Zavrieť

Porady

Pracovný pomer na kratší pracovný čas

M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Zamestnanec je zamestnaný na 4 hodiny denne, dohodnutá mzda je minimálne 3040 Sk za mesiac.

Má nárok na odpočítateľnú položku na seba?

Má nárok na daňový bonus?

Vymeriavací základ pre všetky poistenia (SP, ZP) je mzda (teda napríklad 3040), nemusím teda rátať zo 6080 Sk(SP)?

Čo by sa zmenilo, keby bol postihnutý?
Usporiadat
Zuzy Zuzy

Zuzy je offline (nepripojený) Zuzy

žena v domácnosti
Dobrý deň, keď je skrátený pracovný čas, tak musíme rozvrhnúť prácu na každý deň, napr. musí odpracovať denne 3 hodiny,
alebo stačí týždenný pracovný čas napr. 15 hodín, a môže odpracovať 3 dni po 5 hodín? Ktorá varianta je správna?
Za odpovede ďakujem
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Zuzy Pozri príspevok
Dobrý deň, keď je skrátený pracovný čas, tak musíme rozvrhnúť prácu na každý deň, napr. musí odpracovať denne 3 hodiny,
alebo stačí týždenný pracovný čas napr. 15 hodín, a môže odpracovať 3 dni po 5 hodín? Ktorá varianta je správna?
Za odpovede ďakujem
obe varianty sú správne, záleží od potreby zamestnávateľa. pri prvej variante zam-c nemá nárok na stravné, v druhom prípade má nárok na stravné. taktiež prepočítavaš nárok na dovolenku pri druhom variante,.......
0 0
KatarinaNR KatarinaNR

KatarinaNR je offline (nepripojený) KatarinaNR

dievčence, chcela by som vás poprosiť o radu,
ak sa jedná o pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, pracovný čas môže byť napr. jeden týždeň 18hodín a druhý týždeň 25hodín? môže byť mzda hodinová? koľko má potom zamestnanec nárok na dovolenku?
ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

KatarinaNR Pozri príspevok
dievčence, chcela by som vás poprosiť o radu,
ak sa jedná o pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, pracovný čas môže byť napr. jeden týždeň 18hodín a druhý týždeň 25hodín? môže byť mzda hodinová? koľko má potom zamestnanec nárok na dovolenku?
ďakujem
nárok na dovolenku sa Katarína nekráti podľa úväzku, stále bude mať nárok v dĺžke 20 či 25 dní (po 15.rokoch odpracovania)
ak má niekto napr. pr. úväzok narp. 0,,500 pr. miesta, za jeden deň mu predsa zaplatíš 4 hodiny, kto má celý úväzpk, t.j. 1.000 pr. miesta pri 40 hod. týžd. tak mu za jeden deň zaplatíš 8 hodín....
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

KatarinaNR Pozri príspevok
dievčence, chcela by som vás poprosiť o radu,
ak sa jedná o pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, pracovný čas môže byť napr. jeden týždeň 18hodín a druhý týždeň 25hodín? môže byť mzda hodinová? koľko má potom zamestnanec nárok na dovolenku?
ďakujem
Katka, v tomto prípade pôjde o pracovný pomer na kratší pracovný pomer s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. Mzda môže byť hodinová, nárok na dovolenku sa posudzuje podľa pracovného kalendára - trošku komplikovanejší výpočet, videla som na Porade pomôcku od Evky (Marína), skús pohľadať. Ak bude pracovať každý deň, počet dní dovolenky to neovplyvní, len náhradu mzdy za čerpanú dovolenku.
1 0
resola resola

resola je offline (nepripojený) resola

Dobrý deň prajem,

Prijali sme zamestnanca na ¼ pracovný úväzok .
Odpracuje u nás cca 40 hod. mesačne hodinová mzda 2,5€ /hod.
Nikde inde nepracuje. To znamená, že mi z jeho príjmu odvedieme SP a ZP.
Keďže nikde inde nepracuje je povinný do výšky minim. zaplatiť odvody na ZP ?

0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

poistné či už do SP, alebo ZP platí z hrubrj mzdy, nakoľko je dodržaná minimálna hod. mzda. min. VZ pri kratšom úväzku sa kráti alikvotne.
0 0
resola resola

resola je offline (nepripojený) resola

Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

KatarinaNR Pozri príspevok
dievčence, chcela by som vás poprosiť o radu,
ak sa jedná o pracovnú zmluvu na kratší pracovný čas, pracovný čas môže byť napr. jeden týždeň 18hodín a druhý týždeň 25hodín? môže byť mzda hodinová? koľko má potom zamestnanec nárok na dovolenku?
ďakujem
do pracovnej zmluvy týždenný čas spriemeruj, t.j. 21,5 hod./týždeň
0 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Chcem sa uistiť ohľadom prihlasovania a odhlasovania zo SP a ZP pri PZ na kratší pracovný čas: Pri PZ na kratší pracovný čas pred nástupom do práce ho prihlásim do SP a do 8 dní do ZP a pri ukončení ho najneskôr deň po ukončení PP odhlásim zo SP a do 8 dní zo ZP. A ten celý cirkus so ZP v dni ktoré nebude pracovať napr. soboty a nedele sa v prípade týchto zmlúv na krataší pracovný čas v roku 2013 nekoná?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ester plus Pozri príspevok
Chcem sa uistiť ohľadom prihlasovania a odhlasovania zo SP a ZP pri PZ na kratší pracovný čas: Pri PZ na kratší pracovný čas pred nástupom do práce ho prihlásim do SP a do 8 dní do ZP a pri ukončení ho najneskôr deň po ukončení PP odhlásim zo SP a do 8 dní zo ZP. správne A ten celý cirkus so ZP v dni ktoré nebude pracovať napr. soboty a nedele sa v prípade týchto zmlúv na krataší pracovný čas v roku 2013 nekoná?
pri pracovnom pomere na základe pracovnej zmluvy (úväzok nerozhoduje) tento cirkus nehrozí, takýto zamestnanec je zdravotne poistený aj v sobotu a nedeľu.
3 0
Ester plus Ester plus

Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

Kedysi som čítala že pri PZ na kratší pracovný čas musia byť presne určené dni v ktoré sa má pracovať a koľko hodín. A teraz som sa v jednom z príspevkov dočítala že to môže byť aj všeobecne tzn. že odpracuje 15 hodín týždenne, čo by znamenalo že nemá presne stanovený deň ktorý ma odpracovať. Je možné uzatvoriť zmluvu aj týmto spôsobom, nevznikajú potom problémy pri dovolenkách a pod.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Ester plus Pozri príspevok
Kedysi som čítala že pri PZ na kratší pracovný čas musia byť presne určené dni v ktoré sa má pracovať a koľko hodín. A teraz som sa v jednom z príspevkov dočítala že to môže byť aj všeobecne tzn. že odpracuje 15 hodín týždenne, čo by znamenalo že nemá presne stanovený deň ktorý ma odpracovať. Je možné uzatvoriť zmluvu aj týmto spôsobom, nevznikajú potom problémy pri dovolenkách a pod.
v tom prípade by išlo o nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas a následne je nutné prepočítať nárok na dovolenku. Ale je potrebné tomuto zamestnancovi naplánovať dni, ktoré odpracuje, t.z. že treba určiť dni, ktoré bude v práci.
0 0
breckova breckova

breckova je offline (nepripojený) breckova

Dobrý deň, mám zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovný časom, pracuje 10,5 hod týždenne. Má nárok na sviatky?
Ďalší je v pracovnom pomere a má aj vedľajší pracovný pomer 5 hodín týždenne, nie je určené v ktoré dni presne. Má tento nárok na sviatok?
Tretí je v pracovnom pomere a má mať od januára dva vedľajšíe pracovné pomery. Aké nároky mu z tohto vyplývajú /dovolenky, sviatky/? Vopred ďakujem za radu.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

Dobrý deň, chystáme sa prijať zamestnanca na kratší pracovný čas 6 hod denne (30hod týždenne), a konkrétne sa mi jedná o mzdu. Základnú mzdu za vykonanú prácu bude mať len o kúsok vyššiu ako minimálnu mzdu, ak sa bude budúci rok zvyšovať min mzda, bude potrebné robiť dodatok k zmluve?

ďalej bude dostávať pravidelnú mesačnú odmenu, môže byť v zmluve uvedené: "Dohodnutá mesačná mzda môže byť zvýšená až na dvojnásobok v závislosti od mimoriadnej pracovnej aktivity zamestnanca a ekonomických možností zamestnávateľa."
Jedná sa mi o to, že keď vedúci určí zamestnancovi odmenu jeden mesiac 50e, druhý mesiac napr 100e, ďalší mesiac napr 70e, či musí byť každý mesiac robený dodatok k zmluve, alebo stačí len tá veta čo som napísala vyššie...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

breckova Pozri príspevok
Dobrý deň, mám zamestnanca s nerovnomerne rozvrhnutým pracovný časom, pracuje 10,5 hod týždenne. Má nárok na sviatok? ak mu na deň, keď mal pracovať pripadne sviatok a z tohoto dôvodu nepracuje, má nárok na to, že mu bude sviatok zaplatený

Ďalší je v pracovnom pomere a má aj vedľajší pracovný pomer 5 hodín týždenne, nie je určené v ktoré dni presne. Má tento nárok na sviatok?
musí mať určené v ktoré dni má pracovať a a ten deň keby mal pracovať je sviatok a nepracuje platí, čo som napísala vyššie.

Tretí je v pracovnom pomere a má mať od januára dva vedľajšíe pracovné pomery. Aké nároky mu z tohto vyplývajú /dovolenky, sviatky/?
Každý pracovný pomer sa posudzuje zvlášť, t.z., že v jednom napr. pracuje vo sviatok, má nárok na mzdu + mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok. V druhom PP nepracuje z dôvodu sviatku a má naplánovanú zmenu na tento deň, tak mu patrí mzda ako keby pracoval.

Ak zamestnanec mal pracovať, nie je sviatok a nepracuje, čerpá dovolenku.

Vopred ďakujem za radu.
odpoveď v texte
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

druzstvo81 Pozri príspevok
Dobrý deň, chystáme sa prijať zamestnanca na kratší pracovný čas 6 hod denne (30hod týždenne), a konkrétne sa mi jedná o mzdu. Základnú mzdu za vykonanú prácu bude mať len o kúsok vyššiu ako minimálnu mzdu, ak sa bude budúci rok zvyšovať min mzda, bude potrebné robiť dodatok k zmluve?

ďalej bude dostávať pravidelnú mesačnú odmenu, môže byť v zmluve uvedené: "Dohodnutá mesačná mzda môže byť zvýšená až na dvojnásobok v závislosti od mimoriadnej pracovnej aktivity zamestnanca a ekonomických možností zamestnávateľa."
Jedná sa mi o to, že keď vedúci určí zamestnancovi odmenu jeden mesiac 50e, druhý mesiac napr 100e, ďalší mesiac napr 70e, či musí byť každý mesiac robený dodatok k zmluve, alebo stačí len tá veta čo som napísala vyššie...
ak je to pohyblivá nenárokovateľná zložka mzdy a nie je isté, že odmenu dostane, je nutné dodržiavať minimálnu mzdu. jednoducho spravíš dodatok k PZ a hotovo.
0 0
druzstvo81 druzstvo81

druzstvo81 je offline (nepripojený) druzstvo81

mzdarka renca Pozri príspevok
ak je to pohyblivá nenárokovateľná zložka mzdy a nie je isté, že odmenu dostane, je nutné dodržiavať minimálnu mzdu. jednoducho spravíš dodatok k PZ a hotovo.
práve o to sa vedúcemu jedná, nechce každý mesiac robiť dodatky
0 0
*Fénix *Fénix

*Fénix je offline (nepripojený) *Fénix

Znovuzrodený z popola.
Možno sa mýlim, ale môžeš v zmluve konkretizovať podmienky odmeny a určiť rozpätie odmeny. Alebo ...???
Určite by som to neriešil dodatkami každý mesiac.

PS- mal som v mzdách ale dlhšiu pauzu, takže sa môžem aj mýliť.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

druzstvo81 Pozri príspevok
práve o to sa vedúcemu jedná, nechce každý mesiac robiť dodatky
prečo každý mesiac, snáď 1x/rok. si písala vyššie, že základnú mzdu má kúsok vyššiu ako je MM, a MM platí do 31.12.2013. Od 1.1.2014 spravíš dodatok.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať