Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
emarosl emarosl

emarosl je offline (nepripojený) emarosl

Monika C. Pozri príspevok
Áno je to mj prípad ďakujem pekne len na bodík musíš počkať môžem udeliť len raz. Platí to aj keď aj manžel robí DP alebo môže tú sumu odčítať len jedna osoba. Veľké ďakujem. Manželia obidvaja mjaú prenájom delia si príjmy z prenájmu - môžem u nej použiť tých 40% a odčítať aj tých 25650.
Z nasledovného zdroja ti vyberám len časť článku. Myslím, že tam nájdeš odpovede na svoje otázky, ale ak by si ešte niečo potrebovala, daj vedieť

Zdroj:
Dane, účtovníctvo, odvody - bez chýb, pokút a penále č. 11/2008 - Príjmy fyzických osôb zdaňovanie podľa ZDP (4.)

"Príjmy plynúce manželom z ich bezpodi z BSM § 4 ods. 8 ZDP
V súlade s § 4 ods. 8 ZDP príjmy z prenájmu nehnuteľností (§ 6 ods. 3 ZDP), príjmy z kapitálového majetku (§ 7 ZDP) a ostatné príjmy (§ 8 ZDP), ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak. V tom istom pomere ako sa do základu dane manželov zahŕňajú predmetné príjmy zahŕňajú sa do základu dane týchto daňovníkov aj výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.
Príklad
Manželia prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v bezpodielovom spoluvlastníctve. Prenajímanú nehnuteľnosť nemajú zahrnutú v obchodnom majetku a nejde ani o prenájom, ktorý je živnosťou. Ide teda o príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP. V roku 2008 z prenájmu tejto nehnuteľnosti dosiahnu príjmy vo výške 400 000 Sk a na tieto príjmy preukázateľne vynaložia výdavky vo výške 240 000 Sk. Manželia sa dohodnú tak, že Ľ príjmov z prenájmu, t.j. príjmy vo výške 100 000 Sk zahrnie do základu dane manžel a ľ týchto príjmov, t.j. príjmy vo výške 300 000 Sk zahrnie do základu dane manželka. Okrem príjmov z prenájmu manželia v roku 2008 nebudú mať žiadne iné zdaniteľné príjmy.
Do základu dane sa zahrnú len zdaniteľné príjmy, t.j. každý z manželov zahrnie do základu dane len príjmy z prenájmu prevyšujúce sumu 25 650 Sk, čo je v roku 2008 suma oslobodená od dane podľa § 9 ods. 1 písm. h) ZDP.
Do základu dane za rok 2008 preto zahrnie

– manžel príjmy z prenájmu vo výške 74 350 Sk (100 000 Sk – 25 650 Sk) a
– manželka príjmy z prenájmu vo výške 274 350 Sk (300 000 Sk – 25 650 Sk).

V rovnakom pomere ako si manželia rozdelia príjmy z prenájmu nehnuteľnosti, rozdelia si aj výdavky preukázateľne vynaložené na tieto príjmy. Z celkových preukázateľne vynaložených výdavkov (240 000 Sk) teda na manžela pripadnú výdavky vo výške 60 000 Sk (Ľ z 240 000 Sk) a na manželku pripadnú výdavky vo výške 180 000 Sk (ľ z 240 000 Sk). Z týchto výdavkov je možné pri výpočte základu dane uplatniť len výdavky vynaložené na príjmy z prenájmu zahrnované do základu dane. Tieto výdavky sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom. Znamená to, že manžel si môže k zdaniteľným príjmom z prenájmu uplatniť výdavky vo výške 44 610 Sk [(74 350 Sk : 100 000 Sk) x 60 000 Sk] a manželka si môže uplatniť výdavky vo výške 164 610 Sk [(274 350 Sk : 300 000 Sk) x 180 000 Sk].
Poznámka
Medzi príjmy z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP nepatria príjmy z prenájmu nehnuteľnosti

- ak ide o prenájom, ktorý je živnosťou (ak popri prenájme sú poskytované aj iné ako základné služby) – v takomto prípade ide o príjmy zo živnosti podľa § 6 ods. 1 písm. b) ZDP,
- ak prenajímanú nehnuteľnosť má daňovník v súvislosti s jej využívaním na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť zahrnutú v obchodnom majetku – v takomto prípade ide o príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti a to v závislosti od toho, na ktorú z uvedených činností daňovník nehnuteľnosť využíva.

Príklad
V roku 2008 manželia dosiahnu príjem z predaja stavebného pozemku, ktorý nemajú zahrnutý v obchodnom majetku, vo výške 3 000 000 Sk. Pozemok nadobudli do bezpodielového spoluvlastníctva kúpou v roku 2006 za 1 500 000 Sk.
Nejde o predaj obchodného majetku využívaného na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť, príjem z predaja pozemku preto patrí medzi ostatné príjmy podľa § 8 ZDP. Keďže manželia si nedohodnú iný pomer delenia príjmov z predaja pozemku, každý z nich v súlade s § 4 ods. 8 ZDP predmetné príjmy zahrnie do základu dane v rovnakom pomere. Každý z manželov zahrnie do základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2008 príjmy vo výške 1 500 000 Sk (˝ z 3 000 000 Sk). Rovnakým pomerom si každý z nich zahrnie do základu dane za uvedené zdaňovacie obdobie aj výdavky preukázateľne vynaložené na tieto príjmy (kúpna cena preukázateľne zaplatená za nehnuteľnosť), t.j. na každého z manželov pripadnú výdavky vo výške 750 000 Sk (˝ z 1 500 000 Sk).
Poznámka
Medzi ostatné príjmy nepatria príjmy z predaja nehnuteľnosti, ktorú má daňovník v súvislosti s jej využívaním na podnikanie alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť zahrnutú v obchodom majetku. Tieto príjmy sa zaradia medzi príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti, pričom ak ide o nehnuteľnosť, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve uplatní sa postup podľa § 6 ods. 14 ZDP."
0 0
Monika C. Monika C.

Monika C. je offline (nepripojený) Monika C.

43 ročná účtovníčka
Neviem už pridať bod ale poobede za odvdačím ďakujem všetkým za odpovede musím utekať do firmy to urobiť . Díki mockrát.
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Čaute poraďáci, mám takýto problém. Živnostník dosiahol príjem v roku 2008 cca 200 000 SKK. Uplatňuje si paušálne výdavky. V RZZP mu vyšiel preplatok okolo 6000 SKK, avšak mu ho zdanili a vrátili mu rozdiel. Kde mám v daňovom priznaní uviesť tento preplatok? Resp. tú daň?

ďakujem
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Odpoveď na 7. strane :
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...a/dp_fo_08.pdf
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

ďakujem, pomohli ste mi.
0 0
robin1 robin1

robin1 je offline (nepripojený) robin1

Prosím o moje usmernenie: SZČO, typ B - príjmy: 300tis, ZD riadok 59: 97 tis.
Je povinný sa prihlásiť do SP k 30.6.2009. Jeho platby budú 97,80€/mesiac.
Ako to bude so zdravotným poistením? Doteraz platil 1134SK.
Naposledy upravil robin1 : 19.03.09 at 07:36
0 0
riska007 riska007

riska007 je offline (nepripojený) riska007

Prosím ešte o ujasnenie jednej veci. Ak mám preplatok z RZZP a zrazili mi z neho dań. V daňovom priznaní mi daň na úhradu vychádza 0,- SKK. Je pre mňa lepšie dať si tento preplatok do príjmoch v DP, tak mi aspoň vrátia tú daň. Chápem to dobre????
Ďakujem
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Ahojte poradaci, chcem sa opytat ako je to s uplatnením zniženia zakladu dane na manželku v takomto prípade: manželia mali prijem z prenajmu nehnutelnosti, manželka pobera rodičovsky (ten sa nezahrna do prijmu) manžel pracoval...(potial je vsetko OK v podstate to riesia vysvetlivky v DP) prijem z prenajmu vychádza cca 24000 na kazdeho po uplatnení odpoctu 25650 na danovnika. Otazka: DP typu B poda aj manzelka môže si aj ona uplatnit znizenie zakladu dane na seba 98 496, ked si uz uplatnil alikvotne manzel vo svojom DP?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Don133 Pozri príspevok
Ahojte poradaci, chcem sa opytat ako je to s uplatnením zniženia zakladu dane na manželku v takomto prípade: manželia mali prijem z prenajmu nehnutelnosti, manželka pobera rodičovsky (ten sa nezahrna do prijmu) manžel pracoval...(potial je vsetko OK v podstate to riesia vysvetlivky v DP) prijem z prenajmu vychádza cca 24000 na kazdeho po uplatnení odpoctu 25650 na danovnika. Otazka: DP typu B poda aj manzelka môže si aj ona uplatnit znizenie zakladu dane na seba 98 496, ked si uz uplatnil alikvotne manzel vo svojom DP?
áno, môže si manželka sama na seba uplatniť celú NČZD
0 0
zuzanask zuzanask

zuzanask je offline (nepripojený) zuzanask

Velmi by som ocenila, keby mi niekto poradil. Prisla za mnou pracovnicka ktora pracovala v nasej firme od zaciatku roka do juna na HPP a mala minimalnu mzdu. Doniesla mi papiere so socialky - potvrdenie o nemocenských dávkach, o poberaní rodičovského príspevku a poberaní prídavkov na detí. Vraj by podani DP by jej mali nieco vratit. Nemate s tym nejake skusenosti. Neviem co by jej mali vratit, ked dan neplatila.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

zuzanask Pozri príspevok
Velmi by som ocenila, keby mi niekto poradil. Prisla za mnou pracovnicka ktora pracovala v nasej firme od zaciatku roka do juna na HPP a mala minimalnu mzdu. Doniesla mi papiere so socialky - potvrdenie o nemocenských dávkach, o poberaní rodičovského príspevku a poberaní prídavkov na detí. Vraj by podani DP by jej mali nieco vratit. Nemate s tym nejake skusenosti. Neviem co by jej mali vratit, ked dan neplatila.
Ak daň nemala zrazenú žiadnu, tak jej veru nemajú čo vrátit. A ani nevrátia.
0 0
Don133 Don133

Don133 je offline (nepripojený) Don133

Dakujem mam to tak urobene, ale pre istotu sa je dobre poradit na porade ))
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Je možné, aby bol v tomto rozdiel medzi daňovníkom - zamestnancom a daňovníkom - podnikateľom?
http://www.porada.sk/654029-post18.html a posledná otázka na strane 3
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...z2008_0209.pdf
Jedno aj druhé je stanovisko daňového úradu.
Naposledy upravil abel : 20.03.09 at 06:04
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

abel: po tomto patram uz dost dlho a nie a nie sa dopracovat k jednoznacnej odpovedi, mozem teda zahrnut FO (nie szčo, ale iba dohoda počas celeho roka)poistne do ZP do riadku 34??? v tychto prispevkoch je jasne ze obe stanoviska su uplne odlisne......ostava len verit ze to pri kontrole nevyhodia a nedodania, vsak?
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

prosím pozrite sa niekto na to? mam tam teda zaratat tie odvody ci nie, som bezradna a zvlašt ked vidim ten datum v kalendari
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Profi, vytlačila som si k tomu stanovisko daňového úradu ( to, kde na strane 3 informujú že uplatniť, a priložila som si to k ročnému zúčtovaniu toho zamestnanca. Čiže ja som to uplatnila.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

profi Pozri príspevok
abel: po tomto patram uz dost dlho a nie a nie sa dopracovat k jednoznacnej odpovedi, mozem teda zahrnut FO (nie szčo, ale iba dohoda počas celeho roka)poistne do ZP do riadku 34??? v tychto prispevkoch je jasne ze obe stanoviska su uplne odlisne......ostava len verit ze to pri kontrole nevyhodia a nedodania, vsak?
Niečo som našiel od p. Mihála:
0 0
profi profi

profi je offline (nepripojený) profi

ano, ale bude sa v tomto pripade povazovat dohodar za zamestnanca? aby to nevyhodili a nepovedali ze sa to týka len zamestnancov v pracovnom pomere
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Manual Pozri príspevok
Niečo som našiel od p. Mihála:
Janko, presne toto sme riešili o pár riadkov vyššie http://www.porada.sk/976963-post396.html aj v tom Mihálovom príspevku sa spomína len sociálne poistenie, ale nie zdravotné, a tiež sme si lámali hlavy nad výrazom dobrovoľne poistený a samoplatiteľ...
0 0
JanaKop JanaKop

JanaKop je offline (nepripojený) JanaKop

Zdravím všetkých.
Potrebovala by som poradiť. Robím DPFO B. Ten človek má riadny pracovný pomer a popri tom robí finančného poradcu. Ja len potrebujem vedieť či musí prikladať k daň. priznaniu aj výkaz ziskou a strát ak nevedie JU len som urobila súpis príjmov a výdavkov.
Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať