Zavrieť

Porady

Daňové priznanie typ B

Manžel podnika ako živnostník od 1.2.07, ja som na materskaj od 04/07 kedze sa nam narodili dvojicky. Manžel pracoval 4 mes. na prac.zmluvu u firmy,kde odviedol DzP okolo 5000,-Sk, ostatné mesiace ako živnostník. Jeho zákl.dane r.69 je okolo 60 000,-Sk.Zníženie zákl.dane r.70 je 95 616,-.Chcem sa opýtať, ked je už v mínuse musím uviesť na r.71: 95 616,-na manželku ked je daň 0,-Sk a co s r. 96 daň bonus na deti za celý rok 9 840,- a r. 100 zapl. preddavok 5 000,- sk.Daň. bonus si od aprila neuplatnil Prosím poradte mi ak vychádza daň 0,- tak mu nemôžem uplatniť daň.bonus na deti a ani na manželku. Vrátia mu iba zapl. preddavok vo výške 5 000,- Sk. Prosím poradte mi, dakujem
Usporiadat
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

dobry den, robim DP B pre SZCO uplatnujucu pausalne vydavky a nie je mi jasne ako sa to napise do tlaciva. Mozete mi poradit?

VI. oddiel tabuľka 1. dám zo zivnosti iba prijmy alebo aj výdavky?

pod tabuľkou zaškrtnem výdaje percentom ( 2 štvorček ) a dám sumu celkovu 40percent+odvody, alebo iba sumu zaplatených odvodov?

dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

uuupssss... čo teraz?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika, už si zabudla, čo radili na TA3?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ťuk.....DRSR
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Jokolka Pozri príspevok
dobry den, robim DP B pre SZCO uplatnujucu pausalne vydavky a nie je mi jasne ako sa to napise do tlaciva. Mozete mi poradit?

VI. oddiel tabuľka 1. dám zo zivnosti iba prijmy alebo aj výdavky?

pod tabuľkou zaškrtnem výdaje percentom ( 2 štvorček ) a dám sumu celkovu 40percent+odvody, alebo iba sumu zaplatených odvodov?

dakujem
Poučenie
Ak daňovník uplatňuje výdavky percentom z príjmov (§ 6 ods. 10 zákona), uvedie sa suma výdavku pri jednotlivých druhoch príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona úhrnom na riadku 9 tejto tabuľky vrátane preukázateľnej výšky zaplateného poistného a príspevkov, pričom pod tabuľkou č. 1 sa vyznačí táto skutočnosť a zároveň sa uvedie suma zaplateného poistného a príspevku v eurách v príslušnom zdaňovacom období

Tu je poučenie http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ni/data/b1.zip

Ospravedlňujem sa , citácia je z Poučenia na rok 2010, avšak priložený link je nesprávny .Pokúsim sa priložiť správny link

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...typ_b_2010.zip
Naposledy upravil Zita5 : 25.02.11 at 17:58
8 1
Jokolka Jokolka

Jokolka je offline (nepripojený) Jokolka

Dakujem Zita5
0 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

Dobry den prosim vas potrebujem poradit ako si mam vyplnit danove priznanie.
Od roku 2010 mam 2 živnosti jedna je na pripravne prace k realizacii stavieb na tuto živnost zom zarobil resp:mam vydokladovane 50€
Na druhu živnost som zarobil cca 6500€ este to nemam zratane podrobnejsie.
Ako mam postupovat pri vyplnani danoveho prizania.
Dakujem pekne
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miselko Pozri príspevok
Dobry den prosim vas potrebujem poradit ako si mam vyplnit danove priznanie.
Od roku 2010 mam 2 živnosti jedna je na pripravne prace k realizacii stavieb na tuto živnost zom zarobil resp:mam vydokladovane 50€
Na druhu živnost som zarobil cca 6500€ este to nemam zratane podrobnejsie.
Ako mam postupovat pri vyplnani danoveho prizania.
Dakujem pekne
Bez ohľadu na to že máte 2 živnostenské osvedčenia , máte príjem zo živnosti §6 odst.1 písm.b.

Máte 3 možnosti :
1) budete účtovnou jednotkou a budete viesť účtovníctvo pri dosahovaní príjmov z § 6 odst.1 písm.b zákona o dani z príjmu

2) alebo budete viesť daňovú evidenciu § 6 odst.14 zákona o dani z príjmu (nie ste účtovnou jednotkou

3) alebo uplatníte paušálne výdavky §6 odst.10 zákona o dani z príjmu (nie ste účtovnou jednotkou )

Takže najskôr treba vypracovať účtovníctvo , alebo evidenciu a potom treba vyplniť daňové priznanie typu "B" .


K bodu 1) vediete riadne účtovníctvo

k bodu 2)http://www.porada.sk/1655314-post3.html

k bodu 3) vediete evidenciu o príjmoch v časovom slede ,o zásobách a o pohľadávkach

K bodu 1 - vypracovať Výkaz o príjmoch a výdavkoch , Výkaz o majetku a záväzkoch

K bodu 2 - výkazy sa nezostavujú, lebo nie ste účtovnou jednotkou

K bodu 3 - výkazy sa nezostavujú lebo nie ste účtovnou jednotkou


Ak budete rozhodnutý pre niektorú z možností , potom sa môžete dopytovať ako vyplniť daňové priznanie .
1 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

ja newediem žiadne uctovnictvo proste len pracujem na živnost no firme a každy mesiac im davam faktury a kopie si nechavam to je vsetko
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miselko Pozri príspevok
ja newediem žiadne uctovnictvo proste len pracujem na živnost no firme a každy mesiac im davam faktury a kopie si nechavam to je vsetko

Ak by ste použili spôsob v bode 3 môjho príspevku vyššie uvedeného - citujem :
3) alebo uplatníte paušálne výdavky §6 odst.10 zákona o dani z príjmu
K bodu 3 - výkazy sa nezostavujú lebo nie ste účtovnou jednotkou
(nie ste účtovnou jednotkou )

Tak si spravíte evidenciu vystavených faktúr za rok 2010, spočítate si príjem skutočne uhradený v roku 2010 a z toho si vypočítate 40% paušálnych výdavkov , ktoré od skutočne uhradeného príjmu odpočítate a odpočítate aj skutočne uhradené odvody do fondov(ak platíte ) .

Musíte mať k preukázaniu úhrady príjmu bankový výpis , alebo príjmový pokladničný doklad , ktorým bola úhrada faktúry realizovaná , aby bolo jasné a dokázateľné , že tá ktorá faktúra bola v roku 2010 zaplatená a v akom dátume .

Ako komplexný príklad uvediem :

Vystavené FA za prácu v roku 2010 celkom v hodnote 8 550 euro
z toho skutočne uhradených 6 550 euro
40% paušálne výdavky 2 620 euro
Skutočné platby do fondov 500 euro

Čiastkový základ dane Vám vyjde 3430 euro

Vzhľadom k tomu , že nezdaniteľná časť základu dane daňovníka za rok 2010 je (základ dane rovný alebo nižší ako 15 387,12 eura ) 4 027,70 eura , daň z uvedeného príkladu nevychádza platiť .


V tomto prípade budete vyplňovať DP z príjmu typ B , kde okrem iných povinne vyplnených častí uvediete príjmy do VI.Oddiel
riadok č.2 stĺpec 1 ........................6550,00 euro
riadok č.2 stĺpec 2 .........................0 euro http://www.porada.sk/1657536-post826.html
riadok č.9 stl.1 ...............................6550,00 euro
riadok č.9 stl.2................................3120,00 euro
riadok č.11 stl.1..............................6550,00 euro
riadok č.11 strl.2............................3120,00 euro

Pod VI.Oddiele, uvediete počet mesiacov, počas ktorých bola živnosť vykonávaná a zaškrtnete X Pri príjmoch § 6 odst.1 a 2 zákona uplatňujem výdavky percentom z príjmov a preukázateľne zaplatené poistné vo výške 500 euro (tam vpíšete sumu celkom platieb do fondov )
potom ďalej nasleduje
riadok 38 ................ 6550
riadok 39..................3120
riadok 40..................3430
r.59...........................3430
r.62...........................3430
r.64...........................3430
r.66...........................3430
r.67...........................3430
r.68...........................3430
r.69...........................3430
r.70...........................4025,70
r.76...........................4025,70

Nula do riadkov 77,78,87,91,93

Dátum,podpis a treba vypísať ešte Potvrdenie o podaní DP a dať si ho na DU potvrdiť .


To som uviedla ako príklad, neviem však či máte ešte nejaké iné príjmy , ale je to jedna z možností ,ak máte len príjem z podnikania využiť paušálne výdavky.Nekomentujem však zamestnanecký pracovný pomer, lebo mi vychádza , že pracujete pre firmu na živnosť .To už treba nechať posúdiť prípadnej daňovej kontrole, s čím treba počítať .
Dúfam, že som sa nezmýlila , ak áno verím, že ma poraďáci opravia.
10 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

a ked nemam prijmovy pokladnicny doklad ani vypis nestaci potvrdena faktura? Lebo vsetky faktury co mam doma odnesiem na firmu nech mi ich potvrdia? To by malo staci si myslim .
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
miselko Pozri príspevok
a ked nemam prijmovy pokladnicny doklad ani vypis nestaci potvrdena faktura? Lebo vsetky faktury co mam doma odnesiem na firmu nech mi ich potvrdia? To by malo staci si myslim .

Podpis prevzatia faktúry odberateľom ešte neznamená , že je faktúra aj súčasne uhradená.


Buď Vám faktúru uhradia bankovým prevodom na Váš účet(vtedy musíte mať bankový výpis ), alebo Vám faktúru uhradia v hotovosti , vtedy máte príjmový pokladničný doklad doklad , ktorý vypisujete Vy a Výdavkový pokladničný doklad , ktorý vypisuje odberateľ a je to pre neho vlastne aj potvrdenie, že Vám faktúru uhradil .

Takže v prvom rade Vy musíte preukazovať úhradu FA spôsobom, ako som uviedla vyššie .
0 0
miselko miselko

miselko je offline (nepripojený) miselko

ok zajdem do banky nech mi daju za poslednych 12 mesiacov vypisy to neni problem. no ratal som si to takže s tej živnosti som mal prijem presne 6931,25€ no a s tej dalsej tich spominanich 50 euro a na zdravotne som dal 12 krat po 44,73
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ociviste Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.
Zákon o dani z príjmov
§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu

(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33), ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60%. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Ak ide o remeselnú živnosť, tak paušál môže byť 60%
2 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpoved.
prosim a vie mi niekto este potvrdit, ci som zadala spravne riadky ak popri zivnosti mal na jeden mesiac brigadu.
Dakujem
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ociviste Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa opytat na tie pausalne vydavky.
Podla coho usudzujem ci uplatnim 40 alebo 60%.
Ked pouzijem tie pausalne vydavky, nemusim zdokladovat ziadne vydavky - mam na mysli blocky atd?
A ak bol SZCO v tom case aj brigadne na dohodu o vykonani prace, tak vypisujem aj :
- r.34 tam uvediem prijem podla potvrdenia od zamestnavatela
- r.35 nevypisujem- odvody neboli kedze bol brigadne,
- r. 37 opat ten prijem
- r. 101 zrazena dan podla § 35
A este jedno podakovanie, ten nazorny priklad v prispevku 831 je vynikajuci. Dakujem pomohol aj mne.
Dakujem za odpoved.
Daň mal zrážkovú alebo preddavkovú?
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

rodina1 Pozri príspevok
Daň mal zrážkovú alebo preddavkovú?

na tom potvrdeni od zamestnavatela ma uhrn preddavkov na dan zrazenych podla § 35 zakona.
Takze predpokladam, ze som dala riadok spravne. Mam pravdu?
Dakujem
Naposledy upravil Ociviste : 17.02.11 at 15:58
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Nezabudni mu uplatniť aj nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur),
3 0
ingaur ingaur

ingaur je offline (nepripojený) ingaur

veronikasad Pozri príspevok
Príjem z dohody je príjmom podla § 5. uvádzaš ho v odd. V. Vstupuje do základu dane na str. 6.

Zrazenú daň, podla toho či ide o zrážkovú alebo preddavkovú, uvádzaš v r. 99 alebo 101
ok, príjem z dohody dám do riadku 34 a keď som bola ako samoplatiteľ do zdravotnej poisťovne, tak túto sumu uvadzam do riadu 35?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať