Zavrieť

Porady

zdravotná poisťovňa!!

chcem sa spýtať takú vec:
v zdravotnej poisťovni som zistila že k výpisu z DP trepa vypísať výkaz preddavkov na daň. Mosc sa v týchto veciach nevyznám tak sa pýtam :
Obdobie tam vypisujem od 1.7.2005?
Ked mám základ dane 107 000, to tam vypíšem a ten vymeriavací základ sa tam delí na upravený a neupravený? čo tam? je to pre mňa suma 6500, ?
a tá výška preddavku je 910, ?
Usporiadat
olgapok olgapok

olgapok je offline (nepripojený) olgapok

preddôchodková bratislavčanka ...viac
dobrý deň, vážení účastníci debaty o výkazoch ZP! Ako čerstvá, ešte teplá členka "porady" žasnem nad nápadom zriaďovateľa tejto stránky a nechápem ako som mohla dodnes bez nej fungovať. Od včera v nej listujem a až teraz zisťujem, čo všetko neviem. Konkrétne k výkazom ZP, čo je pre mňa absolútna novinka.Myslíte, že ak o.i. robím mzdy pre 2 ľudí v pracovnom pomere, vzťahuje sa na mňa povinnosť podať výkaz preddavkov....? Z debaty na stránke mi to vychádza tak, že ide len o SZČO, resp. poistencov podľa § 11, ods. 2. Mohol by mi prosím niekto vniesť trochu svetla do tej tmy?
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
olgapok
dobrý deň, vážení účastníci debaty o výkazoch ZP! Ako čerstvá, ešte teplá členka "porady" žasnem nad nápadom zriaďovateľa tejto stránky a nechápem ako som mohla dodnes bez nej fungovať. Od včera v nej listujem a až teraz zisťujem, čo všetko neviem. Konkrétne k výkazom ZP, čo je pre mňa absolútna novinka.Myslíte, že ak o.i. robím mzdy pre 2 ľudí v pracovnom pomere, vzťahuje sa na mňa povinnosť podať výkaz preddavkov....? Z debaty na stránke mi to vychádza tak, že ide len o SZČO, resp. poistencov podľa § 11, ods. 2. Mohol by mi prosím niekto vniesť trochu svetla do tej tmy?
áno, nakoľko za týchto zamestnancov platíš preddavky na ZP mesačne vypočítané zo mzdy, tak každý mesiac musíš tento "Výkaz preddavkov..." aj poslať. Na konci roka urobíš zúčtovanie preddavkov.
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Podľa mňa výpis sa posiela tak ako doteraz (týka sa SZČO).
Výkaz pre SZČO je nová vec. Posiela sa 1x do roka. Termín je do 60.6. po podaní DPFO. Slúži na výpočet preddavku SZČO na nasledujúce obdobie (od 1.7. do 30.6. nasledujúceho roka).
Výkaz za zamestnanca podáva zamestnávateľ každý mesiac. Bolo to tak aj doteraz, len výkaz má od 1.1.2005 inú formu.
K tomuto pribudne ešte ročné zúčtovanie preddavkov, ale prvý krát až po skončení roku 2005.
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
mám aj ja otázku k výkazu... pre SZČO. doteraz som si totiž myslela, neviem prečo, že sa výkaz odovzdá až po skončení roka.
takže je to takto: do 30.6.2005 sa odovzdá spolu s Výpisom z DP do ZP aj Výkaz preddavkov... s údajmi z DP z roku 2004 a po podaní DP za rok 2005 v roku 2006 sa urobí ročné zúčtovanie preddavkov. OK??? Je na Ročné zúčtovanie už aj nejaké tlačivo???
0 0
MIRKA MIRKA

MIRKA je offline (nepripojený) MIRKA

proste ja
EFA, takže si mi vlastne odpovedala...

a ešte mám otázku:
ak má SZČO z podnikania stratu, ale mala ešte príjem z prenájmu a následne vyšiel kladný základ dane, tak čo vlastne uvádzam v riadku 10??? stratu alebo zisk? nakoľko ste tu už písali, že prenájom nevstupuje do vymeriavacieho základu pre odvod poistného...
0 0
ivetas ivetas

ivetas je offline (nepripojený) ivetas

Aj ja mam otazocku, dohodari ak maju viac ako min. mzda tak platia 14% odvody. Je zamestnavatel povinny ich uhradit za nich a nahlasit ako zamestnanca, alebo si ich maju uhradit dohodari??? A tiez tych 14% si dohodar plati sam, alebo je to ako pri zamestnancovi 4% a 10%????
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Výpis do 8.4.2005. Výkaz do 30.6.2005. Kombinácií môže byť viac: poslať každé zvlášť alebo spolu do 8.4.2005. Ja som v minulých rokoch posielala výpis až 30.6. (spolu s výpisom do Soc. poisť.) a nič mimoriadne sa nedialo. O ročné zúčtavanie som sa ešte veľmi nezaujímala. Na to je času dosť.
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Pre Mirku:
Lenkak v príspevku 21 uviedla poučenie k výkazu zo SPZP, ale priznám sa, neviem ti z toho poradiť. Ja mám z podnikania stratu, čiastk. základ dane je 0 (riadok 60 DPFO). Do výkazu r. 10 dám 0. Ale ty máš v r. 60 zahrnutý aj nájom. Asi to bude chcieť ešte ďalšie poučenie alebo priamo konzultáciu v ZP alebo s p. Mihálom.
Naposledy upravil EFA : 06.04.05 at 07:46 Dôvod: r. 60
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Opravujem svoj príspevok č.49.
Do r. 10 výkazu nie "čiast. zákl. dane" ale "základ dane" z riadku 69 DPFO. Až v riadku 11 sa uvedie vymeriavací základ vypočítaný len zo SZČ bez prenájmu. Otázkou je už len to, či sa uvedie presne matematicky so znamienkom - strata, alebo 0 (ak je aj zamestnancom) alebo min. vymeriavací základ.
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

ja mam tiez otazocku. v roku 2004 sme mali stratu, cize zaklad dane je 0, ako mam teda vypisat vykaz preddavkov na poistne - Spolocna zdr. poistovna. ci je to vlastne tak, ze vypocitam preddavok z minimalnej mzdy - t.j. 6500 Sk, cize 14% - 910 SK a to budem odvadzat od 1.7.2005?Lebo to mi vyplyva z danoveho priznania za rok 2004
A od 1.1 2005 do 30.6.2005 som mala platit ake preddavky, to sa z coho pocita?A mala som aj cosi podat?
Naposledy upravil rage1 : 06.04.05 at 09:17
0 0
rage1 rage1

rage1 je offline (nepripojený) rage1

a este by som sa spytala jednu vec. zamestnavame 7 zamestnancov, z coho 3 su poisteni v Spol. zdr. poistovni, 2 vo vseob. poistovni a 2 v chemickej Apollo poistovni. To musim do kazdej poistovne odovzdat tieto vykazy a vsade aj platit?alebo ako to vlastne je?
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

pre rage:
Za zamestnancov je to ako doteraz. Zamestnávateľ posiela do tej ZP každý mesiac výkaz, v ktorej má zamestnanca. Ak ich má v rôznych ZP, tak do každej len za tých, ktorí tam patria.
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

pre rage1:
K tej strate z roku 2004 - Ak je len SZČO, tak min. odvod od 1.7.2005 až do 30.6.2006. V ročnom zúčtovaní sa potom spočíta presne to, čo sa odviedlo od januára 2005 do decembra 2005 a porovná s tým, čo sa vypočíta po podaní daňového priznania za príslušný rok 2005. Ročné zúčtovanie sa podáva až do 30.06. po podaní DPFO.
Naposledy upravil EFA : 06.04.05 at 10:39
0 0
blcha blcha

blcha je offline (nepripojený) blcha

Práve som sa troch hodinách vrátila zo VšZP, aj vďaka porade som mala takmer všetko OK, ibaže výkaz preddavkov treba odovzdávať DVOJMO!!! Našťastie bola ochotná mi to okopírovať, ináč by som to už po toľkom čakaní vzdala. Formuláre v poisťovni sú s prepisom, ale ak si chcete necheť jednu verziu pre seba, treba si to ofotiť. Zvlášť platí pre tlačivo z internetu!!
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Efa, naozaj základ dane bez prenájmu? Ak mám stratu z podnikania , ale s prenájmom som v pluse, tak dám O? A vo výpise na r. 10 čo dám- s prenájmom alebo bez?
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Pre Gitu:
Pri výkaze treba presne rozlišovať "základ dane" podľa zákona o dani z príjmu a "vymeriavací základ" podľa zákona o zdravot. poistení.

Práve som našla jeden príspevok od p. Mihála č. 810:
Re: Nový zákon o zdravotnom poistení
Ak ide o príjem za prenájom dosahovaný ako "občan" podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov, teda mimo živnosti, z tohto príjmu sa neplatí poistné na zdravotné poistenie.

Ak je príjem za prenájom dosahovaný v rámci živnosti - v rámci príjmov podľa § 6 ods.1 písm.b), tak z neho živnostník bude platiť zdravotné poistenie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
EFA
Pre Gitu:
Pri výkaze treba presne rozlišovať "základ dane" podľa zákona o dani z príjmu a "vymeriavací základ" podľa zákona o zdravot. poistení.

Práve som našla jeden príspevok od p. Mihála č. 810:
Re: Nový zákon o zdravotnom poistení
Ak ide o príjem za prenájom dosahovaný ako "občan" podľa § 6 ods.3 zákona o dani z príjmov, teda mimo živnosti, z tohto príjmu sa neplatí poistné na zdravotné poistenie.

Ak je príjem za prenájom dosahovaný v rámci živnosti - v rámci príjmov podľa § 6 ods.1 písm.b), tak z neho živnostník bude platiť zdravotné poistenie.
Vlastná skúsenosť z Ružomberka pri odovzdaný Výpisu ..... :

Neuznali nám VZ upravený - prenájom z bytu v OV , odvody vymerali aj z tohto príjmu . Napísali sme odvolanie , čakáme na odpoveď.

Chcela som tým povedať , že pri takomto výpise so treba dávať veľký pozor , pretože všetci pracovníci VšzP nepoznajú dobre zákon .
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Pre Zitu5:
Ako to, že už vieš, že ti to neuznali? To priamo pri odovzdávaní výpisu a výkazu ti škrtli tvoju vypočítanú výšku preddavku?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
EFA
Pre Zitu5:
Ako to, že už vieš, že ti to neuznali? To priamo pri odovzdávaní výpisu a výkazu ti škrtli tvoju vypočítanú výšku preddavku?
Áno , nechceli rešpektovať VZ , ktorý som tam uviedla bez príjmov z prenájmu bytu v osobnom vlastníctve a vyrúbili to a s príjmom z prenájmu . Potom som tam telefonovala/ pretože sa to týka brata a DP + Výpis som robila já/ a dáka tetuška povedala , že z príjmu prenájmu sa ZP neplatí , aby som napísala odvolanie. Povedali to na právnom oddelení .
Ich pracovníčky , ktoré tento Výpis ... preberali o tom nemali ani šajnu !!!

Upozorňujem , že sa nejedná o prenájom na živnosť .
Naposledy upravil Zita5 : 06.04.05 at 12:27
0 0
EFA EFA

EFA je offline (nepripojený) EFA

Myslím, že bude zdraviu prospešnejšie poslať všetko poštou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať