné a zaujímavé hnojenie, na ktoré záhradkáry často zabúdajú, je hnojenie na list v postreku. Toto veľmi priaznivo ovplyvní veľkosť a kvalitu ovocia - samozrejme všetkého moc škodí, ak však dodržíte všetky zásady, tak listové hnojivo je vynikajúce. Nezabudnite postriekať proti monilioze a pomodliť aby nám neskoré mrazíky nenarušili naše marhuľové plány...
Na stromy ????????????????????? (možno tak po zakorenení 2. - 3. rok ?? )
0 0
kokolačík kokolačík

kokolačík je offline (nepripojený) kokolačík

BXLmiami Pozri príspevok
Zdravím po zime-konečne-a prosím o radu,aké rastlinky môžem vysadiť k stromom a pod stromy?Máte niečo vysadené okolo stromov,čo sa Vám osvedčilo?
Nesaď nič - ono rastie samo (slnko / voda a rastie to tam ako sprosté ).
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Ako ste na tom toho roku?Ja som objednané stromky zasadila,ale či z nich niečo bude uvidíme.Marhule,ktoré som sa chystala strihať vyriešila príroda,záhradu mám už pár týždnov pod vodou,takže sa na to môžem len dívať a dúfať,že niečo prežije.No,hlavne že do domu netečie,v jeseni alebo na rok začneme znovu.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Voda v záhrade miestami ešte ločká v kalužiach,ale nie je to taká katastrofa,ako sa mi zdalo,aj ked niektoré stromky ako keby sa stále rozhodovali,či to mienia prežiť alebo nie.Môžem pre tie stromky niečo spraviť?Ako sa o sad starať teraz?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

BXLmiami Pozri príspevok
Voda v záhrade miestami ešte ločká v kalužiach,ale nie je to taká katastrofa,ako sa mi zdalo,aj ked niektoré stromky ako keby sa stále rozhodovali,či to mienia prežiť alebo nie.Môžem pre tie stromky niečo spraviť?Ako sa o sad starať teraz?
Marhule a broskyne ti už asi neporastú tie totiž neznášajú kolísavú hladinu spodnej vody. Ostatným stromom by sa dalo pomôcť poriadnym prevzdušnením pôdy
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem,to som spravila.Zatiaľ mi toho roku aspon odpadlo polievanie.Neuveríte,ale ešte dnes ráno som vletela do kaluže po členok,teda to bola jar.Co sa týka marhulí,tak s užasom pozorujem prírodu,2 vyhynuli,jedna je slabo poškodená,naozaj asi na 3 drobných miestach a jedna,ktorá som si myslela že je po nej sa neuveriteľne pustila rásť,rozsah poškodenia bol veľký,ale ostrihala som ju,hotový chirurgický výkon,dezinfekcia,ocot,balzam a uvidíme.Príroda je užasná.
Poradí mi niekto ako a kedy mám zmladiť ríbezle?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Keď hovoríme o zmlaďovaní, tak najčastejšie na jar, ale pri ríbezliach je to v podstate jedno a treeba ich zladzovať? Ako sú staré?
Ak je pozemok tak intenzívne podmáčaný, iste tento rok je v tomto vínimočný, ale zrejme je tam spodná voda aj po iné roky vysoko, bolo by dobre ak sú stromky v radoch sadiť ich na kopec a naopak vyorať, či vykopať brázdy čo pomôže pri odvodnení a tiež vysadiť trávu, či pokrivnú zeleň ktorá to znáša. Nie je tiež jedno aký máte podpník, pretože na ňom záleží ako zvládne vysokú hladinu vody...
1 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Dakujem,budem to rešpektovať.Ríbezľa má určite cez 20 rokov a miestami akoby splanovala,tak neviem či sa s nou ešte niečo dá spraviť.
Tiež sa chcem spýtať,pri plote mi od susedov rastú trsy stromčekov,toho roku som zistila,že jeden sú višne a druhý slivky,chcela by som vybrať 1-2 stromky a nechať ho rásť a tie okolo vyrezať,kedy je vhodná doba toto spraviť u kôstkovín?
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Posúvam.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pýtaš sa ak som to správne pochopil, kedy je vhodná doba na dôkladné vyrezanie - odstránenie podrastajúcich výmladkov višní a slivkových?
Nuž kedykoľvek. Je výhodné z viacerých vímladkov, ktoré sú na jednom koreni (to môže byť hoci aj meter a viac od seba) nechať iba jeden aby sila koreňa tlačila naň a tanto pekne rástol. U višní sa často možno stretnúť, že tieto výmladky majú aj bez štepenia kvalitné plody. Horšie u sliviek tam budú mať prevdepodobne ako podpník plody menej kvalitné. Tiež je otázka či nie sú napadnuté šárkou. Dajú sa použiť maximálne ako podnož pre slivku ringlotu alebo aj prípadne marhulu. Ak ich nebudeš presádzať budú rásť "ako z vody" treba ich len zaočkovať...
0 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Prosím o radu:
máme v záhrade asi 15 ovocných stromov a my s mamou ani len netušíme, ako a kedy sa majú strihať.
Nepoznáte z okolia Nitry nejakého šikovného dôchodcu záhradkára, ktorý by nám stromy ostrihal, po prípade opílil?
U nás sa bohužiaľ, nikto ochotný nenájde. Pán, ktorý nám ich strihal je asi 2 rok v zahraničí....
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

wabi Pozri príspevok
Pýtaš sa ak som to správne pochopil, kedy je vhodná doba na dôkladné vyrezanie - odstránenie podrastajúcich výmladkov višní a slivkových?
Nuž kedykoľvek. Je výhodné z viacerých vímladkov, ktoré sú na jednom koreni (to môže byť hoci aj meter a viac od seba) nechať iba jeden aby sila koreňa tlačila naň a tanto pekne rástol. U višní sa často možno stretnúť, že tieto výmladky majú aj bez štepenia kvalitné plody. Horšie u sliviek tam budú mať prevdepodobne ako podpník plody menej kvalitné. Tiež je otázka či nie sú napadnuté šárkou. Dajú sa použiť maximálne ako podnož pre slivku ringlotu alebo aj prípadne marhulu. Ak ich nebudeš presádzať budú rásť "ako z vody" treba ich len zaočkovať...
majú,boli dobré,ved ako inak by som prišla na to,že tá húština pri plote sú višne?Dakujem za radu,spravím to cez weekend.Len si ma pomýlil,nerozlíšim,či tie dve skupiny višní sú z jedného korena alebo nie.
Sú to 2 trsy zložené z viacerých stromčekov a tie hniezda sú asi 1,5 metra od seba,keby som vybrala krajné z oboch,tak vzdialenosť medzi nimi by bola asi 2,5 metra.
Nechcete niekto spraviť firmu s ľudmi,ktorí by prišli a spravili záhradu-očkovanie,strihanie,vyselektovanie-zaplatili by sme a odišli by?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať