Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
Faktúry si nahadzujem do záväzkov hneď ako mi prídu podľa dátumu prijatia. Aj na faktúre si zaznamenám kedy prišla. No a potom účtujem doklady podľa dátumu v peňažnom denníku. Zoradím si doklady od 1. do posledného v mesiaci a rad radom účtujem. Tak isto pokladničné doklady aj bankové výpisy..
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Keď dostanem jednorázovo JÚ tak si rozdelím doklady na pohľadávky, záväzky, pokladňu a výpisy z bú. Faktúry účtujem podľa dátumu prijatia. Potom zaúčtujem banku a pokladňu.
1 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

ďakujem Vám moc dievčatá
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

hm.. prosím Vás, a faktúru za nákup v METRE,účtujete do faktúr,alebo priamo ako výdaj z pokladne?
0 0
Prue Prue

Prue je offline (nepripojený) Prue

niekto ich dáva priamo do pokladne a v niektorých účtovníctvach ich nájdeš v knihe záväzkov.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Zuzana Boháčová Pozri príspevok
hm.. prosím Vás, a faktúru za nákup v METRE,účtujete do faktúr,alebo priamo ako výdaj z pokladne?
Prue Pozri príspevok
niekto ich dáva priamo do pokladne a v niektorých účtovníctvach ich nájdeš v knihe záväzkov.
Ja ich účtujem priamo do pokladne. Totiž, ak ich zaevidujem do knihy záväzkov (faktúr), nemám doklad o úhrade, ktorý by som mohol potom priložiť k VPD.
Iné je ak nákup bol platený cez kartu z účtu.
1 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

aj iné hotovostné faktúry,okrem Metra,že by som si nahodila priamo cez pokladňu?
tiež ma pletie to,že nebudú zaevidované v knihe došlých faktúr
ale taktiež k faktúre nemám úhradu,ako vraví smith..
takže žeby všetky hotovostné naúčtujem cez pokladňu,bude to ok?
(len nebudú v knihe faktúr,joj
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Robím to aj ja tak ako to hovorí Smith, pokiaľ nemáš potom doklad o zaplatení, účtuj to priamo do pokladne.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

OK ďakujem Vám moc
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

a keď máte rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

DanielaSĽ Pozri príspevok
Faktúry si nahadzujem do záväzkov hneď ako mi prídu podľa dátumu prijatia. Aj na faktúre si zaznamenám kedy prišla. No a potom účtujem doklady podľa dátumu v peňažnom denníku. Zoradím si doklady od 1. do posledného v mesiaci a rad radom účtujem. Tak isto pokladničné doklady aj bankové výpisy..

faktúry-vystavené aj prijaté,by som mala interným číslom asi aj označiť,porade podľa dátumu vystavenia,správne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Áno,podľa dátumu vystavenia.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
smith Pozri príspevok
Ja ich účtujem priamo do pokladne. Totiž, ak ich zaevidujem do knihy záväzkov (faktúr), nemám doklad o úhrade, ktorý by som mohol potom priložiť k VPD.
Iné je ak nákup bol platený cez kartu z účtu.
Pokiaľ som faktúru dostala do ruky v momente jej úhrady, nevznikol mi žiaden záväzok, účtujem priamo do pokladne, aj v prípade úhrady kartou, vtedy účtujem prostredníctvom priebežnej položky.
0 0
JuKaS JuKaS

JuKaS je offline (nepripojený) JuKaS

Prostredníctvom priebežnej položky sa neúčtujú žiadne účtovné prípady, tieto nám slúžia len pri prevode peňazí medzi pokladňou a bankou a opačne, pri prevode peňazí medzi dvoma účtami a to v prípade, ak nám chýba jeden z dokladov.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
a keď máte rozpis elektriny na pol roka
ako si to prosím Vás Vy evidujete - do záväzkov - každý jeden zápis samostatne,podľa dátumu dodania?
a potom z banky úhrady záväzku?
ďakujem
ďakujem Vám pekne,že mi pomáhate.

a tú elektrinu si ako účtujeta?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Elektrinu účtujem tak ako si to popísala. Predpis záloh do záväzkov a cez banku dám uhradiť záväzok.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

mysimis Pozri príspevok
Elektrinu účtujem tak ako si to popísala. Predpis záloh do záväzkov a cez banku dám uhradiť záväzok.
dik moc mysimis
a mzdy si tiež účtuješ cez záväzky?lebo niekto to účtuje len cez peňažný denník,iba úhrady...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Mzdy účtujem priamo cez pokladňu, nie cez záväzky.
0 0
Zuzana Boháčová Zuzana Boháčová

Zuzana Boháčová je offline (nepripojený) Zuzana Boháčová

prosím ťa,a keď si faktúry účtujem do záväzkov,ako mám pomenovať predmet fakturácie-tam píšeš to,čo je na faktúre?
napr. telefónne poplatky
čistiace služby - neviem,nákup rohožiek,to je prevádzková réžia alebo spotreba materiálu?
nákup plastových okien (stali iba 12 tis sk,takže to neúčtujem do dlhodobého majetku,ale ako? ja netuším..
poradíš mi prosím ťa?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Zuzana Boháčová Pozri príspevok
dik moc mysimis
a mzdy si tiež účtuješ cez záväzky?lebo niekto to účtuje len cez peňažný denník,iba úhrady...
Postupy účtovania JU
§ 5
Kniha pohľadávok a kniha záväzkov
(3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.
Mzda je záväzok zamestnávateľa voči zamestnancom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať