Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

aha, tak ja som si pod skratkou DDP predstavila doplnkové dôchodkové sporenie, a ono je to dodatočné daňové priznanie
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

leozka Pozri príspevok
Ahojte. Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009?
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť?
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....
1.Nemocenské dávky sa do príjmov nepočítajú, ale to potvrdenie si odlož.
2.Preplatok z RZZP pripočítaš k príjmom
3.V tejto odpovedi som si nie celkom istá, ale myslím si, že tých 4,5 eur sa do príjmu neráta.
4.Je to vlastne daňový bonus znížený o daň na úhradu, ktorý sa do príjmu nezapočítava, je to oslobodený príjem.
5.Áno, poistenie v nezamestnanosti sa priratáva k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP. To poistné sa ale neodratáva od príjmov, ale od základu dane t.j. príjmy - výdavky(60%) = ZD a od toho ZD odpočítaš poistné do SP a ZP vrátane poistného v nezamestnanosti.
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
No tak ďakujem Vám veľmi pekne, moc ste mi pomohli všetci a nech sa Vám všetkým darí......
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)
0 0
books books

books je offline (nepripojený) books

an-ps Pozri príspevok
Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)
Napr. príjem 20000,00EUR, zaplatené poistné 400,00EUR(len do 31.12.2009)
Tak to bude takto :
príjem = 20000,00EUR
40% výdavky z 20000,00 = 8000,00EUR
poistné = 400,00EUR
Do tabuľky 2 sa napíše príjem 20000,00EUR,výdavky 8400,00EUR(8000,00+400,00) a pod tabuľku kde sa zaškrtne výdavky % a sa napíše suma poistného 400,00EUR.
potom sa pokračuje ďalej vo výpočte.
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

an-ps Pozri príspevok
Snažím sa vyplniť priateľovi DP FO typ B podľa toho, ako mu to vyplnila účtovníčka minulý rok a chcem sa len uistiť:
Uplatňuje si výdavky poušálom - 40%. Platí si len zdravotné poistenie, mám mu zarátať aj sumu čo zaplatil 8.1.2010?
Celkovú sumu poistného čo zaplatil v r. 2009 + 8.1.2010 uvediem v tabuľke č.1 stĺpec 2 r.2,r.9, aj r.10 a pod tabuľkou dám kvačku (pri príjmoch podľa §6 ods. a a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov (§6 ods.10) a preukázateľne zaplatené poistné a príspevky vo výške.....?
Vlastne toto poistné pripočítam k výdavkom (40%)?
Pretože účtovníčka mu to tak minulý rok neurobila. Na r. 2,9,10 mu dala len výdavky 40% a poistné tam nezahrnula. (mal malý príjem, tak to nemalo vplyv na daň, ale tento rok by to už vplyv malo)
Pozri aj tu:

http://www.porada.sk/1312981-post90.html
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

books Pozri príspevok
Napr. príjem 20000,00EUR, zaplatené poistné 400,00EUR(len do 31.12.2009)
Tak to bude takto :
príjem = 20000,00EUR
40% výdavky z 20000,00 = 8000,00EUR
poistné = 400,00EUR
Do tabuľky 2 sa napíše príjem 20000,00EUR,výdavky 8400,00EUR(8000,00+400,00) a pod tabuľku kde sa zaškrtne výdavky % a sa napíše suma poistného 400,00EUR.
potom sa pokračuje ďalej vo výpočte.
Ďakujem, tak som si to aj myslela, a nemám všetky doklady o zaplatení poistného, tak som volala do zdravotnej poisťovne, a tam mi povedala, že tam mám zarátať aj sumu, čo bola zaplatená 8.1.2010?
(táto suma sa bude uvádzať aj na r. B28 v RZZP)

A ešte sa chcem spýtať, faktúra vystavená 18.1.2010, dátum zdan. plnenia 31.12.2009 a dátum úhrady 18.1.2010. Môžem tento príjem uviesť do DP za r. 2009?
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

ak bola faktúra uhradená v roku 2010, je to príjem roku 2010, do roku 2009 príjem nedávaš
0 0
an-ps an-ps

an-ps je offline (nepripojený) an-ps

Vystavená bola v r. 2010, ale za obdobie od 18.12.2009 do 22.12.2009, dátum vzniku dan. povinnosti 31.12.2009, vystavená a uhradená 18.1.2010.
Jedná sa o to, či môžem dať tento príjem do r. 2009, pretože tento rok si zrejme nebude uplatňovať paušál, ale skutočné výdavky (teda až na konci roka uvidí, ako mu to vychádza).
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

v JÚ je príjem v tom roku kedy bola skutočne uhradená faktúra, bez ohľadu na to kedy bola vystavená, keďže bola uhradená v roku 2010, je to zdaniteľný príjem roku 2010
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

an-ps Pozri príspevok
Vystavená bola v r. 2010, ale za obdobie od 18.12.2009 do 22.12.2009, dátum vzniku dan. povinnosti 31.12.2009, vystavená a uhradená 18.1.2010.
Jedná sa o to, či môžem dať tento príjem do r. 2009, pretože tento rok si zrejme nebude uplatňovať paušál, ale skutočné výdavky (teda až na konci roka uvidí, ako mu to vychádza).
opakujem : ak bola uhradená v roku 2010 je to príjem ovplyvňujúci ZD v roku 2010
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
IKA K Pozri príspevok
Blíži sa podávanie DP a ja som znova vo všetkom mimo.Potrebovala by som poradiť s viacerými vecami ohľadom manželovho DP B.1. Je SZČO a v priebehu roku 2009 mu boli vyplácané nem.dávky.Chcela by som sa spýtať, či sa ND prirátavajú k príjmom v DP a či je potrebné pripojiť k DP potvrdenie zo SP o výške vyplatených ND za rok 2009? NIE
2. V 10/2009 nám bol vyplatený preplatok z RZZP vo výške 6e.Čo s tým ? Zapisuje sa to niekam v DP /ak áno kam?/ za rok 2009, ústrižok si založím do DP?
3. V predchádzajúcom DP som podávala aj DDP, DÚ mi vrátil 4,5e. Zapisuje sa táto suma do DP 2009, alebo sa s tým už nič nerobí, len si to mám odložiť? Nie, neuvádza sa nikde. Považuje sa podfaním DDP daň za vysporiadanú.
4. Z min. rok nám vrátil DÚ 300e /mali sme platiť daň na úhradu, ale uplatňovali sme DB na 2 deti, tak zo sumy DB sa odrátala daň na úhradu a vrátili nám peniaze/, Tento príjem sa nezapisuje do DP, je to oslobodený príjem, alebo čo s tým?
5. Do ZP a SP sme zaplatili viac, ako sme mali, vraj je tam preplatok. Manžel sa prihlásil zač. roka 2009 na platenie 2% - poistenie v nezamestnanosti/prirátava sa to k poistnému, ktoré bol povinný platiť do SP a kt. sa odrátajú od príjmov?. Poistenie v nezamestnanosti je výdavok ovplyv. základ dane a pripočítaš ho k platbám poistného a odpočítaš od príjmov...Uplatňuje si 60% výdavky.Ďakujem za presné odpovede, pretože sa v tom neviem orientovať a ďakujem za trpezlivosť pri čítaní....
K Tvojej otázke č. 1 a 4 :
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu, ........
n) suma daňového zvýhodnenia na vyživované dieťa žijúce s daňovníkom v domácnosti57) (ďalej len "daňový bonus") vyplatená daňovníkovi podľa § 33, .......

K otázke č. 2. ...Ak je preplatok z ročného zúčtovania poistného vrátený daňovníkovi, ktorý nie je povinný o tomto príjme účtovať, je na jeho rozhodnutí, či:
daň vybranú zrážkou bude považovať za splnenie daňovej povinnosti a preplatok ani zrazenú daň neuvedie v daňovom priznaní [§ 4 ods. 7 a § 17 ods. 3 písm. a) zákona],
alebo bude považovať zrazenú daň za preddavok na daň, ktorý zahrnie do príjmov v § 6 zákona o dani z príjmov a zrazenú daň si v súlade s § 43 ods. 7 zákona odpočíta od dane v daňovom priznaní (§ 4 ods. 6 a § 17 ods. 4 zákona). "[/QUOTE]

leozka:

Z VšZP nás informovali, že výsledok RZ je preplatok.Súčasne nám oznámili, že z nášho preplatku odviedli 19% daň z príjmu .Preplatok znížený o odvedenú daň nám vrátili. Ja by som teda podľa toho, čo ste napísali mohla celú výšku preplatku /pred zdanením/ pripočítať k zdanitelným príjmom a zrazenú daň odrátať/ napíšem ju do ktorého riadku?
A ešte nová otázka. Manželovi prišiel výpis z účtu Dopl.d.sp. od 1.1 - 31.12. 2009.
Hodnota účtu k 1.1.2009 - 683.34e
Hodnota účtu k 31.12.2009 - 696.1e

Do r.72 v DP B napíšem rozdiel /696.1 - 683.34/ 12.76?
Ďakujem....
Naposledy upravil leozka : 04.03.10 at 15:30
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

Zdravim poradaci,
chcela by som si podat DP B z dovodu vratenia dane z urokov .
Som na rodicovskom prispevku,viem ze sa to do prijmu nerata, ale poberam prispevok za opatrovanie od Uradu prace,soc.veci a rodiny - prijem 800 eur rocne a neviem, kde to mam ako prijem zahrnut-zav.cinnost- nie.,podnik.-nie.Viem ze urok zapisemVII.odd.-2r. a samontu zrazenu dan?
0 0
ZunkaZ ZunkaZ

ZunkaZ je offline (nepripojený) ZunkaZ

Timka1 Pozri príspevok
ak bola faktúra uhradená v roku 2010, je to príjem roku 2010, do roku 2009 príjem nedávaš
A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem
0 0
Blankake Blankake

Blankake je offline (nepripojený) Blankake

ZunkaZ Pozri príspevok
A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem
Pozri si túto tému - je to tam pekne vysvetlené aj so stanoviskom DÚ.

http://www.porada.sk/t131059-prechod...ml#post1289419
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

MartaSk Pozri príspevok
Zdravim poradaci,
chcela by som si podat DP B z dovodu vratenia dane z urokov .
Som na rodicovskom prispevku,viem ze sa to do prijmu nerata, ale poberam prispevok za opatrovanie od Uradu prace,soc.veci a rodiny - prijem 800 eur rocne a neviem, kde to mam ako prijem zahrnut-zav.cinnost- nie.,podnik.-nie.Viem ze urok zapisemVII.odd.-2r. a samontu zrazenu dan?
nevie mi nik poradit?vopred dakujem za ochotu.
0 0
MartaSk MartaSk

MartaSk je offline (nepripojený) MartaSk

MartaSk Pozri príspevok
nevie mi nik poradit?vopred dakujem za ochotu.

posuvam
0 0
leozka leozka

leozka je offline (nepripojený) leozka

Som 31 ročná žienka, vydatá, 2 deti, manžel ...viac
Ahojte, mohol by mi niekto pomocť, v príspevku dolu na str.58 reagujem na odpoveď od Ika K, mohli by ste mi odpovedať, ďakujem....
0 0
ZunkaZ ZunkaZ

ZunkaZ je offline (nepripojený) ZunkaZ

[QUOTE=Blankake;1319712]Pozri si túto tému - je to tam pekne vysvetlené aj so stanoviskom DÚ.


Ďakujem, čiastočne pomohlo, no ja mám živnosť od 05/2009 a k 31.12.09 evidujem pohľadávky - dve mne neuhradené fa+zdravotné uhradené až 8.1.10. Nie je mi jasné či musím viesť JÚ alebo si môžem uplatniť 40% ...
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ZunkaZ Pozri príspevok
A môže si uplatniť paušálne výdavky keď fa za obdobie 12/2009 bola uhradená v 1/2010? Mne na DÚ povedali, že ked si chcem uplatniť "paušál", nemôžem mať žiadne pohľadávky ani záväzky...tak teraz neviem
Ak by si chcela za rok 2009 uplatniť paušálne výdavky, pohľadávky k 31.12.2009 by ti mohli kľudne ostať. Na DÚ o tom, že nemôžeš mať pohladávky skôr mysleli v tom zmysle, že ak chceš za rok 2009 uplatniť pauš.výdavky a v roku 2008 si viedla JÚ - tak za r.2008 treba podať DDP. Zvýšiť základ dane o pohľadávky a znížiť o záväzky,ktoré si vykázala k 31.12.2008.Ale ak si za rok 2008 nemala žiadne pohľadávky ani záväzky - DDP nemusíš podať a môžeš prejsť na paušál v r.2009.
Naposledy upravil ivustek : 04.03.10 at 18:06
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať